Autor Tema: Problem sa klimom Golf Plus  (Pročitano 3403 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Vwasil

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 941
  • Lokacija: CG
  • Karma: +21/-3
  • Auto: Volkswagen
Problem sa klimom Golf Plus
« poslato: Jul 29, 2023, 12:06:34 pre podne »
Pozdrav svima! Imam problem sa klimom od prije nekoliko dana, i baš se pojavio u danima kad mi klima najviše treba i kad nisam kod kuće. Klima mi uopšte ne radi, kad uključim kompresor čuje se šištanje od nekud iz table. Kad upalim kompresor potrošnja ostane na 0.5 ili se podigne na 0.6, a prije bi otišla na 0.9l/h u mjestu kad upalim kompresor. Na dijagnostici sam još davno vidio grešku za jednu klapnu, ne znam koju i pisalo je da je povremena. Ono što mene interesuje je da li neka od klapni može praviti taj problem ili je ipak kompresor? Ako je klapna da li postoji neko privremeno rješenje samo dok se vratim kući? Kompresor svakako moram da zamijenim, već preko godinu dana mi se čuje remenica ali je radila klima, svakako je bio u planu za zamjenu. Freon nije jer je skoro odrađena zamjena i tom prilikom je kompletan sistem vakumiran i ne curi nigdje. Svakako idem kod majstora čim se vratim kući, ali se opet nadam da je neka klapna zbog ovog šištanja, pa da barem malo imam hlađenja do tada :83

Van mreže raca1

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1789
  • Age: 48
  • Lokacija: JAPAN
  • Karma: +96/-12
  • Pol: Žena
  • Auto: YAMAHA
Odg: Problem sa klimom Golf Plus
« Odgovor #1 poslato: Jul 29, 2023, 12:06:41 posle podne »
Freon nije jer je skoro odrađena zamjena i tom prilikom je kompletan sistem vakumiran i ne curi nigdje.

Iscureo ti je freon,  zbog čega je menjan gas u sistemu, nije klima radila?
Smorio se ko Saša Matić u bioskopu.

Van mreže Vwasil

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 941
  • Lokacija: CG
  • Karma: +21/-3
  • Auto: Volkswagen
Odg: Problem sa klimom Golf Plus
« Odgovor #2 poslato: Jul 29, 2023, 12:19:05 posle podne »
Ne, ja svako od prilike dvije godine odem na servis klime. Vakumiraju sistem, ubace novi freon i ulje. Klima mi je do prije 5-6 dana odlično radila. I sad on upali kompresor, to znam jer to struganje koje se inače čuje stane kad upalim klimu, a i ventilator se upali. Šta misliš Raco zašto mi se čuje to šištanje iza table, ono se čuje samo kad je upaljen kompresor inače ne.

Van mreže raca1

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1789
  • Age: 48
  • Lokacija: JAPAN
  • Karma: +96/-12
  • Pol: Žena
  • Auto: YAMAHA
Odg: Problem sa klimom Golf Plus
« Odgovor #3 poslato: Jul 29, 2023, 12:56:23 posle podne »
Čuje se zvuk jer je gas pri kraju i ako sam u pravu uskoro treba da iscuri još malo pa da ne uključuje kompresor više.
To što je sistem proveren vakumiranjem ne znači da nema puštanja jer ne može to minimalno puštanje da se otkrije kada se proverava 5-6 minuta.
Ja sam pre par godina ubedio servisere klime da na hladnjaku klime nije fluorescentna boja već epoksi lepak  lollol . Odradiše ljudi vakumiranje
i stvarno, nema puštanja. Klima je taman radila 20ak dana, a kad počne da se čuje zvuk iz cevi onda ne uključujem.
Rešeno zamenim hladnjaka, kinez od 30ak € i to radi već 4-5 godina i ne pada mi na pamet da preventivno menjam gas i ulje.
Smorio se ko Saša Matić u bioskopu.

Van mreže Vwasil

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 941
  • Lokacija: CG
  • Karma: +21/-3
  • Auto: Volkswagen
Odg: Problem sa klimom Golf Plus
« Odgovor #4 poslato: Jul 29, 2023, 01:08:55 posle podne »
Onda prvo da vidim gdje curi sistem, ali svakako ću zamijeniti i kompresor zbog loše remenice. Ja sam zamijenio ulje i gas čini mi se u maju.

Van mreže raca1

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1789
  • Age: 48
  • Lokacija: JAPAN
  • Karma: +96/-12
  • Pol: Žena
  • Auto: YAMAHA
Odg: Problem sa klimom Golf Plus
« Odgovor #5 poslato: Jul 29, 2023, 04:29:33 posle podne »
Ne mora da znači da sam u pravu 100%, predpostavljam samo na osnovu napisanog. Ali nije mi jasno čemu ta zamena ulja i freona? Kad sistem radi onda ne pipaš i ne voziš stalno da neko nešto čačka.
Ja kad sam trebao da dopunim sistem obišao sam njih deset klima servisa i našao jednog samo koji je znao da ubaci odgovarajuću količinu ulja, svi ostali samo čitaju iz kataloga i pritiskaju dugmiće na mašini.
Smorio se ko Saša Matić u bioskopu.

Van mreže Vwasil

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 941
  • Lokacija: CG
  • Karma: +21/-3
  • Auto: Volkswagen
Odg: Problem sa klimom Golf Plus
« Odgovor #6 poslato: Jul 29, 2023, 07:55:18 posle podne »
Pa sad sam malo gledao o tome, bukvalno je uzaludno mijenjati ulje i gas, bačene pare. Isto kao sad da uzmem i na frižideru ili zamrzivaču da mijenjam gas wacko
Svakako i kompresor će biti zamijenjen, poručio sam Denso iz BiH treba da mi stigne za 10-ak dana. Dok on ne dođe neću ići kod majstora, pa onda idem da zamijeni kompresor i tada ćemo vidjeti da li ima gasa, napuniti novi. Pa ako bude curelo ići ću kod nekoga da mi ubaci boju u sistem.

Van mreže dag81

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 867
  • Age: 42
  • Lokacija: Novi Sad
  • Karma: +20/-9
  • Pol: Muškarac
Odg: Problem sa klimom Golf Plus
« Odgovor #7 poslato: Jul 30, 2023, 09:47:00 pre podne »
Proveri da li se cuje kompresor ili spaner PK kaisa, pre ce biti spaner. Proveris tako sto ga stisnes necim da ne skace, dok motor radi, ako se utisa do njega je.
Sistanje iz ventilacije, kako si opisao, je uglavnom znak da je sistem poluprazan.

Послато са SM-G991B помоћу Тапатока


Van mreže bogdanPG

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1228
  • Age: 37
  • Lokacija: Podgorica
  • Karma: +22/-9
  • Pol: Muškarac
  • Auto: a4 allroad, golf 5
Odg: Problem sa klimom Golf Plus
« Odgovor #8 poslato: Jul 30, 2023, 11:54:21 pre podne »
Pa kazu kao treba servisirati klimu zamjenom toga ulja i freona, a vi sad ne treba sto je vrlo moguce, kod nas samo da uzmu pare...moze li detaljnije objasnjenje?

Van mreže Vwasil

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 941
  • Lokacija: CG
  • Karma: +21/-3
  • Auto: Volkswagen
Odg: Problem sa klimom Golf Plus
« Odgovor #9 poslato: Jul 30, 2023, 11:59:27 pre podne »
Proveri da li se cuje kompresor ili spaner PK kaisa, pre ce biti spaner. Proveris tako sto ga stisnes necim da ne skace, dok motor radi, ako se utisa do njega je.
Sistanje iz ventilacije, kako si opisao, je uglavnom znak da je sistem poluprazan.

Послато са SM-G991B помоћу Тапатока
Mijenjao sam španer PK kaiša kada sam radio veliki servis prije 30-ak hiljada km, a ovo mi se čuje još prije toga.

Van mreže Алал вера!

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 455
  • Age: 31
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +17/-6
  • Pol: Muškarac
  • Поштуј друге да би други поштовали тебе.
  • Auto: Golf 2 GTI 1.8 8v '88
Odg: Problem sa klimom Golf Plus
« Odgovor #10 poslato: Jul 30, 2023, 09:58:55 posle podne »
Covek koji je davno davno prvi u Beogradu imao servis za klime i ugradnju mi je rekao da servis treba odraditi na svakih 4-5 godina. Pricao mi je i zasto ali iskreno zaboravio sam. Bas je bilo davno a i ja sam bio klinac kojeg to nije zanimalo.

Van mreže raca1

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1789
  • Age: 48
  • Lokacija: JAPAN
  • Karma: +96/-12
  • Pol: Žena
  • Auto: YAMAHA
Odg: Problem sa klimom Golf Plus
« Odgovor #11 poslato: Jul 31, 2023, 12:32:12 pre podne »
Pa treba raditi redovni servis, zamena filtera klime i ostalo ne pipaj.
Smorio se ko Saša Matić u bioskopu.

Van mreže Алал вера!

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 455
  • Age: 31
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +17/-6
  • Pol: Muškarac
  • Поштуј друге да би други поштовали тебе.
  • Auto: Golf 2 GTI 1.8 8v '88
Odg: Problem sa klimom Golf Plus
« Odgovor #12 poslato: Jul 31, 2023, 10:33:46 posle podne »
Sećam se da mi je pokazivao u dve bočice kako izgleda staro a kako izgleda novo ulje. Pa onda priča o kompresoru,kondenzatoru itd a ja klinac zamišljam kompresor u tom trenutku kao svemirski brod da je u pitanju. A opet sa ove tačke gledišta sad to možda i ima logike. Ako ništa ima logike da će u sistemu za tih 4-5 godina biti manje freona nego što kaže fabrička specifikacija. E sad da li će sam korisnik osetiti to prilikom korišćena iste to je već pitanje...

Van mreže Vwasil

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 941
  • Lokacija: CG
  • Karma: +21/-3
  • Auto: Volkswagen
Odg: Problem sa klimom Golf Plus
« Odgovor #13 poslato: Jul 31, 2023, 10:59:52 posle podne »
Ja više neću puniti freon i ulje preventivno kao što sam radio. Ima logike ovo što Raca govori.

Van mreže Vwasil

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 941
  • Lokacija: CG
  • Karma: +21/-3
  • Auto: Volkswagen
Odg: Problem sa klimom Golf Plus
« Odgovor #14 poslato: Avgust 21, 2023, 08:28:29 posle podne »
Danas konačno zamijenjen kompresor klime, usput zamijenjen i senzor pritiska jer je fabrički pukao kad smo prvi put upalili klimu poslije zamjene. Ubacio je majstor i boju, da vidimo zašto je tako brzo freon iscurio.