Ako nekom može da pomogne:
Citat je od 17.5. 2010
Zvao sam RV Metal, Batajnicki Drum 23, 011/3070 348.
-Niklovanje
-Hromiranje
Bakarisanje ne rade!
Cene su standardne ,100din po dm^2, niklovanje i hromiranje(u tu cenu ulazi malo "jace" Hromiranje i Niklovanje, posto sam rekao da se radi o delovima za auto), medjutim cena zavisi i onoga sta se hromira/Nikluje.Tako da tek kada im se donese radni deo , oni vam kazu tacnu cenu.
Velicina kade, je 230x50x100[cm](DxSxV)(covek nije bio bas siguran za sirinu , ali iznosi oko 45~50cm, sto znaci da branik ide bez problema.
Covek koji Polira(064/4002022, Beograd), kaze da su skroz ok, mada bi naj bolje bilo da cujemo necija iskustva.
--------------------------------------
Metal Cinkaru, koju je Sasha iskopao, nisam mogao da dobijem.
--------------------------------------
GalvanoTehnik,Beograd (pogon u Simanovcima)http://www.yellowpages.rs/en/Construction/Metal-goods/Galvanotehnik/profil/69701/slike_page/0:
- Niklovanje
- Crno niklovanje
- Kalaj nikl (antracit)
- Hromiranje
- Mesingovanje
- Bakarisanje
- Pozlata
- Posrebrenje
- Patiniranje
Problem kod njih je sto imaju manje kade, pa branik ne moze da stane, ali sitniji delovi mogu, kada je oko 120x30cm(DxS).
Cena je opet problem, jer dok ne vide nece da kazu nista....
Njihova procedura je
1)Deo se Ispolira do savrsenstva,pa se odnese na Galvanizaciju
2)Bakarisanje(deblji sloj)
3)Poliranje
4)Bakarisanje (Tanji sloj, 5~6 mikrona)
5)polusjajni Nikl
6)sjajni nikl
7)polusjajni hrom
8)sjajni Hrom
Cuo sam da su skuplji od RV Metala, mada ako se radi ovoliko operacija(....polusjajni , sjajni.....), veroatno i mora da je skuplje.
---------------------
Ako je neko imao iskustava sa ovim firmama, ili nekim drugim , obavezno neka prokomentarise kvalitet Galvanskih postupaka.
Evo još nešto:da se i ja ukljucim u pricu oko zastite materijala, posto se tim poslom bavim godinama a to mi je struka. tehnolog ovde

elem, da bi uopste bila dobra zastita, potrebno je da predmet bude dobar.
ako je vec nagrizen i ima dubinsku koroziju,nema tog polirca, a ni hemije koja moze to da sredi .
druga vazna osobina je priprema predmeta
naime, dobro poliranje je vise od pola posla
krece se sa krunom granulacijom,ka sto finijom.
dosta problema ima ako se donese predmet koji na sebi ima sloj parfe,plastike il starog nikla. uvek se provo predlaze peskarenje, a nakon toga ide poliranje
poliranje moze da se vrsi i elektrohemijskim postupkom, ali samo za prohorn. dobija se nakon elektrohemisjkog poliranja izuzetan sjaj,a mana postupka je da bilo koja neravnina, ili ogrebotina nakon elektropoliranja postaje mnogo puta vidljivija, ovo predlazem samo da se radi na cesljanom( grebanom) prohromu.
sledeca operacija je kvalitetno odmascivanje
prvo se radi sa organskim rastvaracima kako bi se veci komadi paste za poliranje skinuli. nakom toga se predmet potapa u alkalni rastvor kako bi se otklonila zaostala masnoca. nakon toga se vrsi elektrohemijsko odmascivanje koje predstavlja zadnju etapu odmascivanja.
da napomenem, odmascivanje je vrlo bitno
ako se predmet ljusti ili pocne da se "dize" hrom, to s eposledica lose pripreme.
nakon elektroodmascivanja vrsi se ispiranje, a posle toga dekapiranje.
jos jedno ispiranje, pa aktivacija pred bakarisanje. postupak kiselog bakarisanja izbegavajte jer bakar u tom rastvoru daje krupnozrnaste kristale i zato mora da se vrsi poliranje posle bakarisanja. ja koristim pirofosfatni bakar koji je alternativa cijanidnom bakru( koji je i dalje neprevazidjen ali se napusta njegova upotreba zbog otrovnosti,a i sve teze se nabavlja).
posle bakarisanja idu dva procesa ispiranja, pa ide mat nikal.
posle mat nikla ide proces sjajnog niklovanja.
posle ispiranje i onda dolazi na red hromiranje. posle hromiranja ide ispiranje dva puta, pa tretiranje bisulfitom( da se otklone eventualno tragovi zutila od 6 valentnog hroma), pa ispiranje i susenje predmeta
ovo vam je u najkracim crtama proces hromiranja. ovo sam sve ispisao jer ljudi zele hromiranje a ne niklovanje. apsurdna situacija

ako se predmet odmah posle odmascivanja hromira, to je postupak tvrdog hromiranja,a povrsina je matirana i sivkasta bez imalo sjaja.
u zadnje vreme sve je populatniji saten nikal. povrsina je mlecna, ni sjajna ni matirana.
nadam se da imate sad malo predstavu o procesu niklovanja.
pozdrav svima