Autor Tema: Golf Mk4 TDI_Nagib prednjeg točka_da li može da se podesi?  (Pročitano 3380 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže TheViljuska

  • VW Početnik
  • Poruke: 165
  • Age: 26
  • Lokacija: Zajecar
  • Karma: +5/-1
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Golf 2 1.6d, Golf 4 TDI
Golf Mk4 TDI_Nagib prednjeg točka_da li može da se podesi?
« poslato: Januar 03, 2019, 07:21:28 posle podne »
Prilikom provere reglaže majstor mi je rekao da prednji desni točak ima veći nagib U MINUSU od levog i to veći od dozvoljenog.
Sve drugo je po njemu OK (kugle, letva, brkovi, krajevi spona, selen blokovi, šolje amortizera - nove, itd.) i parametri za pravac točkova su u granicama propisanih, u vožnji ništa ne lupka, ali pri većim brzinama primetio sam da auto pomalo vuče u desno i majstor kaže da je to zbog tog nagiba.
Po njemu, sve ukazuje da je verovatno kriv stožer amortizera, jer taj nagib više ne može da se šteluje osim onoliko koliko je uspeo da ga malo koriguje ka plusu pomeranjem "kugle", tj.jabučice, ali je to bilo nedovoljno.
Gume (zimske) su stavljene nove otprilike pre 3000 km, ali mislim da je desna za nijansu više "pojedena" sa unutrašnje strane od leve.
Međutim, juče sam ja ponovo skinuo točak i malo gledao ceo sklop, pa sam primetio da je telo amortizera koje je uglavljeno u glavčinu točka otprilike za 1 cm zaokrenuto ulevo, jer ulegnuće sa nalepnicom na kojoj piše oznaka sa bar kodom nije u pravcu centra točka (kao na levoj strani i kao na nekoliko drugih golfova na kojima sam danas pogledao kako stoje) a takođe se vidi da je pokrivljena i metalna vođica (sa zadnje strane amortizera) koja ulazi u žljeb kroz koji prolazi šraf kojim se steže amortizer !?! Nažalost, zaboravio sam to da slikam, ali nadam se da je jasno o čemu se radi...
Da li ovo može da utiče na nagib točka?
Da li možda vredi "prošlicovati" rupe na nosaču kugle kako bi se ona još malo uvukla prema viljušci i da se tako još malo dotera nagib?
Da li još nešto može da utiče na nagib točka, npr. šolja amortizera, opruga, kapa, itd, itd?
Auto je Golf Mk4 2001.godište, 66kw/90ks

Van mreže raca1

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1770
  • Age: 48
  • Lokacija: JAPAN
  • Karma: +96/-12
  • Pol: Žena
  • Auto: YAMAHA
Odg: Golf Mk4 TDI_Nagib prednjeg točka_da li može da se podesi?
« Odgovor #1 poslato: Januar 03, 2019, 07:33:17 posle podne »
Ajd slikaj taj amortizer. Ako je sve u redu nagib se nasteluje pomeranjem kugle.
Smorio se ko Saša Matić u bioskopu.

Van mreže TheViljuska

  • VW Početnik
  • Poruke: 165
  • Age: 26
  • Lokacija: Zajecar
  • Karma: +5/-1
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Golf 2 1.6d, Golf 4 TDI
Odg: Golf Mk4 TDI_Nagib prednjeg točka_da li može da se podesi?
« Odgovor #2 poslato: Januar 04, 2019, 06:11:50 posle podne »
Evo slika kako stoji amortizer kod mene, crvenom bojom i strelicama sam označio vertikalu prema kojoj se vidi da je amortizer zaokrenut u jednu stranu (ulevo), dok je na drugoj strani auta taj zaravnjeni deo sa nalepnicom na koj je oznaka proizvođača i bar kod baš u pravcu centra točka/glavčine, odnosno osovine (to nisam slikao je me je mrzelo da skidam točak na toj strani, ali je to isto kao na ovim slikama - PRIMERA skinutih glavčina sa amortizerima (1 i 2). Tu je i slika zakrivljenog amortizera otpozadi, ali se na njim možda i ne vidi dobro da je i onaj metalni usmerivač koji prolazi kroz šraf kojim se steže amortizer za glavčinu takođe iskirvljen...










Slikao sam koliko sam mogao desnu (prve dve slike kugle) i levu kuglu (treća slika kugle) onako kako stoje na autu, pri čemu mi se čini da je leva kugla (gde je dobar nagib) nekako više uvučena u viljušku od desne (gde nije dobar nagib), ali pošto ne može više od toga da se pomera, pada mi na pamet da možda to nije odgovarajuća kugla, odnosno jabučica !?!








Ovo što je zamašćeno je zato što sam sve malo podmazivao da bih izvukao amortizer iz ležišta i probao da ga vratim u normalu, ali to nisam uspeo, a jednio sam uspeo da polomim šraf kojim drži amortizer, pa sam zato stavio novi :)
« Poslednja izmena: Januar 04, 2019, 06:16:38 posle podne od strane TheViljuska »

Van mreže raca1

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1770
  • Age: 48
  • Lokacija: JAPAN
  • Karma: +96/-12
  • Pol: Žena
  • Auto: YAMAHA
Odg: Golf Mk4 TDI_Nagib prednjeg točka_da li može da se podesi?
« Odgovor #3 poslato: Januar 04, 2019, 07:07:40 posle podne »
Kod tebe je zarotiran amortizer u glavčini?  Ne znam kako se to desilo osim nekog jakog udarca? Ne utiče koliko je amortizer rotiran na nagib točka, još nešto je tu otišlo van mere.
Smorio se ko Saša Matić u bioskopu.

Van mreže TheViljuska

  • VW Početnik
  • Poruke: 165
  • Age: 26
  • Lokacija: Zajecar
  • Karma: +5/-1
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Golf 2 1.6d, Golf 4 TDI
Odg: Golf Mk4 TDI_Nagib prednjeg točka_da li može da se podesi?
« Odgovor #4 poslato: Januar 04, 2019, 11:34:17 posle podne »
Da, baš tako...zarotiran je, ali ne znam kako i kada se to desilo, jer kod mene sigurno nije od kada sam kupio auto pre godinu dana, odnosno verovatno je kod nekog od prethodnih vlasnika taj skop doživeo žešći udarac koji je mogao ga toliko pomeri iz ose...
Amortizer se inače ponaša sasvim normalno, lepo radi, ne curi, ne lupka, ali ja moram nekako da rešim problem pa ne znam da li da za početak zamenim njega jer se možda on i pokrivio od tog udarca, iako to ne deluje tako na prvi pogled?
Šta je sledeće sumnivo ako točak i dalje bude u nedozvoljenom minusu? Kugla? Balans štangla? Glavčina? 
« Poslednja izmena: Januar 04, 2019, 11:37:21 posle podne od strane TheViljuska »

Van mreže raca1

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1770
  • Age: 48
  • Lokacija: JAPAN
  • Karma: +96/-12
  • Pol: Žena
  • Auto: YAMAHA
Odg: Golf Mk4 TDI_Nagib prednjeg točka_da li može da se podesi?
« Odgovor #5 poslato: Januar 05, 2019, 02:03:45 pre podne »
Ne vidim za koliko stepeni je zarotiran a i nije mi jasno kako. Možda je neko pre menjao pa nabio na presu ili šta znam.
200-250€ za nove i polovne delove i možeš da remontuješ komplet prednji trap. Do tad se vozi i stavi neke jeftine gume.
Smorio se ko Saša Matić u bioskopu.

Van mreže TheViljuska

  • VW Početnik
  • Poruke: 165
  • Age: 26
  • Lokacija: Zajecar
  • Karma: +5/-1
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Golf 2 1.6d, Golf 4 TDI
Odg: Golf Mk4 TDI_Nagib prednjeg točka_da li može da se podesi?
« Odgovor #6 poslato: Januar 05, 2019, 07:51:35 posle podne »
OK, veliko HVALA za odgovore i savete, kad popusti zima još malo ću se pozabaviti ovim, pa javljam šta sam uradio...