Autor Tema: ELEKTRIČNI AUTOMOBILI: JE LI U PITANJU NAJVEĆA PREVARA DO SADA, ILI...  (Pročitano 7649 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže gorant92

  • VW Početnik
  • Poruke: 78
  • Lokacija: Novi Sad
  • Karma: +3/-0
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Passat B7
Odg: ELEKTRIČNI AUTOMOBILI: JE LI U PITANJU NAJVEĆA PREVARA DO SADA, ILI...
« Odgovor #80 poslato: Februar 17, 2024, 11:49:38 pre podne »
Elektricna vozila po mom misljenju su trenutno nedovrseni poluproizvod.
Nemam nista protiv da svako bira ono sto zeli, ali me itekako nervira to forsiranje i nametanje EV pod izgovorima ekologije. Planiranje zabrane prodaje motora sa unutrasnjih sagorevanjem od 2035. godine u EU je cist idiotizam.

Cak i proizvodjaci vozila su u krizi sada jer im je to nametnuto, a jasno se vidi nezainteresovanost trzista za trenutna elektricna vozila. Po trenutnom stanju svaka kupovina EV vozila se svodi da ti sluzis njemu, a ne on tebi.
Sigurno ste mogli procitati nedavno u novinama ili na netu da mnogi proizvodjaci najavljuju kako ostaju pri SUS motorima jos neko vreme…

Ne sumnjam da ce kroz naredne decenije tehnologija da se usavrsi i verovatno ce dostici granicu kada se EV moze smatrati gotovim proizvodom gde ce imati istu ili vecu autonomiju sa vremenom punjenja kracim od 10 minuta u odnosu na konvencionalna vozila - ali taj trenutak sigurno nece doci do 2035. godine.

Ja sam vise zainteresovan za tehnologiju vozila pogonjenih na hidrogen i proteklih par godina je bilo ozbiljnog pomaka u razvoju u tom domenu.

Ljudima treba jednostavno dati opciju pa neka svako kupi ono sto mu odgovara, a ne forsirati ili nametati neku tehnologiju koja ocigledno nije spremna da zadovolji potrebe trzista.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Van mreže raca1

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1789
  • Age: 48
  • Lokacija: JAPAN
  • Karma: +96/-12
  • Pol: Žena
  • Auto: YAMAHA
Odg: ELEKTRIČNI AUTOMOBILI: JE LI U PITANJU NAJVEĆA PREVARA DO SADA, ILI...
« Odgovor #81 poslato: Februar 17, 2024, 01:19:38 posle podne »
Ja sam vise zainteresovan za tehnologiju vozila pogonjenih na hidrogen i proteklih par godina je bilo ozbiljnog pomaka u razvoju u tom domenu.

Hidrogen je hemijsko gorivo, može da se koristi za pogon rakete, da se leti na Mesec... hoće li ikada postojati avioni i rakete na baterije?

Da se vratimo 50-ak godina unazad, tačnije  Januar 1975





Jonski motor, mlada tehnologija 1959, šta li će tek biti 2024, neće više biti hemijskih raketa.

https://blogs.nasa.gov/Rocketology/tag/liquid-hydrogen/
Smorio se ko Saša Matić u bioskopu.

Van mreže jerotije318

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 670
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +4/-3
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Pasat b5.5
Odg: ELEKTRIČNI AUTOMOBILI: JE LI U PITANJU NAJVEĆA PREVARA DO SADA, ILI...
« Odgovor #82 poslato: Februar 21, 2024, 02:43:54 pre podne »
Samo VW

Van mreže gorant92

  • VW Početnik
  • Poruke: 78
  • Lokacija: Novi Sad
  • Karma: +3/-0
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Passat B7
Odg: ELEKTRIČNI AUTOMOBILI: JE LI U PITANJU NAJVEĆA PREVARA DO SADA, ILI...
« Odgovor #83 poslato: Februar 21, 2024, 02:17:23 posle podne »
Ja sam vise zainteresovan za tehnologiju vozila pogonjenih na hidrogen i proteklih par godina je bilo ozbiljnog pomaka u razvoju u tom domenu.

Hidrogen je hemijsko gorivo, može da se koristi za pogon rakete, da se leti na Mesec... hoće li ikada postojati avioni i rakete na baterije?

Mene vise interesuje domen automobila, jer sumnjam sa da cu nekada biti vlasnik aviona ili rakete. Svakako da, ne vidim primenu baterija na bilo sta od toga…


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Van mreže raca1

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1789
  • Age: 48
  • Lokacija: JAPAN
  • Karma: +96/-12
  • Pol: Žena
  • Auto: YAMAHA
Odg: ELEKTRIČNI AUTOMOBILI: JE LI U PITANJU NAJVEĆA PREVARA DO SADA, ILI...
« Odgovor #84 poslato: Februar 23, 2024, 09:13:07 pre podne »
U domenu automobila po meni sledeća revolucija može biti samo u vertikalnom kretanju. Leteći automobili nisu naučna fantastika i mislim da nisu daleka budućnost, bar što se tehnologije tiče. Da bi to bilo moguće, a u isto vreme "ekološki prihvatljivo" trenutno je hidrogen jedino gorivo koje to može da omogući. Možeš da proizvodiš električnu energiju, da pogoniš klipni motor, raketni motor... a šta od toga može baterija? Da budem pristojan, ne može ništa.

Smorio se ko Saša Matić u bioskopu.

Van mreže raca1

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1789
  • Age: 48
  • Lokacija: JAPAN
  • Karma: +96/-12
  • Pol: Žena
  • Auto: YAMAHA
Odg: ELEKTRIČNI AUTOMOBILI: JE LI U PITANJU NAJVEĆA PREVARA DO SADA, ILI...
« Odgovor #85 poslato: Februar 23, 2024, 10:05:39 pre podne »






Oktobar 1992.

1994 sam radio "naučni" rad, koncept električni Yugo, oduševljen pogonom na električni motor sa baterijama. Tada se uz postojeće NiMH, NiCD baterije pojavile Lithium-ion baterije koje su donele značajna poboljšanja u praktičnoj primeni, pa sam ja i nesumnjivo predvideo da će se razvoj baterija nastaviti tako da će na 10 godina doći do dupliranja kapaciteta. Moja zamišljena Yugo baterija, koja je išla isključivo u pod auta zbog raspodele mase je danas trebala da ima oko 50kg, da se puni bar desetak puta brže... Sa sadašnje tačke kada pogledam prošlo je preko 30 godina od pojavljivanja tehnologije, a do danas je ostvaren napredak od oko 50-70%, a moja predviđanja su bila dest puta veća  boodala
Smorio se ko Saša Matić u bioskopu.

Van mreže admin

  • Glavni baja
  • Administrator
  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 20535
  • Age: 40
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +401/-37
  • Pol: Muškarac
  • █║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║
    • VW-Club
  • Auto: Audi Q8
Odg: ELEKTRIČNI AUTOMOBILI: JE LI U PITANJU NAJVEĆA PREVARA DO SADA, ILI...
« Odgovor #86 poslato: Februar 23, 2024, 02:50:34 posle podne »
Sve je to ok sto si napisao ali gde ti vidis kako napreduju elektricna vozila ? bez uvrede jel si provozao neko bolje elektricno vozilo ? Izasao novi BMW M5 tacnije I5 M60 od 830ks skroz elektricni kida sve prethodne emove koji postoje i gde bi ti veci i bolji napredak ? sta treba da urade da bi se dokazali ? koga boli q dal moze da predje 1000km il 500km sa jednim punjenjem..  meni je to stvarno nebitno.. stacu dopunicu.. nepamtim kad sam presao 1000km iz cuga jbt... a realno nije ni preporucljivo da se voze tolike relacije bez pauze... Ja ne znam sta vi ocekujete sto se tice tehnoloskog napredka...



Van mreže raca1

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1789
  • Age: 48
  • Lokacija: JAPAN
  • Karma: +96/-12
  • Pol: Žena
  • Auto: YAMAHA
Odg: ELEKTRIČNI AUTOMOBILI: JE LI U PITANJU NAJVEĆA PREVARA DO SADA, ILI...
« Odgovor #87 poslato: Februar 23, 2024, 03:44:17 posle podne »
Ja sam pročitao ponovo šta sam napisao i o čemu sam pisao. Koliko vidim osvrt je na baterije koje su napredovale koliko sam i napisao u proteklih 30 godina. Ti sad meni osporavaš tvrdnju argumentima da koga boli q i jesam li vozio novi M5?

Nisam vozio novi M5, možeš li da mi napišeš nešto o bateriji sa M5, o zapremini, težini i kapacitetu i kratki osvrt na karakteristike baterija od pre 30 godina.

A što se tiče pređene kilometraže u cugu uz par kratkih odmora sam prelazio po 2-3000km sa Golf 2 dizel. Prošlo leto sam za 10ak dana prešao 6000km, obišao celu obalu kopnene Italije, i to preko Kuzmina, Modriče, Bihaća, pa preko Velebita i ostalih p.m. Potrošio sam na točenje možda sat vremena ukupno, dok bi mi za struju trebalo dva dana da se dopunjavam. Tako da ima nas koje boli q koliko km pređe, koliko vremena i gde potrošiš na dopunjavanje.

Misliš da bi mi lepšio osećaj bio sa sam proveo dva dana na pumpi kidajući u novom BMW-u?



Smorio se ko Saša Matić u bioskopu.

Van mreže Desmo

  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 9782
  • Lokacija: Isfahan - Iran
  • Karma: +220/-51
  • Auto: Lada 2104
Odg: ELEKTRIČNI AUTOMOBILI: JE LI U PITANJU NAJVEĆA PREVARA DO SADA, ILI...
« Odgovor #88 poslato: Februar 23, 2024, 06:12:20 posle podne »
Ja ne znam sta vi ocekujete sto se tice tehnoloskog napredka...


Van mreže admin

  • Glavni baja
  • Administrator
  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 20535
  • Age: 40
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +401/-37
  • Pol: Muškarac
  • █║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║
    • VW-Club
  • Auto: Audi Q8
Odg: ELEKTRIČNI AUTOMOBILI: JE LI U PITANJU NAJVEĆA PREVARA DO SADA, ILI...
« Odgovor #89 poslato: Februar 23, 2024, 06:15:57 posle podne »
Nista vozi onda brate golf II i uzivaj  :25

Van mreže Desmo

  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 9782
  • Lokacija: Isfahan - Iran
  • Karma: +220/-51
  • Auto: Lada 2104
Odg: ELEKTRIČNI AUTOMOBILI: JE LI U PITANJU NAJVEĆA PREVARA DO SADA, ILI...
« Odgovor #90 poslato: Februar 23, 2024, 06:23:02 posle podne »
Nisam vozio novi M5

137.000€ i 2400kg


Van mreže raca1

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1789
  • Age: 48
  • Lokacija: JAPAN
  • Karma: +96/-12
  • Pol: Žena
  • Auto: YAMAHA
Odg: ELEKTRIČNI AUTOMOBILI: JE LI U PITANJU NAJVEĆA PREVARA DO SADA, ILI...
« Odgovor #91 poslato: Februar 23, 2024, 06:27:35 posle podne »
Nista vozi onda brate golf II i uzivaj  :25

Ako misliš na mene, sa Golf 2 dizel sam prelazio do 1000km sa 55l dizela, sad sam na benzinu 650-700 km pa češće sipam. Ali opet ne razumem takav način komunikacije, jesam li ja šta netačno rekao o razvoju baterija, evo proverio na brzinu preko neta, kažu da BMW M5 ide oko 300km pa onda pauza za ručak ili par sati šta god google predloži .
Smorio se ko Saša Matić u bioskopu.

Van mreže admin

  • Glavni baja
  • Administrator
  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 20535
  • Age: 40
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +401/-37
  • Pol: Muškarac
  • █║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║
    • VW-Club
  • Auto: Audi Q8
Odg: ELEKTRIČNI AUTOMOBILI: JE LI U PITANJU NAJVEĆA PREVARA DO SADA, ILI...
« Odgovor #92 poslato: Februar 23, 2024, 08:15:32 posle podne »
Brate.. ne razmisljamo svi isto... i nemamo svi iste potrebe.. sto je i normalno...  ja sam nekad umeo da odem do Ciriha i nazad u cugu.. sa 2-3h odmora tamo.. znaci 2.500km u komadu.. al nekada.. i tad mi je to bilo veliku mucenje a sada ne znam ni da li bi uspeo.. verovatno ne... Medjutim kako godine idu menjaju se neke navike i razmisljanja i interesovanja...  sada bi mi iskreno bilo mucenje i 500km da vozim u cugu..  Do Grcke vise ne idem iz komada... Prosle god sam isao na Tasos.. preko Bugarske.. krenuo ujutru iz BG fazon 9h naspavan odmoran... dosao do Banskog oko 15h klopica setnja posle welness, ujutru opet dorucak krenuo oko nesto malo pre 10 i vec u 12 vec bio u Keramotiju cekao trajket, do mene u koloni lik iz Novog sada krenuo sinoc u 23h, oci krvave otecene ko sarme.. ne vidi belu macku..  Gledam mislim se e moj brate.. a cena smetaja u Banskom nas izasla nepunih 30e... za to vreme auto kakav god da je bio mogao je fino da se napuni pa i na kucnom punjacu  :)

Tako da sva svoja putovanja nebitno da li vozio dizela, benzinca ili boze zdravlja neki EV auto.. delim na krace etape.. prvo da se nebi mucio kad nema potrebe.. a drugo da bi malo obilazio i snjuvao po tim lokalnim mestima.

Al opet to je sve sta ljudi vole i kako im sta odgovara.. meni sa te strane.. punjenje i kapacitet baterije ne predstavljaju nikakav problem..

Ovde sam naveo primer M5 zato sto svi znamo sta on predstavlja u bmw-u.. najjacu verziju tog modela.. i sada po prvi put imamo da je taj automobil izasao u potpunoj elektricnoj vezrziji i da je jaci i brzi od takvog sa benzinskim motorom.. 

Meni samo glupo ispada da neko komentarise nesto sto nikad nije probao i vozio ? Ne mislim na M5, neko bilo koji noviji bolji elektricni automobil ? Mercedes neki EQS EQE, Audi Etron nebitno bilo sta.. Ja sam isto bio pun predrasuda na pocetku dok nisam provozao par boljih modela i shvatio u kom to pravcu ide..

Pre neki dan me drugar provozao u bmw-u XM i to me bas provozao.. onako da mi se digla dijafragma i da su mi se noge tresle kad sam izasao iz auta.. to u zivotu nisam doziveo.. onakvo kidanje.. pritom SUV ogroman mrcina.. hibrid koji ima 653 ks.. to nikad ni u jednoj dizelcini nisam doziveo...

al sta ja sad tu sa tobom da polemisem kad mi ti pricas o golfu dvojci da ti trosi 55l dizela na 1000km
Bez ikakve uvrede ne zelim nikog da vredjam nego eto.. razmisljamo toooootalno drugacacije i to je to glupo dalje polemisati !

Van mreže AcoVW

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1699
  • Age: 36
  • Lokacija: Čačak
  • Karma: +62/-15
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Tiguan, Golf 6, Golf 2
Odg: ELEKTRIČNI AUTOMOBILI: JE LI U PITANJU NAJVEĆA PREVARA DO SADA, ILI...
« Odgovor #93 poslato: Februar 23, 2024, 09:09:57 posle podne »
Taj BMW M na struju ja ne znam ko moze da kupi, zna se sta je M i ko ga vozi. To je uzivancija, pocev od zvuka motora/izduva pa onda sve ostalo, a ovako na struju stvarno ne razumem. Ovde ne pricam o performansama...

Kako god bilo, stvarno je glupo sto se uopšte raspravljate/polemisete, jer neko voli ovo, neko ono, ali nesto sto niko ne moze poreci (ko shvata sistem u kome zivi) da se cela ta prica sa elektrikom vestacki forsira.

Van mreže Zgubidan

  • Super Moderator
  • Ultimate Member
  • ****
  • Poruke: 6852
  • Lokacija: Zemun
  • Karma: +138/-28
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Ibiza 6L & Ibiza 6J FR TDI
Odg: ELEKTRIČNI AUTOMOBILI: JE LI U PITANJU NAJVEĆA PREVARA DO SADA, ILI...
« Odgovor #94 poslato: Februar 23, 2024, 09:50:05 posle podne »
 :46

Slobodni smo za svaku istinu,odgovorni pred njom i obavezni da je cuvamo od lazi.

Van mreže jerotije318

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 670
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +4/-3
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Pasat b5.5
Odg: ELEKTRIČNI AUTOMOBILI: JE LI U PITANJU NAJVEĆA PREVARA DO SADA, ILI...
« Odgovor #95 poslato: Februar 24, 2024, 01:12:29 pre podne »
Kako god bilo, stvarno je glupo sto se uopšte raspravljate/polemisete, jer neko voli ovo, neko ono, ali nesto sto niko ne moze poreci (ko shvata sistem u kome zivi) da se cela ta prica sa elektrikom vestacki forsira.

 tapsac
Samo VW

Van mreže admin

  • Glavni baja
  • Administrator
  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 20535
  • Age: 40
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +401/-37
  • Pol: Muškarac
  • █║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║
    • VW-Club
  • Auto: Audi Q8
Odg: ELEKTRIČNI AUTOMOBILI: JE LI U PITANJU NAJVEĆA PREVARA DO SADA, ILI...
« Odgovor #96 poslato: Februar 24, 2024, 06:16:39 pre podne »
@AcoVW Brate ja se uopste ne raspravljam nego pisem svoja iskustva i razmisljanja vezano za EV automobile, forum tome i sluzi da diskutujemo... Konkretno meni ovde smeta sto mnogi imaju predrasude na osnovu ne znam ni ja cega.. prica rekla kazala ili nekih klipova po internetu.. Nisu ni prisli nekom malo boljem elektricnom automobilu da ga provozaju osete itd nego odma su zauzeli negativan stav..  Za to ne moras da imas para dovoljno je da zakazes test voznju u Mercedesu BMW-u Audiju gde bilo... Garantujem da bi cak i ta voznja od 20min mnogima promenila razmisljanja bar malo..
Evo ti sad pricas o zvuku motora elektricnih automobila.. i kako se zna sta je M ? Pa sto su ga onda proizveli ? Da im opadne prodaja, useru M5 Ikonu i upropaste BMW ?  boodala

Ja ne mogu ni da zamislim koji tim eksperata radi na tim stvarima.. i verujem da vode racuna o svemu od ispitivanja trzista, performansi vozila, pracenja novih trendova itd..tu se milijarde ulazu.. al ne svi su oni budale samo smo mi pametni... Pa jbt Lambudzini najnoviji REVUELTO je hibrid ide pored benzinskog motora i na struju.. po gradu se vozi samo na el motorima.. Najnoviji Ferrari SF90 isto... al ipak mi najbolje znamo sta je za koga, i na sta se ore, na sta se kuva, a na sta se vozi.... dajte vise manite se tih stereotipa...

@Zoco imao sam istog takvog pre par godina.. ne pricao mi Pera Zika ili provozao se.. nego imao.. punio ga ispred zgrade na kucnom punjacu.. Po gradskoj voznji isao na struju nije trosio nista.. kad ga vozis na benzin u sportu pri kocenju tj pustanju gasa punio baterije... odlicna stvar.. motor 1.5, 3 cilindra malo struje i idemooooo

Evo par slika:















Enterijer, do duse malo zajebano za ulazak ali kad naucis nije frka, prvo se ubaci dupe pa onda noge







Gepek i punjac  biggrin



I na ovom modelu, dosta delova od karbona







O izgledu mislim da je glupo komentarisati













A evo okacio sam i klip jedan gde se cuje malo i zvuk.. naravno snimak je jedno uzivo je drugo... ali auto ne da se cuo...  nego je urlao kao neka nabrijana karera i to zamislite sve sa 1.5 motorom i 3 cilindra  wacko


Van mreže jerotije318

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 670
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +4/-3
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Pasat b5.5
Odg: ELEKTRIČNI AUTOMOBILI: JE LI U PITANJU NAJVEĆA PREVARA DO SADA, ILI...
« Odgovor #97 poslato: Februar 24, 2024, 01:20:38 posle podne »
Dal je lep - prelep je.
Mislim da je vise za mladje i da nije za nas 50 +
Samo VW

Van mreže mur3633

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 2455
  • Age: 57
  • Lokacija: Podgorica
  • Karma: +51/-6
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Sharan/Golf 4 TDI
Odg: ELEKTRIČNI AUTOMOBILI: JE LI U PITANJU NAJVEĆA PREVARA DO SADA, ILI...
« Odgovor #98 poslato: Februar 24, 2024, 03:43:59 posle podne »
Zna se šta je M5
https://youtu.be/jofQp2qReFk?feature=shared

Ovo gore je igračkica za tatine sinove
TDI POWER

Van mreže Madison

  • Uprava Kluba
  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 13074
  • Lokacija: beogradski dođoš
  • Karma: +198/-79
  • Pol: Muškarac
  • Auto: mk1 cabrio GTI 16v, Golf 5 GTI
Odg: ELEKTRIČNI AUTOMOBILI: JE LI U PITANJU NAJVEĆA PREVARA DO SADA, ILI...
« Odgovor #99 poslato: Februar 24, 2024, 05:08:17 posle podne »
Vlasto, sa tim Revueltom ne bi mogao na struju da odes od svoje kuce do Bubanj potoka. biggrin Kod njega je elektro motor iskljucivo u sluzbi performansi kao dopuna motoru.
Ali generalno vidimo trend da se prelazi na hibridne modele ili skroz na baterije.
Da li su proizvodjaci i njihovi eksperti u pravu, videce se za jedno 10 godina. Ono sto je sigurno da trenutni auto entuzijasti vecinom vise gotive benzin, zato cene starijih sportskih "analognih" modela samo rastu.
Sto se buducnosti tice, mislim da ce mlade kupce boleti uvo za benzin, cini se da sam citao neke ankete i najnovije generacije se uglavnom izjasnjavaju za struju. Tako je isto bilo pre 15 godina sto se tice automatskog menjaca, sad vrlo mali broj hoce manuelni. Osmica R u Evropi uopste nema u ponudi sa rucnim menjacem, dok ima u SAD, jer su oni tamo kupovali sedmice R dosta sa rucnim i VW je odlucio da ponudi i osmicu.