Autor Tema: Cudno ljuljanje!?  (Pročitano 12161 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dzonka

  • VW Početnik
  • Poruke: 11
  • Lokacija: Beograd, NBG
  • Karma: +0/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Cudno ljuljanje!?
« Odgovor #60 poslato: Jun 18, 2011, 05:55:57 posle podne »
Prstenovi imaju uticaj i u toku voznje, u sta sam se uverio, jer mi je pre nego sto sam montirao iste volan tresao na 80km/h, [kao da gume nisu balansirane ili da je kriva felna], medjutim posle montiranja plasticnih prstenova, tresenje je prestalo (jer je centralna rupa na felni malo sira (nisu ori felne)).
Ali sumljam da su uzrok doticnog ljuljanja kod clana GOLF77, jer se nije tako manifestovao taj nedostatak (do 70km/h i >90km/h se auto normalno ponasao).Msm da je nesto drugo u pitanju.
« Poslednja izmena: Jun 18, 2011, 06:04:44 posle podne od strane Dzonka »

Van mreže Guarana

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 3428
  • Age: 39
  • Lokacija: Ljubljana
  • Karma: +90/-37
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Lada
Odg: Cudno ljuljanje!?
« Odgovor #61 poslato: Jun 18, 2011, 05:59:25 posle podne »
trese volan levo-desno a ne ceo auto gore-dole ... ja sam imao sad bas taj problem.. i to nema sanse pre 80+ da provalis
lollol

Van mreže cabrio

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 542
  • Age: 44
  • Lokacija: Apatin, Subotica
  • Karma: +19/-1
  • Pol: Muškarac
  • CABRIO
    • Tuning Club Apatin
  • Auto: Golf MK1 Cabriolet
Odg: Cudno ljuljanje!?
« Odgovor #62 poslato: Jun 18, 2011, 06:43:14 posle podne »
Nisam. Prstenovi sluze da lakse namestis tocak na centar i da ga pridrze dok ne stavis srafove, a srafovi trpe opterecenje. Ne mislis valjda da tanki plasticni prsten nosi auto? Bez prstena je teze namestiti, ali ako namestis dobro, nema gde. Skakutanje moze ako namestis tocak u ekscentar, ali onda ne mozes dobro da stegnes srafove. Drugo, menjane su gume, skidani tockovi vise puta, sto vulkanizer, sto vozac, nisu valjda svaki put pogresili?

Prsten ti služi između ostalog i da lakše postaviš točak na vozilo, ali njihov zadatak je da dovedu felnu u centar jer šrafovi to nikad neće odraditi. A šrafovi ti ne trpe svu težinu automobila već oni uspostavljaju trenje između nalegajućih površina felne i recimo diska, da se vozilo drži samo na 3, 4, 5... šrafa po točku bilo bi nas svugde po kanalima. Ja ne tvrdim da je ovo problem, ali može biti jer točkovi kad nisu postavljeni u centar i te kako se oseti pri maloj brzini, auto skakuće, a pri većoj će sigurno da trese bez obzira što su balansirani.

Van mreže lubarda

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1168
  • Age: 43
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Karma: +17/-16
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Golf Mk2 1.6d ; Volvo V90 3.0
Odg: Cudno ljuljanje!?
« Odgovor #63 poslato: Jun 18, 2011, 07:12:43 posle podne »
Razumemo se, to ovde nije slucaj. To tresenje o kom govore dzonka i guarana nije posledica tocka u ekscentru, nego lufta, dok bi u ekscentru tocak poskakivao, tj dizao i spustao auto kako se okrece, to je jasno. Sta si mislio sa "srafovi uspostavljaju trenje"? Valjda ne dozvoljavaju nikakvo mrdanje veze felne i diska, ni slobodno, ni sa trenjem?

Van mreže GOLF77

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 647
  • Lokacija: K.Mitrovica
  • Karma: +9/-4
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Golf 1
Odg: Cudno ljuljanje!?
« Odgovor #64 poslato: Jun 18, 2011, 09:12:24 posle podne »
Ala ga zakomplikovaste,auto ide gore dole kao da vozis po sljunku,ne levo desno i volan ne trese,to se desava pri najmanjim brzinama kao i pri vecim,samo sto se pri vecim to manje primecuje. Prstenove sam cini mi se imao samo na dva zadnja tocka,a nemam ih odavno i ne vidim kako to moze da utice na ovo.

Van mreže RUS

  • Moderator
  • Ultimate Member
  • ***
  • Poruke: 7970
  • Age: 55
  • Lokacija: Boleč-Ivanjica-Moskva
  • Karma: +171/-75
  • Pol: Muškarac
  • Boban-Rus
  • Auto: GOLF 5 1.9 TDI-DSG
Odg: Cudno ljuljanje!?
« Odgovor #65 poslato: Jun 21, 2011, 12:57:30 pre podne »
Ako si imao prstenove a sada ih nemas!!!! to ti je razlog. Nemoze se safovima postaviti felna tacno u osi, ako felne nisu orginalne. Zato ti se i javlja ljuljanje gore dole. Stavi prstenove i videces da ce prestati. Ovo je samo za slucaj da nisu orginalne felne.
Boban-Rus

Van mreže GOLF77

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 647
  • Lokacija: K.Mitrovica
  • Karma: +9/-4
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Golf 1
Odg: Cudno ljuljanje!?
« Odgovor #66 poslato: Jun 21, 2011, 08:49:05 pre podne »
5 god vozim na tim felnama(ne originalnim) bez prstenova i ovaj problem je poceo od skora da se desava.Inace napisao sam gore da kada stavim njegove originalne felne i druge gume isto se desava...Bio sam juce kod majstora i on nije siguran sta moze to da bude...sumnja na zadnje opruge,jer je jedna popustila ponovo iako smo je razvukli malo, i auto nije bas u ravni,zamenicu obe zadnje pa cemo da vidimo...Inace,moze li neko da okaci sliku prednjih opruga od golfa 2,zato sto mi moje prednje cudno izgledaju.Izuzetno su jake,crvene,debele ko prst i imaju 5 vidljivih krugova,kao da su od dvojke,cinimi se slon moze da sedne na haubu i ne ugibaju se!?

Van mreže druid

  • VW Početnik
  • Poruke: 24
  • Age: 42
  • Lokacija: Lapovo
  • Karma: +0/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Cudno ljuljanje!?
« Odgovor #67 poslato: Jun 28, 2011, 05:46:33 posle podne »
Izbacio sam jednu nepoznatu iz jednačine trešenja: napunio sam (nije se imalo za kupovinu) zadnje amortizere. I dalje ljulja isto, pliva. Sutra idem da rešim ležajeve (biće verovatno i još nešto uz to) pa raportiram. Problem sa vozilima kao što je moje (ofucani oldtajmer) je što malo majstora hoće da dangubi oko njega (bar u mom kraju) jer ne može da mi naplati popravke i akcije kao kod skupljih vozila. Pa mi ostaje kad se ovako nešto desi da sedim i bijem (svoju) glavu što i kako...ili pitam po forumu.  :huh:
Željko.

Van mreže GOLF77

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 647
  • Lokacija: K.Mitrovica
  • Karma: +9/-4
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Golf 1
Odg: Cudno ljuljanje!?
« Odgovor #68 poslato: Jun 28, 2011, 07:22:42 posle podne »
Odavno nesto tako pametno nisam cuo,pogodio si u metu Druid. Nece niko da ih radi jer ne moze da naplati kako treba,a popravke su smesne.Ja se u njega teorijski sve vise i vise razumem,jos mi hvali kanal u garazi,alat pa da pocnem sa praksom popravljanja. Ja sam zamenio prednje amorte i zadnje opruge,sve je to ionako moralo da se promeni.Medjutim strasno me nervira da idem sistemom eliminacije dok ne dodjem do resenja,pa nemam ja para da menjam i sto treba i sto ne treba...Valjda ce jedan od nas vremenom naci resenje,najbolje da sinhronizujemo promenu delova,da ne menjamo i ja i ti iste,pre cemo doci do resenja,malo crnog humora,ne znam sta cu vise badmood