Autor Tema: Smart tuning, da ili ne?  (Pročitano 13641 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže baraba988

  • VW Početnik
  • Poruke: 105
  • Lokacija: Teočin, Gornji Milanovac
  • Karma: +7/-10
  • Pol: Muškarac
Smart tuning, da ili ne?
« poslato: Jun 08, 2011, 11:58:41 posle podne »
Zvao sam juče nekog dečka iz smart tuninga i pitao ga za cenu čipovanja mog caddy-ja 1.9tdi 77kw, 2004godište, 190 000km. Cena je 200e, ali daju samo jednu godinu garancije na rad i traže da sve bude u redu sa kolima što se tiče motora, menjača i još nekih stvari. Problem je što ja nemam pojma da li je sve u redu, nisam majstor, ja samo sednem u kola i vozim dok ne stane biggrin. I da li mi neko može reći da li ima neka iskustva sa firmom smart tuning ili mi neko može preporučiti nekog proverenog?

Van mreže Wele

  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 6696
  • Lokacija: MunZe
  • Karma: +269/-172
  • Pol: Muškarac
  • Lupo GTI, Arti
Odg: Smart tuning, da ili ne?
« Odgovor #1 poslato: Jun 09, 2011, 12:50:46 pre podne »
pa niko ti nece dati garanciju na tvoj misteriozni motor
ne znam kako zamisljas da cipujes i da ti neko garantuje da ce sve biti u redu, a ni sam ne znas u kakvom je stanju

imas u delu Prijatelji Kluba nekoliko ljudi koji se bave chiptuningom
Svaka pobuna, svaki otpor počinje jednom rečju - Ne!

Van mreže baraba988

  • VW Početnik
  • Poruke: 105
  • Lokacija: Teočin, Gornji Milanovac
  • Karma: +7/-10
  • Pol: Muškarac
Odg: Smart tuning, da ili ne?
« Odgovor #2 poslato: Jun 09, 2011, 01:08:27 pre podne »
pa niko ti nece dati garanciju na tvoj misteriozni motor
ne znam kako zamisljas da cipujes i da ti neko garantuje da ce sve biti u redu, a ni sam ne znas u kakvom je stanju

imas u delu Prijatelji Kluba nekoliko ljudi koji se bave chiptuningom

Pa moje je mišljenje da je motor u odličnom stanju, ne dimi čak ni pri punom gasu, vuče odlično, ali opet kažem da ja nisam kompetentan da o tome sudim, samo mislim da bi ti momci trebali da lično pogledaju auto pre nego što prihvate da ga rade (ne znam kako je kod drugih tuning kuća). I zaboravio sam da pitam drugu stvar, šta mi još preporučujete da uradim kako bih malo poboljšao performanse auta (menjanje filtera vazduha itd.) i koliko bi to koštalo?
« Poslednja izmena: Jun 09, 2011, 01:11:50 pre podne od strane baraba988 »

Van mreže Stefan91

  • GTIjevi
  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 2294
  • Age: 32
  • Lokacija: Beograd Cukaricka Padina
  • Karma: +27/-22
  • Pol: Muškarac
  • Auto: mk1
Odg: Smart tuning, da ili ne?
« Odgovor #3 poslato: Jun 09, 2011, 01:12:59 pre podne »
Oni ce tebi dati garanciju na to sto su oni odradili, a to sto se ti mozda nalozis jer auto bolje ide, pa ga cepas na svakom semaforu i rikne ti npr. korpa,lamela nece sigurno oni posledice da snose. Isto vazi i za ostale delove, logicno ;)

Van mreže baraba988

  • VW Početnik
  • Poruke: 105
  • Lokacija: Teočin, Gornji Milanovac
  • Karma: +7/-10
  • Pol: Muškarac
Odg: Smart tuning, da ili ne?
« Odgovor #4 poslato: Jun 09, 2011, 01:18:58 pre podne »
Nisam ja tolika ložana da ga pržim po gradu, ali volim da imam jak auto, snage nikad dosta. 200e nije mnogo ako će auto da ide primetno bolje, samo ne znam koliko to čipovanje može da optereti druge delove auta (turbina, menjač, lamela), tako da se još dvoumim dal da ga čipujem ili ne. Auto se uglavnom vozi na otvorenom putu, to je valjda manje opterećenje za njega nego grad???
« Poslednja izmena: Jun 09, 2011, 01:21:19 pre podne od strane baraba988 »

Van mreže Stefan91

  • GTIjevi
  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 2294
  • Age: 32
  • Lokacija: Beograd Cukaricka Padina
  • Karma: +27/-22
  • Pol: Muškarac
  • Auto: mk1
Odg: Smart tuning, da ili ne?
« Odgovor #5 poslato: Jun 09, 2011, 01:32:44 pre podne »
cipovanje samo po sebi nece opteretiti delove posebno, samo mozes ti da ih opteretis tako sto ces ga cepati

sve zavisi od tebe i tvog nacina voznje  ;)

Van mreže Wele

  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 6696
  • Lokacija: MunZe
  • Karma: +269/-172
  • Pol: Muškarac
  • Lupo GTI, Arti
Odg: Smart tuning, da ili ne?
« Odgovor #6 poslato: Jun 09, 2011, 01:36:54 pre podne »
Moje misljenje je i da me Severina obozava kao sampanjac, ali ima samo jedan nacin da to saznamo zar ne?

Da li si ti svestan koji je posao da se pregleda ceo motor da ti garantuje da je u odlicnom stanju. I to sabio malte ne 200 hiljada
To sto ti trazis niko ne moze da ti obeca, a ti vidi sta ces. Chipuj, pa pazljivo ili kupi nesto mladje pa gazi. Imam osecaj da bi ti sad po onoj narodnoj da se je8es, a da ti ne udje.

Svaka pobuna, svaki otpor počinje jednom rečju - Ne!

Van mreže MarkoMirijevo

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 665
  • Age: 32
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +5/-7
  • Pol: Muškarac
Odg: Smart tuning, da ili ne?
« Odgovor #7 poslato: Jun 09, 2011, 01:47:06 pre podne »
a sto je najgore Caddy nikako nije za izivljavanje(sem ako nije sluzbeni),chipovanje itd zna se koja je namena za taj auto ...

Van mreže Stefan91

  • GTIjevi
  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 2294
  • Age: 32
  • Lokacija: Beograd Cukaricka Padina
  • Karma: +27/-22
  • Pol: Muškarac
  • Auto: mk1
Odg: Smart tuning, da ili ne?
« Odgovor #8 poslato: Jun 09, 2011, 01:48:20 pre podne »
jednostavno
     to je ko kad bi kupio ves masinu, a trazio garanciju i za frizider

ljudi rade chip i za njega garantuju, nemaju veze sa menjacem,kvacilom,turbinom itd.

Van mreže baraba988

  • VW Početnik
  • Poruke: 105
  • Lokacija: Teočin, Gornji Milanovac
  • Karma: +7/-10
  • Pol: Muškarac
Odg: Smart tuning, da ili ne?
« Odgovor #9 poslato: Jun 09, 2011, 08:52:16 pre podne »
Da li postoji mogućnost da se ubaci menjač sa 6 brzina na njega? Na 3 000 hiljade obrtaja u petoj ide 140, da je tu šesta bilo bi mnogo bolje.

Van mreže baraba988

  • VW Početnik
  • Poruke: 105
  • Lokacija: Teočin, Gornji Milanovac
  • Karma: +7/-10
  • Pol: Muškarac
Odg: Smart tuning, da ili ne?
« Odgovor #10 poslato: Jun 09, 2011, 09:08:12 pre podne »
a sto je najgore Caddy nikako nije za izivljavanje(sem ako nije sluzbeni),chipovanje itd zna se koja je namena za taj auto ...

Moj caddy je putnički, nije teretni, tako da se koristi za sve, idem van zemlje nekoliko puta godišnje. Ne tovarim ga mnogo, tj. ne stavljam neku tešku robu u njega pa da ga naprežem kao mazgu. Jednostavno, volim da mi ide malo bolje na autoputu i magistrali. Ne prelazim više od 4000 obrtaja sa njim, i to ako idem toliko to je kad pretičem, uglavnom vozim normalno na nekih 2000-2400 obrtaja. Jbg, čipovaću ga na nekih 140 konja, ne znam koliko konja može još da mu doda neki dobar filter za vazduh, mislim da je to sasvim dovoljno za njega i da će se primetiti razlika.
« Poslednja izmena: Jun 09, 2011, 09:11:11 pre podne od strane baraba988 »

Van mreže martini_u_kuci

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 4799
  • Age: 38
  • Lokacija: Stari Košutnjak, BGD
  • Karma: +46/-29
  • Auto: 2003 Golf mk4 TDI GTI
Odg: Smart tuning, da ili ne?
« Odgovor #11 poslato: Jun 09, 2011, 01:37:10 posle podne »
popuni lokaciju u profilu !

Van mreže baraba988

  • VW Početnik
  • Poruke: 105
  • Lokacija: Teočin, Gornji Milanovac
  • Karma: +7/-10
  • Pol: Muškarac
Odg: Smart tuning, da ili ne?
« Odgovor #12 poslato: Jun 09, 2011, 01:58:31 posle podne »
popuni lokaciju u profilu !

Popunio bicedobro

Van mreže Desmo

  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 9780
  • Lokacija: Isfahan - Iran
  • Karma: +220/-51
  • Auto: Lada 2104
Odg: Smart tuning, da ili ne?
« Odgovor #13 poslato: Jun 09, 2011, 02:59:41 posle podne »
Mislim da je 140 konja previše, tih 105 je dovljno za normalnu vožnju..

Ako si baš zapeo, nemoj preterivati, 5-10 konja je sasvim dovoljno!

Koliko sam shvatio, čipovanjem se samo povećava količina goriva koja se ubrizgava u motor,

a pošto dizne ostaju iste, tu dodatnu količinu goriva je moguće ubrizgati samo ako se vremenski interval ubrizgavanja produži.

Zbog toga gorivo ne sagoreva do kraja, temperature klipa i glave su mnogo veće , turbina se mnogo brže vrti i greje,

i dolazi oštećenja peraja/lopatica turbine, u nekim slučajevima i do oštećenja motora.

Ne mogu da nadjem tekst gde sam to pročitao, upoređivali su isti auto čipovan sa +5, 10, 20 i nekoliko konja,

rezultat je bio da je najoptimalnije povećati snagu za 5-6%. U tvom slučaju 5 konja.


Van mreže baraba988

  • VW Početnik
  • Poruke: 105
  • Lokacija: Teočin, Gornji Milanovac
  • Karma: +7/-10
  • Pol: Muškarac
Odg: Smart tuning, da ili ne?
« Odgovor #14 poslato: Jun 09, 2011, 06:09:25 posle podne »
Mislim da je 140 konja previše, tih 105 je dovljno za normalnu vožnju..

Ako si baš zapeo, nemoj preterivati, 5-10 konja je sasvim dovoljno!

Koliko sam shvatio, čipovanjem se samo povećava količina goriva koja se ubrizgava u motor,

a pošto dizne ostaju iste, tu dodatnu količinu goriva je moguće ubrizgati samo ako se vremenski interval ubrizgavanja produži.

Zbog toga gorivo ne sagoreva do kraja, temperature klipa i glave su mnogo veće , turbina se mnogo brže vrti i greje,

i dolazi oštećenja peraja/lopatica turbine, u nekim slučajevima i do oštećenja motora.

Ne mogu da nadjem tekst gde sam to pročitao, upoređivali su isti auto čipovan sa +5, 10, 20 i nekoliko konja,

rezultat je bio da je najoptimalnije povećati snagu za 5-6%. U tvom slučaju 5 konja.



Pa to mi onda ništa ne znači. Neki momci su mi pričali da mogu da dižem bez problema na 130 konja, pošto ti 1.9 motori imaju u toj verziji, tako da ga neće opteretiti kao ni druge bitne delove auta jer je motor isti. Sad ne znam ni ja, nisam neki poznavalac tehnike.

Van mreže LEMI

  • Youngtimer
  • VW Klub Prijatelj
  • Master Member
  • ***
  • Poruke: 3413
  • Age: 113
  • Lokacija: Beograd, Vozdovac
  • Karma: +48/-31
  • Pol: Muškarac
  • KORREKT
Odg: Smart tuning, da ili ne?
« Odgovor #15 poslato: Jun 09, 2011, 07:47:53 posle podne »
@Marko, Caddy nije za izivljavanje osim ako nije sluzbeni? Ako cemo tom logikom nijedan dizel nije za izivljavanje?  Uostalom covek poseduje auto sa platformom golfa, sa motorom 1.9 tdi ? I pitao je da ga cipuje da bi dobio vise snage kako bi auto bolje vukao, a ne kako bi se izivljavao sa njim.

Dakle ako hoce da ga cipuje, moze bez problema, i ako ga tovari, auto ce to lakse nositi sa tih 25-30 konja + !

@Desmo 5-10? Sta da radi sa tim? Ko je normalan da baca 200+ evra da bi trazio 5 konja?  Nemoj se brukati ovakvim tekstovima.


Cipuj to lagano i uzivaj. 190 000 za te motore je p. dim.  Tvoje je da odrzavas auto kao i sto si to radio do momenta kad ugradis chip, samo ne treba forsirati sa mapama, onu koju ti predloze, da je najnormalnija tu uzmi, to je lupam 25-35 konja optr tako ide za 1.9.

Sto se tice toga, gde uraditi chip, to je vec stvar gde treba da se oslonis na iskustva drugih, ovde za BG sam cuo da Curcic jako dobro to radi. E sad, na tebi je da to dobro ispitas pre nego sto se upustis u to, i jos jedna stvar, nemoj da gledas sto jeftinije da prodjes, to nije stvar koja se tako gleda, ipak to ide u srce auta(motor+komp)

 mahac

 
« Poslednja izmena: Jun 09, 2011, 07:49:40 posle podne od strane LEMI »

Van mreže baraba988

  • VW Početnik
  • Poruke: 105
  • Lokacija: Teočin, Gornji Milanovac
  • Karma: +7/-10
  • Pol: Muškarac
Odg: Smart tuning, da ili ne?
« Odgovor #16 poslato: Jun 10, 2011, 12:22:45 pre podne »
Zvao sam danas i SM tuning, cena je 250e, s' tim što oni daju tri godine garancije na njihov rad za razliku od smart tuninga koji daju jednu godinu. Što se tiče cene, neću da gledam 100e više ili manje, važnije je mi je da auto uradim kod proverenih ljudi. Čipovaću ga pa šta bude, samo još da rešim kod koga. kava

Van mreže Gagi

  • Ice Cool
  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 2795
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +146/-29
  • Pol: Muškarac
Odg: Smart tuning, da ili ne?
« Odgovor #17 poslato: Jun 10, 2011, 12:40:39 pre podne »
cipovanjem se pomeraju svi parametri motora... ubrizgavanje goriva,pritisak turbine se pojacava za nekih 30%,tako da samim tim skracujes vek svemu,ja sam cipovao auto sa tom garancijom,pa mi je crkavalo sve zivo na njemu,a oni su samo menjali,dok ga nisam prodao... crkavalo mi je ovako: dva puta turbina,tri dana posle cipa plivajuci zamajac,nosaci motora,e kada je posle jedno 6 meseci poceo da dimi prodao sam ga... ali ima tu i neke prednosti  biggrin  osecaj kad das gas je kao da je ubacen drugi motor... ako se ipak odlucis za chip,bilo bi dobro da skines katalizator,da ne bi slucajno zapusio,jel ako se zapusi turbina se razleti kao da je od kartona... srecno  biggrin

Van mreže baraba988

  • VW Početnik
  • Poruke: 105
  • Lokacija: Teočin, Gornji Milanovac
  • Karma: +7/-10
  • Pol: Muškarac
Odg: Smart tuning, da ili ne?
« Odgovor #18 poslato: Jun 10, 2011, 03:42:04 pre podne »
cipovanjem se pomeraju svi parametri motora... ubrizgavanje goriva,pritisak turbine se pojacava za nekih 30%,tako da samim tim skracujes vek svemu,ja sam cipovao auto sa tom garancijom,pa mi je crkavalo sve zivo na njemu,a oni su samo menjali,dok ga nisam prodao... crkavalo mi je ovako: dva puta turbina,tri dana posle cipa plivajuci zamajac,nosaci motora,e kada je posle jedno 6 meseci poceo da dimi prodao sam ga... ali ima tu i neke prednosti  biggrin  osecaj kad das gas je kao da je ubacen drugi motor... ako se ipak odlucis za chip,bilo bi dobro da skines katalizator,da ne bi slucajno zapusio,jel ako se zapusi turbina se razleti kao da je od kartona... srecno  biggrin

Uuuu, sad si me poremetio načisto. Koji motor si čipovao i na koliko konja=

Van mreže LEMI

  • Youngtimer
  • VW Klub Prijatelj
  • Master Member
  • ***
  • Poruke: 3413
  • Age: 113
  • Lokacija: Beograd, Vozdovac
  • Karma: +48/-31
  • Pol: Muškarac
  • KORREKT
Odg: Smart tuning, da ili ne?
« Odgovor #19 poslato: Jun 10, 2011, 03:43:58 pre podne »
To sve zavisi od stanja motora pre cipa, i od kvaliteta cipa, a i od nacina voznje sa cipom... to sve ide drugacije od auta do auta