Autor Tema: Lim koji stiti diskove od prasine (ili kako se vec zove taj deo)  (Pročitano 9584 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže dejanmartin

  • VW Početnik
  • Poruke: 41
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +2/-0
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Passat B5.5 2.0B
Lim koji stiti diskove od prasine (ili kako se vec zove taj deo)
« poslato: Mart 01, 2020, 02:14:57 posle podne »
Zdravo svima,

Na zadnjim kocnicama trule su te limene maske, stitnici za diskove, ne znam kako se zovu a internet kaze "rear brake dust shields".
Toliko su trule da sam otkinuo dobar komad lima koji je slobodno landarao. Stavio sam nove diskove pa mi zao da budu bez te zastite.
Vidim da se mogu posebno poruciti (ne bih da skidam i menjam citav taj sklop vesanja) i zanima koliko su komplikovani za demontazu/montazu. Ima na YT snimaka ali ne konkretno za 3BG.
Sada znam kako skinuti diskove i celjusti da pridjem, ali ovoga se bojim. Ne trebam ni napominjati da je pet srafova koji drze te limove zardjalo u pm, i da nemam brener/gorionik/bacac plamena.
Necu se u to upustati narednih mesec dana sigurno, pa imamo vremena da nadjemo neko resenje  :26.

Van mreže raca1

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1789
  • Age: 48
  • Lokacija: JAPAN
  • Karma: +96/-12
  • Pol: Žena
  • Auto: YAMAHA
Odg: Lim koji stiti diskove od prasine (ili kako se vec zove taj deo)
« Odgovor #1 poslato: Mart 01, 2020, 03:22:00 posle podne »
Mora sve da se rasturi da bi se zamenili ti limovi,. Troškovi migu biti veći od samih limova, zavisi kakve si sreće.
Smorio se ko Saša Matić u bioskopu.

Van mreže raca1

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1789
  • Age: 48
  • Lokacija: JAPAN
  • Karma: +96/-12
  • Pol: Žena
  • Auto: YAMAHA
Odg: Lim koji stiti diskove od prasine (ili kako se vec zove taj deo)
« Odgovor #2 poslato: Mart 01, 2020, 07:42:04 posle podne »
Smorio se ko Saša Matić u bioskopu.

Van mreže BladeBG

  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 5025
  • Age: 37
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +107/-75
  • Pol: Muškarac
  • Gram rada, vredniji je od tone teorije.
  • Auto: VW Passat B5.5 1.9TDI Variant
Odg: Lim koji stiti diskove od prasine (ili kako se vec zove taj deo)
« Odgovor #3 poslato: Mart 02, 2020, 10:31:07 pre podne »
E da se skidaju ovako kao na klipu...Ti srafovi na zadnjim lezajevima umeju da budu nemoguca misija, bar u kucno-amaterskim uslovima. Ja sam kupio nove te limove, sredio, ofarbao i stoje mi. Jer mi za taj posao treba mnogo vremena. Jedan sraf sam probao da odvijem, nije islo, oblajznuo je, a naprskao sam ga nekim odvijac sprejem sa zadnje strane, na suvo nisam ni hteo da pokusavam, to nije odvijano od kada je auto napravljen. Oblajznuo sraf, a ni da mrdne. badmood

Kad nadjem vremena sa prvim toplijim danima cu da probam prvo sa boljim odvijac-sprejem, ako ne ide, onda grejanje brenerom, a ako ne uspe ni to, da navarim maticu, pa cu tako odviti.

Inace, nabavio sam i nove srafove, isto inbuse 8, ove necu vracati.
« Poslednja izmena: Mart 02, 2020, 10:32:43 pre podne od strane BladeBG »

Najbolji način da nešto uradite je da prekinete pričate i počnete da radite.

Van mreže raca1

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1789
  • Age: 48
  • Lokacija: JAPAN
  • Karma: +96/-12
  • Pol: Žena
  • Auto: YAMAHA
Odg: Lim koji stiti diskove od prasine (ili kako se vec zove taj deo)
« Odgovor #4 poslato: Mart 02, 2020, 01:28:22 posle podne »


Probaj ovo da nađeš, pozajmiš za odvijanje, međutim pravi problem nastaje kad se otkine glava na šrafu. Za nove šrafove nadam se da si nabavio 10.9 kvaliteta.
Smorio se ko Saša Matić u bioskopu.

Van mreže eskachagt

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 2228
  • Lokacija: Banja Luka - Nišići
  • Karma: +46/-7
  • Pol: Muškarac
  • Auto: VW Golf II D
Odg: Lim koji stiti diskove od prasine (ili kako se vec zove taj deo)
« Odgovor #5 poslato: Mart 02, 2020, 04:40:25 posle podne »
Raca kako se zove ova džidža za odvijanje? Jesil je testirao, kako radi? Moram ovo potražit gdje da kupim...
VW fan

Van mreže raca1

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1789
  • Age: 48
  • Lokacija: JAPAN
  • Karma: +96/-12
  • Pol: Žena
  • Auto: YAMAHA
Odg: Lim koji stiti diskove od prasine (ili kako se vec zove taj deo)
« Odgovor #6 poslato: Mart 02, 2020, 06:08:29 posle podne »
Alat za zalomljene matice i vijke, Setovi za vađenje vijaka, Odvijač oštećenih šrafova... nema tačan naziv, kako kod koga, radi dobro dok ima glave na vijku.
Imaš i ove kontra burgije za vađenje, one su mi dosta puta pomogle kada se otkine šraf, mada kad zapekne bez brenera sve ide teško.



Zaplašismo čoveka možda sad neće ni da stavlja zaštitne limove  :)... ali uvek je bolje da unapred računaš na sve loše što može da se desi
Smorio se ko Saša Matić u bioskopu.

Van mreže dejanmartin

  • VW Početnik
  • Poruke: 41
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +2/-0
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Passat B5.5 2.0B
Odg: Lim koji stiti diskove od prasine (ili kako se vec zove taj deo)
« Odgovor #7 poslato: Mart 02, 2020, 07:14:56 posle podne »
Ne da neću da menjam zaštitne limove nego sam se dvoumio dal' da vam uopšte odgovorim  :57  lollol
Svima vama hvala na konstruktivnoj diskusiji i savetima, mada ne mogu reći da je to ono što sam želeo da čujem.
Ovo je ipak posao za profesionalce. Puno toga može poći po zlu a ne mogu dozvoliti da mi auto stoji rasturen na klocnama u garaži.
Nemam toliko ni znanja ni alata, a da sve kupujem da bih jednom koristio - nema smisla. Sačekaće ili sledećeg vlasnika ili mene da se odobrovoljim i odvezem ga u servis.
Još jednom - puno ste mi pomogli, tj. spasili me agonije, hvala vam!

Van mreže BladeBG

  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 5025
  • Age: 37
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +107/-75
  • Pol: Muškarac
  • Gram rada, vredniji je od tone teorije.
  • Auto: VW Passat B5.5 1.9TDI Variant
Odg: Lim koji stiti diskove od prasine (ili kako se vec zove taj deo)
« Odgovor #8 poslato: Mart 02, 2020, 07:34:47 posle podne »
Raco,
Imam 10-ku samo za oblajznule glave od srafova. Nasao sam na komad, slucajno. Kupio bi ceo komplet, nego nije bilo. Nakuca se, pa se odvije.
Kad se otkine glava, razbusivanje, pa kontra burgije, ove kao sto si postavio. To imam. Ili u krajnjoj liniji da se stavi podloska tu gde je sraf zalomljen i da se zavari na to parce srafa koje je ostalo unutra. Pa matica da se zavari preko i odvijes.  Ja to obicno tako resavam, sem gde je velika mogucnost da se nesto sto je blizu osteti od toplote koju stvara var, a ne mogu to da odstranim dok zavarim, pa moram da razbusujem. Ovde nema sta...ABS senzor i kociona klesta se skinu (pomere), sve ostalo je daleko. A i samo to zalomljeno telo srafa se zagreje dok zavarujes, pa ce svejedno lakse ici.

dejanmartin,
Moze da se desi da sve ide kao treba, ali ako bude kao kod mene, ako nemas sav ovaj alat koji moze, a i ne mora da ti zatreba (mada sam skoro siguran da hoce), nemoj da pocinjes u kucnim uslovima. Plati, jeftinije ce da te kosta. Najgore je to kada nesto pocnes, pa krene kako ne treba i blokiran si. Msm kada znas i imas alat, sve moze da se resi. Ali retko ko ko se amaterski bavi ,,cackanjem" oko kola ima sve od alata za nepredviđene situacije.

Najbolji način da nešto uradite je da prekinete pričate i počnete da radite.

Van mreže raca1

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1789
  • Age: 48
  • Lokacija: JAPAN
  • Karma: +96/-12
  • Pol: Žena
  • Auto: YAMAHA
Odg: Lim koji stiti diskove od prasine (ili kako se vec zove taj deo)
« Odgovor #9 poslato: Mart 02, 2020, 08:15:29 posle podne »
Ako ima zdravog lima zakrpi i uživaj. Tri rupe i dobre nitne pa nakalemi lim kakav oćeš, možeš i original da ukrojiš. Kad bušiš stavi nešto pre diska za zaštitu i vozi.  majstor1  driving
Smorio se ko Saša Matić u bioskopu.

Van mreže Zgubidan

  • Super Moderator
  • Ultimate Member
  • ****
  • Poruke: 6852
  • Lokacija: Zemun
  • Karma: +138/-28
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Ibiza 6L & Ibiza 6J FR TDI
Odg: Lim koji stiti diskove od prasine (ili kako se vec zove taj deo)
« Odgovor #10 poslato: Mart 02, 2020, 08:32:40 posle podne »
Alat za zalomljene matice i vijke, Setovi za vađenje vijaka, Odvijač oštećenih šrafova... nema tačan naziv, kako kod koga, radi dobro dok ima glave na vijku.
Imaš i ove kontra burgije za vađenje, one su mi dosta puta pomogle kada se otkine šraf, mada kad zapekne bez brenera sve ide teško.



Zaplašismo čoveka možda sad neće ni da stavlja zaštitne limove  :)... ali uvek je bolje da unapred računaš na sve loše što može da se desi


Odlican alat i ko malo ima iskustva moze sam dosta toga da uradi ... raco  :26
Slobodni smo za svaku istinu,odgovorni pred njom i obavezni da je cuvamo od lazi.

Van mreže raca1

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1789
  • Age: 48
  • Lokacija: JAPAN
  • Karma: +96/-12
  • Pol: Žena
  • Auto: YAMAHA
Odg: Lim koji stiti diskove od prasine (ili kako se vec zove taj deo)
« Odgovor #11 poslato: Mart 02, 2020, 09:34:50 posle podne »
Najbolji alat je da odvezeš do Nina, pa neka se on pati   lollol, ali ne pati se ni on sa zarđalim lešinama, samo za normalne ljude  ;)

@Blade, ovo što izgleda lako na snimku je zbog alata, jer kad odvijaš mora na moment, mora na cim. Ako natežeš onda puca ili oblajzne, mora odlučno  :rolleyes: iznenadio bi se kako novo izgleda šraf kad se odvije, ako nije baš teška lešina. Ti šrafovi po pravilu stezanja se deformišu i trebalo bi da se stave novi i da se stegnu na odgovarajući moment, u praksi mogu i stari ako su dobri.

Dobar link o vijcima, vredi pročitati.

http://www.autoservisi.co.rs/Kategorija/2/vest/53/obican-sraf-ima-li-tu-nesto-sto-ne-znamo
Smorio se ko Saša Matić u bioskopu.

Van mreže BladeBG

  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 5025
  • Age: 37
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +107/-75
  • Pol: Muškarac
  • Gram rada, vredniji je od tone teorije.
  • Auto: VW Passat B5.5 1.9TDI Variant
Odg: Lim koji stiti diskove od prasine (ili kako se vec zove taj deo)
« Odgovor #12 poslato: Mart 03, 2020, 12:51:17 posle podne »
Naravno, jasno kao dan.

Pneumatski pistolj za odvijanje nemam, ali imam elektricni. Nije isto, naravno, ali vec mnogo puta mi je zavrsio posao. Pistolj i pravi vibracije, pa rdja popuca. Da ti kazem, sve sto sam radio na svom autu, a gde su bili srafovi koje sam jedva izvadio, nijedan nije izgledao novo, a da je dole nedge na trapu, ovi iz motornog prostora vec jesu. Ruku na srce, 18 godina ima taj auto.

Gde si bio tada da mi kazes, nisam se toga setio, da probam sa pistolje odmah, ali probao sam samo jedan sraf rucno, tako da ako ostale odvije pistolj, lako cu ovaj jedan da resim. Ali dobro, ja sam amater, ti si profesionalac, imas dnevno bar po 2 takva slucaja sa zapeklim srafovima. I jos nesto sam zaboravio da kazem. Pomaze, kada oblajzne inbus, da se nakuca prvi veci triple square ili kako ga neko zovu, toreks sa sitnim zubima. Skoro sam bas imao takve situacije, ne na kolima, ali metod je isti. Taj sraf se naravno posle baca, stavlja se drugi.

Najbolji način da nešto uradite je da prekinete pričate i počnete da radite.