Autor Tema: VW Passat 1.4 TSI 2011. 90KW (122KS), problem sa manuelnim menjačem  (Pročitano 2339 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže DamirSu

  • VW Početnik
  • Poruke: 5
  • Lokacija: Subotica
  • Karma: +0/-0
  • Pol: Muškarac
  • Auto: VW Passat 1.4 TSI 2011. B7
VW Passat 1.4 TSI 2011. 90KW (122KS), problem sa manuelnim menjačem
« poslato: Oktobar 09, 2023, 10:23:35 posle podne »
Pozdrav članovima,

Imam problem sa menjačem u VW Passat-u 1.4 TSI 2011. godište, 90KW (122KS).

UKRATKO: Dva puta mi se desilo da, nakon duže vožnje na autoputu (u šestoj brzini) i konstantnom brzinom (prvi put 130 km/h, a drugi 100 km/h) i prilikom zaustavljanja (na naplatnoj rampi) nisam mogao ubaciti ni u jednu brzinu. Kvačilo pritisnuto do kraja, nema krčanja, ali ručica ne dozvoljava pomak ni u jednu brzinu. Kada bih napokon uspeo da ubacim u, na primer prvu, auto je poskakivao, odnosno čudno trzao dok sam puštao kvačilo. Nekako sam se dovukao do kuće. Majstor koji je servisirao menjač posavetovao me je da proverim nivo ulja u menjaču i, zaista, falilo je. Nakon dosipavanja, auto išao ponovo normalno. Sve dok nisam drugi put išao istim putem, pa se isto dešavalo. Ovoga puta nije falilo ulja.

UDUGAČKO: Automobil je uvežen iz Nemačke i odmah sam primetio da sa menjačem nešto nije u redu, jer je bio zaprljan uljem. Menjač je odnešen na servis i vraćen u automobil. Nikakvih problema nije bilo, menjao je brzine kao nov. Sve dok nisam otišao na prvu vožnju autoputem, kada sam, nakon 200 km vožnje konstantnom brzinom od 130 km/h (sam u kolima, bez tovara i prikolice) stao na naplatnoj rampi. Pokušao sam ubaciti u prvu - ne da ručica. Nije hteo ni u jednu brzinu. Nekako ubacih u prvu, puštam kvačilo i auto počne da trese i poskakuje (neki bi rekli korpa otišla). Dovukao sam se do majstora i dosipali smo ulje u menjač. Nakon toga auto je išao ponovo bez problema, sve dok nisam drugi put išao istim putem. I opet - ista situacija, sa tom razlikom da nas je sada bilo četvoro u kolima i vukao sam praznu alu-prikolicu i išao 100 km/h. Uspeo sam ubaciti u petu i tako ići nekoliko kilometara. Kada sam ušao u grad, nakon 10-ak minuta vožnje, svi problemi su nestali i mogao sam ubacivati u svaku brzinu. Ulja nije falilo, mada smo primetili da vrlo malo curka na simerinzima poluosovine.

Znači, problem nastaje samo nakon duže vožnje na otvorenom. U gradu sve OK.
Jedino, kada idem u rikverc, vrlo retko malo teže ulazi u prvu.
Nema grebanja, poskakivanja, struganja, nikakvih zvukova.


Unapred zahvaljujem na pomoći!

Van mreže DamirSu

  • VW Početnik
  • Poruke: 5
  • Lokacija: Subotica
  • Karma: +0/-0
  • Pol: Muškarac
  • Auto: VW Passat 1.4 TSI 2011. B7
Odg: VW Passat 1.4 TSI 2011. 90KW (122KS), problem sa manuelnim menjačem
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 30, 2023, 09:57:54 posle podne »
Da dodam:

Danas primetih zvuk koji dolazi iz menjača, samo kada usporavam i samo dok sam u 6. brzini.
Zvuk je više frekvencije, nalik struganju.

Van mreže AcoVW

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1699
  • Age: 36
  • Lokacija: Čačak
  • Karma: +62/-15
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Tiguan, Golf 6, Golf 2
Odg: VW Passat 1.4 TSI 2011. 90KW (122KS), problem sa manuelnim menjačem
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 31, 2023, 01:25:01 posle podne »
Tu mozda korpa zeza.
Ako je menjac bio na servisiranju (ako pod tim podrazumevas raskapanje menjaca i zamena svega sto ne valja (obicno lezajeva, mozda sinhrona itd)), onda reklamiraj tom sto ti je radio.

I da, kad nece u brzinu, ugasi auto pa probaj. Ako tada udje, onda je do korpe tj. seta kvacila.

Van mreže DamirSu

  • VW Početnik
  • Poruke: 5
  • Lokacija: Subotica
  • Karma: +0/-0
  • Pol: Muškarac
  • Auto: VW Passat 1.4 TSI 2011. B7
Odg: VW Passat 1.4 TSI 2011. 90KW (122KS), problem sa manuelnim menjačem
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 31, 2023, 03:22:32 posle podne »
Hvala na odgovoru, Aco.

Da, menjač je bio na servisiranju. Kontaktirao sam majstora kojem je bio odnet, ali, s obzirom da je prošlo 2 godine od tada, garancija nije opcija.
U četvrtak sam zakazao kod majstora, pa ćemo videti.

Čudno je to što se zvuk čuje samo dok usporavam i samo u 6. brzini.

Van mreže DamirSu

  • VW Početnik
  • Poruke: 5
  • Lokacija: Subotica
  • Karma: +0/-0
  • Pol: Muškarac
  • Auto: VW Passat 1.4 TSI 2011. B7
Odg: VW Passat 1.4 TSI 2011. 90KW (122KS), problem sa manuelnim menjačem
« Odgovor #4 poslato: Novembar 07, 2023, 10:06:22 posle podne »
Update:

Igličasti ležaj, koji se nalazi u zupčaniku šeste brzine se raspao - plastika se otopila, a iglica bilo po celom menjaču.
Zamenjeno, sada ćemo da vidimo da li je to bilo to.