Autor Tema: ELEKTRIČNI AUTOMOBILI: JE LI U PITANJU NAJVEĆA PREVARA DO SADA, ILI...  (Pročitano 7206 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže jerotije318

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 670
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +4/-3
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Pasat b5.5
ELEKTRIČNI AUTOMOBILI: JE LI U PITANJU NAJVEĆA PREVARA DO SADA, ILI...
« poslato: Januar 12, 2024, 08:57:29 posle podne »
Da li je iko ikada razmišljao o tome?
Kad bi svi automobili bili električni...
A da smo zaglavili u trosatnoj gužvi po hladnoći u nekoj snežnoj oluji, baterije bi potpuno crkle.
Zašto električni automobili u osnovi nemaju grejanje.
Zamislite biti zaglavljen na putu celu noć, bez baterije, bez grejanja, bez brisača, bez radija, bez GPS-a, jer je baterija odavno crkla.
Možete probati pozvati hitnu i zaštititi žene i decu, ali oni ne mogu doći u pomoć, jer su svi putevi zatvoreni i verovatno će svi policijski automobili biti električni.
A kad putevi blokiraju hiljade nenapunjenih automobila, niko ne može dalje. Kako napuniti baterije na mestu?
Isti problem tokom letnjih praznika su kilometarske kolone.
Opcija uključivanja klime u električnom automobilu bi bila dostupna samo kratko vreme. Baterije bi crkle u trenu!
Naravno, ni jedan političar ni novinar ne govori o tome, ali ovo će se dogoditi.
A osim toga, niko ne govori o budućem problemu odlaganja neiskorišćenih baterija!
To je ta budućnost

.
Samo VW

Na mreži sebekkg

  • VW Početnik
  • Poruke: 76
  • Karma: +4/-0
Odg: ELEKTRIČNI AUTOMOBILI: JE LI U PITANJU NAJVEĆA PREVARA DO SADA, ILI...
« Odgovor #1 poslato: Januar 14, 2024, 11:07:46 pre podne »
To je po mom misljenju promašena tehnologija za široku upotrebu. Guraju je birokrate iz eu i amerike samo zbog para od lobiranja i ništa više.

Em je veće zagađenje zbog pravljenja baterija em nisu i dalje dobri za duža putovanja. Za adekvatno punjenje treba pojačati električnu mrežu kao da je odjednom tu još jedna porodica tj treba ti još jedan priključak samo za auto. To su velike investicije, a i da se kojim čudom sve to ispoštuje kako će se obezbeđivati energiju za toliko veću potrošnju.

Dobra je samo za kontrolisane uslove kreni stani, po fabričkim krugovima, dostavna vozila po gradu i to je to.

Nafte/benzina ima i imaće ga još, a jedinu dobru zamenu vidim u vodoniku.

Sent from my SM-G780G using Tapatalk


Van mreže Guarana

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 3428
  • Age: 39
  • Lokacija: Ljubljana
  • Karma: +90/-37
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Lada
Odg: ELEKTRIČNI AUTOMOBILI: JE LI U PITANJU NAJVEĆA PREVARA DO SADA, ILI...
« Odgovor #2 poslato: Januar 14, 2024, 01:34:57 posle podne »
na sat EV potroši 1-3KWh za grejanje.. jedan tesla tim tempom može da čuči 30-90h na minusu i da je unutra za majcu toplo.
dizel da radi u mestu troši 1l/h, znači 60h može da izvuče ako isključivo stoji u mestu.
ja ne znam odakle tebi jerotije te informacije, al lupaš za medalju, uzmi neki EV na par dana pa probaj u praksi malo, pusti te kafanske priče.
lollol

Van mreže Madison

  • Uprava Kluba
  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 13073
  • Lokacija: beogradski dođoš
  • Karma: +198/-79
  • Pol: Muškarac
  • Auto: mk1 cabrio GTI 16v, Golf 5 GTI
Odg: ELEKTRIČNI AUTOMOBILI: JE LI U PITANJU NAJVEĆA PREVARA DO SADA, ILI...
« Odgovor #3 poslato: Januar 14, 2024, 02:41:37 posle podne »
Meni se cini da je Jerotije samo prekopirao neki poprilicno zaglupljujuci tekst sa neke drustvene mreze, gde je poznato i da je zemlja ravna ploca lollol
Verujem da je bilo ljudi koji su ismejavali automobile kad su se pojavili i pricali kako je mnogo bolje vuci kocije konjima.
A od svih problema koji postoje oko elektricnih auta trenutno, mislim da je zaglavljivanje u snegu na dva dana najmanji problem. U svakom slucaju, doci ce AV da vas spasi ako se to desi. :53

Van mreže jerotije318

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 670
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +4/-3
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Pasat b5.5
Odg: ELEKTRIČNI AUTOMOBILI: JE LI U PITANJU NAJVEĆA PREVARA DO SADA, ILI...
« Odgovor #4 poslato: Januar 14, 2024, 05:20:27 posle podne »
Prekopirao naravno a inace nisam pobornik struje.
Dizel mi tece venama, volim kad klepece ispod haube.
Ah da, obezbedice nam AV i letece elektricne lollol
Samo VW

Van mreže Desmo

  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 9782
  • Lokacija: Isfahan - Iran
  • Karma: +220/-51
  • Auto: Lada 2104
Odg: ELEKTRIČNI AUTOMOBILI: JE LI U PITANJU NAJVEĆA PREVARA DO SADA, ILI...
« Odgovor #5 poslato: Januar 14, 2024, 06:49:21 posle podne »
na sat EV potroši 1-3KWh za grejanje.. jedan tesla tim tempom može da čuči 30-90h na minusu i da je unutra za majcu toplo.
dizel da radi u mestu troši 1l/h, znači 60h može da izvuče ako isključivo stoji u mestu.
ja ne znam odakle tebi jerotije te informacije, al lupaš za medalju, uzmi neki EV na par dana pa probaj u praksi malo, pusti te kafanske priče.



Van mreže AcoVW

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1699
  • Age: 36
  • Lokacija: Čačak
  • Karma: +62/-15
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Tiguan, Golf 6, Golf 2
Odg: ELEKTRIČNI AUTOMOBILI: JE LI U PITANJU NAJVEĆA PREVARA DO SADA, ILI...
« Odgovor #6 poslato: Januar 14, 2024, 08:03:26 posle podne »
To je po mom misljenju promašena tehnologija za široku upotrebu. Guraju je birokrate iz eu i amerike samo zbog para od lobiranja i ništa više.

Em je veće zagađenje zbog pravljenja baterija em nisu i dalje dobri za duža putovanja. Za adekvatno punjenje treba pojačati električnu mrežu kao da je odjednom tu još jedna porodica tj treba ti još jedan priključak samo za auto. To su velike investicije, a i da se kojim čudom sve to ispoštuje kako će se obezbeđivati energiju za toliko veću potrošnju.

Dobra je samo za kontrolisane uslove kreni stani, po fabričkim krugovima, dostavna vozila po gradu i to je to.

Nafte/benzina ima i imaće ga još, a jedinu dobru zamenu vidim u vodoniku.

Sent from my SM-G780G using Tapatalk
Tako je, sve si lepo rekao. Nažalost, ne mogu bas svi to da razumeju. Treba gledati siru sliku, ne treba biti ogranicen i verovati sistemu.
A da ne pricamo da vozila ucestvuju svega oko 5% u celokupnom zagadjenju...
« Poslednja izmena: Januar 14, 2024, 08:05:49 posle podne od strane AcoVW »

Van mreže Zgubidan

  • Super Moderator
  • Ultimate Member
  • ****
  • Poruke: 6852
  • Lokacija: Zemun
  • Karma: +138/-28
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Ibiza 6L & Ibiza 6J FR TDI
Odg: ELEKTRIČNI AUTOMOBILI: JE LI U PITANJU NAJVEĆA PREVARA DO SADA, ILI...
« Odgovor #7 poslato: Januar 14, 2024, 10:33:08 posle podne »
- Dugo vreme punjenja

U idealnom scenariju biste bili u prilici da napajate svoj automobil svake noći kada se vratite kući. Ali šta ako se vratite kasno, a istrošili ste sve zalihe. Sledećeg dana imate gomilu stvari da obavite od ranog jutra, ali ste primorani da čekate da se vaš auto napuni. U zavisnosti od punjača, vreme punjenje je između 4 i 12 sati. Priča se da je u toku razvoj superbrzih punjača koji bi trebalo znatno da ubrzaju proces, ali će do njihove implementacije i šire upotrebe sigurno proći određeno vreme.

-Manje snage

Naravno, moguće ja da imate snažan i moćan električni automobil. Potreno je samo da izdvojite oko 100 000 evra. Sarkazam na stranu, složićemo se da je npr Nissan Leaf prikladniji budžetu velike većine, ali to definitivno nije auto koji će ostvariti vaše trkačke fantazije.  Nije zanemarljiva činjenica ni to da mnogi ljudi jednostavno uživaju da čuju moć i snagu svog ljubimca, a nijedan električni auto im to neće omogućiti.

-Skupe baterije

Možda i najveći problem kod električnih automobila je taj što zavise od jako skupih baterija, teških baterija. Za sada one nisu pokazale istrajnost, stoga je neminovnost da posle nekog vremena moraju biti zamenjene. Alternativa su vodonične ćelije. One pretvaraju vodonik u električnu energiju, i za razliku od baterija traju dok god ima goriva. Problem je što ova tehnologija još uvek nije dovoljno razvijena. Verovatno će proći duži niz godina dok ona ne postane dostupna i (cenom) prihvatljiva za masovno tržište.

-Ograničena kilometraža sa jednim punjenjem

 Ukoliko se odlučite na duže putovanje električnim automobilom, teško da vas očekuje ludo zabavan provod. Morali biste svako malo da stajete ne bi li napunili baterije, a već smo pomenuli koliko to vremena (sati) oduzima.

-Cena

Električni automobil će vam uštedeti novac koji biste inače dali na benzin, ali je auto sam po sebi skup. Osvrnimo se na par trenutno najpopularnijih modela.

Početna cena Nissan Leafa je 25 000 evra, najjeftiniji Tesla model S košta oko 70 000. tesla Roadster košta 100.000 evra interesanto je znati da standardan (benzinski) Ford Focus košta oko 14 000 evra, a isti model na električni pogon vredi oko 35 000.

Sve dok cene značajno ne opadnu, što se na svu sreću čini kao neminovnost, električni automobili neće globalno zaživeti.


Izvor : Auto Exclusive

Slobodni smo za svaku istinu,odgovorni pred njom i obavezni da je cuvamo od lazi.

Van mreže Desmo

  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 9782
  • Lokacija: Isfahan - Iran
  • Karma: +220/-51
  • Auto: Lada 2104
Odg: ELEKTRIČNI AUTOMOBILI: JE LI U PITANJU NAJVEĆA PREVARA DO SADA, ILI...
« Odgovor #8 poslato: Januar 14, 2024, 10:47:21 posle podne »
Elektricni kangoo sa grejanjem na dizel:


Van mreže zorancile

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1261
  • Lokacija: Bašaid, VOJVODINA
  • Karma: +41/-35
  • Pol: Muškarac
  • Auto: golf 2 gtd
Odg: ELEKTRIČNI AUTOMOBILI: JE LI U PITANJU NAJVEĆA PREVARA DO SADA, ILI...
« Odgovor #9 poslato: Januar 14, 2024, 11:02:33 posle podne »
Ja sam se razočarao u EV kad sam video cene popravki i delova...
https://www.facebook.com/evclinic
Ovo je servis električnih vozila u Hrvatskoj, pogledajte objave.

Van mreže Guarana

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 3428
  • Age: 39
  • Lokacija: Ljubljana
  • Karma: +90/-37
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Lada
Odg: ELEKTRIČNI AUTOMOBILI: JE LI U PITANJU NAJVEĆA PREVARA DO SADA, ILI...
« Odgovor #10 poslato: Januar 15, 2024, 02:56:06 posle podne »
Ja vam opet kažem, ne citirajte neke objave nego probajte u praksi, pa može da se diskutuje. Ja sam provozao do sada jedno 10k sa EVovima i nisam imao 1 problem u praksi, samo zadovoljstvo. Probao jedno 20 različitih marki i modela, od gradskih prdavaca sa 3KW do tesle sa 300KW. Prvom prilikom menjam auto na strujni, pa živim u zgradi itd itd.
lollol

Van mreže jerotije318

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 670
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +4/-3
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Pasat b5.5
Odg: ELEKTRIČNI AUTOMOBILI: JE LI U PITANJU NAJVEĆA PREVARA DO SADA, ILI...
« Odgovor #11 poslato: Januar 15, 2024, 05:17:57 posle podne »
Da probam u praksi......
Dizel je vec probano gorivo i ne bih da eksprimentisem thumbup
Samo VW

Van mreže M@c|-|oR

  • VW Početnik
  • Poruke: 15
  • Lokacija: Smederevo-Niš
  • Karma: +1/-0
  • Pol: Muškarac
  • Auto: VW Polo 1.0 MPI
Odg: ELEKTRIČNI AUTOMOBILI: JE LI U PITANJU NAJVEĆA PREVARA DO SADA, ILI...
« Odgovor #12 poslato: Januar 15, 2024, 07:16:20 posle podne »
I sad da ja utrolujem ovde - dizel je za oranje, plin za kuvanje, a benzin za vožnju!
Nisam mogao da izdržim, toliko ste svi ozbiljni!

Послато са SM-S916B помоћу Тапатока


Van mreže jerotije318

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 670
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +4/-3
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Pasat b5.5
Odg: ELEKTRIČNI AUTOMOBILI: JE LI U PITANJU NAJVEĆA PREVARA DO SADA, ILI...
« Odgovor #13 poslato: Januar 15, 2024, 08:09:38 posle podne »
To je smislila neka benzinjara biggrin
Od 80 i neke vozim na dizel i obisao s dizelom pola sveta.....
Samo VW

Van mreže Desmo

  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 9782
  • Lokacija: Isfahan - Iran
  • Karma: +220/-51
  • Auto: Lada 2104
Odg: ELEKTRIČNI AUTOMOBILI: JE LI U PITANJU NAJVEĆA PREVARA DO SADA, ILI...
« Odgovor #14 poslato: Januar 15, 2024, 08:19:31 posle podne »
Ja vam opet kažem, ne citirajte neke objave nego probajte u praksi, pa može da se diskutuje. Ja sam provozao do sada jedno 10k sa EVovima i nisam imao 1 problem u praksi, samo zadovoljstvo. Probao jedno 20 različitih marki i modela, od gradskih prdavaca sa 3KW do tesle sa 300KW. Prvom prilikom menjam auto na strujni, pa živim u zgradi itd itd.

Impresivna statistika. Nula kvarova na 500km

Van mreže PaulGT

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 4818
  • Age: 46
  • Lokacija: NRW
  • Karma: +197/-121
  • Pol: Muškarac
  • no syncro, no fun
  • Auto: golf country
Odg: ELEKTRIČNI AUTOMOBILI: JE LI U PITANJU NAJVEĆA PREVARA DO SADA, ILI...
« Odgovor #15 poslato: Januar 15, 2024, 08:25:45 posle podne »
Ja vam opet kažem, ne citirajte neke objave nego probajte u praksi, pa može da se diskutuje. Ja sam provozao do sada jedno 10k sa EVovima i nisam imao 1 problem u praksi, samo zadovoljstvo. Probao jedno 20 različitih marki i modela, od gradskih prdavaca sa 3KW do tesle sa 300KW. Prvom prilikom menjam auto na strujni, pa živim u zgradi itd itd.

Gu zaboravio si navesti da si probao nova vozila. Do prije par godina si se ovdje kleo u golfa trojku i svrsavao na cetvorku. Uzmi el. auto star 7-10 godina sa 150.000-200.000 km na satu pa uporedi sa dizel i benzin vozilima koja se voze na balkanu. Ja trenutno imam sluzbenu sedmicu 100% elektricnu i sutra bi je mjenjao za onu troklipnu na benzin.
I dalje sam misljenja i moj stav je da jebes gorivo koje ne mozes u kanister natociti
ima li neko ovde da mu auto ide na isparenja lollol ili ovi dizeli jos malo pa ce krenuti i kusur da vracaju iz rezeorvara thumbup

Van mreže Guarana

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 3428
  • Age: 39
  • Lokacija: Ljubljana
  • Karma: +90/-37
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Lada
Odg: ELEKTRIČNI AUTOMOBILI: JE LI U PITANJU NAJVEĆA PREVARA DO SADA, ILI...
« Odgovor #16 poslato: Januar 15, 2024, 10:23:10 posle podne »
Nisu sva nova jebote :D A i pričamo o električnim kolima, nemaš tu šta 20 godina matoro.
Golfa sam vozio jer je činio posao, ne što nisam imao za bolje.. četvorka me nije nikad zanimala u životu. Rapida sam isto uzeo jer je bio taman za ono što mi treba. Sad vozim kombi jer nema putničkog gde mogu sve da popakujem. Kad sam kupovao je bilo ili ovog sa lagera ili da čekam 9-12 meseci za narudžbinu, inače bi EV verziju već furao.
Ne kontam ljude koji će pre kupiti A8 mator 30 godina da se "kurče" sa time, a posle nemaju gume da menjaju. Nije mi se u životu desilo da mi nestane goriva, ako je to nekom faktor, eto apsolutno nije za EV.

Nego kaži ti, jel ti smeta više zvuk/osećaj na toj sedmici ili ovo na šta se svi žale.. slab domet, nema snage, puni se 4-12h itd? Il ti je možda ozebla guzica kad si čekao negde 3h u snegu ko što pišu ovde. Ja mogu da se kladim da je ovo prvo i to recimo mogu da poštujem kao argument.. nema zvuka, nije isti feeling, ne sviđa mi se..
lollol

Van mreže jerotije318

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 670
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +4/-3
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Pasat b5.5
Odg: ELEKTRIČNI AUTOMOBILI: JE LI U PITANJU NAJVEĆA PREVARA DO SADA, ILI...
« Odgovor #17 poslato: Januar 15, 2024, 10:47:09 posle podne »
Nemam para da kupim EV a i da imam necu da mozgam gde ima pumpa, koliko ce vremenski da se puni, kako ce da greje i sl.
HOCU DA SE VOZIM a za dizel imam para i pumpi koliko hoces alealeee
Samo VW

Van mreže Guarana

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 3428
  • Age: 39
  • Lokacija: Ljubljana
  • Karma: +90/-37
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Lada
Odg: ELEKTRIČNI AUTOMOBILI: JE LI U PITANJU NAJVEĆA PREVARA DO SADA, ILI...
« Odgovor #18 poslato: Januar 15, 2024, 11:30:37 posle podne »
e ok, isto je meni bila dilema oko pumpi, vremena punjenja, kako ubrzava, kakav je osećaj u vožnji, pa sam zvao redom i smarao da mi daju auto na duže.. dal dan, dva, pet, deset, da dobijem malo osećaj.
spisak pumpi ima po netu, na googlu, možeš da upališ da ti sam računa gde treba da staneš i koliko.
što brži punjač, to se brže napuni. ono što većina ne konta je da za veliku većinu ljudi je apsolutno nepotrebno razmišljati u stilu pun-prazan-puni .. nego gde god naletiš na punjač prikačiš dok uradiš šta imaš da uradiš. Id3 sam vozio 10 dana, punio sam ga na 20 punjača, jer su prosto bili usput. Odem subotom u shopping, tržni centar ima punjače za džabe. 1h dok ja pokupujem šta treba je napunio neku cifru.. odem u restoran u vukojebinu, imaju 11kw punjač, dok smo klopali se fila. Jednom sam samo morao namenski da stanem i čekam, prešao sam za 10 dana cca 1500km. Većina koje poznajem da imaju EVove nemaju nikakve planove da se vraćaju na SUS.. al ima i par kao Paul kojima se prosto ne sviđa i sutra bi se nazad prebacili .. većinom imaju kao službena, nekom slučajnošću.
Paul baci ti plus i minus, mene iskreno zanima svako mišljenje iz prve ruke, pa bilo i negativno.
lollol

Van mreže zorancile

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1261
  • Lokacija: Bašaid, VOJVODINA
  • Karma: +41/-35
  • Pol: Muškarac
  • Auto: golf 2 gtd
Odg: ELEKTRIČNI AUTOMOBILI: JE LI U PITANJU NAJVEĆA PREVARA DO SADA, ILI...
« Odgovor #19 poslato: Januar 15, 2024, 11:34:10 posle podne »
Ja bi rado kupio EV ali toliko koštaju koliko ja do kraja života neću potrošiti dizela-benzina...
Možda se isplati nekom ko baš puno prelazi, da kupi novu Teslu i to samo ako ima u blizini onaj besplatan punjač, da je vozi nekoliko godina pa da proda dok nema kvarova.
EV nije da se kupuje polovan, tamo su daleko skuplje popravke nego na ove na koje se mi sad žalimo, egr, dpf, plivajući...