Autor Tema: amortizeri i opruge  (Pročitano 8358 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže banderash

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 686
  • Age: 49
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +2/-2
  • Pol: Muškarac
  • vw builds cars-others just try to do it
amortizeri i opruge
« poslato: Jun 07, 2008, 03:22:22 pre podne »
zanima me da li neko moze detaljnije da mi objasni kako da zamenim zadnje amortizere i opruge na golfu 2 i na sta treba da obratim paznju----------samo bez glupog predloga idi kod majstora i te fore---ako ga sam ne uradim ko da i nije uradjeno
DRIVE IT WITH PRIDE

Van mreže Madison

  • Uprava Kluba
  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 13051
  • Lokacija: beogradski dođoš
  • Karma: +198/-79
  • Pol: Muškarac
  • Auto: mk1 cabrio GTI 16v, Golf 5 GTI
amortizeri i opruge
« Odgovor #1 poslato: Jun 07, 2008, 10:51:57 pre podne »
Pa ovako, ja sam sa drugom zamenio prednje, isti je fazon za zadnje, cak je i lakse  A i ne moras  da radis reglazu nakon zamene kao kod prednjih.

Znaci kod golfa: Naravno auto mora na dizalicu, i skine se tocak za amortizer koij hoces da zamenis.  Otvoris 5./3. vrata gepeka, i skines plastike sa strane ispod kojih su zvucnici. Mnoooogo ce te NERVIRATI  zavrtnji koje moras da skines jer su posledice ustede materijala, videces i sam       Kad to skines, ima dva plasticna poklopca koja pokrivaju vrhove amortizera i sraf koji ga drzi. E sad, mi nikako nismo uspeli da odvrnemo taj sraf      Znaci stavljali smo i w40, probali svakakvim alatima, ma nista! Na kraju smo odustali... E, sad, nadam se da nece kod tebe biti tako, jer smo srafove na prednjim amortizerima lako odvili. Znaci kad odvijes sraf, ostaje ti i sraf na donjem delu amortizera, malo drmas gore dole, u stranu, i izvuces amort sa oprugom odozdo, i mislim da je to to. Izvadis amortizer, opruga se ne pricvrshcuje nicim, samo je stavljena na amortizer. Ustvari, imaces tu jos neke srafove, i onaj tanjir na vrhu amorta, ali nije nista komplikovano. Na isti nacin samo suprotnim smerom vratis amort i oprugu i    
poz!

PS: Mnogo je lakse odraditi ovo na hidraulicnim dizalicama  

Van mreže banderash

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 686
  • Age: 49
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +2/-2
  • Pol: Muškarac
  • vw builds cars-others just try to do it
amortizeri i opruge
« Odgovor #2 poslato: Jun 07, 2008, 11:18:13 pre podne »
hvala jos me zanima samo da li ima neka fora kod stavljanja opruge na amort i jel mora da se opruga napreze prilikom stavljanja-mada pretpostavljam da nemora jer je auto vec na dizalici-i da li i pozadi imaju solje ili nesto sl.jer kad krenem da radim da nemoram da ostavljam posao i trcim do radnje  ---da zasto hocu to da radim--pa oslabile opruge i kad njih vec menjam menjacu i amortizere da nebih morao dvaput isti posao da radim
DRIVE IT WITH PRIDE

Van mreže Madison

  • Uprava Kluba
  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 13051
  • Lokacija: beogradski dođoš
  • Karma: +198/-79
  • Pol: Muškarac
  • Auto: mk1 cabrio GTI 16v, Golf 5 GTI
amortizeri i opruge
« Odgovor #3 poslato: Jun 07, 2008, 11:31:46 pre podne »
Dobro si me podsetio, zaboravih, opruge smo dvema stegama pricvrstili da ne bi mozda izletele kad ih skidamo  Znaci prvo smo skinuli ceo amortizer zajedno sa oprugom sa auta, pa smo onda tek skinuli oprugu.
Ako uzimas nov amortizer, dobices uz njega sve sto ti treba, mislim da nece imati potrbe da trcis do ranje

Van mreže stdeyan

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 821
  • Age: 41
  • Lokacija: zrenjanin
  • Karma: +1/-0
  • Pol: Muškarac
amortizeri i opruge
« Odgovor #4 poslato: Jun 07, 2008, 03:03:42 posle podne »
zadnji amorti se veoma lako skidaju .

imas matice gore u solji i sraf dole kod dobosa/na torziji.

neki poseban postupak ja nisam pratio, a pre par dana sam u roku od 2 sata skiuno stare, stavio nove, skuno nove, vratio stare sa novim oprugama....

problema nisam imao , jedino sto me je opalio dobos prilikom skidanja i pocepao mi usnu ,ali i dalje ne znam kako smo uspeli da ga tako nategnemo ,a prvi put nisam imao taj problem....

obrati poaznju na ovo sto je Medison napisao za stezanje oprugama stegama ili ih uvezi zicom, ali ja to kod mene nisam radio .....

Van mreže jevta

  • VW Početnik
  • Poruke: 82
  • Age: 49
  • Lokacija: bg
  • Karma: +0/-0
  • Pol: Muškarac
amortizeri i opruge
« Odgovor #5 poslato: Jun 10, 2008, 10:59:41 posle podne »
A sto ne odes kod majstora  

Van mreže Madison

  • Uprava Kluba
  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 13051
  • Lokacija: beogradski dođoš
  • Karma: +198/-79
  • Pol: Muškarac
  • Auto: mk1 cabrio GTI 16v, Golf 5 GTI
amortizeri i opruge
« Odgovor #6 poslato: Jun 11, 2008, 12:16:48 posle podne »
Citat: jevta
A sto ne odes kod majstora  

[!--quoteo--][div class=\'quotetop\']QUOTE[/div][div class=\'quotemain\'][!--quotec--]samo bez glupog predloga idi kod majstora i te fore---ako ga sam ne uradim ko da i nije uradjeno[/quote]

Citaj malo, eto zasto  

Banderas, jesi uspeo da uradis nesto?

Van mreže jevta

  • VW Početnik
  • Poruke: 82
  • Age: 49
  • Lokacija: bg
  • Karma: +0/-0
  • Pol: Muškarac
amortizeri i opruge
« Odgovor #7 poslato: Jun 13, 2008, 12:49:44 posle podne »
NECE ON TO MENJATI BEZ  MAJSORA  

Van mreže Madison

  • Uprava Kluba
  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 13051
  • Lokacija: beogradski dođoš
  • Karma: +198/-79
  • Pol: Muškarac
  • Auto: mk1 cabrio GTI 16v, Golf 5 GTI
amortizeri i opruge
« Odgovor #8 poslato: Jun 13, 2008, 06:51:39 posle podne »
Nemoj da koristish CAPS LOCK, smatra se vikanjem
A zasto nece da zameni bez majstora? Nije neki zahtevan poduhvat, i nema bas sta da pokvari kao kod prednjih, tj. ne mora da radi reglazu nakon zamene.

Van mreže PEDJA_COACH

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 2043
  • Age: 37
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +12/-9
  • Pol: Muškarac
    • Eurodubs
  • Auto: Golf 3
amortizeri i opruge
« Odgovor #9 poslato: Jun 14, 2008, 02:56:01 pre podne »
Ne moze da pokvari,a moze samo da ako ne obezbedi to sve,ostane bez oka ili prstiju,a ovako kod majstora,imaju one makaze kojima se skidaju opruge,drugo ne mora da se smara,ali dobro verovatno ima vremena na pretek,pa moze da se zeza,ja nemam slobodnog vremena,jer radim ,a i sigurnije mi je da ih to chovek koji se bavi time odradi,a ne sam da petljam,pogotovo shto su to tochkovi...
Ne omalovazavam nikoga,nego samo kazem da postoje neki ljudi koji su uchili zanat za te stvari...
« Poslednja izmena: Jun 14, 2008, 03:02:10 pre podne od strane COACH GOLF mk1 »
SVI SRECNI! :D

http://eurodubs.com/

Van mreže banderash

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 686
  • Age: 49
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +2/-2
  • Pol: Muškarac
  • vw builds cars-others just try to do it
amortizeri i opruge
« Odgovor #10 poslato: Jun 14, 2008, 07:27:56 pre podne »
odradio sam.nije bilo problema pogotovo ne sa oprugama jer su one propale bile pa nisam morao da ih naprezem.e sad samo do njih je i bio problem a amortizeri su mi ok nego cim mi neko sedne pozadi auto legne skroz.menjao sam gume amortizera,solje amortizera i opruge.jedino me zezala ona plastika koja drzi dasku jer na jednoj strani nisam mogao da je odvijem ali nije mi nesto puno smetala.tako da sam amortizere vratio pa kad propadnu onda cu morati sve ponovo.e sad cene-opruge su obe 2400din,solje 700din par,i dve gume amortizera su 800din.jedino me zezala jedna kao metalna biksna oko 4cm dugacka jer je bila zalepila za amortizer ali sam je nekako izbio sekacem.jevticu nisam bio kod majstora nego sam sam odradio,ali da sam ti rekao da sam sam odradio ti bi me terao da i tebi odradim amortizere
DRIVE IT WITH PRIDE

Van mreže Madison

  • Uprava Kluba
  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 13051
  • Lokacija: beogradski dođoš
  • Karma: +198/-79
  • Pol: Muškarac
  • Auto: mk1 cabrio GTI 16v, Golf 5 GTI
amortizeri i opruge
« Odgovor #11 poslato: Jun 14, 2008, 11:36:20 pre podne »
Bravo Borise!!!   Rekoh ja da ce covek sam da uradi, kad je vec rekao    hehem znao sam da neces moci da skines onu plastiku zbog glupih zavrtnja...

Van mreže Kosta

  • Konstantin
  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 4508
  • Lokacija: Valjevo , Srbija
  • Karma: +64/-11
  • Pol: Muškarac
    • vw-club.rs
  • Auto: GOLF Mk6 2.0 TDI
amortizeri i opruge
« Odgovor #12 poslato: Jun 14, 2008, 11:41:46 pre podne »
Zadnji na dvojci se rade prilicno lako, kao sto si i sam video, ali za prednje je neophodan alat za sabijanje opruga.

Za zadnje i kad su nove opruge netreba alat jer ima dovoljna duzina amortizera da se montira i bez sabijanja, dok kod prednjih to nije moguce.

Van mreže stdeyan

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 821
  • Age: 41
  • Lokacija: zrenjanin
  • Karma: +1/-0
  • Pol: Muškarac
amortizeri i opruge
« Odgovor #13 poslato: Jun 14, 2008, 02:42:28 posle podne »
vidis    lako  

nadam se da nisi popio oprugu ili nesto slicno po prstima ili ustima kao ja  

nego sto se tice voga `kod majstora da ili ne` ....
ako je vec neko postavio pitanje ovde na foruma ,onda ocekuje neki savet, licno iskustvo ili nesto trece,   nesto vise od komentara `idi kod majstora...` , to je bar moje misljenje... ok je to kad neko obrazlozi `idi zajebano je ili idi glava je u pitanju.... `

Van mreže jevta

  • VW Početnik
  • Poruke: 82
  • Age: 49
  • Lokacija: bg
  • Karma: +0/-0
  • Pol: Muškarac
amortizeri i opruge
« Odgovor #14 poslato: Jun 14, 2008, 09:33:31 posle podne »
Prava si Dzaja varaja  P.S necu smarati tabe nego tvog morskog majstora POZDRAV BOKI

Van mreže Kosta

  • Konstantin
  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 4508
  • Lokacija: Valjevo , Srbija
  • Karma: +64/-11
  • Pol: Muškarac
    • vw-club.rs
  • Auto: GOLF Mk6 2.0 TDI
amortizeri i opruge
« Odgovor #15 poslato: Jun 15, 2008, 01:37:14 pre podne »
Pazi, covek sve moze da uradi sam ako ima znanje i alat, samo je pitanje koliko mu ide od ruke i koliko se isplati.

Ja npr. sam radim generalne motora sebi i prijateljima dok za radove oko trapa idem kod majstora koji je uhodan i mnogo brze odradi posao nego sto bih ja to radio

Van mreže Genius

  • VW Početnik
  • Poruke: 26
  • Age: 38
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +0/-0
    • http://genius.users.cg.yu
amortizeri i opruge
« Odgovor #16 poslato: Jun 16, 2008, 02:36:14 posle podne »
imam jedan problem ...

stavljao sam skoro sva 4 nova amortizera i soljice i sve ostalo sto ide uz njih

i sad kad motam pun desni cujem neko pucketanje slicno zglobu kad pocinje da otkazuje (ali znam da nije zglob stavio sam novi  )

sta mislite sta moze da bude ..?

Van mreže Madison

  • Uprava Kluba
  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 13051
  • Lokacija: beogradski dođoš
  • Karma: +198/-79
  • Pol: Muškarac
  • Auto: mk1 cabrio GTI 16v, Golf 5 GTI
amortizeri i opruge
« Odgovor #17 poslato: Jun 16, 2008, 11:17:46 posle podne »
Kakvo pucketanje, odakle dolazi zvuk?
I nemoj nikad da okreces pun volan, vec kad okrenes pun, malo vrati, jer ako ims servo( a verovatno imas) onda on i dalje pumpa a ne moze vise, i hoce da ti cvili kais, a i brze se sjebe pumpa

Van mreže Genius

  • VW Početnik
  • Poruke: 26
  • Age: 38
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +0/-0
    • http://genius.users.cg.yu
amortizeri i opruge
« Odgovor #18 poslato: Jun 17, 2008, 01:24:19 pre podne »
znaci isti zvuk kao kod homokinetickog zgloba znaci kod desnog prednjeg tocka cujem pucketanje i to samo kad okrenem do kraja na desnu stranu volan ... znam da ne treba okretati volan do kraja ali ne bi trebalo ni da pucketa nista valjda kad okrenes ...

Van mreže PEDJA_COACH

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 2043
  • Age: 37
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +12/-9
  • Pol: Muškarac
    • Eurodubs
  • Auto: Golf 3
amortizeri i opruge
« Odgovor #19 poslato: Jun 17, 2008, 01:59:28 pre podne »
moguce ,da ti je otishao homokinetichki zglob..
Idi da proverish to...  

A shto se tiche ovog " uradi sam" ja sam uvek za to da treba uraditi sam sve shto mozesh,ali opet neke stvari bash i ne bi trebalo ....
Ipak kad uradim neshto sam to mi je draze,nego da mi neko drugi odradi.. Zar ne?
SVI SRECNI! :D

http://eurodubs.com/