Autor Tema: Letnje gume - Vaša iskustva, preporuke, saveti...  (Pročitano 297297 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže taxi_bg

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 934
  • Lokacija: bg
  • Karma: +18/-41
  • Pol: Muškarac
  • Auto: passat
Odg: Letnje gume - Vaša iskustva, preporuke, saveti...
« Odgovor #960 poslato: Maj 27, 2021, 11:33:26 posle podne »
Ako se ne divlja autom, šta je problem i da ima Tigar? Tigar nova je bolja nego neka “premium” ko zna kakva polovna sa oglasa… sve je u glavi vozača a  ne toliko u autu…


Sent from my iPhone using Tapatalk
Teško da će tigar da zaustavi 200ks u relativno lakom autu..

Van mreže AcoVW

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1699
  • Age: 36
  • Lokacija: Čačak
  • Karma: +62/-15
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Tiguan, Golf 6, Golf 2
Odg: Letnje gume - Vaša iskustva, preporuke, saveti...
« Odgovor #961 poslato: Maj 28, 2021, 12:13:15 pre podne »
Strasne stvari stvarno...
https://sr.wikipedia.org/sr-ec/%D0%9B%D0%B8%D1%86%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D1%80%D1%98%D0%B5
Nadam se da to nije bilo na racun nas kojima nije bas najjasnije kako i zasto stede na gumama za dobar auto. Ne znam ko je ovde licemer za tebe.

Van mreže dixon

  • Old.Jr Member
  • **
  • Poruke: 317
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +10/-3
  • Pol: Muškarac
Odg: Letnje gume - Vaša iskustva, preporuke, saveti...
« Odgovor #962 poslato: Maj 28, 2021, 12:53:49 pre podne »
Маса људи вози кола изнад својих могућности... Има их са пасатима B8 у много јаким опремама, што немају за TPMS сензор притиска у гумама кад цркне... У томе је суштина... Ја возим viking гуме и задовољан сам и те како, а ауто је од 7к евра... На половњаке који на огласу имају цену 20+к евра а нови били 40+... Не иде да се штеди на гумама... Исти ти који штеде на гумама, мењају само на једној страни амотризер кад пропиша па чекају пар месеци да замене и други... Сусретао сам се и са људима који возе B8 2.0 biTDI 240ks, а кажу возе у ECO моду јер превише троши... Али морао је да узме 240кс у најјачој опреми на огласу

Van mreže bogdanPG

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1228
  • Age: 37
  • Lokacija: Podgorica
  • Karma: +22/-9
  • Pol: Muškarac
  • Auto: a4 allroad, golf 5
Odg: Letnje gume - Vaša iskustva, preporuke, saveti...
« Odgovor #963 poslato: Maj 28, 2021, 06:50:47 pre podne »
Ja znam dosta ljudi kojima nije zao pare za gume nego ne razumiju se i jednostavno im uvale pricu "ovo je vrhunska guma, pravi je kontinental, sara kontinentala, evropska unija je pravi, nemoj da bacas pare..." i oni povjeruju u pricu, a voze na vrh gasa i njima top
« Poslednja izmena: Maj 28, 2021, 06:52:19 pre podne od strane bogdanPG »

Van mreže voodoons

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 648
  • Age: 43
  • Lokacija: Novi Sad
  • Karma: +14/-12
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Golf mk5 estate 2.0TDI DSG
Odg: Letnje gume - Vaša iskustva, preporuke, saveti...
« Odgovor #964 poslato: Maj 28, 2021, 08:06:25 pre podne »
Ako se ne divlja autom, šta je problem i da ima Tigar? Tigar nova je bolja nego neka “premium” ko zna kakva polovna sa oglasa… sve je u glavi vozača a  ne toliko u autu…


Sent from my iPhone using Tapatalk
Teško da će tigar da zaustavi 200ks u relativno lakom autu..
Ja ću se vratiti na svoj prvi post gde sam rekao ako ne divlja autom, ako vozi normalno, zaustavice itekako taj tigar taj auto… možda i pre nego neki polovni i uplasticeni Michelin ili Continental…


Sent from my iPhone using Tapatalk

Van mreže VladPet

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 627
  • Age: 29
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +16/-7
  • Pol: Muškarac
  • Auto: VW Passat B6 2010 2.0TDI STG 1
Odg: Letnje gume - Vaša iskustva, preporuke, saveti...
« Odgovor #965 poslato: Maj 28, 2021, 10:11:31 pre podne »
Ja znam dosta ljudi kojima nije zao pare za gume nego ne razumiju se i jednostavno im uvale pricu "ovo je vrhunska guma, pravi je kontinental, sara kontinentala, evropska unija je pravi, nemoj da bacas pare..." i oni povjeruju u pricu, a voze na vrh gasa i njima top

Kako moze da ti bude zao para za sigurnost? Gume, kocnice, decije sediste u kolima i ostalo... Moj conti je pravljen u Portugalu, dot 0421. Ne zalim pare za sigurnost, svako naravno za svoje pare moze sta god hoce, ali jednostavno ne mozes da kupis GTI ili GTD a da stedis na osnovnim stvarima. Druga smo prica mi koji smo zaludjenici, pa imamo po 2 seta felni i guma, pa stalak za felne pa mazemo gume glicerinom i odrzavamo, to je vec za psihijatra  :41 lollol

Van mreže taxi_bg

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 934
  • Lokacija: bg
  • Karma: +18/-41
  • Pol: Muškarac
  • Auto: passat
Odg: Letnje gume - Vaša iskustva, preporuke, saveti...
« Odgovor #966 poslato: Maj 28, 2021, 11:34:07 pre podne »
Ako se ne divlja autom, šta je problem i da ima Tigar? Tigar nova je bolja nego neka “premium” ko zna kakva polovna sa oglasa… sve je u glavi vozača a  ne toliko u autu…


Sent from my iPhone using Tapatalk
Teško da će tigar da zaustavi 200ks u relativno lakom autu..
Ja ću se vratiti na svoj prvi post gde sam rekao ako ne divlja autom, ako vozi normalno, zaustavice itekako taj tigar taj auto… možda i pre nego neki polovni i uplasticeni Michelin ili Continental…


Sent from my iPhone using Tapatalk
Da neće da ga stiska uzeo bi 1.0tsi.

Van mreže Madison

  • Uprava Kluba
  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 13074
  • Lokacija: beogradski dođoš
  • Karma: +198/-79
  • Pol: Muškarac
  • Auto: mk1 cabrio GTI 16v, Golf 5 GTI
Odg: Letnje gume - Vaša iskustva, preporuke, saveti...
« Odgovor #967 poslato: Maj 28, 2021, 11:55:33 pre podne »
Strasne stvari stvarno...
https://sr.wikipedia.org/sr-ec/%D0%9B%D0%B8%D1%86%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D1%80%D1%98%D0%B5
Nadam se da to nije bilo na racun nas kojima nije bas najjasnije kako i zasto stede na gumama za dobar auto. Ne znam ko je ovde licemer za tebe.

Ako se ti generalno ne stekas za gume, onda ne bi trebalo da se pronalazis u ovome. ;)
Inace sam vozio auto od 180-190 konja 2 godine na novim tigricama koje sam dobio uz auto i mogu reci da je guma bila sasvim solidna. U stvari, jedan par mi je i dalje pozadi. Uspon uz Zlatibor bas ostra voznja, rekao bih nekih 80% koje auto moze da podnese, nikakav problem. Ko prelazi veliki broj kilometara i menja gume na 2-3 godine, iskreno ne vidim razlog da ne kupi Tigar i slicnu gumu ako mu se ne daje vise para i ako je dobar vozac. 200 konja u autu od 1400kg nije bas raketa, mada za nekoga ko vozi ceo zivot dizela od 100 konja, mozda i jeste, sta znam...

Svi oni testovi gde se uporedjuju gume, ako ne biste gledali rang listu, nego samo razliku u rezultatima, videli biste da je ta razlika uglavnom max 2-5%, sto je smesno. Najveca razlika uglavnom bude po mokrom gde izdominira neka guma koja je napravljena bas za kisu. Ja licno po kisi nikad ne rizikujem, pa makar vozio na najskupjlim gumama na svetu.

Evo primer "najgora" guma ima prosecnu brzinu 94.3 a najbolja 96.5 km/h. Znam da je i ova "najgora" sa testa bolja od Tigra, ali i da je Tigar 10-15% gori od te najbolje, da li je prosecnom vozacu toliko bitno? Da li tih 15% u performansama vrede 100%+ razliku u ceni? Sta, svi smo trkaci i letimo po putu, svaku krivinu forsiramo do tacke proklizavanja? Ma ajde bre. Za sigurnost je bitnije da je guma novija i da se nije ukrutila od starosti. Proizvodjaci sami kazu da gume starije od 5-6 godina ne bi trebalo da se voze.
https://www.tyrereviews.com/Article/2021-Auto-Bild-16-Inch-Summer-Tyre-Test.htm

Licno mislim da se najveca razlika primeti pri kocenju, gde vam opet nece spasiti glavu guma ako u glavi nemate nista i rizikujete previse. Sa gornjeg testa ta 3m razlike pri zaustavljanju sa 100-0 ce pre zavisiti od reakcije vozaca u realnosti, a ne od gume. Ko vozi 100 na sat, za 1 sekundu predje 27m, a najboljoj gumi sa ovog testa je trebalo 34m da se zaustavi. Ako neko sa tigricama stisne kocnicu pola sekundi ranije od onog sa miselinkama, zaustavice se daleko isped njega. Razmislite malo o tome...
« Poslednja izmena: Maj 28, 2021, 11:58:58 pre podne od strane Madison »

Van mreže Milossdb6

  • VW Početnik
  • Poruke: 109
  • Lokacija: Smederevo
  • Karma: +3/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Letnje gume - Vaša iskustva, preporuke, saveti...
« Odgovor #968 poslato: Maj 28, 2021, 12:01:54 posle podne »
@Madison
+1

Послато са SM-N980F помоћу Тапатока


Van mreže bogdanPG

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1228
  • Age: 37
  • Lokacija: Podgorica
  • Karma: +22/-9
  • Pol: Muškarac
  • Auto: a4 allroad, golf 5
Odg: Letnje gume - Vaša iskustva, preporuke, saveti...
« Odgovor #969 poslato: Maj 28, 2021, 12:03:34 posle podne »
Nisam nikad vozio na tigar i te gume, igrom slucaja je ispalo da uzmem semperit, evo treca sezona i bas su me prijatno iznenadile, bas dobro drze i dalje ali su zadnje pocele da stvaraju buku koja mi bas smeta, a kod conti i miche toga nema ni posle 5g...sad nenkazem da je to isto za tigar ali eto pretpostavljam

Van mreže gorant92

  • VW Početnik
  • Poruke: 78
  • Lokacija: Novi Sad
  • Karma: +3/-0
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Passat B7
Odg: Letnje gume - Vaša iskustva, preporuke, saveti...
« Odgovor #970 poslato: Maj 28, 2021, 12:08:05 posle podne »
Evo neka iskustva sa moje strane, vozim Passat B7.
Za zimski set (4 gume) koristim Michelin Alpin 5 u dimenziji 215/55-16 vec 3 godine.
Mogu samo reci da je Michelin odlicna guma vredna svake pare. Perfomanse po suvom, mokrom i snegu su odlicne. Guma je tiha, ne trosi se puno. U vreme kada sam kupovao Alpin 5 placao sam oko 120 eur po komadu.

Vozao sam 2 godine na 16” letnje Pirelli Cinturato P7 215/55-16. Guma je tiha, ne trosi se puno, potrosnja goriva je zadovoljavajuca, na suvom ima dobre performanse. Mane su slabije performanse na mokrom putu.
U vreme dok sam ih imao na autu bile su 3 godine stare u odlicnom stanju. Moguce da su vremenom izgubile na performansama.

Od prosle godine sam nabavio 17” felne i montirao novi letnji set sa GoodYear Eagle F1 Asymmetric 5 gumama u dimenziji 235/45-17. Platio sam oko 100eur po komadu.
Guma je zaista odlicna. Performanse po suvom i mokrom putu su skoro pa iste. Odlicno drzi u krivinama, komfor dobar, feedback sa puta odlican mozda cak i jaci nego sto bih zeleo. Mana je sto su malo bucnije gume na losem asfaltu.
Nisam nesto imao srece sa ovim gumama, jer sam prosle godine 7 dana posle kupovine guma odmah ostetio prednju desnu (bocno ostecenje) usled nekih radova na putu (majstori zaboravili komad armature od 5cm i ostavili u mraku da viri). Nisam se cimao da zovem policiju i trazim zapisnik, otisao sutradan i kupio opet novu.
Evo opet pre par dana probijem zadnju desnu kada sam isao prema autoputu petlja Ruma, pred naplatnu rampu stanem da montiram rezervnu. Naleteo sam na neki ekser na putu tu oko deponije iz pravca NS-Ruma. Sutradan otisao i kupio opet novu, isti dot kao i ostale…
Gume su made in Slovenia ali zaista sto se tice performansi nemam zamerku.



Za mene su kvalitetne gume imperativ na autu. Prelazim oko 20000km godisnje, a pola od toga provedem na autoputu.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Van mreže voodoons

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 648
  • Age: 43
  • Lokacija: Novi Sad
  • Karma: +14/-12
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Golf mk5 estate 2.0TDI DSG
Odg: Letnje gume - Vaša iskustva, preporuke, saveti...
« Odgovor #971 poslato: Maj 28, 2021, 01:02:11 posle podne »
Ako se ne divlja autom, šta je problem i da ima Tigar? Tigar nova je bolja nego neka “premium” ko zna kakva polovna sa oglasa… sve je u glavi vozača a  ne toliko u autu…


Sent from my iPhone using Tapatalk
Teško da će tigar da zaustavi 200ks u relativno lakom autu..
Ja ću se vratiti na svoj prvi post gde sam rekao ako ne divlja autom, ako vozi normalno, zaustavice itekako taj tigar taj auto… možda i pre nego neki polovni i uplasticeni Michelin ili Continental…


Sent from my iPhone using Tapatalk
Da neće da ga stiska uzeo bi 1.0tsi.
U 1.0TSI ne ide oprema kakva ide u GTD… ali nije poenta u tome već u unapred osudjivanju…
I ja ću reci da je lud ako vozi tigar gume na GTD koji se stiska i divlja.. ali ću isto tako osuditi nekoga ko ima “besan” auto pa kupi 4 polovne premium gume matore, plastične pa isto tako stiska i divlja tim “besnim” autom… i po meni gaj je gori nego onaj sa 4 nove letnje tigar gume…


Sent from my iPhone using Tapatalk

Van mreže AcoVW

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1699
  • Age: 36
  • Lokacija: Čačak
  • Karma: +62/-15
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Tiguan, Golf 6, Golf 2
Odg: Letnje gume - Vaša iskustva, preporuke, saveti...
« Odgovor #972 poslato: Maj 28, 2021, 01:05:28 posle podne »
@Madison, nisam se pronasao, jer nemam Tigar. Mozes da dodjes da pogledas koje su mi gume...
A posto ti vozis Tigar na autu od 180-190ks, jasna mi je tvoja reakcija.
Neka svako vozi sta hoce, ovde je poenta da nije normalno da kupis GTI i Tigar gume. Jednostavno ne ide zajedno.
Na nekom slabijem (jeftinijem) autu Tigar je ok guma.

Van mreže dixon

  • Old.Jr Member
  • **
  • Poruke: 317
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +10/-3
  • Pol: Muškarac
Odg: Letnje gume - Vaša iskustva, preporuke, saveti...
« Odgovor #973 poslato: Maj 28, 2021, 01:17:40 posle podne »
Наравно, на таквим стварима се види како ко пази ауто... Ко иначе нема финансије па крпи кола и вози шта има да га превезе од тачке А до тачке Б, препорука је да купи тигар на 3-4 године него да тегли половне мишелинке 10 година... Није наука насвирати ауто да иде, спустити га, рокнути фелне... И онда дођеш до кола и видиш најјефтиније дискове, плочице и гуме...

Van mreže Madison

  • Uprava Kluba
  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 13074
  • Lokacija: beogradski dođoš
  • Karma: +198/-79
  • Pol: Muškarac
  • Auto: mk1 cabrio GTI 16v, Golf 5 GTI
Odg: Letnje gume - Vaša iskustva, preporuke, saveti...
« Odgovor #974 poslato: Maj 28, 2021, 02:29:08 posle podne »
Tigar vozim jer sam ih dobio bukvalno nove uz auto, nisu bile presle ni 2000km. Nove sam uzeo Save, koje su mozda klasa iznad i cena/kvalitet jer predobra. U odnosu na Tigar mi na primer mnogo manje pali ESP.
Licno Tigar ne bih kupio, ali ne krivim onog ko kupi, sve dok zna sta je kupio i kako da vozi taj auto. Bolje i to nego polovni Miselin 5 godina star...

Razlika izmedju prosecnog auta od 150 konja (koliko ima prosecan noviji 2.0 TDI) i GTD-a koji ima oko 180 i kusur je realno mala u performansama, pa mi nije zato jasno sta se iscudjavate?! Je l' biste osudjivali i nekog ko stavi Tigar na 2.0 TDI highline? Ja sam svojim kecom dobio sesticu GTD lagano, a daleko od toga da je moj kec brz auto. Kad uzmemo u obzir da GTD ima bolje kocnice i trap/vesanje, na istim gumama ce on uvek bolje da se ponasa od "obicnog" auta, tako da taj neko niciju sigurnost ne ugrozava.

Van mreže taxi_bg

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 934
  • Lokacija: bg
  • Karma: +18/-41
  • Pol: Muškarac
  • Auto: passat
Odg: Letnje gume - Vaša iskustva, preporuke, saveti...
« Odgovor #975 poslato: Maj 28, 2021, 03:25:32 posle podne »
To je bio gtd look..
Pravog bio dobio samo u perionici čiji će biti čistiji sa jednim zetonom..

Van mreže Madison

  • Uprava Kluba
  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 13074
  • Lokacija: beogradski dođoš
  • Karma: +198/-79
  • Pol: Muškarac
  • Auto: mk1 cabrio GTI 16v, Golf 5 GTI
Odg: Letnje gume - Vaša iskustva, preporuke, saveti...
« Odgovor #976 poslato: Maj 28, 2021, 03:40:31 posle podne »
GTD je bio od drugara i u pitanju je pravi GTD sa DSG menjacem, potegli smo se iz leteceg starta sa nekih 70 pa do 150, ako te bas zanima. ;) Sestica GTD, ne sedmica.

Van mreže Milossdb6

  • VW Početnik
  • Poruke: 109
  • Lokacija: Smederevo
  • Karma: +3/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Letnje gume - Vaša iskustva, preporuke, saveti...
« Odgovor #977 poslato: Maj 28, 2021, 05:28:03 posle podne »
Evo jos jedan primer upravo videh na parkingu u Kg, Audi a4 2.0 tfsi ako ne laže značka pozadi, na Kingstar 245/40/18, 211 ks ukoliko se ne varam...pogledah na net-u dok sam cekao lepsu polovinu, 6700 din komad, nova guma.

Послато са SM-N980F помоћу Тапатока


Van mreže dag81

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 867
  • Age: 42
  • Lokacija: Novi Sad
  • Karma: +20/-9
  • Pol: Muškarac
Odg: Letnje gume - Vaša iskustva, preporuke, saveti...
« Odgovor #978 poslato: Maj 28, 2021, 11:26:23 posle podne »
Ne unbedjujte ljude da su bacili pare jer su stavili npr. Goodyear umesto Tigra, to je smesno. Kao sto je smesno ubedjivati nekog da je Punto isto sto i Polo.
Zimus dvojica, BMW7ice 2-3godine stare. Obijica dosli sa pricom sto da stavim Michelin od 1200e, uzecu kineza ovog za 600e, sve je to isto. Jeste isto, okrecu se obe. Nego sto sam naveo ovu dvojicu. Pa zato sto su bili izriciti i posle par dana jedan proklize ode hauba, radar, farovi, branik... Drugi branik, radar. Sta je poenta, prvi je mogso uzeti 3 seta Michelina, drugi jedan i ne bi se mlatili sa limarom. A sigurno bi Michelin ili bilo koji iz srednje klase premium brend ukocio bar za taj 1-2m ranije.
To poredjenje, nista ne fali Tigru. Ne fali kad se naviknes na isti. A onda da stavis neku dobru gumu, provozas odmah isti auto,svaki duduk bi osetio da se auto vozi bolje, to potpisuje.

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока


Na mreži mur3633

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 2455
  • Age: 57
  • Lokacija: Podgorica
  • Karma: +51/-6
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Sharan/Golf 4 TDI
Odg: Letnje gume - Vaša iskustva, preporuke, saveti...
« Odgovor #979 poslato: Maj 29, 2021, 12:07:10 pre podne »
Tigar samo prvih 10 000km drži nekako. Poslije kao na skijama. Kišne uslove sa Tigrom UHP bih opisao kao glava u torbi. Hifly ista stvar. Ostale kineze nisam probao, niti ću. Tako da hvala puno za Tigar.


Uniroyal RainSport za kišu majka, ko živi na kišnom području to je prava guma. Na suvom i vrućem brzo izgore.

Vozio sam i Continental CPC5, e to je već ozbiljna guma, mokro, suvo uvijek isto.

Barum 3HM po suvom odlična, po mokrom katastrofa.

Sad vozim na Savi UHP2, za sad prezadovoljan. Nema proklizavanja na pješačkom po mokrom, takođe drže solidno. Kakvo će stanje biti nakon 10-15 000km viđećemo. Pisaću.

Što se zimskih guma tiče, isključivo Uniroyal.
TDI POWER