Autor Tema: Odnos pojacala i zvucnika.. sta treba da bude jace ?  (Pročitano 7077 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže raca1

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1770
  • Age: 48
  • Lokacija: JAPAN
  • Karma: +96/-12
  • Pol: Žena
  • Auto: YAMAHA
Odg: Odnos pojacala i zvucnika.. sta treba da bude jace ?
« Odgovor #20 poslato: Novembar 30, 2022, 12:09:03 posle podne »
Pogledao sam uputstvo za SAL MPA240BT, na njega možeš da kačiš simultano i klasične i 100V zvučnike. Znači možeš da povežeš na bilo koji ulaz zvučnika pa i crveni.
Međutim uputstvo je jako šturo, nema nikakvog primera za kombinovanje zvučnika ili bilo kakav tehnički podatak. Za klasične zvučnike kaže da mogu da se koriste 4-8ohm, a u sledećem pasusu 4-16ohm?
Ako probaš tako povezano (crvena i crna), par zvučnika koji idu u kancelariju vezuješ paralelno da dobiješ 4ohm tako da si u sigurnoj zoni.

Smorio se ko Saša Matić u bioskopu.

Van mreže admin

  • Glavni baja
  • Administrator
  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 20528
  • Age: 40
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +401/-37
  • Pol: Muškarac
  • █║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║
    • VW-Club
  • Auto: Audi Q8
Odg: Odnos pojacala i zvucnika.. sta treba da bude jace ?
« Odgovor #21 poslato: Novembar 30, 2022, 08:14:59 posle podne »
Pogledaj da nisu stavili mozda 4~16 a ne 4-16ohm i kako paralelno? uzmimo primer jedne kancelarije ta 2 + kako vezujem ? ja sam mislio onako upredem ih u krmeći rep  biggrin i zajedno ih gurnem u SP1  blink

Van mreže Guarana

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 3428
  • Age: 39
  • Lokacija: Ljubljana
  • Karma: +90/-37
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Lada
Odg: Odnos pojacala i zvucnika.. sta treba da bude jace ?
« Odgovor #22 poslato: Novembar 30, 2022, 08:53:26 posle podne »
kad imaš oba plus i minusa zajedno (kao što si opisao) je paralelno.. kad ni spojio minus jednog na plus drugog pa od drugog dalje, to je serijski (kao recimo lampice za jelku)
lollol

Van mreže admin

  • Glavni baja
  • Administrator
  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 20528
  • Age: 40
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +401/-37
  • Pol: Muškarac
  • █║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║
    • VW-Club
  • Auto: Audi Q8
Odg: Odnos pojacala i zvucnika.. sta treba da bude jace ?
« Odgovor #23 poslato: Novembar 30, 2022, 11:28:46 posle podne »
👍

Van mreže admin

  • Glavni baja
  • Administrator
  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 20528
  • Age: 40
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +401/-37
  • Pol: Muškarac
  • █║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║
    • VW-Club
  • Auto: Audi Q8
Odg: Odnos pojacala i zvucnika.. sta treba da bude jace ?
« Odgovor #24 poslato: Decembar 26, 2022, 09:40:07 posle podne »
Situacija je sledeca B) povezao sam pojacalo zvucnike i sve radi i to super i bolje nego sto treba biggrin mislim da sam mogao i slabije zvucnike da uzmem al ajd.. e sad imam jedan problem na onom pojacavanju.. recimo posto pojacalo nema da klizi onako potenciometar nego recimo ima 5 podeoka



mislim na ovo SP1... o cemu se radi.. ubacio sam SD karticu sa pesmama.. pustio SP1 na 1 i meni je to preglasno.. nije mi za ambientalno ozvucenje... a tek kad prebacim na 3-4 onda bas gruva.. nista ne krci bas kida a lepo se cuje odlicni su zvucnici.. al za ovo ste meni treba nepotrebno... mislim nije nepodnosljivo na 1.. al bi voleo da moze jos da se smanji... zato mislim da bi bolja stvar bila da klizi ovo dugmence potenciometar a ne ovo 1-2-3-4.. da mogu izmedju 0 i 1 da ga stavim recimo..   e sad, kad sam pustio muziku sa bluetootha odnosno sa telefona druga prica.. stavim na 1.. ali na telefonu smanjujem.. i mogu bas da ga prigusim da se jedva cuje.. al nije mi ni to resenje otkud ja znam kako ce ljudi tu pustati muziku... takodje ne znam office kad se napuni stvarima.. itd.. mozda se onda malo i prigusi.. nisam pametan.. u svakom slucaju moje pitanje je sta bi se desilo kada bi spojio drugacije zvucnike..



recimo da crvenu stavim na zutu.. da li bi dobio nesto ? ili mozda cak i na plavu..? da li bi time "ustrojio" malo zvucnike posto su oni 40W ako se ne varam

https://lyrastyle.rs/product/audac-cira-824-w-ugradni-zvucnik?utm_source=idealno&utm_medium=products&utm_campaign=idealno_products&utm_content=pp_16

Van mreže Madison

  • Uprava Kluba
  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 13051
  • Lokacija: beogradski dođoš
  • Karma: +198/-79
  • Pol: Muškarac
  • Auto: mk1 cabrio GTI 16v, Golf 5 GTI
Odg: Odnos pojacala i zvucnika.. sta treba da bude jace ?
« Odgovor #25 poslato: Decembar 26, 2022, 09:56:56 posle podne »
Rekoh ti da ne uzimas Sal biggrin Prvi put da vidim mehanicko dugme koje nema standardan potenciometar, nego kao ringlu da si upalio.
Mozda da kupis dodatan mehanicki potenciometar za taj zvucnik gde je preglasno?

Van mreže Guarana

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 3428
  • Age: 39
  • Lokacija: Ljubljana
  • Karma: +90/-37
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Lada
Odg: Odnos pojacala i zvucnika.. sta treba da bude jace ?
« Odgovor #26 poslato: Decembar 27, 2022, 01:22:59 pre podne »
eeee to ti je djunta sa sitnim nutom.. pa ne može to :D

elem, verovatno treba ono što smo pričali o otporu da podesiš, raca će pre da zna, al ovako po slici da ga uštekaš u 12w umesto 24w.
lollol

Van mreže admin

  • Glavni baja
  • Administrator
  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 20528
  • Age: 40
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +401/-37
  • Pol: Muškarac
  • █║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║
    • VW-Club
  • Auto: Audi Q8
Odg: Odnos pojacala i zvucnika.. sta treba da bude jace ?
« Odgovor #27 poslato: Decembar 27, 2022, 08:14:28 pre podne »
@madison 
Tesko je sve uklopiti.. ovo pojacalo mi je odgovaralo jer je 6to kanalno, zatim ima BT vezu mnoga nemaju.. + cena.. nebih da bacam 700-800e.. za ambijentalno ozvucenje koje ce se mozda nekad slusati.. i sa zvucnicima sam preterao trebao sam da uzmem nesto dosta slabije... al sta je tu je.. u svakom slucaju preko BT radi super al bih voleo ako i ovo nekako moze da se namesti.. Mislim iskreno i realno mi je da ce se pustati preko kompa i BT-a.. ko ce sad da ide non stop u tehnicku sobu da menja pesme pojacava direktno na pojacalu otvara rek orman itd.. gluposti al ajd..

cekamo racu  :)

Van mreže raca1

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1770
  • Age: 48
  • Lokacija: JAPAN
  • Karma: +96/-12
  • Pol: Žena
  • Auto: YAMAHA
Odg: Odnos pojacala i zvucnika.. sta treba da bude jace ?
« Odgovor #28 poslato: Decembar 27, 2022, 03:13:53 posle podne »
e sad, kad sam pustio muziku sa bluetootha odnosno sa telefona druga prica.. stavim na 1.. ali na telefonu smanjujem.. i mogu bas da ga prigusim da se jedva cuje

To smanjivanje na telefonu je u stvari regulacija jačine ulaznog signala koji ide na pojačalo. Ako je telefon na max, a SP na podeoku 1 i kao što kažeš da je preglasno onda imaš mogućnost smanjivanja ulaznog signala na telefonu pa time dobijaš finu regulaciju jačine zvuka.

Istu tu mogućnost imaš i na samom pojačalu kada je izvor SD/USB za puštanje MP3 muzike. Podešavanje ulaznog signala je na LINE3/MP3 potenciometru. Ako je muzika sa SD/USB preglasna na podeoku 1 onda možeš da utišaš ulazni signal na LINE3/MP3. Znači za MP3 muziku je kombinacija SP(1,2,3,4,5,6) i LINE3/MP3 potenciometra. S obrzirom da nemaju svi MP3 fajlovi istu jačinu zvuka, pre snimanja na USB ili SDCard trebalo bi odraditi normalizovanje jačine zvuka (google - "MP3 Gain" i daće ti gomilu programa za automatsko nivelisanje MP3 fajlova).

Podešavanje ulaznog signala može da se radi i sa tasterima PREV/NEXT, s tim što ako na PREV/NEXT podesiš da je max 10 onda na LINE3/MP3 ne možeš pojačati preko 10 i obrnuto.

"SETTING THE VOLUME
There are several ways to set the desired volume. The BT / FM / MP3 audio sources of the
multimedia unit can be adjusted by pressing the PREV / NEXT buttons. The current level is displayed
from 0 to 15. Regardless of this, the LINE3 / MP3 knob also controls this multimedia signal level at
the same time as the LINE3 rear inputs.
If you have limited the volume by using the PREV / NEXT pushbuttons, you can not increase the
volume up to a certain level with the rotating knob, and vice versa.
It is advisable to keep both controllers at the level where they are still providing the required volume.
The unreasonably high volume setting can cause noise and distortion to increase in some sources.
LINE1…LINE3: Volume control of the sources connected to the rear inputs
MIC1…MIC2: For microphones connected to the back and front microphone inputs
SP1…SP6 rotary switches: controls the volume of 100-120V speakers connected to up to 6 groups
(eg 6 rooms)."


Smorio se ko Saša Matić u bioskopu.

Van mreže raca1

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1770
  • Age: 48
  • Lokacija: JAPAN
  • Karma: +96/-12
  • Pol: Žena
  • Auto: YAMAHA
Odg: Odnos pojacala i zvucnika.. sta treba da bude jace ?
« Odgovor #29 poslato: Decembar 27, 2022, 03:25:43 posle podne »
"PODEŠAVANJE JAČINE ZVUKA
Postoji više mogućnosti za podešavanje jačine zvuka. Jačina zvuka multimedijalne jedinice BT/
FM/MP3 se podešava tasterima PREV/NEXT. Nivo jačine se na displeju prikazuje brojevima
0-15. Nezavisno od ovoga, ova se jačina može podešavati potenciometrom LINE3/MP3 i LINE3
podešavanjem ulaza sa zadnje strane.
• Ako se jačina zvuka ograniči sa PREV/NEXT tasterima, ni potenciomertom se neće moći jače
pojačeti od ograničene jačine, ovo važi i u obrnutom smeru.
• Preporučuje se da se oba ragulatora podese u optimalnom nivou jačine. Kod pojedinih izvora
signala nesrazmerno jak zvuk dovodi do izobličavanja zvuka.
LINE1…LINE3: Podešavanje jačine zvuka uređaja koji su povezani na ulaze sa zadnje strane
uređaja
MIC1…MIC2: Podešavanje snage mikrofona koji mogu biti povezani ili sa prednje ili sa zadnje
strane uređaja obrtnim prekidačem
SP1…SP6: maksimalno u 6 grupa (primer 6 prostorija) povezani zvučnici 100-120 V. "

Ima i prevedeno na SRB
Smorio se ko Saša Matić u bioskopu.

Van mreže admin

  • Glavni baja
  • Administrator
  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 20528
  • Age: 40
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +401/-37
  • Pol: Muškarac
  • █║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║
    • VW-Club
  • Auto: Audi Q8
Odg: Odnos pojacala i zvucnika.. sta treba da bude jace ?
« Odgovor #30 poslato: Decembar 27, 2022, 04:54:44 posle podne »
Auu svaka cast raco, to je onda to   tapsac   bas cu da probam pa javljam !  ;) definitivno treba citati uputstvo  boodala