Autor Tema: Kako prepoznati polaritet (+ - ) zica  (Pročitano 7256 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže AleksandarG

  • VW Početnik
  • Poruke: 30
  • Lokacija: Aleksinac
  • Karma: +0/-0
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Golf Dvica
Kako prepoznati polaritet (+ - ) zica
« poslato: Jun 20, 2018, 09:02:11 pre podne »
Pozdrav svima,
Zanima me da li neko moze nesto vise da kaze o tome kako prepoznati koja je zica plus (+) a koja minus (-) ukoliko su obe zice iste boje.
Konkretno me zanimaju zice koje dolaze u prikljucak za radio, posto mi je stari prikljucak slomljen i blago natopljen pa bih ga zamenio novim i takodje bih ubacio novi radio sa istim ulazom.
Ali me muci to sto su zice za napajanje radija iste boje pa ne znam koja je plus a koja minus. Pa rekoh da pitam za svaki slucaj kako ne bih spalio nov radio.

Van mreže raca1

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1770
  • Age: 48
  • Lokacija: JAPAN
  • Karma: +96/-12
  • Pol: Žena
  • Auto: YAMAHA
Odg: Kako prepoznati polaritet (+ - ) zica
« Odgovor #1 poslato: Jun 20, 2018, 09:50:07 pre podne »
Plus možeš da nađeš pomoću obične auto sijalice, jedan kraj povežeš ili prisloniš bilo gde na šasiji gde ima masu a drugi pipkaš sa te dve žice i ona koja svetli je +.

Ili nabavi glinericu (12-24V) 300-400 din.

Smorio se ko Saša Matić u bioskopu.

Van mreže BladeBG

  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 5025
  • Age: 37
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +107/-75
  • Pol: Muškarac
  • Gram rada, vredniji je od tone teorije.
  • Auto: VW Passat B5.5 1.9TDI Variant
Odg: Kako prepoznati polaritet (+ - ) zica
« Odgovor #2 poslato: Jun 20, 2018, 11:09:58 pre podne »
Ja sam hteo da kazem instrumentom, ali kolega ti je napisao mnogo jednostavniju varijantu.

I jedan savet, uz nadu da necu biti pogresno shvacen sa tvoje strane, nego na pravi nacin. Ako stvarno ne znas kako se ispituju zice (to nije sramota), nemoj nista oko struje na kolima da cackas, jer mozes da napravis stetu da te boli glava samo tako.

Najbolji način da nešto uradite je da prekinete pričate i počnete da radite.

Van mreže AleksandarG

  • VW Početnik
  • Poruke: 30
  • Lokacija: Aleksinac
  • Karma: +0/-0
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Golf Dvica
Odg: Kako prepoznati polaritet (+ - ) zica
« Odgovor #3 poslato: Jun 20, 2018, 10:24:50 posle podne »
Hvala svima, tek sam sada provalio koliko sam ispao i koliko je to zapravo jednostavno. ali opet ne treba rizikovati ipak moze da se napravi velika steta. Prosto sam mernim instromentom minus kraj to jest crnu pipalicu stavio u bravu a sa crvenu pipalicu sam trazio zicu koja ima napon tako da je ta zica sigurno +. tako sam i povezao radio i sve funkcionise u najboljem redu. u svakom slucaju hvala vam puno na pomoci i brzim odgovorima.