Autor Tema: Aktuelan ZAKON O BEZBEDNOSTI SAOBRAĆAJA NA PUTEVIMA (ZOBS) + pravilnik  (Pročitano 354013 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže mixa90

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 596
  • Age: 33
  • Lokacija: Surčin
  • Karma: +9/-9
  • Pol: Muškarac
Odg: Aktuelan ZAKON O BEZBEDNOSTI SAOBRAĆAJA NA PUTEVIMA (ZOBS) + pravilnik
« Odgovor #460 poslato: Septembar 26, 2010, 10:13:42 pre podne »
ovako... od 6000 - 20000 dinara kazna... od 4 - 12 meseci vozacka dozvola... i 4 kaznena poena... a danas sam isao da proverim mesto kod kog su me zaustavili... posto je bilo kod stuba KM 597 a tu je ogranicenje i dalje 80 mogu da se vadim na to i da trazim vestacenje... tako da mogu da mi daju 3000 - 5000 dinara kaznu i to bi bilo sve... mislim da veca kazna ne bi trebalo... ako bude ipak veca... trazicu suocenje sa SPI i gotovo... oni se inace ne pojavljuju na sudu... samo da ja i dalje mogu da driving

Van mreže Wele

  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 6701
  • Lokacija: MunZe
  • Karma: +269/-172
  • Pol: Muškarac
  • Lupo GTI, Arti
Odg: Aktuelan ZAKON O BEZBEDNOSTI SAOBRAĆAJA NA PUTEVIMA (ZOBS) + pravilnik
« Odgovor #461 poslato: Septembar 26, 2010, 10:21:46 pre podne »
eto meni onda kao ne poznavaocu -zatamljenje se odnosi na folije ili bas mora da se nosi i da se staklo tamni /ne znam koliko se secate posto se vec dugo pise o tome -neko je napiso na forumu i za atest na masincu ako ima neki evropski standard (zaboravih mu broj)  bonk bonk

Sto se tice atesta na masincu ako je nekome bas neka velika frka, ja mogu da pomognem (otac mi radi na masincu kao profesor, i poznaje te ljude za atest)
atest za sta ?
Svaka pobuna, svaki otpor počinje jednom rečju - Ne!

Goran79

  • Gost
Odg: Aktuelan ZAKON O BEZBEDNOSTI SAOBRAĆAJA NA PUTEVIMA (ZOBS) + pravilnik
« Odgovor #462 poslato: Septembar 26, 2010, 10:33:34 pre podne »
@ Wele Koliko ja znam oni vrse atest za plin, prikolice ...

Van mreže Wele

  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 6701
  • Lokacija: MunZe
  • Karma: +269/-172
  • Pol: Muškarac
  • Lupo GTI, Arti
Odg: Aktuelan ZAKON O BEZBEDNOSTI SAOBRAĆAJA NA PUTEVIMA (ZOBS) + pravilnik
« Odgovor #463 poslato: Septembar 26, 2010, 12:17:07 posle podne »
prethodni post je bio u vezi stakala, pa rekoh da nije to u pitanju
Svaka pobuna, svaki otpor počinje jednom rečju - Ne!

Van mreže Kosta

  • Konstantin
  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 4509
  • Lokacija: Valjevo , Srbija
  • Karma: +64/-11
  • Pol: Muškarac
    • vw-club.rs
  • Auto: GOLF Mk6 2.0 TDI
Odg: Aktuelan ZAKON O BEZBEDNOSTI SAOBRAĆAJA NA PUTEVIMA (ZOBS) + pravilnik
« Odgovor #464 poslato: Septembar 26, 2010, 01:13:56 posle podne »
Ovaj zakon nalaže i zadnja stakla da nesmeju biti NAKNADNO zatamljena kuvam
Kao ni prednja..

Druze, a neki citat zakona, pravilnika gde to pise?
Nemoj gledati to sto pisu po novinama. I ja sam nasao samo ovo sto je Fitipaldi napisao tako da smatram da moze i zadnje staklo.


Što bi ga uopšte skidao?

Члан 72.
Ветробран и сва стакла на моторном или прикључном возилу, осим предњег ветробрана на мотоциклу и мопеду с два или три точка и без кабине возача, лаком четвороциклу без кабине возача и четвороциклу који немају кабину возача, морају бити хомологовани и уграђени у складу са одредбама једнообразних техничких услова. Ветробрани морају бити слојевити – ламинирани, односно не смеју бити од каљеног (са ознаком у знаку хомологације „TOUGHENЕD” или „TEMPERED”) стакла ни када се накнадно замењују, осим за возила чија највећа брзина не прелази 40 km/h.
Провидне површине на приколицама у саставу туристичког воза не морају бити хомологоване.
Ветробран се не сме накнадно затамњивати. Бочна стакла у равни возача могу бити накнадно затамњена тако да укупна вредност пригушења светла не прелази 25%. Остала стакла на возилу могу бити накнадно затамњена без ограничења укупне вредности пригушења светла при чему на возилу морају бити уграђена два бочна ретровизора.
Степен рефлексије стакала на возилу не сме прелазити 15% како не би дошло до заслепљивања других учесника у саобраћају.
Одредба става 3. овог члана не односи се на возила државних органа.

Ukoliko imate folije po zakonu, prednja bocna 25% a ostala osim soferke koliko hocete odstampajte ceo pravilnik i drzite ga u kaseti u autu.

Ako saobracajac bude imao primedbu na folije pokazite mu ovaj clan pa ukoliko se ne slaze sa zakonom naglasite da ukoliko osteti ili skine folije da cete podneti prijavu i zahtevati naknadu za ponovnu ugradnju kvalitetnih folija u ovlascenom servisu.
Ukoliko pise prijavu idite kod sudije sa pravilnikom i ako sudija postuje zakon bicete oslobodjeni.


Van mreže Fitipaldi

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 2301
  • Lokacija: Basra, Irak
  • Karma: +36/-33
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Pasat B6 2.0 TDI CR
Odg: Aktuelan ZAKON O BEZBEDNOSTI SAOBRAĆAJA NA PUTEVIMA (ZOBS) + pravilnik
« Odgovor #465 poslato: Septembar 26, 2010, 01:17:20 posle podne »
Pitanje je samo kako dokazati da imaš 25% ako nemaš atest ( uzgred, budirečeno, to se nigde i ne pominje u parvilniku ili ja nisam našao). Ja pitao saobraćakce, oni kažu na tehničkom pregledu. Ne znam da tehnički pregledi poseduju bilo kakvu opremu da bi to utvrdili.
This time next year, we'll be millionaires!

Van mreže Kosta

  • Konstantin
  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 4509
  • Lokacija: Valjevo , Srbija
  • Karma: +64/-11
  • Pol: Muškarac
    • vw-club.rs
  • Auto: GOLF Mk6 2.0 TDI
Odg: Aktuelan ZAKON O BEZBEDNOSTI SAOBRAĆAJA NA PUTEVIMA (ZOBS) + pravilnik
« Odgovor #466 poslato: Septembar 26, 2010, 01:30:41 posle podne »
Pretpostavljam ce drzava usloviti tehnicke preglede da nabave opremu za ispitivnje prozirnosti stakala  blabla

Van mreže martini_u_kuci

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 4799
  • Age: 38
  • Lokacija: Stari Košutnjak, BGD
  • Karma: +46/-29
  • Auto: 2003 Golf mk4 TDI GTI
Odg: Aktuelan ZAKON O BEZBEDNOSTI SAOBRAĆAJA NA PUTEVIMA (ZOBS) + pravilnik
« Odgovor #467 poslato: Septembar 26, 2010, 03:17:24 posle podne »
taj uredjaj imaju jedino u ams...ako za atest ne pise, onda ti ne treba...
momci koji meni stalno stavljaju folije, i inace se bave brendiranjem svega i svacega, izdaju papir koji potvrdjuje da su te folije ispravne, po nekim standardima i da garantuju da je to ta prozirnost...i rekli su mi da ce sa tim papirom mozi da se dokaze da su folije takve i takve i da ce pandur morati da prizna to...

Van mreže shvexoman

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 2660
  • Lokacija: Smederevo
  • Karma: +44/-36
  • Pol: Muškarac
Odg: Aktuelan ZAKON O BEZBEDNOSTI SAOBRAĆAJA NA PUTEVIMA (ZOBS) + pravilnik
« Odgovor #468 poslato: Septembar 26, 2010, 03:40:17 posle podne »
dzaba papiri , ako naletis na nekog nadrkanog poslace te na vanredni tehnicki , ali ne verujem da ce to bas toliko da se gleda, mozda prvih mesec dva , posle ce da olabave sigurno.Ali ovo za zadnje staklo je takva glupost, sad sam bio 2 nedelje u EU, malo Austrija,Slovacka,Ceska ,Madjarska, svi furaju zadnja stakla full zatamnjena, ali zato prednja niko

Van mreže martini_u_kuci

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 4799
  • Age: 38
  • Lokacija: Stari Košutnjak, BGD
  • Karma: +46/-29
  • Auto: 2003 Golf mk4 TDI GTI
Odg: Aktuelan ZAKON O BEZBEDNOSTI SAOBRAĆAJA NA PUTEVIMA (ZOBS) + pravilnik
« Odgovor #469 poslato: Septembar 26, 2010, 03:45:21 posle podne »
pa dobro...tebi ne smeta vanredni tehnicki ukoliko su ti stakla 25%
mada to je jako providno...ja kad sam zatamnio soferku mislio sam da cu da odradim 50%, ali mi je i to bilo mnogo svetlo pa sam stavio 70%

Van mreže shvexoman

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 2660
  • Lokacija: Smederevo
  • Karma: +44/-36
  • Pol: Muškarac
Odg: Aktuelan ZAKON O BEZBEDNOSTI SAOBRAĆAJA NA PUTEVIMA (ZOBS) + pravilnik
« Odgovor #470 poslato: Septembar 26, 2010, 04:09:21 posle podne »
25% je maltene fabricki dimljeno staklo tako da nijedna folija nemoz da prodje taj standard

Van mreže Fitipaldi

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 2301
  • Lokacija: Basra, Irak
  • Karma: +36/-33
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Pasat B6 2.0 TDI CR
Odg: Aktuelan ZAKON O BEZBEDNOSTI SAOBRAĆAJA NA PUTEVIMA (ZOBS) + pravilnik
« Odgovor #471 poslato: Septembar 26, 2010, 04:30:57 posle podne »
Svako čudo tri dana traje...
This time next year, we'll be millionaires!

Van mreže pimbe

  • Rig Pig
  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 4472
  • Age: 55
  • Lokacija: Gzira <-> Uzice
  • Karma: +127/-76
  • Pol: Muškarac
  • VW MALTA
  • Auto: Tiguan 2.0TDI A3 1.6TDI Cabrio
Odg: Aktuelan ZAKON O BEZBEDNOSTI SAOBRAĆAJA NA PUTEVIMA (ZOBS) + pravilnik
« Odgovor #472 poslato: Septembar 26, 2010, 07:36:41 posle podne »
25% je maltene fabricki dimljeno staklo tako da nijedna folija nemoz da prodje taj standard
Meni fabricki zadnja 3 75. a prednja 25, sta onda?
Tiguan 2.0 TDI
  AUDI A3 1.6 TDI Cabrio

Van mreže shvexoman

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 2660
  • Lokacija: Smederevo
  • Karma: +44/-36
  • Pol: Muškarac
Odg: Aktuelan ZAKON O BEZBEDNOSTI SAOBRAĆAJA NA PUTEVIMA (ZOBS) + pravilnik
« Odgovor #473 poslato: Septembar 26, 2010, 08:06:54 posle podne »
pa ako ti je fabricki prednja 25% koju god foliju da stavis bice preko 25% zato i kazem da nijedna folija nemoze da prodje

Van mreže pimbe

  • Rig Pig
  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 4472
  • Age: 55
  • Lokacija: Gzira <-> Uzice
  • Karma: +127/-76
  • Pol: Muškarac
  • VW MALTA
  • Auto: Tiguan 2.0TDI A3 1.6TDI Cabrio
Odg: Aktuelan ZAKON O BEZBEDNOSTI SAOBRAĆAJA NA PUTEVIMA (ZOBS) + pravilnik
« Odgovor #474 poslato: Septembar 26, 2010, 08:16:05 posle podne »
Pa sto ce nekome folija ako su vec zatamljena, onda je stvarno za kaznu...
« Poslednja izmena: Septembar 26, 2010, 11:28:42 posle podne od strane pimbe »
Tiguan 2.0 TDI
  AUDI A3 1.6 TDI Cabrio

Van mreže Giche

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 2001
  • Age: 48
  • Lokacija: Kacarevo
  • Karma: +22/-7
  • Pol: Muškarac
  • Ne brze od zivota!
  • Auto: Polo 6N

Van mreže cvijander

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 3856
  • Age: 39
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +47/-12
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Golf 2 Tas+Mexico
Odg: Aktuelan ZAKON O BEZBEDNOSTI SAOBRAĆAJA NA PUTEVIMA (ZOBS) + pravilnik
« Odgovor #476 poslato: Septembar 29, 2010, 12:01:56 posle podne »
sorry za off ali eto kad su ih stisli/da li po dzepu /ili po gluposti sto u svakim novinama svako kroji zakon-odmah su se javili da odgovore


Od 1. marta 2012. godine sva vozila, izuzev gradskih i prigradskih autobusa, moraju imati sigurnosne pojaseve i naslone za glavu na svim sedištima. Pojaseve ne moraju imati vozila proizvedena pre 1. januara 1971. godine. Žuta svetla mogu imati samo automobili proizvedeni pre 1. oktobra 1982. godine. Kočione obloge od 18. septembra 2011. godine, odnosno godinu dana od stupanja pravilnika na snagu, ne smeju da sadrže azbest.  


naslone za glavu na svim sedištima -mislim da nije malo  wacko wacko wacko wacko

glupost studia b -Zimske gume imaju oznaku kao što je M+S, "snou" (snow) i  "vinter" (winter), a dubina šare mora biti najmanje četiri milimetra, navodi se u pravilniku o tehničkim uslovima za vozila. U zimsku opremu spadaju i lanci koji se moraju postaviti na točkove kada je kolovoz pokriven snegom, i to na delu puta na kome je to propisano soabraćajnim znakom "lanci za sneg".   gde si nasli skracenicu m+s ="snou" (snow) i  "vinter" (winter) bonk bonk bonk bonk

inace ovo je sa sajta tamna stakla pa dole na linkove kako blica ,studia b....



Izmena Pravilnika o podeli motornih i priključnih vozila         
SREDA, 29 SEPTEMBAR 2010 14:54
Od 24. septembra 2010. godine došlo je do promene novog Pravilnika o podeli motornih i priključnih vozila i tehničkim uslovima za vozila u saobraćaju na putevima, i to u delu koji se odnosi na zatamnjivanje stakala na vozilima.

Po izmenjenom članu 72. ovog Pravilnika vetrobransko staklo na vozilu se ne sme naknadno zatamnjivati, a ostala stakla mogu biti naknadno zatamnjena tako da ukupna vrednost prigušenja svetla ne prelazi 25%. Stepen refleksije stakala na vozilu ne sme prelaziti 15% kako ne bi došlo do zaslepljivanja drugih učesnika u saobraćaju.

Vetrobran i sva stakla na motornom i priključnom vozilu, osim prednjeg vetrobrana na motociklu i mopedu sa dva ili tri točka i bez kabine vozača, lakom četvorociklu bez kabine vozača i četvorociklu koji nemaju kabinu vozača, moraju biti homologovani i ugrađeni u skladu sa odredbama jednoobraznih tehničkih uslova. Vetrobrani moraju bit slojeviti - laminirani, odnosno ne smeju biti od kaljenog (sa oznakom u znaku homologacije "TOUGHEN?D" ili "TEMPERED") stakla ni kada se naknadno zamenjuju, osim za vozila čija najveća brzina ne prelazi 40 km/h.
 
Pretraga

PRIJAVA
http://www.amss.org.rs/index.php?option=com_content&view=article&id=281:nove-izmene-pravilnika-o-podeli-motornih-i-prikljunih-vozila&catid=67:vesti&Itemid=90


KAMPANJE / AKCIJE




 
 
 
« Poslednja izmena: Septembar 29, 2010, 04:16:14 posle podne od strane 14henry »

Van mreže Wele

  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 6701
  • Lokacija: MunZe
  • Karma: +269/-172
  • Pol: Muškarac
  • Lupo GTI, Arti
Odg: Aktuelan ZAKON O BEZBEDNOSTI SAOBRAĆAJA NA PUTEVIMA (ZOBS) + pravilnik
« Odgovor #477 poslato: Septembar 29, 2010, 08:23:06 posle podne »
http://www.tamnastakla.com/zakon.html  clap clap clap
e svaka im dala, još kad bi tužili govnare, ali u Srbiji lakše ubiti čoveka na semaforu nego dobiti tužbu protiv novinara, odma se pozivaju na demokratske slobode izražavanja
http://www.youtube.com/watch?v=ldOAbDfWJhk
(ovaj je dobio odštetu od Studija B pre neki dan jer su ga snimili i emitovali pijanog)  bonk bonk bonk bonk bonk bonk

Citat
Zimske gume imaju oznaku kao što je M+S, "snou" (snow) i  "vinter" (winter)
ovde se misli da zimske gume mogu imati neku od ove tri vrste oznaka
Svaka pobuna, svaki otpor počinje jednom rečju - Ne!

Van mreže Boban

  • Auto Union
  • Uprava Kluba
  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 8189
  • Age: 39
  • Lokacija: BGD
  • Karma: +68/-13
  • Pol: Muškarac
  • Vorsprung durch Technik
    • vw club serbia-forum
  • Auto: Comfort Coupe
Odg: Aktuelan ZAKON O BEZBEDNOSTI SAOBRAĆAJA NA PUTEVIMA (ZOBS) + pravilnik
« Odgovor #478 poslato: Septembar 30, 2010, 12:34:22 pre podne »
Nove tablice od 1. januara

Izdavanje novih registarskih tablica u Srbiji trebalo bi da počne 1. januara naredne godine, saznaje “Blic”. Novi pravilnik o registraciji priključnih i motornih vozila, objavljen je u “Službenom glasniku” i trebalo bi da stupi na snagu u ponedeljak. Zajedno sa tablicama MUP će izdavati i nove saobraćajne dozvole, ali i registarske nalepnice. Po prvim procenama, sva tri izdatka opteretiće vozače za oko 40 evra.
Saobraćajne dozvole, koje će izgledati kao lična karta, izrađene su od polikarbonata, te na njima neće biti mesta za pečat o registraciji vozila. Zbog toga će se izdavati i takozvane registarske nalepnice, koje će lepiti na šoferšajbnu i koje će predstavljati potvrdu da je vozilo registrovano, da je prošlo tehnički pregled, ali i da ima obavezno osiguranje. Nalepnice, međutim, nisu besplatne. Iako one kod nas predstavljaju novinu, u okruženju već postoje, a treba reći da je u Sloveniji oko ovog pitanja bilo dosta problema, pa su povučene iz upotrebe. Ipak, stručnjaci smatraju da će ovakvo novo pravilo doneti i neke prednosti. Naime, kako je predviđeno da u novu saobraćajnu dozvolu bude ugrađen čip, to će omogućiti vozaču da registruje vozilo na tehničkom pregledu, pa neće morati da ide u MUP. Nalepnicu će menjati svake godine, dok tablice i saobraćajnu dozvolu menjaju na sedam godina.

Nove registarske tablice biće rađene po evropskim standardima: na njihovoj levoj strani biće plavo polje u kojem treba da bude oznaka države Srbije (SRB), a biće ostavljen prostor i za oznaku EU kada Srbija postane njena članica. Na tablici će, kako je planirano, biti crveni štit sa belim krstom i četiri ocila, ispod kojeg će ćirilicom biti ispisana oznaka registarskog područja. Kako saznajemo, novim pravilnikom tablice za motocikle biće minimalno izmenjene.

Izdavanje novih registarskih tablica za vozila trebalo je da počne 2008. godine, a odlagano je zbog proceduralnih razloga i nedostatka zakonske regulative. Čekalo se na donošenje Zakona o bezbednosti u saobraćaju, ali i na prebacivanje baze podataka sa starih na nove informacione sisteme. Usledile su najave da će se vozila sa novim modernim tablicama na drumovima naći od januara 2009. godine, odmah nakon što novi Zakon o bezbednosti u saobraćaju stupi na snagu, a onda je i taj rok pomeren, uz obrazloženje da se čeka na pravilnik o registraciji.

Skuplja i zelena karta
Još jedan udar na džep vozača predstavlja i nedavno podizanje cene takozvane zelene karte sa 1.000 na 2.000 dinara, neophodne za vozila koja putuju u inostranstvo. Ako se vozilom domaće registracije putuje u inostranstvo, potrebna je zelena karta osiguranja koja u inostranstvu predstavlja isto što i polisa osiguranja u Srbiji.

http://www.blic.rs/Vesti/Tema-Dana/209499/Nove-tablice-od-1-januara

Van mreže Wele

  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 6701
  • Lokacija: MunZe
  • Karma: +269/-172
  • Pol: Muškarac
  • Lupo GTI, Arti
Odg: Aktuelan ZAKON O BEZBEDNOSTI SAOBRAĆAJA NA PUTEVIMA (ZOBS) + pravilnik
« Odgovor #479 poslato: Septembar 30, 2010, 02:27:01 pre podne »
Sta bi mi bez naseg Blica...
Svaka pobuna, svaki otpor počinje jednom rečju - Ne!