Autor Tema: DIESEL - BENZIN - AUTOGAS - OPŠTA DISKUSIJA (samo u ovoj temi)  (Pročitano 153566 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže boćanac GTD

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 2809
  • Age: 30
  • Lokacija: Gornji Milanovac-Kragujevac
  • Karma: +93/-22
  • Pol: Muškarac
  • Mašinac
Odg: DIESEL - BENZIN - AUTOGAS - OPŠTA DISKUSIJA (samo u ovoj temi)
« Odgovor #660 poslato: Decembar 04, 2013, 01:14:10 pre podne »
guarana , ovo je vise bilo metaforicki receno :) ma princip automobila na elektro pogon je detaljno razradjen , nego naftasi mora od necega da zive :)

Van mreže Wele

  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 6700
  • Lokacija: MunZe
  • Karma: +269/-172
  • Pol: Muškarac
  • Lupo GTI, Arti
Odg: DIESEL - BENZIN - AUTOGAS - OPŠTA DISKUSIJA (samo u ovoj temi)
« Odgovor #661 poslato: Decembar 04, 2013, 01:53:09 pre podne »
Sve je to mafija
Sta je to revolucionarno uradjeno sa naftom pa da sada kosta 400% vise nego pre par godina? Ista prica i sa plinom. Pustali ga u atmosferu nisu znali sta sa njima, a sad kao skupa proizvodnja. Kako da ne. Kosta ih nista. Puste da se ljudi navade, a onda udri po usima. Mislim da je oko 2003 poznanik imao Fiat Tipo sa plinom da je 13din kostao. Sta se to desilo, pa da pored OGROMNE ekspanzije koristenja (sto bi trebalo da smanji cenu) dolazi da taj plin poskupi bezobraznih 700%
I sutra da naprave benzinca koji ce da trosi 2L na 100km kroz par godina kad se omasovi kupovina takvih kola ima da kosta benzin opet ko krv. Mafija koja je i Teslu saplitala i dalje postoji i radi punom parom.
Svaka pobuna, svaki otpor počinje jednom rečju - Ne!

Van mreže boćanac GTD

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 2809
  • Age: 30
  • Lokacija: Gornji Milanovac-Kragujevac
  • Karma: +93/-22
  • Pol: Muškarac
  • Mašinac
Odg: DIESEL - BENZIN - AUTOGAS - OPŠTA DISKUSIJA (samo u ovoj temi)
« Odgovor #662 poslato: Decembar 04, 2013, 02:17:32 pre podne »
Morace Wele da postoji dokle god bude imalo ovaca za sisanje , a to ce potrajati. Uz danasnju tehnologiju , bukvalno nema nemogucih stvari. ;)

Van mreže Desmo

  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 9782
  • Lokacija: Isfahan - Iran
  • Karma: +220/-51
  • Auto: Lada 2104
Odg: DIESEL - BENZIN - AUTOGAS - OPŠTA DISKUSIJA (samo u ovoj temi)
« Odgovor #663 poslato: Decembar 04, 2013, 02:48:31 pre podne »
25 dinara je koštala litra tnga kad se otvorio omv u Vršcu 2005-6 godine. Pre toga sam se vozio na naftu za 200 dinara (4Litre) 80km.   bicedobro

Može i na struju, nemam ništa protiv  yupi3ti

edit

Nego, evro je bio dosta manji ranije, evo recimo

На дан:15.05.2002.

60,3718   60,5535   60,7352
« Poslednja izmena: Decembar 04, 2013, 02:54:39 pre podne od strane Desmo »

Van mreže 2busy

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 2596
  • Age: 40
  • Lokacija: Novi Sad
  • Karma: +92/-53
  • Pol: Muškarac
  • Family guy
Одг: DIESEL - BENZIN - AUTOGAS - OPŠTA DISKUSIJA (samo u ovoj temi)
« Odgovor #664 poslato: Decembar 04, 2013, 07:29:07 pre podne »
Dizel,benzin,TNG nebitno.Važno je da se kotrlja.Ne razmišljam o tome koliko ću uštedeti,jednostavno nemam novaca za to.Jedan izračunao koliko puta treba da kupi hleb u životu pa se ubio.Vozio bi me vozač,tašna,mašna.I bolelo bi me koliko je poskupeo gas ili benzin danas,autra ili pre 1984. godine.
I onda kupim auto od 150 ks i ugradim TNG i sve je ružičasto...Ne,nije.
Ponekad pomislim da sigurno ima neki direktor bahati,da ga tako nazovem,koji posmatra ove forume i kaže:"Vidi kako se sirotinja raspravlja oko petoparca..."

Sent from my ST23i using Tapatalk

Rupa + alu felna = Reparirano rame

Van mreže Gall

  • VW Početnik
  • Poruke: 79
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +2/-2
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Golf 1.9 TDI MK4 karavan
Odg: DIESEL - BENZIN - AUTOGAS - OPŠTA DISKUSIJA (samo u ovoj temi)
« Odgovor #665 poslato: Decembar 04, 2013, 01:02:56 posle podne »
Neko napisa da ce nafta da poskupi 4 dinara, tng je od letos poskupeo 17 (sad je 87 ) na leto ce opet malo da pojeftini ali nece sigurno svih 17 dinara koliko je sad poskupeo, prosle godine mi je jedan kolega iz Makedonije napisao da je kod njih tng 100 din a nafta 150 (u dinarskoj protivvrednosti) sto ce se verovatno i kod nas desiti jer drzava jos nije do kraja zavukla ruku u dzep vozaca koji voze na tng batine, ima tu jos dosta prostora za drpanje,kao i atest koji su skratili na 5 godina i ko zna sta ce jos da izmisle,a opet za dizel ne verujem da ce da podizu mnogo cenu jer njegovo poskupljenje povlaci sve za sobom, poskupljuje i hrana i gradski prevoz itd. Ovo je pod uslovom da cene nafte u svetu miruju....tako da ce otprilike biti mrtva trka izmedju dizela i tng + benzin.   

Van mreže zorancile

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1261
  • Lokacija: Bašaid, VOJVODINA
  • Karma: +41/-35
  • Pol: Muškarac
  • Auto: golf 2 gtd
Odg: DIESEL - BENZIN - AUTOGAS - OPŠTA DISKUSIJA (samo u ovoj temi)
« Odgovor #666 poslato: Decembar 04, 2013, 06:39:00 posle podne »
Može da poskupi koliko hoće, ja uvek sipam za 500 dinara. :)

Van mreže boćanac GTD

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 2809
  • Age: 30
  • Lokacija: Gornji Milanovac-Kragujevac
  • Karma: +93/-22
  • Pol: Muškarac
  • Mašinac
Odg: DIESEL - BENZIN - AUTOGAS - OPŠTA DISKUSIJA (samo u ovoj temi)
« Odgovor #667 poslato: Decembar 04, 2013, 06:49:56 posle podne »
Ja sam rekao da ce da poskupi , i poskupece , da bi sve ostalo poskupelo , ja se bavim prozivodnjom hrane , i leti u sezoni trosim dnevno 100l dizela minimum , znam kako je bilo pre 3 godine i kako je sad. Daju neke subvencije za dizel gorivo ,,gasno ulje,, ma sve samo da se zamazu Srbinu oci.

sony2229

  • Gost
Odg: DIESEL - BENZIN - AUTOGAS - OPŠTA DISKUSIJA (samo u ovoj temi)
« Odgovor #668 poslato: Decembar 04, 2013, 07:40:00 posle podne »
Na plin se kuva-Na dizel se ore-Na benzin se vozi   lollol

Van mreže BladeBG

  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 5027
  • Age: 37
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +107/-75
  • Pol: Muškarac
  • Gram rada, vredniji je od tone teorije.
  • Auto: VW Passat B5.5 1.9TDI Variant
Odg: DIESEL - BENZIN - AUTOGAS - OPŠTA DISKUSIJA (samo u ovoj temi)
« Odgovor #669 poslato: Decembar 04, 2013, 11:51:12 posle podne »
Ti se verovatno zezas.  :26 Ali ja sam tu floskulu cuo uglavnom od onih koji se u kola razumeju kao marica u kriv. A obicno sebe zovu majstorima.

Najbolji način da nešto uradite je da prekinete pričate i počnete da radite.

Van mreže Guarana

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 3428
  • Age: 39
  • Lokacija: Ljubljana
  • Karma: +90/-37
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Lada
Odg: DIESEL - BENZIN - AUTOGAS - OPŠTA DISKUSIJA (samo u ovoj temi)
« Odgovor #670 poslato: Decembar 05, 2013, 12:30:15 pre podne »
aj da se ja dotaknem doticne fraze..
pre x godina stoji aposlutno.. sada nema veze sa zivotom.. a evo i zasto :)

plin je ranije bio samo nusproizvod u rafinerijama i jedina svrha koju su nasli je za kuvanje,grejanje itd.. po smesnim cenama, ali bolje i to nego da pustaju u atmosferu za dzabe
LPG je mesavina butana i propana koja ima RON vrednost 102-108 .. poredjenja radi super95 ima jelte 95 itd, tako da teoretski ima daleko bolji potencijal nego benzin za "jace" upotrebe.. druga stvar je sto nije toliko rasireno po svetu pa nisu sasute pare u istrazivanje oko toga.. da ne idem dalje u to
deo ljudi izbegava zbog neznanja.. plin je daleko stabilniji nego benzin.. da udjes u sobu koja je 100% napunjena plinom i zpalis sibicu nista se ne bi desilo.. ima tacno odredjen procenat u smesi sa vazduhom gde je zapaljiv i taj raspon je jako mali .. 8-12% ako se dobro secam..
deo ljudi izbegava zbog "socijalnog" statusa plina.. da je "sirotinjsko" gorivo.. uopste necu da zalazim..
meni licno na golfu bi smetala boca i nije mi bio isplativ za kilometrazu itd

dizel je naravno bio i bice farmersko gorivo.. najvise zbog toga sto nudi ogroman obrtni momenat na niskim obrtajima zbog svojih osobina.. zbog nacina paljenja i osobina samog goriva dugo nije postojao motor koji bi se "vrteo" dovoljno visoko da bi dobio neke performanse bez povecavanja zapremine.. a onda su krenuli sa turbo-punjenjem dizel motora.. tdi jelte na primer.. i dobili su nacin da iskoriste vise goriva tj oslobode vise snage pri visim obrtajima.. pogledaj recimo audijev R10 TDI kako je orao po lemanu
realan problem je sto je jako "prljavo" gorivo po pitanju okoline i da bi proizvodili automobile sa sve strozim kriterijumima moraju da dodaju tonu filtera,katalizatora i sl. za hladnije krajeve je potencijalni problem tacka smrzavanja, koja se da aditivima do neke mere popraviti.. mislim da sve ostalo vazi isto kao i za turbo-benzinske motore i sa takvim je realno poredjenje

jesam smorio a ? lollol
lollol

Van mreže Desmo

  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 9782
  • Lokacija: Isfahan - Iran
  • Karma: +220/-51
  • Auto: Lada 2104
Odg: DIESEL - BENZIN - AUTOGAS - OPŠTA DISKUSIJA (samo u ovoj temi)
« Odgovor #671 poslato: Decembar 05, 2013, 02:00:18 pre podne »
Nisi smorio, tako nešto za lpg sam i ja pročitao negde. Gas za domaćinstvo je metan čini mi se. A što se tiče nafte, mislim da je dosta slična kerozinu tako da ne mora samo da se ore, može i da se leti.

steva

  • Gost
Odg: DIESEL - BENZIN - AUTOGAS - OPŠTA DISKUSIJA (samo u ovoj temi)
« Odgovor #672 poslato: Decembar 05, 2013, 07:15:22 posle podne »
kerozin ti je cista nafta, dodas ulja u njega i opusteno moze u kola....

Van mreže AleksandarBL

  • Jr. Member
  • *
  • Poruke: 234
  • Age: 31
  • Lokacija: Бања Лука, Република Српска
  • Karma: +5/-10
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Golf 4 SDI
Odg: DIESEL - BENZIN - AUTOGAS - OPŠTA DISKUSIJA (samo u ovoj temi)
« Odgovor #673 poslato: Februar 03, 2014, 11:08:40 pre podne »
MKIV SDI uzme do 6.5 litara u gradu zimi. Ja zadovoljan. Za grada i malo prigradske vožnje nema boljeg auta. celebrate

Van mreže Khamis

  • Jr. Member
  • *
  • Poruke: 249
  • Lokacija: Novi Pazar
  • Karma: +8/-23
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Golf 3
Odg: DIESEL - BENZIN - AUTOGAS - OPŠTA DISKUSIJA (samo u ovoj temi)
« Odgovor #674 poslato: Februar 03, 2014, 11:37:49 pre podne »
Dizel je bolji po gradu jer puno manje trosi u tim uslovima. Na voznju kreni-stani potrosnja benzina odnosnk gasa se vise nego duplira. Ugradnja plina je po meni besmislena. Kad vec ugradjujes plin onda moras da ubacis onaj sekvencijalni plin, kako bi pad performansi bio sto manji, a taj plin je znatno skuplji, onda imas atest ovo ono. Ugradnja obicnog plina je cista glupost jer dolazi do veceg pada performansi motora, sto voznju cini bezveznom, sami znate kako je los onaj osecaj kada auto slabije vuce itd nego sto je vukao, to jednostavno normalnom vizacu ne da mira. Zato ja vozim dizel. Ako zelim jeftiniju voznju sipacu mu suncekretovo ulje ili nesto slicno, mada dovoljno mi malo trosi da nemam potrebu za tim.

Van mreže acix

  • VW Početnik
  • Poruke: 185
  • Age: 40
  • Lokacija: bosna i hercegovina
  • Karma: +9/-8
  • Pol: Muškarac
  • Auto: passat b5.5 1.8T
Odg: DIESEL - BENZIN - AUTOGAS - OPŠTA DISKUSIJA (samo u ovoj temi)
« Odgovor #675 poslato: Februar 03, 2014, 09:16:33 posle podne »
@khamis  drug koliko si auta na plinu vozio? nemoj da pricas nesto o cemu ocigledno nisi dovoljno informisan  bicedobro

Van mreže Khamis

  • Jr. Member
  • *
  • Poruke: 249
  • Lokacija: Novi Pazar
  • Karma: +8/-23
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Golf 3
Odg: DIESEL - BENZIN - AUTOGAS - OPŠTA DISKUSIJA (samo u ovoj temi)
« Odgovor #676 poslato: Februar 03, 2014, 10:56:47 posle podne »
Vozio sam na onaj obicni plin. Cuo sam da ima i taj sekvent ali je njegova ugradnja znatno skuplja. Inace na ovaj obicni ne bih nikada vozio jer postoji razlika kad vozis na plin a kada na benzin. E sad koliko se isplati ugraditi taj sekvent i onda atest. Plin vise nije puno jeftiniji, razlika je oko 60 din ako se ne varam, ne znam koliko je isplativo se sad voziti na plin. Sta vise ja mislim da nije isplativo, a uskoro ce biti  jos neisplativije. Ako mislite da gresim izracunajte.

Van mreže AleksandarBL

  • Jr. Member
  • *
  • Poruke: 234
  • Age: 31
  • Lokacija: Бања Лука, Република Српска
  • Karma: +5/-10
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Golf 4 SDI
Odg: DIESEL - BENZIN - AUTOGAS - OPŠTA DISKUSIJA (samo u ovoj temi)
« Odgovor #677 poslato: Februar 03, 2014, 11:02:37 posle podne »
Kod nas je plin 50% cijene beMzina.

Van mreže Guarana

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 3428
  • Age: 39
  • Lokacija: Ljubljana
  • Karma: +90/-37
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Lada
Odg: DIESEL - BENZIN - AUTOGAS - OPŠTA DISKUSIJA (samo u ovoj temi)
« Odgovor #678 poslato: Februar 03, 2014, 11:19:59 posle podne »
ja sam racunao sebi kako bi ispalo
trenutno mi zeldi trosi 12l po gradu
gledao sam da zamenim za S8 koji trosi oko 20l po gradu
moderan sekvent sa ugradnjom, atestom itd je oko 1500e ovde.
sa dizelom je 12x1.359=16.308e/100km
fabricki bi S8 bio 20x1.434=28.62e/100km
bez obzira sto je moderan plin neka bude 10% veca potrosnja.. 22x0.826=18.172e/100km
to je 10.448e razlike na 100km, 1500e izadje na nulu nakon 14357km, sto je meni ispod godinu dana voznje.. a 2e/100km za 180KS na 340KS pride nije neka cifra.
lollol

Van mreže Khamis

  • Jr. Member
  • *
  • Poruke: 249
  • Lokacija: Novi Pazar
  • Karma: +8/-23
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Golf 3
Odg: DIESEL - BENZIN - AUTOGAS - OPŠTA DISKUSIJA (samo u ovoj temi)
« Odgovor #679 poslato: Februar 04, 2014, 12:05:34 pre podne »
Ti na 100 km trosis 16 eura dizela, a plina 18 eura. . . Plus onih 1500 oko ugradnje, pa servis plinskog uredjaja na bar svakih 10k. . . Ako godisnje prelazis npr 20k km onda si siromasniji samo na potrosnji 400 eura. I ovo 10% vise trosi plina mislim da je u praksi nemoguce a da zadrzi iste performanse kao na benzin pa makar bio i najnoviji plinski sistem, svi vrte neku brojku od oko 20-25% na novija vozila, i 30-40% na starija vozila. Te podatke sam dobio na netu, svi forumi vrte te brojke.