Autor Tema: Dobro dosao i dobrodosao. .  (Pročitano 41148 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Madison

  • Uprava Kluba
  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 13075
  • Lokacija: beogradski dođoš
  • Karma: +198/-79
  • Pol: Muškarac
  • Auto: mk1 cabrio GTI 16v, Golf 5 GTI
Odg: Dobro dosao i dobrodosao. .
« Odgovor #140 poslato: Decembar 07, 2012, 10:18:09 posle podne »
Je l' taj grdnik naredio da se prevodi Gorski vijenac na "crnogorski"? pop1

joca TDI

  • Gost
Odg: Dobro dosao i dobrodosao. .
« Odgovor #141 poslato: Mart 21, 2013, 12:48:47 pre podne »
Jeeeeeeebote, sta ste vi ovde napisali...   boodala  wacko


Lajanje na zvezde - Vidis Piki sa kojim se predznanjem ide u kafanu!



e, a da je osvezim, koristice...    :rolleyes:

Van mreže 2busy

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 2596
  • Age: 40
  • Lokacija: Novi Sad
  • Karma: +92/-53
  • Pol: Muškarac
  • Family guy
Odg: Dobro dosao i dobrodosao. .
« Odgovor #142 poslato: Mart 13, 2015, 11:34:31 pre podne »
Jer i / ili Je l(i)'
Jer tako mora.
Je l' tako mora?
Jer sam te zafrknuo!
Je l' sam te zafrknuo?
Jer ulje troši.(Motor je pri kraju.)
Je li ulje troši?(Da li je motor pri kraju?)
Jer imam planove za večeras.(Zauzet,gleda "Parove" na HappyTV)
Je l' imaš planove za večeras?(Izlazak u grad,vezem goblen,lepim tapete...)
;)
Rupa + alu felna = Reparirano rame

Van mreže Wele

  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 6700
  • Lokacija: MunZe
  • Karma: +269/-172
  • Pol: Muškarac
  • Lupo GTI, Arti
Odg: Dobro dosao i dobrodosao. .
« Odgovor #143 poslato: Mart 13, 2015, 01:25:33 posle podne »
Ajde kad je glavni trol foruma izvadio temu iz mrtvih da dodam neko svoje zapazanje. Ako se Modus oseti nekako ostecenim ja se unapred izvinjavam   biggrin
Sto posto sam siguran da se prisvojni pridevi izvedeni od vlastitih imenica a završavaju se sufiksima -og, ov, -ev,-in ; pišu velikim slovom: Srbijin,Srpskog, a srpski malim slovom ;)
100% gresis

Razumijemo se svi, ali morate da znate da su pozajmljenice sastavni dio svakog jezika. .  Te pozajmljenice su inace tu kao bolja alternativa nasoj rijeci ili cak predsavlja novu rijec, koje kod nas  nema, ne postoji.


@djokicsale
Ovo za SANU si skroz u pravu, bukvalno nemaju ljudi sta da rade pa samo nesto menjaju...

Ma nas jezik najvise upropascavaju pozajmljenice za reci koje vec imamo. Razumem da se kaze felna, srafciger, motorcangle, jer su to stvari koje mi nismo imali i prihvatili smo strani naziv, ali otkidam kad neka napucana riba hoce da ispadne pametna na tv-u, pa krene sa "akceptovanjem, komprehendovanjem, kalkulovanjem diferenci" itd, prikenja mi se znaci...
Mi za sve te izraze imamo svoje reci (naplatak, odvijac, kljesta) i cak i da ih nemamo logicno i normalno je da smislimo svoju rec koja objasnjava taj pojam. Mi smo svi prihvatlili rec "ringispil" koja u nemackom jeziku bukvalno znaci "kruzna igra" Nemci su smislili totalno glup sinonim za neki pojam i sad je nama lakse da koristimo nemacki izraz koji je poprilicno jednostavan da ne kazem debilan po opisu nego da koristimo svoj izraz "vrteska". Hrvati su smatrali da njihov jezik treba da promeni neke reci jer su neadekvatne po njihovom pravopisu i poreklu. Da li je to ispravno ili pogresno, pametno ili nakaradno to sad mozemo da razglabamo milion godina, ali ja to visoko cenim jer se neko trudi da ispravlja nepravilnosti u svom jeziku. Zato se ne slazem da SANU stalno nesto izmislja, sigurno su upuceniji nego mi ovde na forumu, ja cak mislim da oni nista ne rade koliko bi trebali da rade i da preuzmu glavnu ulogu u situaciji kad je drzava na kolenima i kontuzovana.

Večeras se organizuje fešn selešn hepening obucite se kežual biće puno selebritija e to kad čujem u onim trač emisijama dođe mi da pucam u televizor.... i počeo sam se svađam se televizorom u poslednje vreme i kad sam sam u sobi.... kad čujem takve idiote koji ne znaju da u svom jeziku  već postoje reči za to što palamude.....
Na TVu obitava polusvet tj moralno kulturno i svako drugo dno. Ja sam to resio time sto ne gledam TV ili ga konzumiram selektivno u minimalnim kolicinama. To sam skapirao da je najbolje od kako sam gledao dokumentarac "Television Under the Swastika". Danasnji koncept programa osmislio Gebels zbog kontrole mase.
Pominjao par puta vezano za neke druge teme. BOMBARDOVANJE NIKAD NIJE PRESTALO. Ne znam ko je shvatio ranije, ali evo objasnjenja.
dzezva, cebe, jorgan, srbistan... su turcizmi nastali u vreme kada je Otomansko carstvo bilo dominanto na podrucju Balkana.
sargarepa, felna, srafciger, motorcangle, frustuk... su germanizmi nastali za vreme uticaja Austrougarskog carstva na Balkan. U Hrvatskoj i malo u CG veliki broj italijanizama.
omg, kul, fesn, bekstejdz, kezual... su angoizmi (anglicizmi) koji se uvaljuju pod ogromnim i svakodnevnim uticajem anglosaksonskog medijskog zlostavljanja.
Sve novine i novinski portali u svim svojim rubrikama prenose 99% vesti iz zapadnih medijskih kuca. Ako danas otvorite Blic, Kurir, Novosti, B92 primeticete da je KONCEPT potpuno isti da su vesti potpuno iste (razlika je samo u naglasavanju sustine u zavisnosti ko ih placa) i vi mislite da se informisete ustvari upijate ono sto vam je dozvoljeno i ono sto oni zele da citate, a ne ono sto vi zelite. Kontrola mase. Te tekstove prepisuju polupismeni kvazi novinari koji rado prekrstavaju engleske reci kao pozajmnice. Ako pogledate na TVu bilo koja gledanija emisija je isprekidana blokovima reklama od po 15min. U tim reklamama su SVE strani izrazi. Fajber (vlakna?) napitak za mrsavljenje, Senzejsn natural luk, Vajtning pasta za zube... Mozak ne moze da se izbori sa svim tim informacijama, pogotovu mladji narastaji koji upijaju kao sundjer bez mnogo opiranja od strane mozga i onda koriste te izraze zdravo za gotovo. Od Brankovog mosta do opstine NBG ima 12 reklamnih bilborda tj panoa od kojih 8 ima angloizme na sebi. Ja tu prodjem 2x dnevno, x300 godisnje, kako da mi ne bude prirodna rec "krosover" posle dve godine gledanja u istu? Elem sve ovo je samo jedan vid dominacije (pokoravanja) kao i bombardovanje, a ovde se prica racva na drugu stranu koja nije za ovaj forum  :)
Poenta, ne budite ljenji vec kad se setite i kad mozete skrecite paznju i koristite adekvatne srpske pojmove, a strane reci i kad koristite da znate da nisu nase i da su nam nametnute.
« Poslednja izmena: Mart 13, 2015, 01:29:43 posle podne od strane Wele »
Svaka pobuna, svaki otpor počinje jednom rečju - Ne!

Van mreže djokicsale

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 2972
  • Age: 41
  • Lokacija: Vlasotince
  • Karma: +69/-25
  • Pol: Muškarac
  • Auto: passat 3 1.9TD
Odg: Dobro dosao i dobrodosao. .
« Odgovor #144 poslato: Mart 13, 2015, 01:31:10 posle podne »
nada umire poslednja.
ja sam tvog golfa prodao a pare popio i potrosio na kurve

Van mreže Fica

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 3454
  • Age: 37
  • Lokacija: Vozdovac
  • Karma: +82/-16
  • Pol: Muškarac
  • Auto: golf mk2 atmo dresina
Odg: Dobro dosao i dobrodosao. .
« Odgovor #145 poslato: Mart 13, 2015, 10:57:54 posle podne »
- Министре, директор предузећа у коме радим има велику кућу, вилу и две викендице, а ја живим у срушену шупу. Да ли је то правилно?
- Није. Правилно је "у срушеној шупи".

Van mreže Madison

  • Uprava Kluba
  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 13075
  • Lokacija: beogradski dođoš
  • Karma: +198/-79
  • Pol: Muškarac
  • Auto: mk1 cabrio GTI 16v, Golf 5 GTI
Odg: Dobro dosao i dobrodosao. .
« Odgovor #146 poslato: Mart 14, 2015, 09:31:48 pre podne »
Wele, nemoj da krenem k'o Nino da vas oteram sve u 3 lepe kad pisete nesto u sta se ne razumete. :53

Obojica gresite, prisvojni pridevi na -ov, -ev i -in se pisu velikim pocetnim slovom: Petrov, Milosev, Anin.
Prisvojni pridevi na -ski, -ški, -čki se pisu malim slovom: srpski, krusevacki...
-og nije nikakav sufiks za gradjenje prisvojnih prideva, nego nastavak za genitiv: iz srpskog jezika.


I stojim iza toga da se u poslednje vreme ti ljudi koji smisljaju pravopis i menjaju ga svake godine "izmisljaju" itekako. Kad bi samo video koliko bespotrebnih zackoljica su ubacili oko nekih razmaka, crtica i bogapitaj cega, ne bi ti bilo dobro. I to ne mislim samo ja, na Filoloskom fakultetu ga ne priznaju i i dalje se koristi pravopis iz '94.

Hrvati ma koliko se trudili da kontrolisu svoj jezik, u stvarnosti im ne uspeva, poznajem dosta Hrvata ovde i niko nikad nece da kaze zrakoplov, o ovim novijim recima da ne pricam. Ako narod tu rec ne prihvati kao prirodnu, nece jednotavno da je koristi. Na drugoj strani, u 19. veku si i mogao nekako da kontrolises jezik jer su reci polako ulazile u jezik, sad se sve putem masovnih medija preuzima toliko brzo da i nema vremena da smislis domacu rec, jer se strana vec odomacila. Sto se tice neke terminologije i tehnike, ja licno ne vidim nista lose u tome.

Van mreže 2busy

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 2596
  • Age: 40
  • Lokacija: Novi Sad
  • Karma: +92/-53
  • Pol: Muškarac
  • Family guy
Odg: Dobro dosao i dobrodosao. .
« Odgovor #147 poslato: Mart 14, 2015, 11:47:00 pre podne »
Pozdravljam Weleta glavnog tribuna foruma!
:)
Rupa + alu felna = Reparirano rame

Van mreže Wele

  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 6700
  • Lokacija: MunZe
  • Karma: +269/-172
  • Pol: Muškarac
  • Lupo GTI, Arti
Odg: Dobro dosao i dobrodosao. .
« Odgovor #148 poslato: Mart 14, 2015, 01:41:28 posle podne »
Slobodno obrisite post ovog gore laprdala posto svaki njegov post nema ama bas nikakvu tezinu tj vise ni ne pokusava da kaze nesto pametno tu je samo da kaze nesto da bi bio prisutan.

Sto bi ti Milane slao mene u 3PM? Zbog toga sto sam konstatovao delomicno neispravno? Mnogo si nesto nervozan na forumu, a uzivo si bas prijatan. Fredu si vec objasnio, moje se odnosilo da posvojni pridevi (ski, cki) se pisu malim slovom osim kad su od vlastitih imenica. Zamisli kad neko progovori u temi o kompjuterima ja ga oteram u 3PM jer nije strucan. Nije red, pogotovu kad treba da budes neki primer ponasanja. Nije ti Nino neki reper, ne verujem da bi banovao sam sebe na svakih 10 dana.
Sto se tice novokomponovanog hrvatskog jezika jeste da nema prodju u narodu jos uvek, to se moze videti iz tekstova pesama gde jednostavno ne moze glava/srce tekstopisca da koristi rec koja mu nije prirasla, ali period od 20 godina je smesan za izmenu jezika. Recimo da je mera 100godina, daj Boze da pozivimo da se uverimo lollol npr mozes da vidis zastupljenost cirilice u zvanicnoj literaturi Srbije. Pre 100godina je bila skoro 90%, danas je ispod 40%. Ostalo je jos gore. Na forumu imas 5 ljudi koji pisu cirilicom. Satiranje cirilice, izmene jezika, nasilne i manje nasilne promene vere... sve se to vreme pregazi, ispegla i brzo se zaboravi.
Strana rec se odomacila jer smo lenji da koristimo nasu jer ne razmisljamo da time gubimo identitet. Zasto bi koristili stranu rec kad vec imamo nasu? Koja je svrha toga?
Ne slazem se da tehnicki izrazi treba da se koriste na stranom jeziku. Ti izrazi trebaju da se razumeju, ali mi treba da koristimo nase. Onda kad Nemac i Englez budu koristili nase izraze iz Teslinih i Pupinovih naucnih radova, ja cu da razmislim da li da koristim izraze iz njihovih jezika.
Svaka pobuna, svaki otpor počinje jednom rečju - Ne!

Van mreže Madison

  • Uprava Kluba
  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 13075
  • Lokacija: beogradski dođoš
  • Karma: +198/-79
  • Pol: Muškarac
  • Auto: mk1 cabrio GTI 16v, Golf 5 GTI
Odg: Dobro dosao i dobrodosao. .
« Odgovor #149 poslato: Mart 14, 2015, 03:38:05 posle podne »
Au jbt, ne moze covek ni da se nasali vise ovde, odma' me prozivas kao da sam Hitler. Taman posla da teram nekog u 3 lepe zbog greske u jeziku, pa onda bi trebalo ceo internet da ugasim. Valjda je dovoljan smajli na kraju da bi se videlo da se zezam.

Elem, prvo, prisvojni pridevi na -ski, -ški, -čki se pisu uvek malim slovima, bez obzira da li su od vlastitih imenica izvedeni, zbog toga sto se odnose na kolektivnu ili stvar vezanu za odredjeni prostor-naciju i nemaju lican prisvojni karakter kao pridevi na -ov, -ev i -in, koji se izvode od imena ljudi. Primer: sjenicki sir i Veletov sir.

Drugo, na forumu se koristi latinica jer su na forumu i ljudi iz susednih zemalja koji ne koriste cirilicu i ne bi umeli da je procitaju. Za generalnu upotrebu si u pravu, cirilica se sve vise vezuje za neke nacionalisticke ideje, sto je izvrnuto.
Puristicki pokreti u Hrvatskoj traju vise od 150 godina i ipak slabo sta ide za rukom, nije to pojava od skora.
Slazem se da ne treba koristiti stranu rec za onu koju vec imamo, to sam bas i napisao u onoj poruci koju si citirao, ali neke nove reci koje nemamo gotovo da ne mozemo da prevedemo, a da to ispadne iole po "naski". Necemo time da izgubimo identitet nikako, bitno je da koristimo nase izraze, epitete, poredjenja itd. koji su srz i najveca lepota srpskog jezika. A to sto imamo uticaj pre svega engleskog ima i pozitivnih strana, npr. nasi mladi ljudi znaju daleko bolje engleski u odnosu na Cehe, bez obzira na obrazovanje.


Van mreže djokicsale

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 2972
  • Age: 41
  • Lokacija: Vlasotince
  • Karma: +69/-25
  • Pol: Muškarac
  • Auto: passat 3 1.9TD
Odg: Dobro dosao i dobrodosao. .
« Odgovor #150 poslato: Mart 14, 2015, 03:47:41 posle podne »
E samo da ti kazem, na susednon bugarskom vw forumu se pise cirilicom, a i oni znaju latinicu i lakse im je latinicom, pa kad probas da ostavis komentar latinicom odmah se reaguje, post se brise a ide upozorenje. Ako je forum vw Srbija onda se pise na srpskoj cirilici. I moze da neko tumaci kako hoce, to je postovanje sebe i svog jezika.
Isto tako u kojekakvim vukojebinama ovde sve na latinici table, a opravdanje je "pa doci ce neki stranac pa ce da se izgubi"!?! A nema ni nasih vise, nema ko ni da prodje, odumiremo ko narod a i  time doprinosimo.
« Poslednja izmena: Mart 14, 2015, 03:49:45 posle podne od strane djokicsale »
nada umire poslednja.
ja sam tvog golfa prodao a pare popio i potrosio na kurve

Van mreže Madison

  • Uprava Kluba
  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 13075
  • Lokacija: beogradski dođoš
  • Karma: +198/-79
  • Pol: Muškarac
  • Auto: mk1 cabrio GTI 16v, Golf 5 GTI
Odg: Dobro dosao i dobrodosao. .
« Odgovor #151 poslato: Mart 14, 2015, 03:55:20 posle podne »
U Republici Srbiji je zvanicna i latinica i cirilica, a u Bugarskoj je samo cirilica, zato im je forum na cirilici, nemoj da mesas babe i zabe. ;)
Sto se tice tabli, ja mislim da u Srbiji svaka tabla ima naziv i na cirilici i na latinici, makar bi tako trebalo da bude.

Van mreže Fred Peric

  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 5911
  • Age: 40
  • Lokacija: Zemun
  • Karma: +165/-127
  • Pol: Muškarac
  • Auto: GOLF 5 1.9 TDI 77/105 2007.g.
Odg: Dobro dosao i dobrodosao. .
« Odgovor #152 poslato: Mart 14, 2015, 04:12:14 posle podne »
@djokicsale bugaras stari

Послато са LG-D320 уз помоћ Тапатока

Земунчанин

Van mreže Wele

  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 6700
  • Lokacija: MunZe
  • Karma: +269/-172
  • Pol: Muškarac
  • Lupo GTI, Arti
Odg: Dobro dosao i dobrodosao. .
« Odgovor #153 poslato: Mart 14, 2015, 04:17:14 posle podne »
Ne bi trebalo tako da bude vec kao sto je u Grckoj. Na grckom napisano na njihovoj cirlici, a za ostatak planete pise na engleskom. Za sve zitelje u Srbiji treba da pise na cirilici, za strance na engleskom. Kao sto je na Zlatiboru. Totalno nepotrebno je koristiti i cirilicu i latinicu u Srbiji pogotovu na istom saobracajnom znaku. Osim kad su u pitanju naselja sa manjinama. U Republici Srbiji u službenoj je upotrebi ćiriličko pismo, a latinično pismo sme da se koristi uz odredbe odredjenom zakonom. Znaci zvanicno pismo Srbije je CIRILICA, a latinica je dozvoljena.

npr. nasi mladi ljudi znaju daleko bolje engleski u odnosu na Cehe, bez obzira na obrazovanje.
To je neminovnost i pozitivna stvar u ovakvim slucajevima jer nije svako zlo za zlo. Skandinavcima engleski jezik dodje skoro kao domaci. Kad vidim njihovu decu od 10 godina parlaju engleski kao da su odrasli tamo. I ne samo deca vec i stariji ljudi.
Svaka pobuna, svaki otpor počinje jednom rečju - Ne!

Van mreže djokicsale

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 2972
  • Age: 41
  • Lokacija: Vlasotince
  • Karma: +69/-25
  • Pol: Muškarac
  • Auto: passat 3 1.9TD
Odg: Dobro dosao i dobrodosao. .
« Odgovor #154 poslato: Mart 14, 2015, 04:17:49 posle podne »
pogledaj prvo pravilo
http://www.vwclub.bg/forum/viewtopic.php?t=185202
ovde bi bio ismejan da tako nesto uradis.
nada umire poslednja.
ja sam tvog golfa prodao a pare popio i potrosio na kurve

Van mreže gedora

  • sve za srpstvo i motorsport
  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 9370
  • Karma: +534/-256
  • Pol: Muškarac
Odg: Dobro dosao i dobrodosao. .
« Odgovor #155 poslato: Mart 14, 2015, 05:36:27 posle podne »
jebete li vi nesto profesori?

Van mreže Madison

  • Uprava Kluba
  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 13075
  • Lokacija: beogradski dođoš
  • Karma: +198/-79
  • Pol: Muškarac
  • Auto: mk1 cabrio GTI 16v, Golf 5 GTI
Odg: Dobro dosao i dobrodosao. .
« Odgovor #156 poslato: Mart 14, 2015, 06:19:44 posle podne »
Iskljucivo 3. puta bez vadjenja, majstore!

Van mreže djokicsale

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 2972
  • Age: 41
  • Lokacija: Vlasotince
  • Karma: +69/-25
  • Pol: Muškarac
  • Auto: passat 3 1.9TD
Odg: Dobro dosao i dobrodosao. .
« Odgovor #157 poslato: Mart 14, 2015, 06:24:03 posle podne »
Al prvo  podmazemo zejtinom majstore lollol
nada umire poslednja.
ja sam tvog golfa prodao a pare popio i potrosio na kurve

Van mreže 2busy

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 2596
  • Age: 40
  • Lokacija: Novi Sad
  • Karma: +92/-53
  • Pol: Muškarac
  • Family guy
Odg: Dobro dosao i dobrodosao. .
« Odgovor #158 poslato: Septembar 08, 2015, 08:49:14 posle podne »
Srećan Vam Svetski Dan pismenosti
Rupa + alu felna = Reparirano rame

Na mreži Desmo

  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 9782
  • Lokacija: Isfahan - Iran
  • Karma: +220/-51
  • Auto: Lada 2104
Odg: Dobro dosao i dobrodosao. .
« Odgovor #159 poslato: Septembar 08, 2015, 09:20:44 posle podne »
Valjda svecki? :)