Autor Tema: Sigurnosni srafovi  (Pročitano 12254 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Filke

  • Old.Jr Member
  • **
  • Poruke: 333
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +4/-5
  • Pol: Muškarac
Odg: Sigurnosni srafovi
« Odgovor #40 poslato: Maj 12, 2023, 11:34:06 posle podne »
Imas crne i sive jos sto su kao sesterokuti ali oni vecinom idu na audi, seat i skodu.


Takve, samo srebrne šestougaone sam svojevremeno imao na Audi-ju na fabričkim petokrakim alufelnama i bile su top. Platio sam ih oko 2 evra na Aliju i bile su za te pare u više nego kvalitetne. Jedina muka je bila njihovo skidanje jer nisu imale na sredini onaj testerasti prorez koji imaju ovi VW poklopci i koji se metalnom kukicom vade za sekund. Ti moji srebrni su bili samo za standardne M14 šrafove, nisu postojali za sigurnosne šrafove. Ovi gore Audi crni sa tvoje slike da li postoje takvi i za sigurnosne šrafove 5Q0698137?

Evo kako su izgledali ti moji šrafovi od 2 evra (20 komada)

« Poslednja izmena: Maj 12, 2023, 11:36:15 posle podne od strane Filke »

Van mreže Vwasil

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 941
  • Lokacija: CG
  • Karma: +21/-3
  • Auto: Volkswagen
Odg: Sigurnosni srafovi
« Odgovor #41 poslato: Maj 13, 2023, 12:34:57 pre podne »
Postoje, imao je drug na Octaviji A5 takve crne poklopce, 16 normalnih i 4 za sigurnosne.

Van mreže Filke

  • Old.Jr Member
  • **
  • Poruke: 333
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +4/-5
  • Pol: Muškarac
Odg: Sigurnosni srafovi
« Odgovor #42 poslato: Maj 13, 2023, 11:10:34 posle podne »
Hvala @Vwasil na podsećanju da je i Škoda u igri. Nju sam skroz zaboravio, a opšte je poznato da su Škode kopije Audi-ja u skromnijoj i jeftinijoj varijanti. S tim u vezi ovi gore poklopci za Audija koje je okačio @PaulGT postoje i za Škodu i pogađate naravno da su dosta jeftiniji nego za VW i Audi-ja u originalu. Nije me mrzelo da okrenem danas ovlašćeni Škodin servis u BG-u i za nevericu originalni poklopci sa donje slike koštaju 16 komada +4 za sigurnosne šrafove celih 8 evra u dinarskoj protivvrednosti.




Elem meni su lično mnogo lepši sjajne metalik srebrni poklopci kao sa slike koju sam postavio iznad, ali u toj boji ne postoje u varijanti sa 4 poklopca za sigurnosne šrafove samo 20 poklopaca za standardne šrafove. U setu 16+4  postoje samo poklopci u crnoj mat i sivoj mat boji, mada meni ovi sivi mat deluju kao da vuku na srebrnu boju. Zanimljivo da su ovi gore poklopci u crnoj boji više nego duplo skuplji od sivih poklopaca.

Elem ono što je upitno sada da li na ove Škodine poklopce pasuju ovi gore 5Q0 698 137 (1K0 698 137A) sigurnosni šrafovi?

Ja bih rekao da pasuju jer piše da na ove Škodine poklopce pasuju sigurnosni šrafovi oznake 000071597C i meni izgledaju gotovo identično vagenovim 1K0 698 137A šrafovima.




Van mreže Madison

  • Uprava Kluba
  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 13074
  • Lokacija: beogradski dođoš
  • Karma: +198/-79
  • Pol: Muškarac
  • Auto: mk1 cabrio GTI 16v, Golf 5 GTI
Odg: Sigurnosni srafovi
« Odgovor #43 poslato: Maj 14, 2023, 09:46:45 pre podne »
Ja sam odradio ovako, drzi evo vec oko 100km
IMG20230513110249 by Mladenovic1989, on Flickr

Sigurnosni su fabricki oni sto lice na toreks, nisam ni merio sirinu.

Van mreže Guarana

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 3428
  • Age: 39
  • Lokacija: Ljubljana
  • Karma: +90/-37
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Lada
Odg: Sigurnosni srafovi
« Odgovor #44 poslato: Maj 14, 2023, 10:01:29 posle podne »
Laičko pitanje, al što su ovi teški za skinuti? Koliko kapiram spoljnji deo se vrti u luft a sredina se okreće zapravo? Ili ima neki fazon da moraju recimo oba u isto vreme istom brzinom da se okreću da bi radilo?
veći je problem što smo ko društvo otišli u krasni, sve i da neko gleda kako skidaš ove, neće zvati muriju nego će biti u fazonu "ooo, izgubio ključ, aj srećno".. a lopovi su opet u isto vreme drskiji nego ikad.
lollol

Van mreže Ivan

  • One & Only
  • Super Moderator
  • Ultimate Member
  • ****
  • Poruke: 13676
  • Age: 44
  • Lokacija: Лазарев град
  • Karma: +218/-40
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Volkswagen Cross Touran 1T2
Odg: Sigurnosni srafovi
« Odgovor #45 poslato: Maj 14, 2023, 10:30:49 posle podne »
Oni stari nemaju ovaj prsten i ako se uhvate sa onim alatom sa slika gore odvrcu se bez problema.

Ovi sa prstenom imaju tu prednost sto onaj alat kad uhvati prsten okrece se u prazno i ne moze da se odvije sraf.

Van mreže Filke

  • Old.Jr Member
  • **
  • Poruke: 333
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +4/-5
  • Pol: Muškarac
Odg: Sigurnosni srafovi
« Odgovor #46 poslato: Maj 14, 2023, 10:31:41 posle podne »
Rekao bih da je poenta kod ovog šrafa sa  komplikovanijom šarom što liči na cvet/zvezdu (na slici u mom postu iznad) nije tako lako da nekim priručnim alatom uhvatiš taj središnji deo i odvrneš ga kao što bi kad ubaciš u njega fabrički adapter. S druge strane onaj stariji tip šrafa što ima rupu i nazubljene unutrašnje ivice (isto sam ga slikao samo par postova iznad) može navodno da se skine gederom sa kontranavojem ili čak i običnom gederom ako šraf nije previše stegnut.

Van mreže Vwasil

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 941
  • Lokacija: CG
  • Karma: +21/-3
  • Auto: Volkswagen
Odg: Sigurnosni srafovi
« Odgovor #47 poslato: Maj 14, 2023, 10:45:06 posle podne »
Ljudi, ako neko hoće da vam skine točkove skinuće vam ih da imate bilo koji sigurnosni šraf. Ukradu nov auto za par minuta pored svih sistema protiv krađe koje ima, a ne točak.

Van mreže Filke

  • Old.Jr Member
  • **
  • Poruke: 333
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +4/-5
  • Pol: Muškarac
Odg: Sigurnosni srafovi
« Odgovor #48 poslato: Maj 14, 2023, 11:20:28 posle podne »
Nije baš tako. Te fore ako je rešio da ukrade ukrašće šta god ti stavio i ti uzmeš i lepo ne staviš ništa jer ako je taj rešio nema ti spasa i onda dođe na parking neki klinac od 12 godina sa ključem 17 i skine ti točkove, a ovako da si imao bilo kakve sigurnosne šrafove ne bi mogao da ti skine komšija Milojko koga mnogo nerviraš i kome smetaju tvoje alu felne i nove Michelinke na njima. Inače nisu ni ti lopovi što kradu felne mehaničari iz Formule 1 pa mogu tek tako da skinu neki šraf za koji nemaju odgovarajući ključ/adapter. Njihova logika je verovatno po principu ako mu treba više od nekoliko minuta da skine točkove odustaće i preći na drugi auto jer uvek ima neki drugi na parkingu koji nema nikakve sigurnosne šrafove. A što se tiče onog starog tipa fabričkog sigurnosnog šrafa čini mi se da taj svaki šraf izgleda isto i ima isti adapter za odvrtanje, odnosno kapiram da lopovi već imaju spreman adapter za njega.

Van mreže Madison

  • Uprava Kluba
  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 13074
  • Lokacija: beogradski dođoš
  • Karma: +198/-79
  • Pol: Muškarac
  • Auto: mk1 cabrio GTI 16v, Golf 5 GTI
Odg: Sigurnosni srafovi
« Odgovor #49 poslato: Maj 14, 2023, 11:31:50 posle podne »
Bas tako, slicna je prica i sa autima, sto vise sistema protiv kradje imas, bolje je, lopov ce se uplasiti/iznervirati i odustati (valjda) u nekom trenutku, jer pored ima auto bez prepreka.

Eto recimo meni su sa kabrija 3-4 puta krali hromirane kapice ventila, bukvalno mi traju nedelju dana maks. Nakon toga kupim kapice sa inbus srafom sigurnosnim i 3 sezone prodju, kapice i dalje stoje, znaci, nisu hteli vise da se cimaju.

Van mreže Vwasil

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 941
  • Lokacija: CG
  • Karma: +21/-3
  • Auto: Volkswagen
Odg: Sigurnosni srafovi
« Odgovor #50 poslato: Maj 14, 2023, 11:44:35 posle podne »
Sve je to ok, ali mislim da bilo koji sigurnosni pomaže u situacijama koje navodiš, a ako komšiji Milojku već idu na živce tvoje felne i ti on ako ne uspije njih da skine slomiće ti branik, uzeće ključ izgrebaće lak ;)
Tako i lopovi, ako ne uspije da skine točak napraviće ti neku štetu, a teško da ne može da skine ta 4 sigurnosna, usavršili su oni to. Osim ako ih zavariš za felnu, onda nema alatke koja će ih odvrnuti :rolleyes:
Stari tip se lagano skida sigurno, ja ih imam na autu i djeluje mi da može i neka dublja matica da se zaglavi između zuba i da se skinu, a inače ih ima valjda 50 varijanti.
Imaš Madisone foru za kapice, uzmeš ako je ona sa 6 uglova ključ 10 i malo stegneš, samo da ne može rukom da se odvrne. Kod mene tako na autu stoje baš dugo, a inače za dan nestanu

Van mreže Filke

  • Old.Jr Member
  • **
  • Poruke: 333
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +4/-5
  • Pol: Muškarac
Odg: Sigurnosni srafovi
« Odgovor #51 poslato: Maj 19, 2023, 08:08:28 pre podne »
Definitivno naručujem sa ebay-a, ovde su polovni poklopci skuplji nego tamo novi. Može li samo neko da mi potvrdi pre nego što naručim da ovi poklopci koje je okačio @PaulGT pasuju na ove Škodine sigurnosne šrafove 000071597C




« Poslednja izmena: Maj 19, 2023, 08:12:23 pre podne od strane Filke »

Na mreži knalek

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 849
  • Age: 55
  • Lokacija: Beograd, Zvezdara
  • Karma: +56/-19
  • Pol: Muškarac
  • Auto: VW Golf 6 2.0 TDI CFFB
« Poslednja izmena: Maj 19, 2023, 10:53:03 pre podne od strane knalek »
Nema dogovora izmedju lavova i ljudi.

Van mreže PaulGT

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 4818
  • Age: 46
  • Lokacija: NRW
  • Karma: +197/-121
  • Pol: Muškarac
  • no syncro, no fun
  • Auto: golf country
Odg: Sigurnosni srafovi
« Odgovor #53 poslato: Maj 19, 2023, 07:34:11 posle podne »
Pasuju filke sigurno i provjereno. Kod mene su na skodi ovi vw cepovi zbog crnih felgi. Jeftiniji na ebay nego na aliju
ima li neko ovde da mu auto ide na isparenja lollol ili ovi dizeli jos malo pa ce krenuti i kusur da vracaju iz rezeorvara thumbup

Van mreže Filke

  • Old.Jr Member
  • **
  • Poruke: 333
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +4/-5
  • Pol: Muškarac
Odg: Sigurnosni srafovi
« Odgovor #54 poslato: Maj 20, 2023, 02:03:22 pre podne »
@knalek
Ta cena na Aliju nije loša (*ebe samo shipping) , ali da čekam 3 meseca da stigne iz Kine, platim shipping i da opet platim 15 evra  više nego ove gore Škodine šrafove koji su pritom izgleda identični ne pada mi na pamet. Ovako uzmem nove Škodine sigurnosne šrafove po ceni polovnih Vagenovih samo bez poklopaca, i Škodini poklopci ovi gore sivi svih 20 (16+4 sigurnosna) što sam par postova ranije okačio slike koštaju manje od 10 evra.

Na ebay-u set originalnih VW poklopaca svih 20 (16+4) koštaju opet manje nego polovni na oglasima kod nas, a u Autokomercu koštaju 5 evra po komadu, a do prošle godine su bili manje od 1 evra po komadu znači ispod 20 evra svih 20 poklopaca što je bilo i više nego povoljno, ali što je sada ovakva cena pitaj Boga...
https://www.ebay.com/itm/255730145173?mkcid=16&mkevt=1&mkrid=711-127632-2357-0&ssspo=KjHjI6ASRi-&sssrc=2349624&ssuid=LLy3hUd5TGi&var=&widget_ver=artemis&media=COPY

@PaulGT
Ne znam u čemu je kvaka, ali su Škodini sigurnosni šrafovi više nego duplo jeftiniji od VW u ovlašćenom, a poklopci 10 puta. Kao što sam napisao gore u VW ovlašćenom je set od 20 poklopaca 1K0601173 i 3C0601173 oko 90 evra što je kriminalno. Da me ne razumeš pogrešno nisu to ne znam koje pare sve to ne košta ni pun rezervoar goriva, ali kad znaš da nešto ne vredi te pare jednostavno ti se ne bacaju pare na to tek tako...
Ne znam šta fali ovim sivim Škodim poklopcima čije sam slike gore kačio kad koštaju novi manje od 10 evra, dok su isti takvi crni oko 20-tak evra što je opet pet puta manje nego VW poklopci...
U svakom slučaju uzeo sam Škodine sigurnosne šrafove, a za poklopce ću još da vidim. Dobro je da sad znam da pasuju i jedni i drugi poklopci.
« Poslednja izmena: Maj 20, 2023, 02:12:50 pre podne od strane Filke »

Van mreže ilicz77

  • VW Početnik
  • Poruke: 19
  • Lokacija: Novi Sad
  • Karma: +0/-0
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Tiguan
Odg: Sigurnosni srafovi
« Odgovor #55 poslato: Maj 20, 2023, 09:03:59 pre podne »
Ljudi, a sto ne odete do nekog auto placa? Skinu vam sve sto vam treba direktno sa auta koji je dosao iz Nemacke, Austrije itd? Brze i za mnogo manje pare, i verovatno boljeg kvaiteta nego na Ali-u a istog  verovatno kao u ovlascenom?

Van mreže Filke

  • Old.Jr Member
  • **
  • Poruke: 333
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +4/-5
  • Pol: Muškarac
Odg: Sigurnosni srafovi
« Odgovor #56 poslato: Maj 20, 2023, 09:36:51 pre podne »
Zato što ti isti po placevima traže 20-30 evra za polovne sigurnosne šrafove i to za one stari tip i to bez poklopaca. Konkretno zvao sam tipa čiji si mi ostavio kontakt u Kaću ni on trenutno nije imao šrafove, a kada sam ga pitao kolika mu cena za takve šrafove rekao mi je 20 evra. Ništa nije bolja situacija ni po ostalim placevima/otpadima gde traže i do 4000 dinara plus poštarina, a ja kupio nove za 30 evra u Škodinom servisu, pa ko je tu lud?! E sad ti reče da je tebi prodao šrafove i poklopce za 1000 dinara, ne znam kako, ali ako jeste super si prošao..
« Poslednja izmena: Maj 20, 2023, 09:39:17 pre podne od strane Filke »

Van mreže ilicz77

  • VW Početnik
  • Poruke: 19
  • Lokacija: Novi Sad
  • Karma: +0/-0
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Tiguan
Odg: Sigurnosni srafovi
« Odgovor #57 poslato: Maj 20, 2023, 10:09:57 pre podne »
Provozao se do čoveka, rekao da imam varijantu za nove 3000din i da hoću da vidim šta on ima, šta mi je bolja varijanta... Pokazao mi, pitao za cenu, rekao 1000din (bez poklopaca), uzeo, stavio moje stare poklopce i vozi... I to kod škode za 30e nije mnogo, bolje nego sa Alija ili Ebaya...
« Poslednja izmena: Januar 08, 2024, 06:16:49 posle podne od strane Modus »

Van mreže Filke

  • Old.Jr Member
  • **
  • Poruke: 333
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +4/-5
  • Pol: Muškarac
Odg: Sigurnosni srafovi
« Odgovor #58 poslato: Maj 20, 2023, 10:59:47 pre podne »
Simptomatično je da preprodavci imaju taj neki čudan stav da od zavisnosti od raspoloženja formiraju cene - danas jedne, a sutra skroz druge, ili ako te telefonom proceni na sebi svojstven način onda zacepi cenu koja nema veze s mozgom. Elem nije problem da li nešto košta 10,20 ili 30 evra neće to napraviti nikakvu razliku niti uštedu na kraju, poenta priče je da li nešto vredi ili ne. Nije realno da 4  šrafa ma kakvi oni bili koštaju više od 1000 dinara koliko si ih ti i platio, a pojedini što lupaju cene od 3000-4000 dinara za polovna 4 šrafa za koje je i  upitno u kakvom su stanju i da li uopšte mogu da se odviju ključem kako treba je čist bezobrazluk. A cena novih originalnih u servisu od 30 evra opravdava samo činjenicu da su novi, nekorišćeni i da jednostavno u ovlašćenom servisu (gde se računa amortizacija nabavke, razno-razni troškovi servisa) nova stvar košta (vredi) mnogostruko više nego neko ko prodaje polovnu stvar koju je skinuo sa nekog polovnog auta bez ikakvih ili veoma malih troškova...Opet to je moje viđenje stvari ne kažem da sam u pravu...
« Poslednja izmena: Maj 20, 2023, 11:02:10 pre podne od strane Filke »

Van mreže Filke

  • Old.Jr Member
  • **
  • Poruke: 333
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +4/-5
  • Pol: Muškarac
Odg: Sigurnosni srafovi
« Odgovor #59 poslato: Maj 22, 2023, 11:24:16 pre podne »
@PaulGT
Što nisi stavio ove crne Škodine poklopce što sam okačio njihovu sliku gore. Oni bi baš legli na crne felne!