Autor Tema: Pitanje u vezi pojacala  (Pročitano 5792 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže MC Dule

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 688
  • Age: 35
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +1/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Pitanje u vezi pojacala
« Odgovor #20 poslato: Decembar 03, 2008, 11:27:28 pre podne »
imao sam xpress 12 a sad planiram da uzmem pionir 307 d4 jel ce biti malo bolja situacija? i sta bi trebao da ne pojacavam da bi sacuvao woofer
ajde pojasnite,. bass boost samo il jos nesto?

Van mreže Madison

  • Uprava Kluba
  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 13073
  • Lokacija: beogradski dođoš
  • Karma: +198/-79
  • Pol: Muškarac
  • Auto: mk1 cabrio GTI 16v, Golf 5 GTI
Odg: Pitanje u vezi pojacala
« Odgovor #21 poslato: Decembar 03, 2008, 11:39:23 pre podne »
Ja koliko vidim strucni ljudi ovde su ti bas rekli da zaobidjes pioneer i to bas taj 307  ;)

Van mreže DejanxD

  • Jr. Member
  • *
  • Poruke: 261
  • Lokacija: Smederevo
  • Karma: +0/-0
Odg: Pitanje u vezi pojacala
« Odgovor #22 poslato: Decembar 03, 2008, 12:16:29 posle podne »
Mnogo ces lakse sjebati woofer ako ti je pojacalo slabije nego ako je jace od predvidjene.. Greska vecine ljudi je to sto pricaju MOJ WOOFER IMA 400 rms-a.. Nema on 400 rms-a,to znaci da on po fabrici trpi 400 rms-a.. Ja bi uvek preporucio jace pojacalo ili barem te iste snage,sto je slabije pojacalo pre ce da se sprzi,jer ce osoba da pojacava do daske,i tu se ti signali totalno ''pomesaju'' i neminovno je spaljivanje..

Druga greska je to sto ljudi misle da je gain VOLUME CONTROL,kao sto jaci gain to jaci bass.. To je smesno,gain se podesava tako sto sve stavis na 0,sva podesavanja,pa onda pojacas do dve trecine snage HU,i onda pojacavas gain,i pojacavas ga dok ne dodje do distorzije u zvuku,kada dodje do distorzije smanjis ga dok ona nestane i gain treba toliko da ti bude.. Po pravilu ne treba se ici preko nekih 75 % volume-a na HU..

Treca greska je to sto ljudi misle da HU ne igra nikakvu ulogu.. PA ON JE TU NAJBITNIJI! Prvo snaga izlaza,od jacine pre-outsa zavisi ceo signal ka pojacalu.. Ovi klasicni modeli imaju 2V izlaze,sto je prihvaljtivo,ali po pravilu 4V je prava stvar ako se ima iole ozbiljnija muzika,naravno sto vise to bolje,old school modeli imaju HI -VOLT pre out,koji ide i preko 8v po izlazu a to je impresivno,i sigurno da ce pojacalo raditi neuporedivo bolje,i slati normalne signale,bez krivljenja sinusoida i tih ostalih sranja..

HU mora da ima high pass filter,samim tim sto na klasicnim zvucnim sistemima zvucnici se vecinom teraju preko HU,i onda da bi smanjio teret na zvucnicima ukljucis HPF,da iz zvucnika izlaze samo srednji i visoki tonovi,a ceo bas da ide iz gepeka,woofer je sigurno mnogo izdrzljiviji nego midbass-i.. Time dobijas mogucnost mnogo jaceg pojacavanja zvuka,a da kvalitet ostane dobar,da ne dodje do distorzije..

HU mora imati subwoofer control,iz prostog razlika sto je smesno misliti da zvucnici mogu da prate bass iz woofera,u podesavanju bass iz zvucnika treba biti na 0,a subwoofer pojacavati,pa i do maxa,opet nije bitno.. Sigurno da zvucnici koji idu preko HU koji daje 4x16 rms ne mogu da prate woofer koji ide na 400 rms..

Loud ja iskreno podrzavam samo na Alpine uredjajima.. Oni su tu opciju stvarno doveli do perfekcije,90 % nece ni primetiti kada je loud ukljucen (po pitanju kvaliteta zvuka) a mnogo se glasnije cuje!

Greska je to sto ljudi stavljaju elipse kada imaju woofer,pa to je skroz pogresno,ti zvucnici su predaleko,dok dodje zvuk i dok zaobidje sve prepreke,i jos se juri sa bass-om to je NISTA! Elipse se stavljau samo i jedino kada nema woofera,jer one imaju mnogo snazniji bass nego obicni zvucnici..

Po pravilu je najbolja kobinacija napred terati midbass-e sa tweeterom,a u gepeku woofer i to je to.. 2 zvucnika 1 woofer.. Naravno zvucnici da idu preko pojacala,jer je HU preslab..

SRC level,bass bost,i sve te funkcije za pumpanje bass-a-bicu vulgaran i reci cu SEREM SE NA TO! To stvara takvu distorziju zvuka da je to strasno,to je napravljeno cisto iz komercijalnih razloga da bi se sabani lozili na to,i onda odvrnu i kao u je sto dobar bass a nisu ni svesni koliko je to LOS BAS,iskrivljen,neprirodan 0 kvalitet,ocajna ocajnost..

I zna se ako juris bass,uvek uzimati monoblock,sve je to class D,tako da nije ni bitno..

Ako pak zelis kvalitetan zvuk,mnogo je bolje uzeti bridzovano pojacalo AB class na 4 ohma..

I za kraj KVALITET MORA DA SE PLATI! Ja znam da je to skupo,ali koliko para toliko muzike.. BUKVALNO!

Van mreže Rocky

  • Uprava Kluba
  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 4384
  • Age: 46
  • Lokacija: Zvezdara, Beograd
  • Karma: +54/-13
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Audi A4 Avant
Odg: Pitanje u vezi pojacala
« Odgovor #23 poslato: Decembar 03, 2008, 12:47:18 posle podne »
U svakom slucaju i kada kupis odredjeni woofer i pojacalo najbitnije je samo podesavanje uredjaja. Dejan ti je to lepo objasnijo. Pojacalo podesis tako da woofer ne moze da distorzira kada HU radi na max. tj ne pojacavas ga preko 75 - 80 % snage volumena. I ovaj bi woofer sacuvao da si pre toga uskladio HU i pojacalo. Sta je tu je.  driving

Van mreže MC Dule

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 688
  • Age: 35
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +1/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Pitanje u vezi pojacala
« Odgovor #24 poslato: Decembar 03, 2008, 12:50:50 posle podne »
ja znam da se elipse ne stavljaju na pojacalo ako imas woofer al jbg skretnice su me zajebavale za srednjotonce. a ovo src lvl jel to level input?
pa koji woofer da stavim do 5000 din?

Van mreže MC Dule

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 688
  • Age: 35
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +1/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Pitanje u vezi pojacala
« Odgovor #25 poslato: Decembar 03, 2008, 12:52:03 posle podne »
U svakom slucaju i kada kupis odredjeni woofer i pojacalo najbitnije je samo podesavanje uredjaja. Dejan ti je to lepo objasnijo. Pojacalo podesis tako da woofer ne moze da distorzira kada HU radi na max. tj ne pojacavas ga preko 75 - 80 % snage volumena. I ovaj bi woofer sacuvao da si pre toga uskladio HU i pojacalo. Sta je tu je.  driving
meni je crko woofer bas kad sam krenuo da ga podesavam....a ja distorziju primetim tek kad se cuje iz aviona. jbg ovo mi je prva muzika

SALE GTI

  • Gost
Odg: Pitanje u vezi pojacala
« Odgovor #26 poslato: Decembar 15, 2008, 03:07:38 posle podne »
Na zahtev MC Duleta otklju?ana tema opet ima neka pitanja   lollol lollol

Van mreže MC Dule

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 688
  • Age: 35
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +1/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Pitanje u vezi pojacala
« Odgovor #27 poslato: Decembar 16, 2008, 04:14:35 posle podne »
Imam nov problem. Skoro sam primetio da mi jedna elipsa prekida i susti. I onda sam promenio kanale na pojacalu.  stavio sam 3 da bude 4 i 4 da bude 3  kanal i samo se promenilo sustanje na drugu stranu. onda sam sva 4 ulaza u pojacalo (od cd-a) izmenjao na tu elipsu sto susti i nastavljeno je sustenje.Sta mislite da li je crkao jedan kanal na pojacalu? Jel imao neko slican problem? P.S. Admin koji mi je zakljucao ponovo temu imam samo jedno da ti kazem: ****** mi. A sad mozes da radis sta oces boli me jajce.
« Poslednja izmena: Decembar 17, 2008, 12:19:57 pre podne od strane Rogi »

Van mreže DejanxD

  • Jr. Member
  • *
  • Poruke: 261
  • Lokacija: Smederevo
  • Karma: +0/-0
Odg: Pitanje u vezi pojacala
« Odgovor #28 poslato: Decembar 16, 2008, 04:40:52 posle podne »
Bice banovanja vidim ja.. :)

Van mreže mossa

  • VW Početnik
  • Poruke: 13
  • Age: 36
  • Lokacija: dorcol menhetn
  • Karma: +0/-0
  • Pol: Muškarac
  • blindman_motorsport
Odg: Pitanje u vezi pojacala
« Odgovor #29 poslato: Decembar 16, 2008, 05:24:53 posle podne »
a da nisi ovoga puta produvao malo elipsu?

Van mreže Rogi

  • In Car Electronic
  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 2663
  • Age: 39
  • Lokacija: Stara Pazova
  • Karma: +16/-8
  • Pol: Muškarac
  • VW
  • Auto: Golf 5
Odg: Pitanje u vezi pojacala
« Odgovor #30 poslato: Decembar 17, 2008, 12:20:33 pre podne »
Zbog vredjanja Admina i psovanja ide LOCK od mene!!!

Takodje kazna zakljucavanje svake teme koju si otvorio i BAN

Neke stvari se moraju postovati,bez obzira sto smo drugari,a da bi bili dobri drugari moramo se postovati.
« Poslednja izmena: Decembar 17, 2008, 12:41:30 pre podne od strane Rogi »

SALE GTI

  • Gost
Odg: Pitanje u vezi pojacala
« Odgovor #31 poslato: Decembar 17, 2008, 03:35:09 posle podne »
mislim