Autor Tema: Šta prvo proveriti? 2.0 TDI - BKD  (Pročitano 22580 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže vladar

  • Old.Jr Member
  • **
  • Poruke: 380
  • Age: 40
  • Lokacija: Nova Pazova
  • Karma: +2/-0
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Golf 2, 4, 5 + 5 DSG
Odg: Šta prvo proveriti? 2.0 TDI - BKD
« Odgovor #20 poslato: Maj 12, 2020, 12:32:45 posle podne »
Stara je tema ali pre neki dan sam kupio baš Golf5 sa BKD motorom, pa sam uleteo ovde....
Sto se gradacije ulja tiče i te gore preporuke majstora.... Ranije je islo to tako.... motor presao mnogo kilometara, pa sipaj gušće ulje kao da ga manje troši i malo da ti pokrpi kompresiju, zazore..... Takodje postoji pravilo u zavosnosti od klimatske zone gde se auto vozi, gradacija može da varira jer nije isto kada palis auto na -30 i negde na +30 ..... ali to je bila situacija kod starijih vozila. Sva novija vozila su na sintetici sada i nemaju problema sa gustinom ulja kod hladnog starta, a za visoke temperature mislim da sad već sva vozila imaju hladnjake ulja tako da..... Majstor je pretpostavljam iz stare garde, pa eto... :) Inače 505.01 u zavisnosti od proizvodjača može biti i 5W40 i 5W30, sam Castrol za tu specifikaciju daje i jednu i drugu gradaciju....
A ako ti preterano trosi ulje to je onda za razmatranje zašto ga troši.... sipanje gušćeg ulja neće rešiti problem.... zamaskiraće ga
Nešto što sam čitao po forumima za BKD motore i probleme to je pumpa ulja, a to mi kaže i kolega koji je radio putnički program delove ranije.... sada radi kamionske sa mnom :) .... I taj problem sa glavom što kaže Miro MNE .... hoće da se pojave mikropukotine....
Tek sam uzeo taj auto, pa još istražujem... za dizne, kako mi je rečeno bar, BKD nosi Bosch dizne..... Siemens su problem. Ali ni Bosch nije večan..... ljuljuškanje motora na leru ili nosači, ili su dizne zrele za čišćenje/remont ili zamajac mlati. Mislim da ti motori nisu nešto najmirniji... ovaj moj kada posmatram sa strane ima to malo kretanje ali u kabini se ne oseti baš baš ništa... dizel je to :)
Meni je ova tema sa BKD interesantna.... ako ima još neka otvorena uputite me pls da se malo edukujem :)