Autor Tema: Kako se održava klima u automobilu  (Pročitano 78819 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Joca

  • _______ x X x _______
  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 5393
  • Age: 44
  • Lokacija: Kladovo
  • Karma: +135/-30
  • Pol: Muškarac
  • Only TDI Power
  • Auto: Black Elegance ;)
Одг: Kako se održava klima u automobilu
« Odgovor #200 poslato: Mart 06, 2014, 09:42:01 pre podne »
Frižider, zamrzivač, kućna klima... kako se ovi rashladni sistemi održavaju, tako i auto klima. Objasnio mi čovek koji se bavi time. Ne diraj dok radi (sem zamena filtera)... sve ostale reciklaže i zamena ulja freona, su drpanje para...
Svi navedeni uređaji rade na istom principu, zar ne?
« Poslednja izmena: Mart 06, 2014, 09:43:42 pre podne od strane joca TDI »

Bosnian

  • Gost
Odg: Kako se održava klima u automobilu
« Odgovor #201 poslato: Mart 06, 2014, 04:02:20 posle podne »
pa jel ima ulje zasebno za kompresor ?
bar njega promijenit....ako je loše valjda uzrokuje kvar kompresora, slično motoru, ako se ne bi mijenjalo i motor bi crko
a plin samo dopunit, vjerovatno ima potrebe poslije 4 godine korištenja, kažu da čak i da nigdje ne pušta, sam od sebe vremenom isparava i nestaje

Van mreže Joca

  • _______ x X x _______
  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 5393
  • Age: 44
  • Lokacija: Kladovo
  • Karma: +135/-30
  • Pol: Muškarac
  • Only TDI Power
  • Auto: Black Elegance ;)
Одг: Kako se održava klima u automobilu
« Odgovor #202 poslato: Mart 06, 2014, 05:27:40 posle podne »
Ulje ima sa freonom, ne menja se...
Freon nigde ne isparava, ne može jer je sistem zatvoren naravno, može da gubi ali mora da se odmah otkrije i otkriva se UV-lampom. A onda na popravku... :)

Bosnian

  • Gost
Odg: Kako se održava klima u automobilu
« Odgovor #203 poslato: Mart 06, 2014, 06:01:52 posle podne »
znači ovaj tip što mi je govorio da je to neki mix plina i ulja je bio upravu, a otvarač ove teme nema pojma, jer u početnom postu (koji sam prethodno replicirao) je napisao da su plin u lje za kompresor zasebni, odvojeni
pa šta ti predlažeš MENI, da ništa ne diram, iako su prošle 4 godine
da bar provjerim na koliko % je freon, jel to može otkrit dijagnostika sistema

Van mreže Joca

  • _______ x X x _______
  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 5393
  • Age: 44
  • Lokacija: Kladovo
  • Karma: +135/-30
  • Pol: Muškarac
  • Only TDI Power
  • Auto: Black Elegance ;)
Одг: Kako se održava klima u automobilu
« Odgovor #204 poslato: Mart 06, 2014, 06:08:41 posle podne »
Sačekaj lepo vreme, ako hladi istim intezitetom kao lane nemoj je dirati samo promeni filter i to je to. Ako ne hladi onda negde pušta freon, freon ne može da iscuri malo nego skroz, onda moraš videti gde...

Bosnian

  • Gost
Odg: Kako se održava klima u automobilu
« Odgovor #205 poslato: Mart 06, 2014, 06:16:27 posle podne »
ma hladi,po meni,....onako  :rolleyes:
pito ovog "gazdu" prošle godine da on provjeri, da sjede u moje auto i usporedi, jer voza uglavnom nova auta i poznaje dobro
konkretno tada baš vozao novu (i novi model) Octavije i kad je sjeo u moje auto, kaže ništa nije bolje ni kod njega, a i lično se uvjerio vozeći se s njim tom istom NOVOM Octavijom...ništa fakat posebno ne hladi ni kod njega
možda sam ja previše očekivo...da bude zamrzivač  :11

Van mreže Morris

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 770
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +8/-7
  • Pol: Muškarac
  • Auto: 1961 VW Baggy
Odg: Kako se održava klima u automobilu
« Odgovor #206 poslato: Jun 09, 2014, 11:43:33 posle podne »
Probao sam ovo sa Asepsolom ali mislim da mi nije resilo problem. Skinuo sam filter klime ispod kasete kod zuvozaca, ukljuco klimu da radi i prskao na mesto gde je filter i u ostale otvore ventilacije i  menjao smer duvanja. Ima li neko jos neki savet?

Van mreže moskwa

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 681
  • Age: 34
  • Lokacija: Bijelo polje - CG
  • Karma: +14/-4
  • Pol: Muškarac
  • Auto: MK4
Odg: Kako se održava klima u automobilu
« Odgovor #207 poslato: Jun 10, 2014, 10:12:40 pre podne »
Kod mene je  cetvrta godina kako nista nijesam radio, hladi i dalje i necu ici kod majstora dok ne stane :))

Ko misli da mu ne hladi kako treba, uvijek moze otici kod majstora . Po meni je to bacanje para.
Sto vozis jednom rukom? Prebrzo ulazis u krivine!! Ne pretici kad ovaj ispred tebe vozi 80! Dje zuris, hoce li te spasit' to sto cemo 10 min prije stic'? Previse se opustas i nije to to, neviras me! E sto te nece uhaviti' radar opet pa da mi kukas!" ♥ :) https://www.youtube.com/user/vr6DOTme

Van mreže pimbe

  • Rig Pig
  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 4472
  • Age: 55
  • Lokacija: Gzira <-> Uzice
  • Karma: +127/-76
  • Pol: Muškarac
  • VW MALTA
  • Auto: Tiguan 2.0TDI A3 1.6TDI Cabrio
Odg: Kako se održava klima u automobilu
« Odgovor #208 poslato: Jun 11, 2014, 11:53:11 pre podne »
Ulje ima sa freonom, ne menja se...
Freon nigde ne isparava, ne može jer je sistem zatvoren naravno, može da gubi ali mora da se odmah otkrije i otkriva se UV-lampom. A onda na popravku... :)
Freon ipak isparava . . .  Ali u isparivacu ;)

Ulje u kompresoru traje ZAUVEK i menja se jednino ako crkne neka komponenta sistema i u sistem udje vazduh (zrak). A menja se zato sto ulje koje se koristi u sistemima za rashladu formira kiseline u dodiru sa vlagom iz vazduha.
Po pravilu nakon otvaranja sistema i instalacije novih komponenti (nebitno koja je komponenta), uvek se MORA zameniti filter susac i sistem mora biti produvan cistim azotom (dusikom), pa onda naduvan na 20 bara i proveren da li curi (pressure test), pa onda evekuisan pomocu vakuum pumpe.
Vakuum mora biti stabilan i u zavisnosti od velicine sistema zavisi koliko dugo se drzi u vakuumu.
Potom se sipa freon i ulje ;)

Sistemi na friziderima su hermeticki, kompresor je u onoj crnoj, bem liga sad, kutiji zajedno sa motorom koji ga pokrece, a na kolima je polu hermeticki sistem jer kompresor dobija pogon preko remenice i kaisa, tako da ima slabu tacku na samoj pogonskoj osovini, a gde je moguce da u duzem periodu koriscenja (par godina) doce do migracije gasa u atmosferu.
Noviji auti mogu neke parametre da ocitaju preko dijagnostike, ali nasigurnije je zakaciti freon manometre na potisnu i povratnu liniju i proveriti pritiske i po potrebi dodati freona . . .

mahac
Tiguan 2.0 TDI
  AUDI A3 1.6 TDI Cabrio

Van mreže Artur

  • Jr. Member
  • *
  • Poruke: 274
  • Lokacija: Kursumlija
  • Karma: +7/-6
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Audi A4 Avant
Odg: Kako se održava klima u automobilu
« Odgovor #209 poslato: Jul 28, 2014, 02:50:55 posle podne »
Probao sam ovo sa Asepsolom ali mislim da mi nije resilo problem. Skinuo sam filter klime ispod kasete kod zuvozaca, ukljuco klimu da radi i prskao na mesto gde je filter i u ostale otvore ventilacije i  menjao smer duvanja. Ima li neko jos neki savet?
Imas sonax ili K2 sprej za dezinfekciju klime, sonax je oko 1000 a K2 oko 600 dinara. Resava problem neprijatnih mirisa i ja to primenjujem na pocetku sezone koriscenja plina. evo linka za sonax

http://www.otvoreno.rs/www/14282/CISTAC-KLIME-SREDSTVO-ZA-DEZINFEKCIJU-KLIME-SONAX

Van mreže kaw_liga

  • VW Početnik
  • Poruke: 36
  • Lokacija: Tromeđa
  • Karma: +0/-0
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Wv Polo(9N) 1.9 tDI
Odg: Kako se održava klima u automobilu
« Odgovor #210 poslato: Avgust 15, 2014, 05:32:19 posle podne »
I ja sam na pocetku ljeta izmjenio filetr kabine i filter zraka te naprskao asepsolom u oba..pojacao sam na max klimu i prskao ispod kasete kod suvaca dje stoji filter kabine i otvorio haubu i prskao dje stoji filter zraka i jos sam naprskao u sve otvore unutar auta i od nekidan mi se ponovo desava da kad upalim klimu osjetim neugodan miris..sta sad da radim neki savjet sve iznova ili

Van mreže Ivan

  • One & Only
  • Super Moderator
  • Ultimate Member
  • ****
  • Poruke: 13670
  • Age: 44
  • Lokacija: Лазарев град
  • Karma: +218/-40
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Volkswagen Cross Touran 1T2
Odg: Kako se održava klima u automobilu
« Odgovor #211 poslato: Avgust 15, 2014, 06:13:12 posle podne »
Asepsol sluzi za dezinfekciju a ne za ciscenje ventilacije.
Ako unutra imate prljavstine, vlage i budji trebalo bi prvo to ocistiti pa tek onda asespsol da upotrebite.
Ovako nema nikakvog efekta.

Van mreže Andreja

  • Jr. Member
  • *
  • Poruke: 226
  • Age: 39
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +22/-6
  • Pol: Muškarac
  • Auto: EOS 2.0 TDI DSG
Odg: Kako se održava klima u automobilu
« Odgovor #212 poslato: Avgust 16, 2014, 01:26:22 pre podne »
Ja sam klimu komplet dopunio kada sam kupio auto pre oko dve godine. Jednostavno sam hteo da proverim da li je sve ok. Dezinfekciju radim npr. u Beogumi. Gledao sam neku emisiju gde su uzimali briseve pre i posle tretmana i ispalo je da uništava bakterije 100%. Taj proces ponavljam na nekih +- 6 meseci...

Van mreže kaw_liga

  • VW Početnik
  • Poruke: 36
  • Lokacija: Tromeđa
  • Karma: +0/-0
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Wv Polo(9N) 1.9 tDI
Odg: Kako se održava klima u automobilu
« Odgovor #213 poslato: Avgust 16, 2014, 06:09:33 posle podne »
Asepsol sluzi za dezinfekciju a ne za ciscenje ventilacije.
Ako unutra imate prljavstine, vlage i budji trebalo bi prvo to ocistiti pa tek onda asespsol da upotrebite.
Ovako nema nikakvog efekta.

A kako da ocistim ventilaciju,neki savjet  welcome1

Zrnojed

  • Gost
Odg: Kako se održava klima u automobilu
« Odgovor #214 poslato: Avgust 16, 2014, 08:12:55 posle podne »
Ako imaš nanorobote,pusti ih u ventilaciju,nek oni probaju da očiste,a ako nemaš,moraš komplet tablu da skidaš. big_boss

Van mreže kaw_liga

  • VW Početnik
  • Poruke: 36
  • Lokacija: Tromeđa
  • Karma: +0/-0
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Wv Polo(9N) 1.9 tDI
Odg: Kako se održava klima u automobilu
« Odgovor #215 poslato: Avgust 21, 2014, 01:43:18 posle podne »
Nemam nazalost nanobote a B) al ima li jos koji nacin za procistiti ventilaciju sem skidanja table i sl citao sam da ima neki kupovni preparati koji se stave ispod suvozaca i ukljuci se recilkulacija na 10min

Van mreže Andreja

  • Jr. Member
  • *
  • Poruke: 226
  • Age: 39
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +22/-6
  • Pol: Muškarac
  • Auto: EOS 2.0 TDI DSG
Odg: Kako se održava klima u automobilu
« Odgovor #216 poslato: Avgust 21, 2014, 11:07:09 posle podne »
Ovako izgleda uredjaj za dezinfekciju klime u automobilu.



Ubija sve bakterije koje su se skupile u sistemu, mogu da smrde a i nisu baš neki drugari što se zdravlja tiče  batine

Na linku ima korisnih informacija pa koga ne mrzi da čita...  http://autoklime.com/tretman-uklanjanja-algi-i-bakterija/

Koristio sam i neke "uradi sam" varijante, kako u spreju tako i penu. Sprej se koristi slično kao i ovaj profi aparat ali ne znam kakav je učinak. Pena je malo komplikovanija jer bi kao trebalo da očisti "tunele", ali vrlo je moguće da se pojavi po neka barica na tepihu kada se pena pretvori u tečnost, kao i da se natopi filter itd. Ova metoda mi se ne dopata ali je bolja od rasklapanja pola automobila samo je potrebna dobra priprema za ceo posao.

Van mreže kaw_liga

  • VW Početnik
  • Poruke: 36
  • Lokacija: Tromeđa
  • Karma: +0/-0
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Wv Polo(9N) 1.9 tDI
Odg: Kako se održava klima u automobilu
« Odgovor #217 poslato: Avgust 22, 2014, 01:17:59 pre podne »
Da sam blize Bg-a ili nekog veceg grada otisao bi i to sredio ovako se moram snalaziti.Da li bi pomoglo da cisti asepsol koristim i naspricam u sve izduve i filtere

Van mreže sasab

  • VW Početnik
  • Poruke: 33
  • Lokacija: Beograd-Vozdovac
  • Karma: +2/-1
  • Pol: Muškarac
  • Auto: vw mk3 1.8
Odg: Kako se održava klima u automobilu
« Odgovor #218 poslato: Septembar 14, 2014, 04:21:22 posle podne »
Narode,
u martu sam dobio gratis punjenje klime kod dalibor brisk-a (smederevski put). Momak proverio 20-ak minuta da li sistem drži vakuum (pošto je bila prazna), dopunio i sad...eto nakon nepunih 6 meseci uopšte ne hladi.
I sad...neko kaže da se klima ne dopunjava. Pa cekaj da li se dopunjava ili ne?
Pozdrav svima!!!

Van mreže Strbac

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 2306
  • Age: 20
  • Lokacija: Beograd-Dorcol-Cukarica
  • Karma: +136/-118
  • Pol: Muškarac
  • Auto: VW
Odg: Kako se održava klima u automobilu
« Odgovor #219 poslato: Septembar 14, 2014, 04:32:03 posle podne »
Klima se ne dopunjava ako nigde ne curi freon, u protivnom opet igraj nagradnu igru i idi da ti dopuni freon.
"Nikad se ne prepirite s glupim ljudima. Prvo će vas spustiti na svoj nivo, a onda pobediti na iskustvo"