Autor Tema: potrebna pomoć audiofila za odabir zvučnika Golf 2  (Pročitano 771 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže golfidji

  • VW Početnik
  • Poruke: 5
  • Lokacija: KRALJEVO
  • Karma: +0/-0
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Golf 2
potrebna pomoć audiofila za odabir zvučnika Golf 2
« poslato: Mart 13, 2024, 10:53:13 posle podne »
Zdravo dragi forumaši  :59

Potrebna mi je vaša pomoć sa mojim problemom.
Rešio sam da konačno nadogradim ozvučenje u svom malom golfiđiju 2.

Radio koji imam trenutno (neki krš)


Link za radio uputstvo:
https://manuals.plus/swm/jsd-520-car-stereo-mp3-player-with-pll-fm-stereo-radio-manual

Napred u tabli imam prostor za dva zvučnika 13mm.
Pozadi ima fabrička mesta za dve elipse 4 x 6 .

Svi znate kako Gold 2 izgleda..

Sad umesto da prvo kupim zvučnike dobijem pojačalo na poklon "Helix D Four".
Voleo bih da poklopim zvučnike po uputstvu.

Link za uputstvo pojačala:
https://www.audiotec-fischer.de/media/pdf/7c/c2/fa/BA_HELIX-D-FOUR_Web.pdf

Sad pitanja:
1. S' obzirom da pojačalo ima high level input da li je pametnije da sprovedem žice iz radia do pojačala ili je bolje da koristim RCA konektore?

2. Da li će se lepše i bolje čuti ako idem po prvoj šemi "Component system + coaxial system" (napred zvucnik sa visokotoncem koji bih stavio negde na vratima i pozadi elipse) ili je ipak bolja varijanta "Component system + subwoffer?

U suštini da li je bolje 4 channel ili 3 channel? U smislu šta će se bolje čuti. Hoću da se trese koliko može hehe

Slika kako bi trebalo da se povežu zvučnici


Malo me ovo sve buni, ne kapiram ako se odlučim za subwoofer od 2 oma i napred sistemske od 4 oma kolika bi njihova voltaža trebala da bude i obrnuto?

Molim vas dragi forumaši za bilo kakve savete, svaki savet je dobrodošao, i unapred se izvinjavam ako slična tema postoji.
Već sam pretražio forum i nisam uspeo da nađem odgovor na neka od ovih pitanja.
Unapred zahvalan  :26

Van mreže mur3633

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 2455
  • Age: 57
  • Lokacija: Podgorica
  • Karma: +51/-6
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Sharan/Golf 4 TDI
Odg: potrebna pomoć audiofila za odabir zvučnika Golf 2
« Odgovor #1 poslato: Mart 14, 2024, 09:32:29 pre podne »
Uloži naprijed u kvalitetne 2 sistemce, recimo Focal, JBL i sl. i nađi neki dobar subwoofer
Gledaj da visokotonci na tim prednjim zvučnicima ne budu previše oštri, jer će ti biti usmjereni ka šoferšajbi, pa će da te izludi previše kreštav zvuk.
Odradi bar izolaciju gepeka i tog dijela gdje bi išli prednji zvučnici.
Pojačalo poveži preko RCA izlaza na radiju, ograniči naprijed high pass filter na recimo 125hz, jer su zvučnici mali, a subwoofer na low pass filter na 125hz.

Nemoj da se bahćeš sa zadnjim zvučnicima, ne trebaju ti ništa. Eventualno ako bi mogao neke najjeftinije elipse da povežeš direktno sa radija, eto čisto da popunjava pozadi i to da gledaš 1 way, tj. bez visokotonaca.

E da, radio je ti je možda i najbitniji faktor u ovoj priči, tako da vremenom ganjaj neki dobar Pioneer, jer oni imaju najbolja podešavanja za pojačalo.

Obavezno kvalitetnu debelu žicu za napon i masu  pojačala i osigurač što bliže klemi akumulatora odakle bi i uzeo plus za pojačalo.
Negdje vremenom još prikači i jedan kondenzator, da koliko toliko lageruje struju, pogotovo ako voliš da slušaš muziku dok motor ne radi.
TDI POWER

Van mreže golfidji

  • VW Početnik
  • Poruke: 5
  • Lokacija: KRALJEVO
  • Karma: +0/-0
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Golf 2
Odg: potrebna pomoć audiofila za odabir zvučnika Golf 2
« Odgovor #2 poslato: Mart 14, 2024, 10:46:04 posle podne »
Hvala puno na odgovoru.

Baš sam gledao izolaciju.
U gepeku nema nikakve izolacije, mislio sam da stavim nešto šta god i da nakon toga napravim od neke tanje iverice ili ploče pod (Ima samo neki tepih a ispod je rupa za rezervnu gumu i dizalica) da bih bilo ravno i stabilno pa da pojačalo učvrsim tu.
Na haubi takođe nema izolacije i na vratima. To ću možda naknadno. Na podu ima nehi debeo filc fabrički, ne izgleda loše ili da je upio vlagu tako da to ne diram, previše posla sigurno. Mada možda se predomislim kad budem provlačio žice.  biggrin

Kupio sam i set kablova za pojačalo od 1000W. Moje je ja mislim do 720, još ih nisam proverio koliko su kvalitetni.

Čekam sledeću platu da pokupujem zvučnike pa krećem sa povezivanjem i javljam kako napredujem  biggrin biggrin

Van mreže bogdanPG

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1228
  • Age: 37
  • Lokacija: Podgorica
  • Karma: +22/-9
  • Pol: Muškarac
  • Auto: a4 allroad, golf 5
Odg: potrebna pomoć audiofila za odabir zvučnika Golf 2
« Odgovor #3 poslato: Mart 14, 2024, 11:28:25 posle podne »
Sto kaze kolega neke kvalitetne zvucnike ako oces da ti je to da valja i ono nedje bi trebalo da je zvucnik barem duplo jaci od izlaza na pojacalo da ne bi izgorio ako se dobro sjecam i gledas rms snagu zvucnika, a ne maximalnu

Van mreže mur3633

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 2455
  • Age: 57
  • Lokacija: Podgorica
  • Karma: +51/-6
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Sharan/Golf 4 TDI
Odg: potrebna pomoć audiofila za odabir zvučnika Golf 2
« Odgovor #4 poslato: Mart 15, 2024, 08:51:27 pre podne »


ono nedje bi trebalo da je zvucnik barem duplo jaci od izlaza na pojacalo da ne bi izgorio

Obrnuto. Bolje jače pojačalo nego zvučnik. Na pojačalu podesiš gain da ne preforsira slabije zvučnike i još ga dodatno rasteretiš od preniskih bass frekvencija pomoću high pass filtera.

Ovako kad je zvučnik jači, pojačalo se isforsira bilo kakvo podešavanje da napraviš. Opet kažem ne smeta ako je razlika u 10-20w, ali duplo je već previše.

Mada je najidealnije kad se gađaju po RMS snazi. Isto tako treba obratiti pažnju i na sensitivity zvučnika, tj. osjetljivost. Što više, to bolje.
TDI POWER

Van mreže golfidji

  • VW Početnik
  • Poruke: 5
  • Lokacija: KRALJEVO
  • Karma: +0/-0
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Golf 2
Odg: potrebna pomoć audiofila za odabir zvučnika Golf 2
« Odgovor #5 poslato: Mart 15, 2024, 10:10:50 pre podne »
Upravo sam hteo reći da sam baš tako i ja shvatio. Hvala puno momci na pomoći. Možete li mi samo objasniti još jednu stvar.. Za subwofer kažu da je velika razlika tj da bi trebalo raditi na 2 oma, a sistemski napred su svi uglavnom na 4 oma.
Napred 2-sistemci 4 oma    ???   RMS
Pozadi subwofer  2 oma      ???   RMS

Iz uputstva kaže bridged @4 Omhs 2x RMS 180 / max 360

Nikako da shvatim ovaj deo

Van mreže Madison

  • Uprava Kluba
  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 13073
  • Lokacija: beogradski dođoš
  • Karma: +198/-79
  • Pol: Muškarac
  • Auto: mk1 cabrio GTI 16v, Golf 5 GTI
Odg: potrebna pomoć audiofila za odabir zvučnika Golf 2
« Odgovor #6 poslato: Mart 16, 2024, 09:36:06 posle podne »
Zavisi koje pojacalo stavis, na njemu ces videti na kom otporu moze da radi.

Bridge znaci da povezujes plus sa jednog kanala i minus sa drugog, na strani 9 ovog uputstva imas 3-Kanal objasnjen. Samo ako dobro kapiram, ovo pojacalo kad se bridzuje, onda daje samo 4 ohma.

Van mreže golfidji

  • VW Početnik
  • Poruke: 5
  • Lokacija: KRALJEVO
  • Karma: +0/-0
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Golf 2
Odg: potrebna pomoć audiofila za odabir zvučnika Golf 2
« Odgovor #7 poslato: Mart 18, 2024, 06:27:44 posle podne »
Hvala na odgovoru Madison.

Da i meni taj deo nije jasan. Uopšte ne piše za 2 oma bridged a ostalo sve piše...
Tako da nisam siguran da li da uopšte kupujem onda woofer od 2 oma.. Da gledam od 4 da ne kupujem bezveze...