Autor Tema: Kupovina automobila - saveti, iskustva, preporuke...  (Pročitano 842736 puta)

0 Članovi i 6 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Bata83

  • Old.Jr Member
  • **
  • Poruke: 300
  • Age: 40
  • Lokacija: Djurdjevo
  • Karma: +3/-6
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Mk3 2.0 16v
Odg: Kupovina automobila - saveti, iskustva, preporuke...
« Odgovor #6120 poslato: Avgust 17, 2021, 04:16:50 posle podne »
Interesuje me iskustva sa Leon Fr modelom trece generacija, razmisljam da uzmem pa me interesuje sve u vezi auta.
svaki info dobro dosao.
Poz.

Van mreže VladPet

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 627
  • Age: 29
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +16/-7
  • Pol: Muškarac
  • Auto: VW Passat B6 2010 2.0TDI STG 1
Odg: Kupovina automobila - saveti, iskustva, preporuke...
« Odgovor #6121 poslato: Avgust 20, 2021, 10:30:11 pre podne »
Imam u planu iznenadnu kupovinu G4, nebitno mi je godiste, pa me zanimaju Vasa iskustva, ko vozi naravno, koji motor se pokazao najbolje, da ima manje kvarova i ostalo. Razmisljao sam o SDI 1.9 s obzirom da nema plivajuci i turbo. Konkretno mi treba za zenu, 80km dnevno bi prelazila, do posla i nazad, striktno autoput. Znaci potreban sto manji potrosac, do 1500e gledam auto, da ga eksploatisem sto vise, i posle pod presu :)

Van mreže Vwasil

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 941
  • Lokacija: CG
  • Karma: +21/-3
  • Auto: Volkswagen
Odg: Kupovina automobila - saveti, iskustva, preporuke...
« Odgovor #6122 poslato: Avgust 20, 2021, 11:01:51 pre podne »
Ja bih uzeo 1.9 SDI ili 1.9 TDI sa 66KW. 1.9SDI je jako mali potrošač i jako zahvalan za održavanje, na njemu skoro da nema šta da se pokvari. Benzince bih preskako zbog potrošnje. Ali treba imati u vidu da ovaj SDI motor ne može da ostvari neke velike brzine, ali su međuubrzanja dobra, i mogu reći da je jako elastičan motor, lijepo ubrzava do neke granice za svoju snagu. Znam da si pitao za Golf 4, ali bi možda mogao da pogledaš i nekog Pola sa ovim SDI motorom, bar kod nas u Crnoj Gori, Golf 4 u dobrom stanju ne može da se nađe ispod nekih 2000-2500e.
« Poslednja izmena: Avgust 21, 2021, 07:31:58 posle podne od strane Modus »

Van mreže Madison

  • Uprava Kluba
  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 13073
  • Lokacija: beogradski dođoš
  • Karma: +198/-79
  • Pol: Muškarac
  • Auto: mk1 cabrio GTI 16v, Golf 5 GTI
Odg: Kupovina automobila - saveti, iskustva, preporuke...
« Odgovor #6123 poslato: Avgust 20, 2021, 11:04:50 pre podne »
Ako zena ne vozi preko 100 na auto-putu, onda moze i SDI, mada koliko se secam taj auto ima kraci menjac i malo snage, nije bas napravljen za auto-put. :)

Generalno su to stara kola i bitnije je u kakvom je stanju nego koji model. Za dizele bih rekao da su svi manje vise dobri, definitivno najjeftiniji za odrzavanje ona mrcina TDI od 90 konja. Ni 1.6 benz nece puno trositi na auto-putu, verujem da je zeni bitno kako izgleda, da nije odrpan, tako da vidi sta god samo da je u sto boljem stanju za sto manje pare. biggrin

Van mreže Vwasil

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 941
  • Lokacija: CG
  • Karma: +21/-3
  • Auto: Volkswagen
Odg: Kupovina automobila - saveti, iskustva, preporuke...
« Odgovor #6124 poslato: Avgust 20, 2021, 11:37:54 pre podne »
Da, 1.9 SDI ima kraći penos brzina, u petoj na 2000 obrtaja je na nekih 80 km/h što znači da će na nekih 130 biti na oko 3000 obrtaja, pa je malo bučniji i možda će čak imati tada i vrću potrošnju od onog sa 66KW. Nisam siguran kakav on prenos brzina ima, ali mislim da je na nekih 2000 obrtaja u petoj na nekih 90 km/h.

Van mreže doctor no

  • VW Početnik
  • Poruke: 64
  • Lokacija: DE
  • Karma: +2/-0
  • Pol: Muškarac
  • Auto: VW Bora 1.6 16V 77kw
Odg: Kupovina automobila - saveti, iskustva, preporuke...
« Odgovor #6125 poslato: Avgust 20, 2021, 12:00:27 posle podne »
66kw 2000 obrtaja 93kmh, 2200 obrtaja 100kmh, 2600 obrtaja 120kmh, 3400 obrtaja 160.

Sve brzine što sam naveo su po GPS-u.
Mereno i snimano na mom ličnom autu ;)
« Poslednja izmena: Avgust 20, 2021, 12:04:18 posle podne od strane doctor no »

Van mreže VladPet

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 627
  • Age: 29
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +16/-7
  • Pol: Muškarac
  • Auto: VW Passat B6 2010 2.0TDI STG 1
Odg: Kupovina automobila - saveti, iskustva, preporuke...
« Odgovor #6126 poslato: Avgust 20, 2021, 02:10:35 posle podne »
Pa znate kako, nije bitno toliko ni koliko izgleda, jer za razliku od moje B6tice, on ce biti u dvoristu, i na ulici kad je na poslu. Jedini razlog zasto bih SDI umesto TDI-ja od 90ks je taj sto ovaj nema plivajuci i turbo. Dizne su mu po 20e komad, tako da me ni to ne brine. Nadam se da ce izaci neki povoljan, a da nije pri izdisaju. Kolika je realna potrosnja 1.9 TDI? Na otvorenom?

Van mreže Madison

  • Uprava Kluba
  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 13073
  • Lokacija: beogradski dođoš
  • Karma: +198/-79
  • Pol: Muškarac
  • Auto: mk1 cabrio GTI 16v, Golf 5 GTI
Odg: Kupovina automobila - saveti, iskustva, preporuke...
« Odgovor #6127 poslato: Avgust 20, 2021, 02:15:50 posle podne »
To ti mislis da nije bitno kako izgleda, kad budes doterao nekog matiranog i prljavog golfa, reci ce ti zena da ga vratis :53

Van mreže Vwasil

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 941
  • Lokacija: CG
  • Karma: +21/-3
  • Auto: Volkswagen
Odg: Kupovina automobila - saveti, iskustva, preporuke...
« Odgovor #6128 poslato: Avgust 20, 2021, 02:56:46 posle podne »
Pa znate kako, nije bitno toliko ni koliko izgleda, jer za razliku od moje B6tice, on ce biti u dvoristu, i na ulici kad je na poslu. Jedini razlog zasto bih SDI umesto TDI-ja od 90ks je taj sto ovaj nema plivajuci i turbo. Dizne su mu po 20e komad, tako da me ni to ne brine. Nadam se da ce izaci neki povoljan, a da nije pri izdisaju. Kolika je realna potrosnja 1.9 TDI? Na otvorenom?
Ako ti nije bitan prostor, ako auto uzimaš da se vozi do posla i nazad, mislim da ti je bolji izbor Polo 1.9 SDI. Jedino ako baš hoćeš Golfa zbog prostora. Polo sigurno manje troši jer je lakši, a samim tim je i brži, može da se nađe novijeg godišta u odnosu na Golfa za isto novca i to u boljoj opremi, lakši je za parkiranje, manevrisanje... Jedina razlika je što je kod Golfa motor sa 50KW, a kod Pola sa 47KW. Po meni je ovaj sa 47KW. Vozio sam automobile i sa jednim, i sa drugim motorom, ne pričam u prazno. 3KW je neprimijetna razlika, slično idu oba motora, da napomenem da je sa 50KW bio Golf 4 koji sam vozio, a sa 47KW Golf 3. Razlika je u potrošnji, prenos brzina je isti, ali je na motoru od 47KW manja potrošnja, možda je bilo do stanja, ali je manje trošio.

Van mreže VladPet

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 627
  • Age: 29
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +16/-7
  • Pol: Muškarac
  • Auto: VW Passat B6 2010 2.0TDI STG 1
Odg: Kupovina automobila - saveti, iskustva, preporuke...
« Odgovor #6129 poslato: Avgust 20, 2021, 05:22:32 posle podne »
1.9 SDI polo nema ni plivajuci ni polo? Nije toliko bitan ni prostor, jer ce ga zensko voziti i jedino sto ce u njemu biti je zenska torba. Ali ako je vec slicno sve, i neznatna potrosnja, mozda je bolje da se uzme G4, nikad se ne zna kada ce zatrebati i prostor na tom autu. Jesu 15tice ili 16tice na G4 i Polu felne?

Van mreže Vwasil

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 941
  • Lokacija: CG
  • Karma: +21/-3
  • Auto: Volkswagen
Odg: Kupovina automobila - saveti, iskustva, preporuke...
« Odgovor #6130 poslato: Avgust 20, 2021, 06:12:04 posle podne »
Nema Polo plivajući, ubrizgavanje preko Bosch pumpe. Na Pola dolaze 14ice fabrički u standardnoj opremi, a na Golfa 15ice ako nije benzinac. Ako je tako, moja preporuka ti ide za VW polo četvrte generacije, to je 2002-3 godina sa 4 fara naprijed. Možr se uzeti u solidnoj opremi za 1500e, ja sam ih viđao sa boardom, tempomatom, grijanim sjedištima i digitalnom klimom za malo više od 1500e, a ima hi i sa ESP-om, mislim da je klima, ABS, airbagovi i servo standard kod ovog Pola. Takođe je možda malo bolji izbor jer se automobili B segmenta uzimaju kao drugi auto u kući, pa prelaze i malo manje kilometara, po fabričkim podacima potrošnja za ovaj Polo je 3.9 ili 4.1 na otvorenom, zavisi od izvora informacija, a u gradu 6l. Ja nisam vozio, ali su ljudi zadovoljni potrošnjom.

Van mreže VladPet

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 627
  • Age: 29
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +16/-7
  • Pol: Muškarac
  • Auto: VW Passat B6 2010 2.0TDI STG 1
Odg: Kupovina automobila - saveti, iskustva, preporuke...
« Odgovor #6131 poslato: Avgust 21, 2021, 01:25:10 posle podne »
Hvala na informacijama. U mom slucaju, drugi auto bi eksploatisala zena, 75-80km dnevno autoput :) Posle nje ce verovatno auto pod presu otici  lollol lollol

Van mreže Vwasil

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 941
  • Lokacija: CG
  • Karma: +21/-3
  • Auto: Volkswagen
Odg: Kupovina automobila - saveti, iskustva, preporuke...
« Odgovor #6132 poslato: Avgust 21, 2021, 01:29:50 posle podne »
Možeš i Škode da pogledaš, nisam se sjetio Fabije ili Felicije na početku, ali svakako slični Polu i Golfu ali sa malo lošijom završnom obradom, a ovi SDI motori su isti u čitavoj VW grupaciji.
« Poslednja izmena: Avgust 21, 2021, 07:31:40 posle podne od strane Modus »

Van mreže jerotije318

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 670
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +4/-3
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Pasat b5.5
Odg: Kupovina automobila - saveti, iskustva, preporuke...
« Odgovor #6133 poslato: Avgust 21, 2021, 11:41:02 posle podne »
Taksista iz Koteza [Beograd] nedavno presao 600.000 km sa Polom 2004 god, 1.9 sdi.
Kaze motor perfektan, samo redovno odrzavanje alealeee
Samo VW

Van mreže Vwasil

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 941
  • Lokacija: CG
  • Karma: +21/-3
  • Auto: Volkswagen
Odg: Kupovina automobila - saveti, iskustva, preporuke...
« Odgovor #6134 poslato: Avgust 22, 2021, 03:42:55 posle podne »
Ja sam imao u Golfu 3 1.9 SDI motor i mogu reći da je odličan, veliki servis je nekih 100e, mali servis sa svim filterima oko 30 do 40e, ja sam sipao Elf 5w40 ulje ACEA a3 uvijek. U ovom modelu koji je bio kod mene inače iz 1994 godine nije bilo potrošnje ulja od servisa do servisa, servis je rađen na 8000km. Jeftini i pristupačni djelovi za taj motor, potrošnja koja je smiješna, jednom smo sa 30e gorima otišli i obišli čitavo Crnogorsko primorje, nekih 1000km vožnje, evo da računamo sa tim gorimom koje jr bilo u rezervoaru da je ukupno bilo 50e goriva, ali opet jako mala potrošnja uz normalnu vožnju po ograničenjima.

Van mreže Decky_Nis

  • VW Početnik
  • Poruke: 192
  • Age: 41
  • Lokacija: Nis
  • Karma: +3/-2
  • Pol: Muškarac
  • Auto: VW Golf VI 1.2 TSI
Odg: Kupovina automobila - saveti, iskustva, preporuke...
« Odgovor #6135 poslato: Avgust 28, 2021, 09:25:20 posle podne »
Pozdrav svima. 8 godina sam vozio VW Polo 1.2 2002 godiste, takozvanog buljavka. Prodao sam ga i sada zelim da uzmem Golf 6 benzinac i to najverovatnije 1.2 TSI 105ks.
Nisam imao vecih problema sa Policem niti teze popravke tako da sam prezadovoljan sa VW benzincima a s obzirom da ne prelazim neku veliku kilometrazu godisnje vise mi znaci jeftinija registracija i odrzavanje.

E sada. Interesuje me iskustvo ljudi koji imaju VW Golf 6 benzinca da me posavetuju u vezi kupovine jer se malo lomim izmedju 1.2TSI 105ks i 1.4TSI 122ks. Ovaj prvi 1.2 je mnogo teze naci i mnogo su redji od 1.4 kojih na oglasima ima koliko hoces.
Zanima me kakvi su sa realnom potrosnjom u gradskoj voznji jer sam citao oprecne informacije da 1.2TSI trosi oko 7L po gradu a onda procitam na drugom mestu da je u realna potrosnja 10L (sa normalnom voznjom do 60km/h). Za 1.4TSI pise da je potrosnja 9L a onda nadjem realnih 12L.
Moj VW Polo je trosio tacno 9L po gradu, sa klimom 10L. Sve ispod toga mi je premija.
Naravno zanima me i odrzavanje ovih motora , sta su mu boljke itd. Citam da je najkapitalniji kvar taj famozni lanac koji se otegne vremenom.
VW. Das Auto.

Van mreže Madison

  • Uprava Kluba
  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 13073
  • Lokacija: beogradski dođoš
  • Karma: +198/-79
  • Pol: Muškarac
  • Auto: mk1 cabrio GTI 16v, Golf 5 GTI
Odg: Kupovina automobila - saveti, iskustva, preporuke...
« Odgovor #6136 poslato: Avgust 29, 2021, 09:27:29 posle podne »
Moj Golf 4 GTI "po gradu" trosi od 8.5 do 12l. Sad leti uglavnom bije 10, nekad i manje. Kad idem na posao i od kad vozim zenu do posla u tom pravcu mi trosi 9l. :)
Gradska voznja je mnogo sirok pojam, racunaj da ce ti trositi isto kao i bivsi auto po slicnim rezimom voznje.

Van mreže Decky_Nis

  • VW Početnik
  • Poruke: 192
  • Age: 41
  • Lokacija: Nis
  • Karma: +3/-2
  • Pol: Muškarac
  • Auto: VW Golf VI 1.2 TSI
Odg: Kupovina automobila - saveti, iskustva, preporuke...
« Odgovor #6137 poslato: Avgust 29, 2021, 11:03:40 posle podne »
Hvala na odgovoru. Mada su ovo TSI motori, kobajagi stedljiviji od GTI... barem po zvanicnoj specifikaciji koja uvek laze  lollol. Ne znam nikoga ko vozi sesticu da ga pitam iz licnog iskustva pa moram ovako. U glavi mi je 10L kako god okrenem.
VW. Das Auto.

Van mreže kalanovic

  • VW Početnik
  • Poruke: 22
  • Karma: +0/-0
Odg: Kupovina automobila - saveti, iskustva, preporuke...
« Odgovor #6138 poslato: Septembar 04, 2021, 12:21:55 pre podne »
Pozdrav, nisam naleteo na slicnu temu. Planiram kupovinu Golf 7 hibrida.
Intresuju me vasa iskustva, cena odrzavanje, potrosnja goriva, punjenje i vek baterija.

Van mreže Vwasil

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 941
  • Lokacija: CG
  • Karma: +21/-3
  • Auto: Volkswagen
Odg: Kupovina automobila - saveti, iskustva, preporuke...
« Odgovor #6139 poslato: Septembar 04, 2021, 10:15:02 pre podne »
Ja nisam vozio, ali mislim da se baterija puni tokom vožnje kad koči. Vijek baterije je sigurno preko 10 godina, ne znam sad tačno. Održavanje se veže samo za benzinski motor, to je standardno održavanje kao i kod većine automobila. Potrošnja goriva će zi po gradu biti 3-4l, jer se većinom koristi elektro motor, a na otvorenom putu mislim da ne može preći 5-6l. Opet, kažem nisam vozio, ali sam gledao dosta testova tog automobila i čitaono njemu. Registracija će tako biti jeftinija za njega, jer je hibrid, mislim oko 200e da će ti biti registracija.