Autor Tema: [audi A3 BSE] Svetli dim iz auspuha  (Pročitano 5462 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže falco13

  • VW Početnik
  • Poruke: 3
  • Lokacija: KG
  • Karma: +0/-0
  • Pol: Muškarac
  • Auto: audi a3
[audi A3 BSE] Svetli dim iz auspuha
« poslato: Maj 20, 2021, 11:44:59 posle podne »
Pozdrav!

Imam audi a3, 2007, 75 KW BSE (benzinac+LPG) koji je presao 199 000 km. Posle 200 predjenih kilometara po kupovini (do tada je presao oko 167 000 km) primetio sam da trosi ulje (cca 80ml na 100km) i da cadjavi auspuh. 
Odvezao sam zbog toga kod jednog majstora (na preporuku) i koji je navodno zamenio sve ventile, ali problem nije resen (taj mastor me je posle nagovarao da kupim drugi motor...). Posle puno trazenja, odvezao sam auto kod drugog majstora koji mu je zamenio sve karike (rekao da motor nije los) i problem sa trosenjem ulja je bio resen (merenja i. gasova na registraciji su bila dobra a pre toga nisam mogao da prodjem registraciju).

Al posle tipa 3000km poceo je opet da pusi (i cini mi se da sve vise i vise) cak i na leru. Pogotogo kada se zagreje leti na leru pusi toliko da su mi par puta ljudi skretali paznju jer misle da auto gori...
Dim je svetao (ne trosi rashladnu tecnost), auspuh ima samo malo cadji ali nista neuobicajno (reci majstora iz ovlascenog audi servisa) i rekao bih da ne trosi ni ulje (valjda bi se to videlo i po auspuhu), mada sada retko vozim i uglavnom po gradu. Kada sam odvezao na merenje izduvnih gasova, koncetracija ugljen-monoksida je bila preko 0.3 tako da auto nece moci da prodje registraciju po novim pravilima...
Odvezao sam onda kod cetvrtog majstora koji mi je rekao da dimi a i curka voda iz auspuha jer je auspuh hladan a i lose gorivo. A mozda je i EGR ventil, MAC sonda (ili tako nesto), lambda sonda, da ne bi trebalo da bude katalizator i da sve to kosta. Plinski uredjaj radi kako treba (proverio sam i u drugom servisu nego gde radim). Osim tog dima (za koji bih rekao da smrdi drugacije nego ranije) i losih izduvnih gasova nema drugih simptoma. Auto lepo vuce, nema gresaka na dijagnostici, kompresija je isto OK, ...

Sta mislite da bi mogao da bude problem?

Hvala unapred!

Van mreže falco13

  • VW Početnik
  • Poruke: 3
  • Lokacija: KG
  • Karma: +0/-0
  • Pol: Muškarac
  • Auto: audi a3
Odg: [audi A3 BSE] Svetli dim iz auspuha
« Odgovor #1 poslato: Jun 04, 2021, 01:00:00 posle podne »
Izgleda da je problem resen.
Prilikom zamene plinske boce i nekih elemenata na LPG sistemu prosle godine, majstor (ovlasceni servis za LPG sistem) je otkacio kabal uredjaja koji otvara i zatvara dovod vazduha motoru.  boodala
Iz tog razloga, stari vazduh se nije vracao u motor (valjda preko EGR ventila) na sagorevanje vec je isao direktno u izduvni sistem. Najgore je sto sam primetio da ima jedan slobodan kabal sa konektorom ali nisam znao zasta sluzi. Ajd sto nisam ja skontao, vise je razocaravajuce da majstori (iz zvanicnog audijevog servisa, drugog LPG servisa,...) nisu to primetili. Svi se odmah hvataju za otvaranje motora i ne slusaju sta im se prica. Na kraju sam otisao kod "krivca" na godisnju kontorlu plinskog sistema, objasnio sam simptome (srecom su me saslusali) i onda su ukapirali glupost koju su napravili (al nisu priznali). Vozio sam posle servisa auto nekih 20 minuta (zagrejao se po obicaju) i sve je izgledalo normalno. Videcu da ga vise provozam duze sada za vikend.

Znaci, godinu dana nerviranja, odlaska u razne servise na preporuku, bacene pare i sve to zbog ljudske gluposti boodala

Ispada da covek treba da se razume u sve zivo u danasnje vreme...
 

Van mreže bogdanPG

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1223
  • Age: 37
  • Lokacija: Podgorica
  • Karma: +22/-9
  • Pol: Muškarac
  • Auto: a4 allroad, golf 5
Odg: [audi A3 BSE] Svetli dim iz auspuha
« Odgovor #2 poslato: Jun 04, 2021, 01:06:47 posle podne »
I ja sam zamalo tako otvorio motor zbog gluposti, a prije toga promijenio podizace ventila i vec bio kupio bregastu i da sam stavio novu bregastu to bi prestalo ali nije bilo do nje inace...poenta je da sam zamalo bacio preko 200e, a igrom slucaja rijesio bez centa ali aj sad da ne objasnjavam