Autor Tema: Haos zvani dvojno drzavljanstvo i dve vozacke dozvole  (Pročitano 19552 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže mrxfon

  • VW Početnik
  • Poruke: 59
  • Lokacija: Zemun
  • Karma: +5/-1
  • Pol: Muškarac
  • Auto: B3
Haos zvani dvojno drzavljanstvo i dve vozacke dozvole
« poslato: Novembar 06, 2013, 01:43:06 posle podne »
Imam jedan "poveliki" problem :)

Imam dvojno drzavljanstvo, BiH i Srbije, i dve licne ali samo jednu vozacku dozvolu i to bosansku.
E sad, auto mi je na srbijanske table, a motor na bosanske table.
Kad vozim motor onda koristim bosansku licnu i bosansku vozacku, a kod auta srbijansku licnu i bosansku vozacku. Do sad mi nisu pravili probleme ali pre neki dan mi policajac rece da je to nelegalno i da to zavrsavam pod hitno.
U MUP-u kazu da mogu da mi izdaju srbijansku dozvolu ali da predam bosansku, ali kako cu onda voziti motor ?

Da li postoji resenje ovog problema na bilo kakav nacin?

Na mreži Guarana

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 3430
  • Age: 39
  • Lokacija: Ljubljana
  • Karma: +90/-37
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Toyota
Odg: Haos zvani dvojno drzavljanstvo i dve vozacke dozvole
« Odgovor #1 poslato: Novembar 06, 2013, 01:55:45 posle podne »
pa po zdravoj logici ti samo treba medjunarodna vozacka ako srbija nema sporazum sa bosnom o priznavanju vozackih dozvola. ne znam kako je za BiH .. ja imam u slo privremen boravak, u srbiji stalni.. auto je registrovan na slo table sa slo "licnom" i vozim sa srpskom vozackom legalno.. mogu da zamenim ako mi dune. e sad drugo je sto auto na srpske table ne bi smeo da vozim ovde duze od 1 godine, posle toga bi morao da ga uvezem zvanicno... mozda vazi i za obrnuto.. pa su hteli oko toga da ti kazu da je problem
lollol

Van mreže mrxfon

  • VW Početnik
  • Poruke: 59
  • Lokacija: Zemun
  • Karma: +5/-1
  • Pol: Muškarac
  • Auto: B3
Odg: Haos zvani dvojno drzavljanstvo i dve vozacke dozvole
« Odgovor #2 poslato: Novembar 06, 2013, 02:16:26 posle podne »
Kako sam ja nesto citao na netu Medjunarodna dozvola ne vazi u zemlji u kojoj je izdata niti u zemlji u kojoj imas prebivaliste.
I ja sam isao zdravom logikom da mi je vozacka dozvola dokument koji potvrdjuje da sam polozio vozacki ispit i da mi on vazi u obe drzave u kojima imam drzavljanstvo ali sam se ocigledno zaje.ao :)

Van mreže RUS

  • Super Moderator
  • Ultimate Member
  • ****
  • Poruke: 7970
  • Age: 55
  • Lokacija: Boleč-Ivanjica-Moskva
  • Karma: +171/-75
  • Pol: Muškarac
  • Boban-Rus
  • Auto: GOLF 5 1.9 TDI-DSG
Odg: Haos zvani dvojno drzavljanstvo i dve vozacke dozvole
« Odgovor #3 poslato: Novembar 06, 2013, 04:15:10 posle podne »
Tako je losa ti bili logika. Moras u SRB mislim polagati bar propise da bi dobio vozacku. Ja sam tako morao polagati u Rusiji kada sam dobio stalan boravak tamo. I od 2002 imam 2 vozacke dozvole legalno. I ovde u SRB i u Rusiji. I koristim onu dozvolu na kojim su tablicama kola. Polo je na Ruskom i vozim ga sa Ruskom vozackom a Sharan je na SRB i vozim ga sa nasom dozvolom. Kad idem van imam medjunarodnu bez obzira na sve.
Boban-Rus

Van mreže Wele

  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 6702
  • Lokacija: MunZe
  • Karma: +269/-172
  • Pol: Muškarac
  • Lupo GTI, Arti
Odg: Haos zvani dvojno drzavljanstvo i dve vozacke dozvole
« Odgovor #4 poslato: Novembar 06, 2013, 04:25:24 posle podne »
Ja sam čitao na netu da u Šapcu vampiri ujedaju ljude...
Tom zdravom logikom zakon koji važi u jednoj državi važi i u drugoj, što dovodi do toga da je zakon svuda isti. Međutim nije.
Svaka pobuna, svaki otpor počinje jednom rečju - Ne!

Na mreži Guarana

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 3430
  • Age: 39
  • Lokacija: Ljubljana
  • Karma: +90/-37
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Toyota
Odg: Haos zvani dvojno drzavljanstvo i dve vozacke dozvole
« Odgovor #5 poslato: Novembar 06, 2013, 09:10:34 posle podne »
Bosna i Hercegovina - državljani R.Srbije mogu upravljati motornim vozilom na teritoriji Federacije BiH koristeći vozačku dozvolu R.Srbije na novom obrascu za vreme privremenog boravka ili u tranzitu, izuzev za vozila za koja važi kategorija B1. U Republici Srpskoj koristi se vozačka dozvola na novom obrascu, bez obaveze posedovanja međunarodne vozačke dozvole;
http://www.mfa.gov.rs/sr/index.php/konzularni-poslovi/putovanja-u-inostranstvo/vozacke-dozvole-u-inostranstvu?lang=lat
takodje je boban u pravu, za rusiju moras novu.. dok recimo za sloveniju ne moras uopste

ne mogu naci isti sajt za Bih, gde bi pisalo gde vazi njihova
lollol

TTS

  • Gost
Odg: Haos zvani dvojno drzavljanstvo i dve vozacke dozvole
« Odgovor #6 poslato: Novembar 06, 2013, 11:14:49 posle podne »
Vidi,ja imam Hrvatsko državljanstvo,HR vozačku i ličnu kartu,uz to imam i BiH ličnu kartu,a BiH vozačka dozvola mi je pohranjena u MUP-u i mogu je uzeti kad hoću,ali moram onda predati u MUP,HR vozačku dozvolu. Pošto mi se ne da natezati s administracijom,a Golf je na BiH tablama i na mom imenu (po zakonu pravim carinski prekršaj kad vozim tako)kad me zaustave,ja im kažem da sam išao u HR i da sam radi toga uzeo HR vozačku i nisam je stigao zamjeniti,jer sam došao jučer. Kad vozim Suzukija (njega sam regao na majku) nemam nikakvih problema,jer nije moje ime u saobračajnoj dozvoli. Riješenje je da ti auto na SRB tablama nije na tvoje ime,jer uvijek možeš reči da si ga posudio,jer ti treba. Ako ti je auto na SRB tablama na tvoje ime,a voziš ga na BiH vozačku,praviš carinski prekršaj i mogu te kazniti kad hoće,sve zavisi na kakvog policajca naletiš.

Van mreže mrxfon

  • VW Početnik
  • Poruke: 59
  • Lokacija: Zemun
  • Karma: +5/-1
  • Pol: Muškarac
  • Auto: B3
Odg: Haos zvani dvojno drzavljanstvo i dve vozacke dozvole
« Odgovor #7 poslato: Novembar 07, 2013, 09:10:21 pre podne »
@TTS: Da li smem da vozim sa bosanskim papirima auto na srbijanske table iako se vodi na nekog drugog?

@RUS: Mislis da mogu da polazem psp u Srbiji i da dobijem srbijansku dozvolu, a da ne vracam bosansku?

TTS

  • Gost
Odg: Haos zvani dvojno drzavljanstvo i dve vozacke dozvole
« Odgovor #8 poslato: Novembar 07, 2013, 11:37:15 posle podne »
Naravno da smiješ,ali nisi u "carinskom prekršaju" jer ne mogu dokazati da je auto tvoje.Možeš uvijek reči da si ga posudio da obaviš nešto. Ja u Srbiji vozim auto na BG tablama,pređem granicu na BiH ličnu kartu,a imam HR dozvolu  biggrin Malo je komplikovano,ali šljaka...
Godinama sam u HR vozio auto na BiH tablama,regano na mog oca,i nikad problema,iako je isto prezime. Samo pitaju,čiji je,ja kažem od starog i hvala-doviđenja.

Van mreže MICOB

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1223
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +39/-13
  • Pol: Muškarac
  • Auto: passat 5,5
Odg: Haos zvani dvojno drzavljanstvo i dve vozacke dozvole
« Odgovor #9 poslato: Novembar 07, 2013, 11:46:14 posle podne »
@TTS: Da li smem da vozim sa bosanskim papirima auto na srbijanske table iako se vodi na nekog drugog?

Evo recicu ti ja,jer ja vozim tako.Smijes da vozis ukoliko se ta osoba na koju se vodi taj auto prisutna u vozilu sa tobom.Ukoliko ta osoba nije prisutna sa tobom,smijes da ga vozis po Srbiji ali ne mozes napustiti granicu Srbije.To ti je tako po zakonu.E sad sta je kod nas jos po zakonu.... I ja sam u istom problemu ali jos sljaka ovo sto TTS kaze (posudio auto i nisi u carinskom prekrsaju).A vec sam imao problem pa su me tacno upoznali sa tim zakonom.

Van mreže mrxfon

  • VW Početnik
  • Poruke: 59
  • Lokacija: Zemun
  • Karma: +5/-1
  • Pol: Muškarac
  • Auto: B3
Odg: Haos zvani dvojno drzavljanstvo i dve vozacke dozvole
« Odgovor #10 poslato: Novembar 08, 2013, 01:34:17 posle podne »
Znaci resenje je da auto prevedem na moju devojku, i mogu da ga vozim sa bosanskim dokumentima po Srbiji iako ona nije samnom u autu?


TTS

  • Gost
Odg: Haos zvani dvojno drzavljanstvo i dve vozacke dozvole
« Odgovor #11 poslato: Novembar 08, 2013, 10:34:33 posle podne »
Eto Mićo ti je objasnio iz prve ruke... Samo ne bi ja to na djevojku,brate ako te otkanta,uzme ti auto,bez problema,jer je njeno vlasništvo i nema tog boga da češ dokazati da je tvoj,jer je zakon na njenoj strani.. Bolje ti to na nekoga od rodbine,dok je ne oženiš (ako je oženiš). To ti je moj savjet.

Na mreži Guarana

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 3430
  • Age: 39
  • Lokacija: Ljubljana
  • Karma: +90/-37
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Toyota
Odg: Haos zvani dvojno drzavljanstvo i dve vozacke dozvole
« Odgovor #12 poslato: Novembar 08, 2013, 10:57:37 posle podne »
htedoh i ja isto da kazem.. bolje na drugara nego na zensko
lollol

Van mreže mrxfon

  • VW Početnik
  • Poruke: 59
  • Lokacija: Zemun
  • Karma: +5/-1
  • Pol: Muškarac
  • Auto: B3
Odg: Haos zvani dvojno drzavljanstvo i dve vozacke dozvole
« Odgovor #13 poslato: Novembar 08, 2013, 11:14:38 posle podne »
Jeste da mi je devojka, ali smo zajedno oko 10 godina :) Mada moze i na burazera. Raspitacu se kod jednog poznanika koji radi u supu da li mogu da zajebavaju ako ovako odradim.

TTS

  • Gost
Odg: Haos zvani dvojno drzavljanstvo i dve vozacke dozvole
« Odgovor #14 poslato: Novembar 09, 2013, 11:01:09 posle podne »
Ma na burazera,brate,žensko je to,ko zna šta se njoj može poremetiti u glavi. Kod nas se kaže: Ko se na mlijeko sprži i u jogurt duva! Ja sam se spržio,pa znam...

Van mreže mrxfon

  • VW Početnik
  • Poruke: 59
  • Lokacija: Zemun
  • Karma: +5/-1
  • Pol: Muškarac
  • Auto: B3
Odg: Haos zvani dvojno drzavljanstvo i dve vozacke dozvole
« Odgovor #15 poslato: Novembar 20, 2013, 02:50:37 posle podne »
Nije me mrzelo pa sam pitao MUP da mi objasni situaciju i evo sta su mi odgovorili.

Moje pitanje:

Postovani,
imam dvojno drzavljanstvo Republike Srbije i Bosne i Hercegovine i licnu kartu i vozacku dozvolu u Bosni i Hercegovini. Da li sa bosanskim dokumentima smem da vozim auto u Srbiji, koji je registrovan u Srbiji na zenino ime koja ima sva dokumenta republike Srbije, uz njeno ovlastenje?
Hvala unapred


MUP odgovor:
Поштовани,

Поводом вашег писма упућеног Министарству унутрашњих послова електронском поштом, дана 08.11.2013. године, у вези услова под којим страни држављани са привременим боравиштем у Републици Србији могу управљати возилом, на путевима у Републици Србији, обавештавамо Вас да је чланом 178. став 3. Закона о безбедности саобраћаја на путевима („Сл. гласник РС“, бр. 41/2009; 53/2010; 101/11), прописано да странац који привремено борави у Републици Србији или држављанин Републике Србије који борави или пребива у иностранству па привремено дође у Републику Србију, може управљати возилом на основу стране возачке дозволе, односно међународне возачке дозволе у време њеног важења, под условом реципроцитета за време свог привременог боравка.
 Имајући у виду наведено, као и то да држављани Републике Србије могу управљати моторним возилом на територији Федерације Босне и Херцеговине, користећи возачку дозволу Републике Србије на новом образцу за време привременог боравка или у транзиту, изузев за возила за која важи категорија Б1, обавештавамо вас да имате право да управљате возилом са возачком дозволом издатом од надлежних органа Босне и Херцеговине, осим за возила за која важи категорија Б1.
Што се тиче услова за управљање моторним возилом које је у власништву другог лица и које је регистровано у Републици Србији, обавештавамо вас да је моторно возило покретна имовина, за чије је  коришћење од стране другог лица довољна воља власника која се манифестује предајом возила на коришћење.

Овлашћење за управљање возилом у власништву другог лица није прописано као посебна обавеза важећим прописима, али се његово издавање практикује из разлога неовлашћеног коришћења туђег возила, па служи као доказ да се возило користи на основу легалног правног основа.

С поштовањем,


Ako sam ja dobro ukapirao to znaci da mogu da vozim sa bosanskim papirima srbijanski auto koji je u vlasnistvu nekog iz Srbije.

Van mreže IgorMAD

  • VW Početnik
  • Poruke: 78
  • Age: 37
  • Lokacija: Zemun - Stara Pazova
  • Karma: +6/-0
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Passat B3 2.0 85kw
Odg: Haos zvani dvojno drzavljanstvo i dve vozacke dozvole
« Odgovor #16 poslato: Novembar 21, 2013, 04:24:49 posle podne »
Tako je, mozes bez problema.
Kaznjiva stvar (a to je najgluplje nesto sto postoji) je da posedujes dve vozacke dozvole iz dve razlicite drzave. To je po zakonu Republike Srbije kaznjivo!
Resenje za to je da nikad ne pokazujes da imas i drugu vozacku dozvolu i sve ce biti u redu!

Van mreže mrxfon

  • VW Početnik
  • Poruke: 59
  • Lokacija: Zemun
  • Karma: +5/-1
  • Pol: Muškarac
  • Auto: B3
Odg: Haos zvani dvojno drzavljanstvo i dve vozacke dozvole
« Odgovor #17 poslato: Novembar 21, 2013, 05:57:36 posle podne »
@IgorMAD: Onda imam srece sto nemam dve vozacke :)

Po ovome gore ja bi onda trebao da nosim bosansku licnu i vozacku i da imam srbijansku saobracajnu za auto.

Van mreže IgorMAD

  • VW Početnik
  • Poruke: 78
  • Age: 37
  • Lokacija: Zemun - Stara Pazova
  • Karma: +6/-0
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Passat B3 2.0 85kw
Odg: Haos zvani dvojno drzavljanstvo i dve vozacke dozvole
« Odgovor #18 poslato: Novembar 23, 2013, 09:50:19 pre podne »
Ne znam zasto je zoves srbijanska kad je to srpska dozvola ;)
Izvini, ali ne znam zasto (ustvari znam, jer znam kako je nastao), jako mi smeta taj izraz "Srbijanac".
Da ne pomisli neko da sam sovinista ili tako nesto, jednostavno mrzim taj izraz.

Van mreže Turbo

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 2653
  • Age: 38
  • Lokacija: Beograd/Rogatica
  • Karma: +22/-13
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Passat B6
Odg: Haos zvani dvojno drzavljanstvo i dve vozacke dozvole
« Odgovor #19 poslato: Novembar 23, 2013, 12:20:51 posle podne »
Kod mene ista situacija, auto registrovan na BG na brata, a vozim sa bosanskom dozvolom. Granicu prelazim tako sto pokazem samo SRB pasos, vozacku uopste ne. Jednom pokazao i umalo nisam platio 100KM. Kaze covjek na granici ne smijes imati razlicite dokumente, tipa vozacka BIH, a licna SRB, mora biti isto i onda nema problema ili vozacka BIH + pasos SRB.
E sad da li je bolje po Srbiji vozati sa oba BIH dokumenta ili sa SRB licnom i BIH vozackom (naravno u slucaju SRB tablica)?