Autor Tema: ELEKTRIČNI AUTOMOBILI: JE LI U PITANJU NAJVEĆA PREVARA DO SADA, ILI...  (Pročitano 7406 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže PaulGT

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 4818
  • Age: 46
  • Lokacija: NRW
  • Karma: +197/-121
  • Pol: Muškarac
  • no syncro, no fun
  • Auto: golf country
Odg: ELEKTRIČNI AUTOMOBILI: JE LI U PITANJU NAJVEĆA PREVARA DO SADA, ILI...
« Odgovor #40 poslato: Januar 21, 2024, 09:40:28 posle podne »
Nego kaži ti, jel ti smeta više zvuk/osećaj na toj sedmici ili ovo na šta se svi žale.. slab domet, nema snage, puni se 4-12h itd? Il ti je možda ozebla guzica kad si čekao negde 3h u snegu ko što pišu ovde. Ja mogu da se kladim da je ovo prvo i to recimo mogu da poštujem kao argument.. nema zvuka, nije isti feeling, ne sviđa mi se..

Evo ovako iz prve ruke. Da ispaljuje u sutu ispaljuje,ali ispaljuje i GTI, ai GTD. Posto ga nemam gdje puniti kod kuce klemam ga u firmi i to dobra stvar jer su ovdje svi poceli kukaki kako je kw poskupio vise nego duplo u zadnje dvije godine. Isli smo skoro na seminar u Kopenhagen i na punjenje i kartice kada smo preracunali je izaslo skuplje nego da smo sa dizelom isli i jos smo morali puniti i gluvariti po benzinskoj dva dva i pol sata. Po gradu i nekako ide da se vozis sa EV ili hybrid, ali za duza putovanja zaboravi.Golf Hybrid trosi 2,5 l vise na otvorenoj cesti nego normalni benzinski sa istim motorom.

Ja sam bio dosta opusteniji dok sam imao Caddy sa 1.6 tdi kao sluzbeno vozilo. Ali politika koncerna da uposlenici moraju voziti EV sa reklamama i Caddy ode na trziste sa 48.000 km

A malo se raspitaj koliko struje u Evropi dolazi iz kojih izvora. Ja koliko znam i dalje je vise od 60% sve ukupne struje dolazi od termoelektrana
« Poslednja izmena: Januar 21, 2024, 09:43:36 posle podne od strane PaulGT »
ima li neko ovde da mu auto ide na isparenja lollol ili ovi dizeli jos malo pa ce krenuti i kusur da vracaju iz rezeorvara thumbup

Na mreži jerotije318

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 670
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +4/-3
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Pasat b5.5
Odg: ELEKTRIČNI AUTOMOBILI: JE LI U PITANJU NAJVEĆA PREVARA DO SADA, ILI...
« Odgovor #41 poslato: Januar 21, 2024, 11:32:37 posle podne »

 to dobra stvar jer su ovdje svi poceli kukaki kako je kw poskupio vise nego duplo u zadnje dvije godine.


Struja je u Srbiji poskupela 4 x u zadnje dve godine, evo sad je u decembru poskupela a najavili su poskupljenje opet u maju.

 celebrate
Samo VW

Van mreže Guarana

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 3428
  • Age: 39
  • Lokacija: Ljubljana
  • Karma: +90/-37
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Lada
Odg: ELEKTRIČNI AUTOMOBILI: JE LI U PITANJU NAJVEĆA PREVARA DO SADA, ILI...
« Odgovor #42 poslato: Januar 22, 2024, 10:17:59 pre podne »
Nego kaži ti, jel ti smeta više zvuk/osećaj na toj sedmici ili ovo na šta se svi žale.. slab domet, nema snage, puni se 4-12h itd? Il ti je možda ozebla guzica kad si čekao negde 3h u snegu ko što pišu ovde. Ja mogu da se kladim da je ovo prvo i to recimo mogu da poštujem kao argument.. nema zvuka, nije isti feeling, ne sviđa mi se..
Ok, znači nije se smrzla guzica :D
Hibridi su jako jako uska niša ljudi kojima su koristni.. recimo ko ima baš 40-80km dnevno da vozi i povremeno te 500+. Firme velike ih vole, jer moraju na nivou firme da imaju neki co2 i super ubije dole prosek.
Za EV i duža putovanja se slažemo apsolutno, nije to još gde treba da bude. Meni konkretno je 99% putovanja u radiusu 300km, 90% u 150ak, duže od 500km imam 2x godišnje, za toliko nema poente da uzmem dizela.

Jeste većina struje iz nafte, al ko što rekoh 100l nafte u autu i 100l nafte u elektrani, iskoristi se bar 60% više u elektrani. Ko ima kuću i može da priušti investiciju solarnih panela generalno vrati u 10 godina investiciju, posle ide u plus. Generalno je veći problem po gradovima jer nema dovoljno sporih punjača uz parkinge, da lepo ostaviš preko noći da se polako nafila, a nema neke investicije ogromne kao za brze punjače.
Evo ovako iz prve ruke. Da ispaljuje u sutu ispaljuje,ali ispaljuje i GTI, ai GTD. Posto ga nemam gdje puniti kod kuce klemam ga u firmi i to dobra stvar jer su ovdje svi poceli kukaki kako je kw poskupio vise nego duplo u zadnje dvije godine. Isli smo skoro na seminar u Kopenhagen i na punjenje i kartice kada smo preracunali je izaslo skuplje nego da smo sa dizelom isli i jos smo morali puniti i gluvariti po benzinskoj dva dva i pol sata. Po gradu i nekako ide da se vozis sa EV ili hybrid, ali za duza putovanja zaboravi.Golf Hybrid trosi 2,5 l vise na otvorenoj cesti nego normalni benzinski sa istim motorom.

Ja sam bio dosta opusteniji dok sam imao Caddy sa 1.6 tdi kao sluzbeno vozilo. Ali politika koncerna da uposlenici moraju voziti EV sa reklamama i Caddy ode na trziste sa 48.000 km

A malo se raspitaj koliko struje u Evropi dolazi iz kojih izvora. Ja koliko znam i dalje je vise od 60% sve ukupne struje dolazi od termoelektrana.
« Poslednja izmena: Januar 22, 2024, 10:33:11 pre podne od strane Ivan »
lollol

Van mreže raca1

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1789
  • Age: 48
  • Lokacija: JAPAN
  • Karma: +96/-12
  • Pol: Žena
  • Auto: YAMAHA
Odg: ELEKTRIČNI AUTOMOBILI: JE LI U PITANJU NAJVEĆA PREVARA DO SADA, ILI...
« Odgovor #43 poslato: Januar 22, 2024, 01:23:08 posle podne »
Evo, danas da kupim auto na na benz/dizel  ili isto takavo EV automobilče na baterije ostaće mi para za gorivo i za održavanje za narednih 5-10 godina.
Mene interesuje računica novonauke koja opravdava ovakvu investiciju, tj. voleo bih ovde računicu koja mi pokazuje kako ja štedim sa EV vozilom koje sam u startu preplatio 15-20k Eura.

1+1=2
Smorio se ko Saša Matić u bioskopu.

Na mreži jerotije318

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 670
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +4/-3
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Pasat b5.5
Odg: ELEKTRIČNI AUTOMOBILI: JE LI U PITANJU NAJVEĆA PREVARA DO SADA, ILI...
« Odgovor #44 poslato: Januar 22, 2024, 05:30:54 posle podne »
Evo, danas da kupim auto na na benz/dizel  ili isto takavo EV automobilče na baterije ostaće mi para za gorivo i za održavanje za narednih 5-10 godina.


Ostace ti za dozivotno alealeee
Samo VW

Van mreže Desmo

  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 9782
  • Lokacija: Isfahan - Iran
  • Karma: +220/-51
  • Auto: Lada 2104
Odg: ELEKTRIČNI AUTOMOBILI: JE LI U PITANJU NAJVEĆA PREVARA DO SADA, ILI...
« Odgovor #45 poslato: Januar 22, 2024, 06:18:33 posle podne »
Jeste većina struje iz nafte, al ko što rekoh 100l nafte u autu i 100l nafte u elektrani, iskoristi se bar 60% više u elektrani. Ko ima kuću i može da priušti investiciju solarnih panela generalno vrati u 10 godina investiciju, posle ide u plus. Generalno je veći problem po gradovima jer nema dovoljno sporih punjača uz parkinge, da lepo ostaviš preko noći da se polako nafila, a nema neke investicije ogromne kao za brze punjače.

Vecina struje je iz uglja, u Rusiji 40% iz prirodnog gasa koji nikako da dodje do nas u Evropu i koji je najefikasniji za proizvodnju el energije i cistiji od uglja visetruko.
Sto se tice racunice, jeste el motor efikasniji, ali ne toliko, cak ni na papiru.

Stavite prst na celo:

Na mreži jerotije318

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 670
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +4/-3
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Pasat b5.5
Odg: ELEKTRIČNI AUTOMOBILI: JE LI U PITANJU NAJVEĆA PREVARA DO SADA, ILI...
« Odgovor #46 poslato: Januar 25, 2024, 01:12:11 posle podne »
Koliko li su para ulozili da prava istina ne izadje na videlo >
 https://raskrinkavanje.ba/analiza/obmanjujuce-tvrdnje-o-izdrzljivosti-elektricnih-automobila-na-ekstremnom-vremenu

dok su milioni ljudi u svetu ostali bez kola po hladnoci a svedoci smo da se i akumulator trosi po hladnom vremenu.
Samo EV ne trose, mozda ih zima puni lollol
Samo VW

Van mreže raca1

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1789
  • Age: 48
  • Lokacija: JAPAN
  • Karma: +96/-12
  • Pol: Žena
  • Auto: YAMAHA
Odg: ELEKTRIČNI AUTOMOBILI: JE LI U PITANJU NAJVEĆA PREVARA DO SADA, ILI...
« Odgovor #47 poslato: Januar 25, 2024, 02:03:56 posle podne »
Raskrinkan si ba Jerotije, svi na struju... :57
Smorio se ko Saša Matić u bioskopu.

Van mreže raca1

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1789
  • Age: 48
  • Lokacija: JAPAN
  • Karma: +96/-12
  • Pol: Žena
  • Auto: YAMAHA
Odg: ELEKTRIČNI AUTOMOBILI: JE LI U PITANJU NAJVEĆA PREVARA DO SADA, ILI...
« Odgovor #48 poslato: Februar 07, 2024, 12:11:28 pre podne »
U odnosu na dizel gorivo za istu količinu energije litijum jonskim baterijama treba oko 85 puta više kilograma ili oko 50 puta više litara. Slično je i sa BioDizelom, stim što količina CO2 koju emituje motor je jednaka količini koju potroši biljka od koje se pravi gorivo.

Ako Tesla S bateriju uporedimo sa tečnim hidrogenom za 544kg teškog otrova je potrebno nešto preko 4kg hidrogena!!!???


Material                   By Volume              By Mass
         
Diesel Fuel         10,700 Wh/L      12,700 Wh/kg      45.7 kJ/g      10.9 Cal/g
Heating Oil         10,400 Wh/L      12,800 Wh/kg      46.1 kJ/g      11.0 Cal/g
Gasoline                   9,700 Wh/L      12,200 Wh/kg      43.9 kJ/g      10.5 Cal/g
Butane                   7,800 Wh/L      13,600 Wh/kg      48.6 kJ/g      11.6 Cal/g
LNG (-160°C)           7,216 Wh/L      12,100 Wh/kg      43.6 kJ/g      10.4 Cal/g
Propane                   6,600 Wh/L      13,900 Wh/kg      50.0 kJ/g      12.0 Cal/g
Ethanol                   6,100 Wh/L        7,850 Wh/kg      26.3 kJ/g      6.8 Cal/g
Methanol                   4,600 Wh/L        6,400 Wh/kg      23.0 kJ/g      5.5 Cal/g
NG                           3,100 Wh/L      12,100 Wh/kg      43.6 kJ/g      10.4 Cal/g
Liquid Hydrogen    2,600 Wh/L      39,000 Wh/kg      140.4 kJ/g      33.6 Cal/g
150 Bar Hydrogen         405 Wh/L           39,000 Wh/kg      140.4 kJ/g      33.6 Cal/g
NiMH Battery            280 Wh/L                100 Wh/kg      0.4 kJ/g      0.1 Cal/g
Li-Ion Battery          200 Wh/L           150 Wh/kg      0.5 kJ/g      0.1 Cal/g
Lead-Acid Battery        40 Wh/L                5 Wh/kg      0.1 kJ/g      0.0 Cal/g
STP Propane               26 Wh/L      13,900 Wh/kg      50.0 kJ/g      12.0 Cal/g
STP NG                     11 Wh/L      12,100 Wh/kg      43.6 kJ/g      10.4 Cal/g
STP Hydrogen               3 Wh/L      39,000 Wh/kg      140.4 kJ/g      33.6 Cal/g
Fat                                                 11,000 Wh/kg      39    kJ/g      9    Cal/g
Protein                                           4,800 Wh/kg      17    kJ/g      4    Cal/g
Carbohydrate                                             4,800 Wh/kg      17    kJ/g      4    Cal/g
Smorio se ko Saša Matić u bioskopu.

Na mreži jerotije318

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 670
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +4/-3
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Pasat b5.5
Samo VW

Van mreže Guarana

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 3428
  • Age: 39
  • Lokacija: Ljubljana
  • Karma: +90/-37
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Lada
Odg: ELEKTRIČNI AUTOMOBILI: JE LI U PITANJU NAJVEĆA PREVARA DO SADA, ILI...
« Odgovor #50 poslato: Februar 11, 2024, 11:55:03 posle podne »
5kg hidrogena je 90kg kevlarskog rezervoara pod 700bari pritiska, tj 110l gasa. ceo sistem rezerovara ima rok 5 godina i moraš sve komplet da menjaš jer je pod neverovatnim statičnim pritiskom. jedna firma je ulagala u to i čak i oni su digli belu zastavu i prešli na struju prošle godine. Opet moraš stanice za punjenje da praviš, moraš (za razliku od struje) da imaš cisterne da voze gore dole. Košta više po kilometru od benzina i gubi gas dok stoji parkiran konstantno čak i pored takvih rezervoara.
Sa spiska jedini koji su obnovljivi su struja i salo.. pazite se debeli, ako ne prođe struja ima da vas jure za gorivo :D

Drugo, litijuma u bateriji od 500kg ima za možda 5-10kg. Više "otrova" ima olovna baterija koju imaš u autu već decenijama.

nemojte verovati svemu što kurta i murta objavi, u eri interneta smo, 10 minuta i vidiš sve podatke crno na belo...
lollol

Na mreži jerotije318

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 670
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +4/-3
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Pasat b5.5
Odg: ELEKTRIČNI AUTOMOBILI: JE LI U PITANJU NAJVEĆA PREVARA DO SADA, ILI...
« Odgovor #51 poslato: Februar 12, 2024, 11:50:25 pre podne »

Više "otrova" ima olovna baterija koju imaš u autu već decenijama..

To sigurno osecas decenijama pa ti smeta ?
Anketa govori da NISMO bas zainteresovani za struju :rolleyes:
Ili mislis da smo ovde svi ludi, neznalice...... biggrin
Samo VW

Van mreže Guarana

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 3428
  • Age: 39
  • Lokacija: Ljubljana
  • Karma: +90/-37
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Lada
Odg: ELEKTRIČNI AUTOMOBILI: JE LI U PITANJU NAJVEĆA PREVARA DO SADA, ILI...
« Odgovor #52 poslato: Februar 12, 2024, 12:46:29 posle podne »
mislim da je većina poprilično luda i neobrazovana i gleda samo šta se uklapa u njihove teorije sveta.
ja sam još gora budala što se trudim da objasnim takvima nešto.. odoh opet sa foruma na kakav mesec, poz
lollol

Na mreži jerotije318

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 670
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +4/-3
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Pasat b5.5
Odg: ELEKTRIČNI AUTOMOBILI: JE LI U PITANJU NAJVEĆA PREVARA DO SADA, ILI...
« Odgovor #53 poslato: Februar 12, 2024, 04:42:36 posle podne »
.

Nisi nas bas ubedio koliko god da si se trudio da nas edukujes :8

mislim da je većina poprilično luda i neobrazovana i gleda samo šta se uklapa u njihove teorije sveta.

Naravno da gledamo sebe, nego koga cemo ?
Necemo sigurno da podrzimo ove koji nam naturaju namete i neka nova pravila kako bi nam istisli pare iz dzepa.
Nije nam bilo lose ni pre 10-20 godina. Jednostavno volimo ispod haube taj zvuk dizela ili benzina.
Ocekujem u dogledno vreme da se uvede i euro 10 biggrin

ja sam još gora budala što se trudim da objasnim takvima nešto.. odoh opet sa foruma na kakav mesec, poz

Nisi budala ali nemoj vise da nam objasnjavas.
Nismo sposobni mi tebe da razumemo :69
Ziv i zdrav bio :26
Samo VW

Van mreže admin

  • Glavni baja
  • Administrator
  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 20535
  • Age: 40
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +401/-37
  • Pol: Muškarac
  • █║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║
    • VW-Club
  • Auto: Audi Q8
Odg: ELEKTRIČNI AUTOMOBILI: JE LI U PITANJU NAJVEĆA PREVARA DO SADA, ILI...
« Odgovor #54 poslato: Februar 13, 2024, 07:45:02 posle podne »
Bilo bi mnogo zanimljivije da se vodi neka zdrava konverzacija sa argumentima a ne ovo pijacarsko prepucavanje...  boodala

Uostalom neka svako vozi ono sto zeli, moze i sto ga cini srecnim  :26

Ja licno pored nekog benzinca ili dizela voleo bih kao drugi auto tj auto za grad da posedujem i skroz elektricno vozilo.. skoro sam imao prilike da vozim jedan bmw i3 i iskreno odusevio me :25


Van mreže Ivan

  • One & Only
  • Super Moderator
  • Ultimate Member
  • ****
  • Poruke: 13676
  • Age: 44
  • Lokacija: Лазарев град
  • Karma: +218/-40
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Volkswagen Cross Touran 1T2
Odg: ELEKTRIČNI AUTOMOBILI: JE LI U PITANJU NAJVEĆA PREVARA DO SADA, ILI...
« Odgovor #55 poslato: Februar 13, 2024, 08:12:50 posle podne »
Upravo htedoh da napisem.

Za duza putovanja neki SUS automobil a za po gradu manji elektricni.
Ovo vazi pod uslovom da se zivi u kuci i ima mogucnost instalacije punjaca.

Van mreže AcoVW

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1699
  • Age: 36
  • Lokacija: Čačak
  • Karma: +62/-15
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Tiguan, Golf 6, Golf 2
Odg: ELEKTRIČNI AUTOMOBILI: JE LI U PITANJU NAJVEĆA PREVARA DO SADA, ILI...
« Odgovor #56 poslato: Februar 13, 2024, 08:43:39 posle podne »
I ja se slazem, za grad moze jedan elekticni i tu se prica zavrsava. Mozes preko noci da ga punis i milina.

Na mreži jerotije318

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 670
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +4/-3
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Pasat b5.5
Odg: ELEKTRIČNI AUTOMOBILI: JE LI U PITANJU NAJVEĆA PREVARA DO SADA, ILI...
« Odgovor #57 poslato: Februar 13, 2024, 08:48:58 posle podne »
Naslucujem da ce u dogledno vreme vase zelje biti ispunjene.
Ja i nekolicina nas cemo i dalje po starom dok nas ne uslove.
A hoce 100 %

p.s. i ja bih za grad nesto na struju da mogu jeftino da se vozim.
A za otvoreno zna se......gas u patos i prepoznatljivi zvuk dizela alealeee
Samo VW

Van mreže AcoVW

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1699
  • Age: 36
  • Lokacija: Čačak
  • Karma: +62/-15
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Tiguan, Golf 6, Golf 2
Odg: ELEKTRIČNI AUTOMOBILI: JE LI U PITANJU NAJVEĆA PREVARA DO SADA, ILI...
« Odgovor #58 poslato: Februar 13, 2024, 10:52:52 posle podne »
Daleko od toga da sam za elektriku, naprotiv. Vestacki guraju pricu.
Samo kazem da jedino gde dolaze u obzir je za gradsku i prigradsku voznju.
Samo turbo benzin

Na mreži jerotije318

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 670
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +4/-3
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Pasat b5.5
Odg: ELEKTRIČNI AUTOMOBILI: JE LI U PITANJU NAJVEĆA PREVARA DO SADA, ILI...
« Odgovor #59 poslato: Februar 14, 2024, 04:27:08 pre podne »
Nisam te razumeo ???
Podrzavas elektriku samo za grad ili uopste ?
Samo VW