Autor Tema: kompresija,kolika bi trebala biti?  (Pročitano 28462 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže RUS

  • Moderator
  • Ultimate Member
  • ***
  • Poruke: 7970
  • Age: 55
  • Lokacija: Boleč-Ivanjica-Moskva
  • Karma: +171/-75
  • Pol: Muškarac
  • Boban-Rus
  • Auto: GOLF 5 1.9 TDI-DSG
Odg: kompresija,kolika bi trebala biti?
« Odgovor #20 poslato: Avgust 01, 2011, 12:42:14 pre podne »
.
« Poslednja izmena: Avgust 13, 2011, 01:00:01 posle podne od strane boban-68 »
Boban-Rus

Van mreže bobanjp

  • Jr. Member
  • *
  • Poruke: 285
  • Age: 48
  • Lokacija: smederevo
  • Karma: +4/-3
  • Pol: Muškarac
  • vw je vw
  • Auto: Seat Alhambra 1.9 TDi
Odg: kompresija,kolika bi trebala biti?
« Odgovor #21 poslato: Avgust 01, 2011, 04:41:50 pre podne »
Alo ljudi ja sam samo pitao da li neko moze da mi kaze na koliko bara treba da stoji kazaljka kad na svakom cilindru posebno navrnem barometar ili kako se vec zove sprava za merenje kompresije.Merio sam je i kad je motor bio vruc i posle kad je bio hladan.To me samo zanima.

mladen3103

  • Gost
Odg: kompresija,kolika bi trebala biti?
« Odgovor #22 poslato: Avgust 01, 2011, 01:45:41 posle podne »
stas bobane iz stepojevca  boodala kad malo glupnes,da drzim predavanje ne pada mi na pamet,
nit imam razloga ni koristi od toga tako da  driving
da se o tom pise ima opsirno i mnogo za reci a nemam razloga
u ostalom kakve ti zakljucke izvlacis iz onog sto nisam napisao opet  boodala

Van mreže RUS

  • Moderator
  • Ultimate Member
  • ***
  • Poruke: 7970
  • Age: 55
  • Lokacija: Boleč-Ivanjica-Moskva
  • Karma: +171/-75
  • Pol: Muškarac
  • Boban-Rus
  • Auto: GOLF 5 1.9 TDI-DSG
Odg: kompresija,kolika bi trebala biti?
« Odgovor #23 poslato: Avgust 01, 2011, 04:13:09 posle podne »
 wacko bonk mahac
Boban-Rus

Van mreže stefanm

  • VW Početnik
  • Poruke: 100
  • Lokacija: vranje
  • Karma: +2/-4
  • Pol: Muškarac
Odg: kompresija,kolika bi trebala biti?
« Odgovor #24 poslato: Avgust 03, 2011, 04:01:42 posle podne »
pilot i fordovac? ajde jedno pitanje za tebe kao strucnjaka,  poznavaoca fordovih ladinih i vw motora, clana vw kluba koji me redovno podjebava i ponizava... da neduzim.. kako golf dvojka 1,8 8v g60 ima kompresiju (posle 80h predjenih km) 4,5bar i normalno pali i ubrzava od 100-200km/h bolje nego pojedini automobili sa 6 ili 8 cilindara jaki od 280 do 320ks? i jos jedno. kako vw 16v sa bregastim ciji uglovi paljenja prelaze 300 stepeni na verglanju imaju kompresiju 0? kako upale i kako na dino testu imaju 200 i plus ks? ajd izguglaj pa napisi ;)
ko te ponizava macolo, ja tebe u ovim mojim postovima nisam ni u mislima imao, a kamoli da sam napisao nesto ruzno o tebi. e sad da odgovorim na tvoja pitanja i to cu uciniti tvojom cuvenom recenicom: "sta sad izmisljas toplu vodu ovde?"  poslacu ti odgovor na PP lollol a sad nadji u autodati podatke o kompresiji i postavi ovde da vidimo koliko je fabricka, da ne kazem "savrsena" kompresija za auto ovog coveka sto je postavio temu...

Van mreže stefanm

  • VW Početnik
  • Poruke: 100
  • Lokacija: vranje
  • Karma: +2/-4
  • Pol: Muškarac
Odg: kompresija,kolika bi trebala biti?
« Odgovor #25 poslato: Avgust 03, 2011, 04:13:35 posle podne »
Alo ljudi ja sam samo pitao da li neko moze da mi kaze na koliko bara treba da stoji kazaljka kad na svakom cilindru posebno navrnem barometar ili kako se vec zove sprava za merenje kompresije.Merio sam je i kad je motor bio vruc i posle kad je bio hladan.To me samo zanima.
pa slusaj ovako, citajuci ove majstore, pokusacu da pomognem.... prvo ustanovis je li tvoj auto g60 ili nije, i ako je presao 80k km, izmeri kompresiju i ako pokaze 4-5 bari odlican je. ako pokaze nula kompresiju, onda vidi ugao pretpaljenja, ako je 300 stepeni, extra je TERAJ,  ko j... kompresiju  ...  boodala boodala boodala

Van mreže bobanjp

  • Jr. Member
  • *
  • Poruke: 285
  • Age: 48
  • Lokacija: smederevo
  • Karma: +4/-3
  • Pol: Muškarac
  • vw je vw
  • Auto: Seat Alhambra 1.9 TDi
Odg: kompresija,kolika bi trebala biti?
« Odgovor #26 poslato: Avgust 03, 2011, 05:27:35 posle podne »
Auto je 2.0 16v,motor ima oznaku abf.Presao je 230000km.Kad sam merio na hladnom motoru na svaki cilindar posebno pokazivao je 9,8,9,9bara.Sve me to interesuje zbog toga sto kad sam promenio ulje u motoru i sipao optimu hc sa oznakom 10/40 auto je poceo da mi trosi ulje.Ustvari kad ga zgazim na otvorenom putu na gepeku mi se pokazu masne tackice i nivo ulja opadne.

Van mreže stefanm

  • VW Početnik
  • Poruke: 100
  • Lokacija: vranje
  • Karma: +2/-4
  • Pol: Muškarac
Odg: kompresija,kolika bi trebala biti?
« Odgovor #27 poslato: Avgust 03, 2011, 07:19:14 posle podne »
salio sam se u prethodnom postu...sad ozbiljno, dobra je kompresija na tvom autu. potrosnja ulja nije direktno vezana sa kompresijom motora, sto ce reci mozes imati odlicnu(da ne kazem fabricku) kompresiju, a auto trosi ulje. moj predlog za pocetak sipaj kvalitetnije ulje od optime, i lakse malo sa nogom na gasu. ako i dalje trosi ulje, pravac kod majstora  beer

Van mreže outlaw

  • German Cult
  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1514
  • Lokacija: Zemun
  • Karma: +41/-11
  • Pol: Muškarac
  • diesel power
    • E-Frag
  • Auto: Golf MK3 2.0 16v
Odg: kompresija,kolika bi trebala biti?
« Odgovor #28 poslato: Avgust 03, 2011, 07:26:26 posle podne »
stefane steta sto nisi gde bliže, da mi održavaš auto, vidim da se super razumeš u mehaniku.
[MY MK3] :: [MY MK2]

A STA JE TO GTI? JEL TO JACE OD TDI?

Van mreže stefanm

  • VW Početnik
  • Poruke: 100
  • Lokacija: vranje
  • Karma: +2/-4
  • Pol: Muškarac
Odg: kompresija,kolika bi trebala biti?
« Odgovor #29 poslato: Avgust 07, 2011, 02:27:08 posle podne »
oko 11 ti je savrseno ispod 7,8 se otvara motor... bitnije ti je da nema mnogo velike razlike izmedju cilindara...

p.s. po knjigama je teorija da benzinci imaju od 8 do 12,a dizeli od 12 do 24,ali sada dizeli imaju mnogo vece kompresije
zastarele su ti knjige koje citas, po knjigama benzinci imaju kompresiju do 15, dizeli preko 30 bara,
i sad si nervcik kad covek kaze da na polu izmerio kompresiju na 3 klipa 14 na 1 15 bara. sta bi mu sad odgovorio/ nije merio dobro? nevalja manometar? da li se ja takmicim u gluposti...? evo ovi ce postovi pokazati  lollol lollol lollol

Van mreže GILE_GTI

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1975
  • Age: 32
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +28/-7
  • Pol: Muškarac
  • GTI
Odg: kompresija,kolika bi trebala biti?
« Odgovor #30 poslato: Avgust 07, 2011, 11:58:08 posle podne »
ja juce na polu 1.2 izmerio kompresio 14 u elsi pise za taj motor kad je nov 10 razradjen do 15 minimalna 7 ....
▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▒▒▒▒▒░░░


▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▒▒▒▒▒░░░

Eto potpisao sam se se...

Van mreže RUS

  • Moderator
  • Ultimate Member
  • ***
  • Poruke: 7970
  • Age: 55
  • Lokacija: Boleč-Ivanjica-Moskva
  • Karma: +171/-75
  • Pol: Muškarac
  • Boban-Rus
  • Auto: GOLF 5 1.9 TDI-DSG
Odg: kompresija,kolika bi trebala biti?
« Odgovor #31 poslato: Avgust 08, 2011, 12:15:10 pre podne »
.
« Poslednja izmena: Avgust 13, 2011, 12:59:20 posle podne od strane boban-68 »
Boban-Rus

Van mreže svrle

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 2445
  • Age: 35
  • Lokacija: Ugrinovci
  • Karma: +27/-18
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Skoda Superb II TDI
Odg: kompresija,kolika bi trebala biti?
« Odgovor #32 poslato: Avgust 08, 2011, 04:11:09 pre podne »
ja juce na polu 1.2 izmerio kompresio 14 u elsi pise za taj motor kad je nov 10 razradjen do 15 minimalna 7 ....
koliko je taj ubio km kad si mu vec merio kompresiju?
Neprimeren potpis

Van mreže GILE_GTI

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1975
  • Age: 32
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +28/-7
  • Pol: Muškarac
  • GTI
Odg: kompresija,kolika bi trebala biti?
« Odgovor #33 poslato: Avgust 08, 2011, 10:13:55 pre podne »
92 000 ali su mu izgoreli ventili na 2 i 3 cilindru.....
▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▒▒▒▒▒░░░


▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▒▒▒▒▒░░░

Eto potpisao sam se se...

Van mreže stefanm

  • VW Početnik
  • Poruke: 100
  • Lokacija: vranje
  • Karma: +2/-4
  • Pol: Muškarac
Odg: kompresija,kolika bi trebala biti?
« Odgovor #34 poslato: Avgust 09, 2011, 07:17:18 pre podne »
Uz duzno postovanje prema gospodinu @stefanm, zamoli bi ga da nam pojasni usled cega  kompresija kod razradjenog motora ide i do 50% u + od fabricke. Posto vecina nas to nezna i ne razume. Jer po logici, delovi motora se sa vremenom habaju i dolazi do nekih malih zazora, a kompresija se povecava... blink blink blink
bobane 68, e sad ti otvori onaj tvoj manual na ruskom i lepo kazi coveku kolika je normalna kompresija (izrazena u barima, kao pritisak) za njegov motor. znaci ne interesuje ga stepen kompresije vec kompresija. ako to uradis javno cu ti se izviniti na forumu i castm  beer pride.
« Poslednja izmena: Avgust 09, 2011, 07:23:13 pre podne od strane stefanm »

Van mreže D@rko

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1359
  • Age: 38
  • Lokacija: okolina Sapca
  • Karma: +10/-9
  • Pol: Muškarac
  • biker for life!
  • Auto: mk4- mk3- b5.5- gsxr 750
Odg: kompresija,kolika bi trebala biti?
« Odgovor #35 poslato: Avgust 09, 2011, 08:49:38 pre podne »
Covek lepo otvorio temu u vezi kompresije za njegov motor a vi se prepucavate o tome "ko ima veci"  :huh:

Van mreže stefanm

  • VW Početnik
  • Poruke: 100
  • Lokacija: vranje
  • Karma: +2/-4
  • Pol: Muškarac
Odg: kompresija,kolika bi trebala biti?
« Odgovor #36 poslato: Avgust 09, 2011, 09:46:05 pre podne »
evo linka sa korisnim podacima za sve koji bi da nauce nesto o kompresiji i stepenu kompresije. narocito je koristan za ove "majstore" koji neznaju da kompresija (pritisak u cilindru motora) i stepen kompresije nisu jedno te isto, tj neznaju razlike izmedju ta dva pojma, pa ljudima sa foruma kazu " dobra ti je kompresija 9,8 za tvoj auto je fabricki stepen kompresije 10,0" boodala boodala boodala
http://www.dodaj.rs/f/3m/wA/1EHQRX49/merenjekompresije.pdf

Van mreže RUS

  • Moderator
  • Ultimate Member
  • ***
  • Poruke: 7970
  • Age: 55
  • Lokacija: Boleč-Ivanjica-Moskva
  • Karma: +171/-75
  • Pol: Muškarac
  • Boban-Rus
  • Auto: GOLF 5 1.9 TDI-DSG
Odg: kompresija,kolika bi trebala biti?
« Odgovor #37 poslato: Avgust 09, 2011, 10:13:57 posle podne »

 mahac
« Poslednja izmena: Avgust 13, 2011, 12:58:57 posle podne od strane boban-68 »
Boban-Rus

Van mreže stefanm

  • VW Početnik
  • Poruke: 100
  • Lokacija: vranje
  • Karma: +2/-4
  • Pol: Muškarac
Odg: kompresija,kolika bi trebala biti?
« Odgovor #38 poslato: Avgust 12, 2011, 11:49:18 pre podne »
bravo bobane... mogu ti reci da si dao relativno tacan odgovor (mislim na podatak o 33% u odnosu na fabricki stepen kompresije).po tom podatku ovi motori koji su navedeni u ovom manualu moraju imati minimum 13 bara fabricke kompresije. sad da odgovorim na tvoje i majstor gagijeve prozivke i podsmevanja ( podsecam vas da ste me napravili ludim, tj lupam praznu slamu i povukao sam vlagu), takodje da iskoristim priliku i da odgovorim na poruku koju sam dobio od gospodina sa imenom LEMI.
e ovako, po mom saznanju i znanju (ne potcenjujem nicije znanje na ovom forumu), koje je steceno citanjem obimne literature i razmenom iskustava sa velikim brojem dobrih majstora, umesto podatka o uvecanju od 33%  fabrickog stepena sabijanja (stepen kompresije, tj compresion ratio), tacniie rezultate daje index tj koeficijent od 1,3, sto ce reci da se fabricki compresion ratio pomnozi sa indexom od 1,3 i onda se dobije relativno tacan podatak koliki bi trebao da bude fabricki pritisak (kompresija) u cilindrima odredjenog motora. pojasnjavam da je to RELATIVNO tacan podatak i ima odredjenih malih odstupanja ali se prihvata u praksi. to prakticno znaci, (da bi bilo jasnije laicima), da za jedan motor koji ima fabricki compresion ratio (stepen sabijanja- kompresije) od recimo 10,0:1 stepeni, kompresija u cilindrima treba da bude (fabricka) 13 bara. (10,0 pomnozeno sa koef od 1,3=13 bara). takodje ovaj index se koristi i za odredjivanje minimalne kompresije auta ispod koje bi trebalo raditi motor tako sto compresion ratio podelite sa indexom od 1,3 i dobijete minimalne vrednosti kompresije (ako kompresija ide ispod toga, potrebno je raditi motor). napr za motor sa fabrickim compresion ratio 10,0:1, svaka kompresija ispod 7,7 bara iziskuje obradu motora (da ne kazem generalnu). deljenjem 10,0 sa indexom od 1,3 dobija se 7,69.
nadam se da sam objasnio lepo sve u vezi stepena sabijanja i kompresije kao i o nacinu odredjivanja granicnih vrednosti iste. takodje bih prokomentarisao da postoji mogucnost da auto nakon izvesne kilometraze (prostim recima dobro razradjen motor) moze dati vrednost kompresije i iznad maximalne (iz dosta razloga), ali ne vise od 10% (neki ovde tvrde i 50 %, sto je apsolutna glupost) od maximalne fabricke.
sad bih se osvrnuo na prozivke i uvrede koje sam dobio od bobana 68, gagija a takodje i primedbu od lemija. sve je pocelo tako sto se javio covek na forum i kaze izmerio sam kompresiju na autu (na 3 klipa 9, nesto a na cetvrtom 8 bara), za motor koji ima fabricki stepen sabijanja 10,4. majstor gagi je izjavio da je kompresija od 11 bara savrsena, a ja sam za tu kompresiju dao ocenu od 2+, pa sam zbog tog odgovora bio isprozivan, izvredjan i ismejavan od "majstor" gagija i "majstor" bobana68, pitanjima cime se bavim, lupam praznu slamu, povukao sam vlagu itd, takodje sam dobio i kritike od lemija na pp. da razjasnim moj odgovor (2+). za motor koji ima fabricki stepen sabijanja od 10,4 idealna fabricka kompresija (pritisak ) u cilindrima bi trebao biti 13,5 bara (10,4 pomnozite sa koef od 1,3= 13,5 bara). kako moze biti dobra kompresija od 9bara (na tri klipa) i 8bara (na jednom)????? NIKAKO. taj motor je na granici za remont... ali "majstor"gagi tvrdi da nije,  "majstor" boban 68 to podrzava pa jos i stavlja manual stranicu i dokazuje kako lupam praznu slamu. takodje "majstor" boban me pita kako na pojedinim motorima nakon izvesnog vremena  kompresija dostize i do 50% vece vrednosti od fabricke? nisam odgovorio na pitanje, jer predstavlja apsolutnu glupost. objasnjavam zasto. motor koji ima fabricku kompresiju od 13,5 bara (compresion ratio 10,4), bi po recima "majstor" bobana nakon izvesnog vremena mogao pokazati kompresiju uvecanu 50% od fabricke, sto ce reci skoro skoro 20 bara??????? apsolutna glupost, fizicki i prakticno nemoguce, konstrukcija motora to ne bi izdrzala. ruku dajem ako ikad izmeri fabricku kompresiju uvecanu za 50%. takva odstupanja su moguca ali u granicama  ispod 10% od fabricki maximalne kompresije, sto ce reci da motor koji ima fabricku kompresiju moze nakon izvesnog vremena pokazati i vecu kompresiju od fabricke ali maximalno uvecanu do 10% (13,5 bara fabricka, uvecana moze otici do 14, 5 bara). na kraju, da ne duzim vise, zamolio bih "majstore" gagija i bobana 68, da malo vise procitaju o compresion ratio, o kompresiji, merenju itd, pa tek onda iznesu svoja misljenja i sugestije, a tek nakon toga ulaze u prepirku (i uvrede) sa nekim clanom foruma (mislim na sebe),  lemija bih zamolio da mi ne salje pp jer ja nikog nisam uvredio niti ruznu rec rekao bilo kom clanu na ovom forumu ( a o d ove dvojice sam dobio dosta uvreda- neopravdanih), vec se nisam slozio i nikad se necu sloziti sa necijim neznanjem i u vek cu to osporavati i kritikovati. slican primer je bio i "majstor" pimbe, koji je izjavio da dijagnostika cita opelo, a to zbog toga sto sam pitao coveka (koji je radio dijagnostiku na autu) na kom cilindru ne valja smesa? "majstor" se nasmejao do boga i izjavio kako na dijagostici se cita i opelo, ali nakon pra dana se javi covek i kaze terao auto na dijagnostiku, i utvrdjeno da na drugom (mozda gresim, mozda je bio i treci) cilindru ne valj smesa. e sad cekam pimbeta da ga pitam sta cita dijagnostika? opelo ili mozda i kaze na kom cilindru ne valja smesa..
pozzzzzz
« Poslednja izmena: Avgust 12, 2011, 12:06:23 posle podne od strane stefanm »

Van mreže RUS

  • Moderator
  • Ultimate Member
  • ***
  • Poruke: 7970
  • Age: 55
  • Lokacija: Boleč-Ivanjica-Moskva
  • Karma: +171/-75
  • Pol: Muškarac
  • Boban-Rus
  • Auto: GOLF 5 1.9 TDI-DSG
Odg: kompresija,kolika bi trebala biti?
« Odgovor #39 poslato: Avgust 13, 2011, 01:30:51 pre podne »
 mahac
« Poslednja izmena: Avgust 13, 2011, 12:58:24 posle podne od strane boban-68 »
Boban-Rus