Autor Tema: Sema povezivanja releja  (Pročitano 179469 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Twister

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 2174
  • Age: 46
  • Lokacija: Srem. Mitrovica
  • Karma: +53/-19
  • Pol: Muškarac
Odg: Sema povezivanja releja
« Odgovor #60 poslato: Januar 04, 2012, 01:24:29 posle podne »
Ja bi zanemario to slikovito objasnjenje, jer postoje i releji gde je drugaciji raspored tih brojnih oznaka.

Van mreže cvijander

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 3856
  • Age: 39
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +47/-12
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Golf 2 Tas+Mexico
Odg: Sema povezivanja releja
« Odgovor #61 poslato: Maj 26, 2012, 01:52:36 pre podne »
Treba mi nekoliko odgovora vezano za releje   (imao sam nekog problema sa akumulatorom pa su mi na oko zapali releji koji stoje blizu njega i trebaju mi odgovori na nekoliko pitanja :))

1 Da li moram da imam osigurac na zici koja nosi 30 tj od akumulatora sto ide ka releju .Kod mene nije bio stavljen pa zato pitam
2 Da li mora svaki relej da ima direktan spoj sa akumulatorom ili moze da se nastavi ,kod mene na instalaciji prethodni vlasnici su sa akumulatora povukli zicu na relej za sirenu i na mestu gde se ona kaci na relej duplirali je ,pa druga zica nosi struju na 30 na drugi relej (relej za male farove)

3 Da li relej za male farove ,/maglenke ili kako ko krsti male farove na golfu ,treba da bude za svaku sijalicu ponaosob ili jedan relej koji daje struju za dve sijalice
posto ja tu imam model sa sledecim brojevima  30  85   86  87   87 .(nije 87 i 87a) vec dve 87 i obe rade kad relej da struju ,tj jedan izvod 87 je leva sijalica , a drugi izvod  je desna sijalica .
 Da li da ostavim tako ili da se stavi za svaku sijalicu po svoj relej i da npr sa leve sijalice uzimam kontant sa leve instalacije ,a sa desne sa desne instalacije
Napravicu sliku kasnije ,a ako uspem da uslikam releje i povezivanje i to cu da okacim

4 pitanje vise vezano za alarm,ali da pitam
zanima me ,kao sam dobro pohvatao uloga releja je da prespoji 30 na >>87 ,e sad ako meni 86 i 87 predstavljaju tanke zice koje zahtevaju manje napona ,onda meni ustvari na 87 dolazi direktna struja sa 30 ,kad taj relej krene da radi

Tj danas kad sam merio preko unimera da li mi nesto vuce struje (opcija 10A na unieru ) vrednost je uvek bila oko 0.02 i 0.03 .a kad sam aktivirao alarm i drzao prst na pipku za haubu (da simuliram da je auto zakljucan ) dobijem vrednost 0.20 ,sto je mnogo ?!
a ta vrednost se odmah ugasi kad skinem osigurac za relej koji sluzi za alarm .Pa sad moram to da lepo smislim 

Hvala svima na odgovorima  beer.

Van mreže Djole DMC

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 3372
  • Age: 38
  • Lokacija: Kragujevac-Kraljevo
  • Karma: +143/-67
  • Pol: Muškarac
Odg: Sema povezivanja releja
« Odgovor #62 poslato: Maj 26, 2012, 08:09:24 pre podne »
1. Osigurac mora da ima svaki uredjaj, nebitno da li ide preko releja ili ne, Inace ode u pepeo  bicedobro
2. Moze tako da se premosti, ne moze da bude problema osim ako je mali presek zice pa nije dovoljna za obe sijalice
3. Moze jedan relej za oba fara, sijalica vuce najvise 5-6A a releji su najcesce 20A tako da "trpi" dve sijalice bez problema.
4. Praznjenje bez alarma ti je odlicno a tih 0.17 kada ukljucis alarm vuce taj relej.  Zicu koja ti ie na 86 (ona koja dovodi + na releej alarm) skini je sa stalne i dovedi je na kontakt struju i resices problem.

Van mreže cvijander

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 3856
  • Age: 39
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +47/-12
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Golf 2 Tas+Mexico
Odg: Sema povezivanja releja
« Odgovor #63 poslato: Maj 26, 2012, 08:17:21 pre podne »
Hvala Djole na brzom odgovoru ,idem sada to da slikam a idem i po drzace za osigurace

Evo sad je upalio ko mina iz prve

Van mreže Djole DMC

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 3372
  • Age: 38
  • Lokacija: Kragujevac-Kraljevo
  • Karma: +143/-67
  • Pol: Muškarac
Odg: Sema povezivanja releja
« Odgovor #64 poslato: Maj 26, 2012, 08:21:33 pre podne »
Ja bi zanemario to slikovito objasnjenje, jer postoje i releji gde je drugaciji raspored tih brojnih oznaka.

Brojne oznake su za svaki relej iste i standardne su za ceo svet, moze samo raspored buxni da se razlikuje a to je nebitno.

Van mreže cvijander

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 3856
  • Age: 39
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +47/-12
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Golf 2 Tas+Mexico
Odg: Sema povezivanja releja
« Odgovor #65 poslato: Maj 27, 2012, 11:04:41 posle podne »
Evo za sada ono sto sam saznao tj video
relej koji ima 5 izvoda (2x 87 i 87 )koji mi se koristi za duga svetla ,na njemu od koriscenja ili stajanja nema vidljivog broja ampera,pa mi treba savet ili kako da proverim jacinu ili koji osigurac pre njega da postavim

Dok relej koji je bio za sirenu je bio ruski i imao je oznaku 30A ,a ja sam mu stavio Lampin od 40 ampera ,tako da mi i za njega treba osigurac tj jacina.

Oba kucista sam povezao sa ovim ,http://www.lampa.it/en/prodrs-2424-4315-ats_pvc_in_line_fuse_holder.asp ,a onda na nju sam nastavio kabl od 2.5 i to onaj za bojlere jer mi je bio visak  biggrin. A releje sam po nagovoru komsije prebacio sa maske na deo gde se kod golfova nalazi kompjuter ili vec gde su odvodni kanali ,tj gde su one makaze za brisace .Nadam se da nece smetati ako su tu prebaceni ,jos sam im nasao i lim koji ce da ih zastiti od vode  ;).

« Poslednja izmena: Maj 27, 2012, 11:14:52 posle podne od strane 14henry »

Van mreže Djole DMC

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 3372
  • Age: 38
  • Lokacija: Kragujevac-Kraljevo
  • Karma: +143/-67
  • Pol: Muškarac
Odg: Sema povezivanja releja
« Odgovor #66 poslato: Maj 27, 2012, 11:13:39 posle podne »
Ne stavlja se bre osigurac zbog releja nego zbog potrosaca. Taj ruski je mozda trpeo 30A a svi ostali koji kod nas mogu da se nadju ne mogu da istrpe vise od 15 koliko god na njemu da pise.
Za sirenu ide osigurac od 10A do 15A, zavisno od same sirene a za farove stavi 20A ako ide jedan za oba fara a po 10A ako stavljas za svaki far posebno.

Releji se stavljaju unutra kod table, to sto si napred stavljao samo ti komplikuje posao i kasnije ce ti stvarati probleme zbog vlage.
« Poslednja izmena: Maj 27, 2012, 11:16:15 posle podne od strane Djole DMC »

Van mreže cvijander

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 3856
  • Age: 39
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +47/-12
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Golf 2 Tas+Mexico
Odg: Sema povezivanja releja
« Odgovor #67 poslato: Maj 27, 2012, 11:19:39 posle podne »
Za farove ide taj jedan ,na kojem nema oznaka jacine (ima samo ugravirano polozaj pinova  30 85 86 87 87 tj sta je prekidac a sta izvod ) ,
a za sirenu isao je taj jedan relej ruski od 30A (postoji cak 90 posto  da taj relej i nije za tu sirenu ,posto imam izvucenu zicu i za jos jednu sirenu)
Provericu to sutra
Hvala Djole na odgovoru /ima

Ok ,ajde videcu da ih onda preselim unutra kod table ,ala ce komsija da me lincuje zbog toga  bonk .
Pa da onda ovi carevi koji su ugradjivali su bili i najpametniji ,samo su malo ogrebali zicu kod  levog fara za dugo svetlo ,dodali na nju kabal od 10 cm do releja ,jos 10 cm za kabal koji ide od releja do akumulatora i masa sa sasije jos 10 cm i ako su jos najvise metar kabla za oba kratka svetla i njihov posao je gotov ,a ja sad moram sve to da vracam u kabinu sa minimum 5/6 metara kabla  bonk
« Poslednja izmena: Maj 27, 2012, 11:23:50 posle podne od strane 14henry »

Van mreže Djole DMC

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 3372
  • Age: 38
  • Lokacija: Kragujevac-Kraljevo
  • Karma: +143/-67
  • Pol: Muškarac
Odg: Sema povezivanja releja
« Odgovor #68 poslato: Maj 27, 2012, 11:24:06 posle podne »
Normalno da nije, ne moze ruski relej da bude na nemackom autu bleh
Nadji brate na otpadu fabricki relej od VW i stavi sigurnu stvar, nadji i fabricke osigurace jer s' obzirom da stavljas kineske releje i kucista osiguraca verovatno koristis i kineske releje a oni ne crkavaju vec se pale/

Van mreže Djole DMC

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 3372
  • Age: 38
  • Lokacija: Kragujevac-Kraljevo
  • Karma: +143/-67
  • Pol: Muškarac
Odg: Sema povezivanja releja
« Odgovor #69 poslato: Maj 27, 2012, 11:26:51 posle podne »
Ne znam zasto stavlajs novu instalaciju, fabicka na tvom autu je dovoljnog preseka za 100W sijalice?

A mogao bi ti batice i jedan pp aparat da obezbedis, ono, nek ima zlu ne trebalo  lollol

Van mreže cvijander

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 3856
  • Age: 39
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +47/-12
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Golf 2 Tas+Mexico
Odg: Sema povezivanja releja
« Odgovor #70 poslato: Maj 27, 2012, 11:28:30 posle podne »
Sve stavljam italijanske stvari ,zato golf i baguje  :) Koji da trazim fabicki relej ,tj koju oznaku da trazim na otpadu ?
pp vec stoji u gepeku ,ali mi je nejasno zasto sada pp ,kad je 99 stvari tj diode poskidane ,sad samo pomeram releje sa maske  coilleo2tj.

Pa premestam instalaciju jer su stavili dva releja jako blizu i akumulatora i levog fara pa mi je velika umetnost da zamenim sijalice ,a u ostalom rekao si da moram da imam i osigurace kako bi zastitio potrosace ,pa kad sam vec kaskopusao,hocu da to uradim kako treba  beer.
« Poslednja izmena: Maj 27, 2012, 11:37:11 posle podne od strane 14henry »

Van mreže Djole DMC

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 3372
  • Age: 38
  • Lokacija: Kragujevac-Kraljevo
  • Karma: +143/-67
  • Pol: Muškarac
Odg: Sema povezivanja releja
« Odgovor #71 poslato: Maj 27, 2012, 11:38:34 posle podne »
PP zbog tih "italijanskih" stvari batice   bicedobro
"Lampa" je kineska roba, to sto tamo pise Italy je isto k'o sto na tarabi pise piii...

Osiguraci cuvaju instalaciju i auto a ne potrosace ;)
« Poslednja izmena: Maj 27, 2012, 11:41:13 posle podne od strane Djole DMC »

Van mreže cvijander

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 3856
  • Age: 39
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +47/-12
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Golf 2 Tas+Mexico
Odg: Sema povezivanja releja
« Odgovor #72 poslato: Maj 27, 2012, 11:43:53 posle podne »
Pa daj onda broj za taj fabricki ,da znam sta da trazim na otpadu .

Van mreže Djole DMC

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 3372
  • Age: 38
  • Lokacija: Kragujevac-Kraljevo
  • Karma: +143/-67
  • Pol: Muškarac
Odg: Sema povezivanja releja
« Odgovor #73 poslato: Maj 27, 2012, 11:53:10 posle podne »
Bilo koji prekidacki, 53 npr/

Van mreže Zare91

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 651
  • Age: 32
  • Lokacija: Jagodina
  • Karma: +30/-53
  • Pol: Muškarac
  • 200 na sat. . . (sad ide preko 200) ^^
  • Auto: MK1 Cabrio
Odg: Sema povezivanja releja
« Odgovor #74 poslato: Jun 03, 2012, 05:41:12 posle podne »
:D koliko ja znam relej sluzhi da se uprawlja welikom strujom pomocu male. . .  :) tako nekako . .. . :D 
uglawnom a mozhe da sluzhi i za promenu sturje  :D  da se plus pretwori u minus i obrnutooo :) swashta mozhe sa relejem ne sluzhi samo za swetla. . . : )
prva potpis druga i u oblaku si dima. . .

Van mreže FMJ

  • VW Početnik
  • Poruke: 30
  • Lokacija: bg
  • Karma: +11/-3
  • Pol: Muškarac
  • Auto: putnički
Odg: Sema povezivanja releja
« Odgovor #75 poslato: Jun 21, 2012, 11:00:42 posle podne »
Za "golf-cabrio": MOLBA, voleo bih da mi objasnite kako to rele može da pretvara plus u minus?!?

Van mreže Kosta

  • Konstantin
  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 4508
  • Lokacija: Valjevo , Srbija
  • Karma: +64/-11
  • Pol: Muškarac
    • vw-club.rs
  • Auto: GOLF Mk6 2.0 TDI
Odg: Sema povezivanja releja
« Odgovor #76 poslato: Jun 21, 2012, 11:11:46 posle podne »
Verovatno se nije dobro izrazio, pretpostavljam da je mislo da pomoću komandnog plusa može da se
propusti-dovede masa na željenu poziciju.

Van mreže boban85

  • VW Početnik
  • Poruke: 46
  • Lokacija: novi sad
  • Karma: +1/-4
  • Auto: passat b3 1.6Tdinterc.
Odg: Sema povezivanja releja
« Odgovor #77 poslato: Jun 26, 2012, 11:32:33 posle podne »
moze li mi neko reci koj je relej relej zmigavaca i nakom mestu mora biti?
ima li tu vise varijanti ili samo jedna?
jer se kod mene i dr. clana ne slazu brojevi releja, a ja bih voleo da bude kako treba kod mene

problem je sto je tih, tako da vec pri najmanjoj buci se ni ne primecuje rad zmigavaca

sorry, pasat b3
« Poslednja izmena: Jun 27, 2012, 01:12:12 pre podne od strane boban85 »

Van mreže Djole DMC

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 3372
  • Age: 38
  • Lokacija: Kragujevac-Kraljevo
  • Karma: +143/-67
  • Pol: Muškarac
Odg: Sema povezivanja releja
« Odgovor #78 poslato: Jun 27, 2012, 09:39:49 posle podne »
Na B3 je prvi s' desna u gornjem redu, oznaka 21. Tako mora biti ako je fabricki. Jedino ako je stavljen od neke druge marke vozila pa nema tu oznaku ali mora biti isto sa tri buksne kao fabricki.

Van mreže boban85

  • VW Početnik
  • Poruke: 46
  • Lokacija: novi sad
  • Karma: +1/-4
  • Auto: passat b3 1.6Tdinterc.
Odg: Sema povezivanja releja
« Odgovor #79 poslato: Jun 28, 2012, 02:38:24 posle podne »
nadjoh ga, imam 21 ali u drugom redu, gornjem...
e sad koji bi bio razlog zasto mi tiho "skljocaju" migavci