Autor Tema: Čudan zvuk iz PK razvoda  (Pročitano 6348 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Vwasil

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 941
  • Lokacija: CG
  • Karma: +21/-3
  • Auto: Volkswagen
Čudan zvuk iz PK razvoda
« poslato: Jul 21, 2021, 08:52:59 pre podne »
Pozdrav svima! Započeo sam novu, jer ne uspijevam da pronađem neku sličnu temu na forumu, pa se izvinjavam urednicima i moderatorima foruma ukoliko sam započeo istu, ili sličnu temu. Od juče je počeo da se čuje čudan zvuk, primijetio sam na semaforu, nije uopšte glasan, jedva se čuje. Zvuk je sličan onome kao kad je loš PK kaiš, ali to definitivno nije u pitanju, radio sam veliki servis i zamjenu PK kaiša sa zatezačem prije nekih 8 000km. Ostavio sam motor upaljen i otvorio sam haubu, osluškivso sam odakle dolazi, i otkrio da dolazi iz PK razvoda. Sipao sam malo vode po PK kaišu sa glatke strane dok je auto bio upaljen, zvuk se nije promijenio, što znači da nisu djelovi po kojima klizi kaiš, već neka od remenica, ili ipak nešto treće. Šta bi moglo da bude u pitanju?

Inače, u pitanju je Golf Plus 2008 1.9 TDI sa BLS oznakom motora i DPF.
« Poslednja izmena: Jul 21, 2021, 05:14:23 posle podne od strane Zgubidan »

Van mreže bogdanPG

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1228
  • Age: 37
  • Lokacija: Podgorica
  • Karma: +22/-9
  • Pol: Muškarac
  • Auto: a4 allroad, golf 5
Odg: Čudan zvuk iz PK razvoda
« Odgovor #1 poslato: Jul 21, 2021, 09:45:26 pre podne »
Jesi li na servisu mijenjao remenicu od alternatora

Van mreže Vwasil

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 941
  • Lokacija: CG
  • Karma: +21/-3
  • Auto: Volkswagen
Odg: Čudan zvuk iz PK razvoda
« Odgovor #2 poslato: Jul 21, 2021, 12:21:25 posle podne »
Za to nisam siguran. Može li to da bude problem?

Van mreže bogdanPG

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1228
  • Age: 37
  • Lokacija: Podgorica
  • Karma: +22/-9
  • Pol: Muškarac
  • Auto: a4 allroad, golf 5
Odg: Čudan zvuk iz PK razvoda
« Odgovor #3 poslato: Jul 21, 2021, 01:50:22 posle podne »
Pa miskim da moze jer ona zna da pravi bas cudne zvukove i znam da se mijenja kad se i servis radi

Van mreže Vwasil

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 941
  • Lokacija: CG
  • Karma: +21/-3
  • Auto: Volkswagen
Odg: Čudan zvuk iz PK razvoda
« Odgovor #4 poslato: Jul 21, 2021, 02:33:27 posle podne »
Hvala na pomoći, otići ću kod majstora da i on pogleda, ali mislim da je to ta remenica alternatira koju spominješ. Kad sredim, javiću šta je bilo u pitanju.

Van mreže Vwasil

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 941
  • Lokacija: CG
  • Karma: +21/-3
  • Auto: Volkswagen
Odg: Čudan zvuk iz PK razvoda
« Odgovor #5 poslato: Jul 22, 2021, 11:17:23 pre podne »
Sad sam bio do majstora. On kaže da su ležajevi i remenica kompresora klime, i stvarno, kad upalim klimu zvuk se ne čuje. Rekao mi je da mogu da vozim auto bez ikakve bojazni da ću nešto oštetiti, ali opet, meni taj zvuk smeta. Mogu li samo ti ležajevi i remenica da se promijeni, majstor kaže da treba da se kupuje nov kompresor da bi se to riješilo, ali mi je nekako skroz nelogično da zbog toga treba mijenjati kompletan kompresor. Da li je neko imao slično iskustvo?

Van mreže bogdanPG

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1228
  • Age: 37
  • Lokacija: Podgorica
  • Karma: +22/-9
  • Pol: Muškarac
  • Auto: a4 allroad, golf 5
Odg: Čudan zvuk iz PK razvoda
« Odgovor #6 poslato: Jul 22, 2021, 02:15:39 posle podne »
Cini mi se da ima za golfa 5 dvije vrste kompresora, jedan moze da se reparira, a drugi ne tako da je vj to u pitanju

Van mreže Vwasil

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 941
  • Lokacija: CG
  • Karma: +21/-3
  • Auto: Volkswagen
Odg: Čudan zvuk iz PK razvoda
« Odgovor #7 poslato: Jul 22, 2021, 02:54:10 posle podne »
Kako da provjerim koji je tip? Kod mene je digitalna dvozonska klima, možr li po tome da se zna? Takođe imam i auto mod.

Van mreže taxi_bg

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 934
  • Lokacija: bg
  • Karma: +18/-41
  • Pol: Muškarac
  • Auto: passat
Odg: Čudan zvuk iz PK razvoda
« Odgovor #8 poslato: Jul 22, 2021, 03:06:03 posle podne »
Sad sam bio do majstora. On kaže da su ležajevi i remenica kompresora klime, i stvarno, kad upalim klimu zvuk se ne čuje. Rekao mi je da mogu da vozim auto bez ikakve bojazni da ću nešto oštetiti, ali opet, meni taj zvuk smeta. Mogu li samo ti ležajevi i remenica da se promijeni, majstor kaže da treba da se kupuje nov kompresor da bi se to riješilo, ali mi je nekako skroz nelogično da zbog toga treba mijenjati kompletan kompresor. Da li je neko imao slično iskustvo?
Nadji dobrog majstora, nek izbije ležaj iz remenice sa tim ležajem odeš u kupiš identičan, totalna je glupost kupovati kineski kompresor zbog ležaja, a imaš svoj original fabrički.

Van mreže Vwasil

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 941
  • Lokacija: CG
  • Karma: +21/-3
  • Auto: Volkswagen
Odg: Čudan zvuk iz PK razvoda
« Odgovor #9 poslato: Jul 22, 2021, 03:48:33 posle podne »
Potpuno si u pravu, ja mislim da je majstorima to muka da rade jer ne mogu da naplate posao, a oduzima im vremena. Ali mislim da nije ništa strašno, nakon nekog vreena analiziranja situacije i posmatranja remenice sam shvatio da joj fali poklopčić, a i da šaraf nije baš dobro zategnut, jer viri malo u odnosu na remenicu. Šta mislite da probam da skinem točak i podkrilo, pa da ga malo dotegnem? Ipak se zvuk čuje i kad je upaljena klima, ali nije toliko upadljiv zbog ventilatora.

Van mreže taxi_bg

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 934
  • Lokacija: bg
  • Karma: +18/-41
  • Pol: Muškarac
  • Auto: passat
Odg: Čudan zvuk iz PK razvoda
« Odgovor #10 poslato: Jul 22, 2021, 03:52:28 posle podne »
Ma sigurno je ležaj otišao, da ga castis i 50e ležaj je 2.000din veruj mi da se isplati.

Van mreže Vwasil

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 941
  • Lokacija: CG
  • Karma: +21/-3
  • Auto: Volkswagen
Odg: Čudan zvuk iz PK razvoda
« Odgovor #11 poslato: Jul 22, 2021, 04:44:09 posle podne »
Naravno, svjestan sam da se ne mogu ni porediti fabrički i kineski kompresor, i mislim da nebi bilo skipo dati te pare nekome da odradi to kako treba.
« Poslednja izmena: Jul 22, 2021, 04:52:23 posle podne od strane Modus »

Van mreže Vwasil

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 941
  • Lokacija: CG
  • Karma: +21/-3
  • Auto: Volkswagen
Odg: Čudan zvuk iz PK razvoda
« Odgovor #12 poslato: Jul 22, 2021, 05:52:51 posle podne »
Sad sam bio još kod 2 majstora. Jedan kaže da mora sve da rasklopi da bi vidio šta je u pitanju i otkrio kvar, što mislim da nije baš tačno, jer se već nakon skidanja kaiša i okretanja remenica može viđet koja je u pitanju. Drugi majstor mi je dao konkretan odgovor, rekao je da je vjerovatno zatezač kaiša loš pošto je čuo zvuk koji proizvodi. Nakon toga je uzeo šavni šrafciger i pomjerio malo zatezač, zvuk se nije promijenio, ali smo zaključili da zatezač ima lufta i da bi možda trebao da se promijeni.

Van mreže bogdanPG

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1228
  • Age: 37
  • Lokacija: Podgorica
  • Karma: +22/-9
  • Pol: Muškarac
  • Auto: a4 allroad, golf 5
Odg: Čudan zvuk iz PK razvoda
« Odgovor #13 poslato: Jul 22, 2021, 05:56:50 posle podne »
Samo mi nesto reci kakav si ti servis radio prije 8k? Ja nesto imam osjecaj da tu pola stvari nije zamijenjeno

Van mreže Vwasil

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 941
  • Lokacija: CG
  • Karma: +21/-3
  • Auto: Volkswagen
Odg: Čudan zvuk iz PK razvoda
« Odgovor #14 poslato: Jul 22, 2021, 06:08:39 posle podne »
Ja sam radio kompletan veliki servis sa Continental dijelovima. Rađen je i PK kaiš sa remenicom alternatora. Nisam siguran šta dođe sve u Continental setu, ali što se ja sjećam jeste vodena pumpa, kaiš i španer sa novim šarafima. Ja se trudim da održavam auto što je bolje moguće, stalno uzimam skuplje djelove i idem kod provjerenih majstora. PK kaiš je takođe Continental.

Van mreže Vwasil

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 941
  • Lokacija: CG
  • Karma: +21/-3
  • Auto: Volkswagen
Odg: Čudan zvuk iz PK razvoda
« Odgovor #15 poslato: Jul 23, 2021, 11:17:10 pre podne »
Sad sam bio kod majstora i postavio nov Inin zatezač. Stari zatezač je bio fabrički, što se viđelo po godištu, ali i dalje zvuk ne nestaje. PK kaiš je nov, nova je i remenica alternatora, juče sam gledao u evidenciji servisa koju vodim, i piše da je promijenjena, i stvarno, gledajući je, izgleda kao nova. Može li da bude nešto sa kaišem? Kaiš ima nekih pukotina na sebi, iako sam ga zamijenio kada je rađen veliki servis, ali ja sumnjam da je kaiš malo duže stajao.

Van mreže Stefan 1.9

  • VW Početnik
  • Poruke: 64
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +0/-0
  • Pol: Muškarac
  • Auto: VW polo 1.9 tdi
Odg: Čudan zvuk iz PK razvoda
« Odgovor #16 poslato: Jul 23, 2021, 11:28:02 pre podne »
Gde si radio ti taj veliki servis? Kad se radi veliki servis spaner pk kaisa se obavezno menja. Ja da sam na tvom mestu to bih reklamirao momentalno. Da menjam kais a ne spaner pa to je totalno neozbiljno. A i to da nov kais ispuca posle 8k km nema pojma. Continetalovi kaisevi vaze za kvalitetnije na trzistu i mora da izdrze 80k km. Ja kada sam radio veliki servis, stavio sam sve continental i majstor mi je rekao da sam miran 80k km bez ikakvih problema. Tebi se to cuje lezaj na komprersoru klime. Idi u neki bolji servis za klima uredjaje da ti srede to.

Van mreže Vwasil

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 941
  • Lokacija: CG
  • Karma: +21/-3
  • Auto: Volkswagen
Odg: Čudan zvuk iz PK razvoda
« Odgovor #17 poslato: Jul 23, 2021, 12:07:15 posle podne »
Servis sam radio u jednoj lokalnoj automehaničarskoj radnji. Sve je najskuplje uzeto (Continental). I ja mislim da su ležajevi kompresora klime, nema šta drugo. Svakako je zatezač trebao biti promijenjen. Auto je prešao originalnih 275k km. Uvezen iz Njemačke nedavno. U Njemačkoj je takođe rađen veliki servis u ovlašćenom, na od prilike 160k km. Na zatezaču koji sam skinuo je stajao VW znak i godina proizvodnje, djeluje kao prva ugradnja. Pitanje je kakvi djelovi stižu kod nas, na Balkan. U odnosu na intervale servisa u inostranstvu za Balkan se preporučuju duplo kraći intervali (što piše i u servisnoj knjižici). Kod nas je, na žalost, jako teško naći originalne i dobre djelove pa nije ni čudo što je PK kaiš poslije nekih 8k od velikog servisa malo ispucao.
« Poslednja izmena: Jul 23, 2021, 01:50:37 posle podne od strane Modus »

Van mreže taxi_bg

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 934
  • Lokacija: bg
  • Karma: +18/-41
  • Pol: Muškarac
  • Auto: passat
Odg: Čudan zvuk iz PK razvoda
« Odgovor #18 poslato: Jul 23, 2021, 12:50:28 posle podne »
Definitivno je do remenice kompresora klime.

Van mreže Vwasil

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 941
  • Lokacija: CG
  • Karma: +21/-3
  • Auto: Volkswagen
Odg: Čudan zvuk iz PK razvoda
« Odgovor #19 poslato: Jul 23, 2021, 01:15:06 posle podne »
I ja mislim da je to u pitanju, ali većina majstora, čast izuzetcima, izgleda da dok nešto ne crkne ne računaju da se pokvarilo. Problem je što većina mijenjaju ono na šta prvo posumnjaju da je uzrok, pa se promijeni više stvari, a samo jedna je u problemu.