Autor Tema: Pomoc oko parking kazni  (Pročitano 10094 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže DusanVW

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 2670
  • Age: 31
  • Lokacija: Kragujevac
  • Karma: +103/-38
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Grand Cherokee 4.7
Pomoc oko parking kazni
« poslato: Februar 15, 2014, 04:03:47 pre podne »
E ovako... Potrebna mi je pomoc! :) . U zgradi u kojoj zhivim, skoro pa svaki dan mi pishu kaznu za parking, jer je po meni glupost da placam parking, jebiga ipak tu zhivim. biggrin . DAnas mi je stiglo 10 kazni sa napomenom tipa ako ne platim u roku od 8 dana, dobicu poziv za sud.. E sad, malo sam se raspitivao po gradu, malo po netu, iii saznao sam da u sustini oni ne mogu da mi naplacuju parking u zgradu u kojoj zivim, i da ne placam te kazne, jer tu foru za sud koriste samo da bi ''zaplashili'' narod. Zanima me Vashe iskustvo, ili neki savet. Wele najvishe ochekujem od tebe pomoc, jer se ti sigurno razumesh u ovo! lollol

Van mreže Lepi

  • Moderator
  • Master Member
  • ***
  • Poruke: 4778
  • Lokacija: Canada
  • Karma: +192/-83
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Rabbit 2.5
Odg: Pomoc oko parking kazni
« Odgovor #1 poslato: Februar 15, 2014, 07:35:05 pre podne »
Ako zgrada ima svoj privatni parking i ako ti tu parkiraš mogu oni da se slikaju.
Jesu li obeležena mesta? Jel ima table da mora da se plati?


Van mreže Wele

  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 6699
  • Lokacija: MunZe
  • Karma: +269/-172
  • Pol: Muškarac
  • Lupo GTI, Arti
Odg: Pomoc oko parking kazni
« Odgovor #2 poslato: Februar 15, 2014, 09:15:13 pre podne »
Pretpostavljam da parkiraš na ulici ispred zgrade i da je označena parking zona pošto to najbitnije nisi napisao. Koliko sam ja čuo parking servis ne sme da naplaćuje parking za zemljište koje nije u njihovom vlasništvu tj da se po tom osnovu obaraju sve te kazne kad dođu do suda. Najbolje bi ti bilo da to proveriš sa nekim stručnim iz pravne oblasti. U Beogradu su izdavane dozvole za parkiranje za osobe koje žive u ulicama sa parking zonom, ne sećam se da li plaćaju nešto paušalno ili ne.
Što se drugog dela tiče sada je ako ne platiš kaznu dobijaš prekršajnu prijavu za par meseci gde samo DOBAR DAN kod sudije košta od 15.000din, pa na više + kazna za prekršaj za koji su te teretili. Tako da raspitaj se što pre šta ti je činiti tj da li parking servis ima pravo da naplaćuje.

Što si ovde postavio ovu temu?
Svaka pobuna, svaki otpor počinje jednom rečju - Ne!

Van mreže Boki Mk3

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 626
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +28/-9
  • Pol: Muškarac
  • ne brze od zivota...
  • Auto: Golf Mk3
Odg: Pomoc oko parking kazni
« Odgovor #3 poslato: Februar 15, 2014, 09:18:11 pre podne »
Dusan-e sad su ti svuda zone, u principu ne mogu ti nista, ALI ako ti pauk odnese auto sto nisi propisno parkiran tj van obelezenog pri placas oko 13.000 din posto je koliko znam kazna 5.000 a oko 8.000 hiljada za transport paukom, onda ti nabiju i te kazne koje nisi platio ujedno s tih 13.000 din, plus se tamo placa i lezarina, svaki dan je neka cena. Mogu da nagadjam 500 ili 1000 din... Po novom zakonu zastareva posle 4 godine slucaj a ne kao ranije na 2. i ja sam isto situaciju imao ispred kuce... jedina povoljnost je sto mozes da kupis mesecni i godisnji parking ( u obliznje 3 ulice gore dole levo desno ) i da te kosta na godisnjem nivou negde oko 3.000 i kusur, raspitaj se za cenu
Ko nema u glavi ima na google-u
Um caruje dok snaga ne popizdi... :)
http://www.vw-club.rs/forum/index.php?topic=55661.0

Van mreže Boban

  • Auto Union
  • Uprava Kluba
  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 8189
  • Age: 39
  • Lokacija: BGD
  • Karma: +68/-13
  • Pol: Muškarac
  • Vorsprung durch Technik
    • vw club serbia-forum
  • Auto: Comfort Coupe
Odg: Pomoc oko parking kazni
« Odgovor #4 poslato: Februar 15, 2014, 10:04:51 pre podne »
Dusane ako si prijavljen na toj adresi, imas pravo na povlascenu parking kartu za tu zonu u kojoj stanujes, s tim sto ako je recimo na tvom parkingu zelena zona onda ne mozes da parkiras bilo gde u gradu sa zelenom zonom nego dobijes zoniranu mapu gde imas pravo na parking. Placa se mesecno, ne znam tacno jer menjaju cesto ali znam da nije neka cifra.
A sto se tice otplate duga ako si resio da platis, imas ptavo na neki reprogram sa popustom, ima vise o tome na sajtu parking servisa ;)

Van mreže Boki Mk3

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 626
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +28/-9
  • Pol: Muškarac
  • ne brze od zivota...
  • Auto: Golf Mk3
Odg: Pomoc oko parking kazni
« Odgovor #5 poslato: Februar 15, 2014, 10:12:43 pre podne »
Boban-e to sam mu i napisao .... jedina povoljnost je sto mozes da kupis mesecni i godisnji parking ( u obliznje 3 ulice gore dole levo desno ) i da te kosta na godisnjem nivou negde oko 3.000 i kusur, raspitaj se za cenu
Ko nema u glavi ima na google-u
Um caruje dok snaga ne popizdi... :)
http://www.vw-club.rs/forum/index.php?topic=55661.0

Van mreže Boban

  • Auto Union
  • Uprava Kluba
  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 8189
  • Age: 39
  • Lokacija: BGD
  • Karma: +68/-13
  • Pol: Muškarac
  • Vorsprung durch Technik
    • vw club serbia-forum
  • Auto: Comfort Coupe
Odg: Pomoc oko parking kazni
« Odgovor #6 poslato: Februar 15, 2014, 10:42:21 pre podne »
Nije samo par ulica, zona obuhvata dobar deo, recimo mom drugu koji zivi kod Vuk-a, parking ne vazi iza zgrade u kojoj zivi (tako mu se zalomila zona) nego ispred pa sve negde do Slavije pa prema Kalemegdanu.
Ovo su mape zona za PPK
http://www.parking-servis.co.rs/lat/parkiranje/zone/mape/mape_za_povlascene_kategorije_korisnika

Van mreže DusanVW

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 2670
  • Age: 31
  • Lokacija: Kragujevac
  • Karma: +103/-38
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Grand Cherokee 4.7
Odg: Pomoc oko parking kazni
« Odgovor #7 poslato: Februar 15, 2014, 12:23:41 posle podne »
Ljudi problem oko te kartice je ispao jer sam ja raseljeno lice, i ne vodim se na adresu na kojoj zivim. 2013.godinu sam celu placao za taj parking, i placao sam tipa 250-300dinara mesec, medjutim sad neki ''Nov'' zakon pocheo 2014.godine, poshto se ne vodim na adresu na kojoj zhiviim oko 3000dinara je mesec dana, + trazhe brdo papira, cista glupost...  Wele postavio sam ovde, jer se ovde pishe sve i svashta. biggrin , nije na ulici brate, ima tachno ispred zgrade obelezhen parking. Moram ipak josh malo da se raspitam oko toga, imam josh 7 dana fore.  biggrin

Van mreže Boki Mk3

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 626
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +28/-9
  • Pol: Muškarac
  • ne brze od zivota...
  • Auto: Golf Mk3
Odg: Pomoc oko parking kazni
« Odgovor #8 poslato: Februar 16, 2014, 11:11:39 pre podne »
hvala Bobane za mape nisam znao, kontao sam da je krug u kraju... ja ne bi uleteo u to :) izbegao bi kako znam i umem, ipak je 7 komada a oni samo cekaju da se ljudi jave... trazio bi novu poziciju koja nije zona a takodje da ni ne odnese pauk... a ima takvih u gradu mesta, jel ako te odnese pisao sam... vidi :) i ko to kolje s tim minusima, samo se pojavljuju bez objasnjenja, nek se bar potpisu kad ga stave...  badmood
Ko nema u glavi ima na google-u
Um caruje dok snaga ne popizdi... :)
http://www.vw-club.rs/forum/index.php?topic=55661.0

Van mreže Wele

  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 6699
  • Lokacija: MunZe
  • Karma: +269/-172
  • Pol: Muškarac
  • Lupo GTI, Arti
Odg: Pomoc oko parking kazni
« Odgovor #9 poslato: Februar 16, 2014, 11:44:56 pre podne »
Dusane ostaje jedino da se molis malo Turci da se vrate da odmorimo od dadzbina
Svaka pobuna, svaki otpor počinje jednom rečju - Ne!

Van mreže markotdi

  • VW Početnik
  • Poruke: 95
  • Lokacija: popovic
  • Karma: +5/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Pomoc oko parking kazni
« Odgovor #10 poslato: Februar 16, 2014, 12:40:34 posle podne »
ako su ti napisali moraces da ih platis

Van mreže zorancile

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1261
  • Lokacija: Bašaid, VOJVODINA
  • Karma: +41/-35
  • Pol: Muškarac
  • Auto: golf 2 gtd
Odg: Pomoc oko parking kazni
« Odgovor #11 poslato: Februar 16, 2014, 01:22:42 posle podne »
i ko to kolje s tim minusima, samo se pojavljuju bez objasnjenja, nek se bar potpisu kad ga stave...  badmood

Izgleda da na forumu ima i radnika parking servisa. :)

Van mreže Wele

  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 6699
  • Lokacija: MunZe
  • Karma: +269/-172
  • Pol: Muškarac
  • Lupo GTI, Arti
Odg: Pomoc oko parking kazni
« Odgovor #12 poslato: Februar 16, 2014, 02:56:21 posle podne »
ako su ti napisali moraces da ih platis
po kom to zakonu? sta ti pandur napise to je to? nema korekcije?
sta je sa stotinama ljudi koji su ih osporili na sudu?
« Poslednja izmena: Februar 16, 2014, 03:07:49 posle podne od strane Wele »
Svaka pobuna, svaki otpor počinje jednom rečju - Ne!

Van mreže zorancile

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1261
  • Lokacija: Bašaid, VOJVODINA
  • Karma: +41/-35
  • Pol: Muškarac
  • Auto: golf 2 gtd
Odg: Pomoc oko parking kazni
« Odgovor #13 poslato: Februar 16, 2014, 03:13:06 posle podne »
Menjao se neki zakon o kaznama za parkiranje, bilo je u nekoj tv emisiji, mislim da više nema osporavanja i izbegavanja.

Van mreže DusanVW

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 2670
  • Age: 31
  • Lokacija: Kragujevac
  • Karma: +103/-38
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Grand Cherokee 4.7
Odg: Pomoc oko parking kazni
« Odgovor #14 poslato: Februar 16, 2014, 03:18:26 posle podne »
Raspitacu se u utorak shta i kako, pa VAm javljam. Dosta ljudi mi je reklo da to mozhe na sudu da se ospori, opushteno. Hvala na savetima :))

Van mreže Wele

  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 6699
  • Lokacija: MunZe
  • Karma: +269/-172
  • Pol: Muškarac
  • Lupo GTI, Arti
Odg: Pomoc oko parking kazni
« Odgovor #15 poslato: Februar 16, 2014, 03:20:42 posle podne »
E ako je bilo i u Blicu onda stvarno nema govora vise. Ljudi novine i tv kapiraju kao vrhovni sud. Sta su to konkretno menjali da li si slusao? Ceo taj postupak parking servisa se krsi sa republickim zakonom o naplacivanju kazni, pa su promenili u doplatne karte, sto ni to nije dozvoljeno. Isto tako kako mogu da naplacuju zemljiste koje nije njihovo? Srecom nisam imao problema sa njima, ali imam odlicnog drugara koji radi u centru i nikad nijednu kaznu im nije platio vec godinama, pa mi je sve ovo rekao. Ne znam koliko je istinito, ali nikad nije platio kazne. Vise mu ni ne kace jer vide da nije ovca. Fala bogu ima ih dovoljno
I niko ne zeli da izvrda vec ne zeli da plati ono sto ne mora po zakonu
Svako u ovoj drzavi otima, a ljudi u neznanju se popklope usima i trpe. Pa carina naplacuje 65din kad otvore paket iako im je to posao, posta naplacuje kad otvori posiljku 45din iako im je sve placeno i to im je posao, svaka taksa u opstini kosta 200x vise od realnih troskova, nova vozacka kosta preuvelicanih 250din, a takse kostaju 8x vise od toga... i tako u beskonacnost... jel kapirate u kakvoj lopovskoj banani zivite? Toliko pljackaju da ne mogu da usklade sa zakonom to vec samo deri naivne
« Poslednja izmena: Februar 16, 2014, 03:26:06 posle podne od strane Wele »
Svaka pobuna, svaki otpor počinje jednom rečju - Ne!

Van mreže Desmo

  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 9782
  • Lokacija: Isfahan - Iran
  • Karma: +220/-51
  • Auto: Lada 2104
Odg: Pomoc oko parking kazni
« Odgovor #16 poslato: Februar 16, 2014, 03:27:58 posle podne »
Wele clap

Činom parkiranja, vozač je stupio u obligacioni odnos sa Parking servisom koji se reguliše ugovorom o pristupu ili tzv. adhezionim ugovorom gde se ne pravi pismeni ugovor jer se to smatra pravnom stvari i gde cena sata parkiranja, po odluci Skupštine grada, iznosi neku sumu para koja se menja, s vremena na vreme.

Obzirom da su u pitanju novčana davanja, Celokupan odnos je regulisan Zakonom o obligacijama.

Zakonom o obligacijama, Parking servis ima pravo samo na propisani iznos naknade parkiranja za sat vremena, sa zakonskom zateznom kamatom za sledeći sat parkiranja koji nije plaćen a do dospelosti isplate.

Ne može se odlukom Skupštine grada-opštine ili Parking servisa, o visini doplatne karte, (koji je desetostruko veći od cene parkiranja) derogirati Zakon o obligacionim odnosima, tim pre što doplatna karta nema karakter prekršaja, i ne sliva se u budžet RS, već odlazi na račun privredne organizacije, u ovom slućaju Parking servisu.

Kaznenim odredbama Zakona o bezbednosti saobraćaja, nije predviđen prekršaj za neplaćanje usluge parkiranja u tačno odredjenom periodu, niti je moguće, po drugim opštim zakonskim aktima klasifikovati doplatnu kartu kao prekršaj.

Doplatna karta pretstavlja kaznu, a Parking servis nema pravo da kažnjava. Pravo naplate kazne imaju državni organi, kojima je zakonom povereno to ovlašćenje, ukoliko je u pitanju prekršaj. To ovlašćenje sigurno nema Parking servis. Takođe je povređen i čl. 270 stav 3. Zakona o obligacionim odnosima koji glasi:

“Ugovorna kazna ne može biti ugovorena za novčane obaveze”, (to može biti samo kamata) kao pravičan iznos za neplaćenu sumu sata parkiranja. Dakle, ne može odluka lokalne samouprave proizvoditi veće pravno dejstvo od Zakona (u ovom slučaju ZOO).

Tako je jedan naš član iz Beograda, na tužbeni zahtev Parking servisa svoju odbranu temeljio na navedenim činjenicama, koju je Sud prihvatio i “prećutno” odustao od prinudne naplate koju je tražio Parking servis.

Takođe je Ustavni sud RS na 20. redovnoj sednici, održanoj 12. maja 2011 godine, proglasio kaznenu politiku Parking servisa suprotnu Ustavu i Zakonu, na osnovu čega je prošle godine Skupština grada Beograda ukinula doplatnu kartu za parkiranje.

Van mreže Wele

  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 6699
  • Lokacija: MunZe
  • Karma: +269/-172
  • Pol: Muškarac
  • Lupo GTI, Arti
Odg: Pomoc oko parking kazni
« Odgovor #17 poslato: Februar 16, 2014, 04:13:31 posle podne »
ali bilo je na TVu...


 thumbdown sve pise u ovom potpisu dole  thumbdown
Svaka pobuna, svaki otpor počinje jednom rečju - Ne!

Van mreže Wele

  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 6699
  • Lokacija: MunZe
  • Karma: +269/-172
  • Pol: Muškarac
  • Lupo GTI, Arti
Odg: Pomoc oko parking kazni
« Odgovor #18 poslato: Februar 16, 2014, 04:24:55 posle podne »
Dusan ima nekoliko kazni po 7-8000dinara
Troskove nisam siguran ko placa, moze samo da plati taksu (opet ta rec) na zalbu koja je ja mislim oko 1000din
Ponos nema cenu
Svaka pobuna, svaki otpor počinje jednom rečju - Ne!

Van mreže Wele

  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 6699
  • Lokacija: MunZe
  • Karma: +269/-172
  • Pol: Muškarac
  • Lupo GTI, Arti
Odg: Pomoc oko parking kazni
« Odgovor #19 poslato: Februar 16, 2014, 04:31:55 posle podne »
Naravno da ce parking servis ovde da izgubi, jasno ko dan, zato sam i napisao da nece on placati.
Ima 10 kazni PO 7-8000din ili koliko je vec, a nije ispod toga sigurno.
« Poslednja izmena: Februar 16, 2014, 04:34:56 posle podne od strane Wele »
Svaka pobuna, svaki otpor počinje jednom rečju - Ne!