Autor Tema: Chiptuning & Tuning menjaca  (Pročitano 3480 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže YUPOWER

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1716
  • Age: 40
  • Lokacija: Vrnjacka Banja
  • Karma: +8/-2
    • http://www.boracompany.com
Chiptuning & Tuning menjaca
« poslato: Oktobar 11, 2005, 12:35:20 pre podne »
evo ova je tema nastala tako sto je discusia pocela u sobi u automobilima clanova.
pa da nastavimo ovde :wink:
znaci gde smo stali
@nenad
posto si rekao da chiptuning na menjacu moze samo da se izvrsi na automatske menjace,mene zanima sledece.
spomenuo si da se ubace reduktori odnosno najverovatnije manji zubcanici u postojecem manualnom menjacu i da se tima dobija bolje ubrzanje ali manja max brzina
problem je kod mene sto mi je max brzina u petoj na 4200rpm na 190 km/h
e sad-zanima me kako bi to kod mene izgledalo sa sestostepenim menjacom?
pozdrav

Van mreže silverrider

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 926
  • Age: 44
  • Lokacija: Belgrade
  • Karma: +1/-1
  • Pol: Muškarac
    • http://www.vw-club.rs
Chiptuning & Tuning menjaca
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 11, 2005, 08:04:05 pre podne »
Mene isto ovo zanima jer se duze vreme gonim mislju da ubacim reduktore. Koliko se skracuje vek trajanja menjaca i motora? Da li se pored ubrzanj povecava i potrosnja?
NE BRZE OD ZIVOTA!!!

Van mreže Dejan

  • VW Početnik
  • Poruke: 92
  • Lokacija: Novi Sad
  • Karma: +0/-0
    • http://www.hotelzenit.co.yu
Chiptuning & Tuning menjaca
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 13, 2005, 05:01:33 posle podne »
evo ovako da ja nesto kazem posto sam ja prepravljao moj menjac na polu!

meni je na polu 6N 1.6 8V bilo standardno 75ks, dakle 12,2s do 100km/h i max 172km/h pri 4100rpm, e nakon prepravke menjaca (i jos malo motora-glava, gti grana...) ide oko 9,5s do 100km/h, a max brzina mi je oko 178km/h ali u blokadi na 5500rpm i mnogo brze postigne tu max brzinu ali na racun potrosnje! koliko se secam prepravka menjaca me kostala oko 250e
V Reihen 6

Nenad

  • Gost
Chiptuning & Tuning menjaca
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 14, 2005, 12:31:59 pre podne »
Da, menjas samo glavni par. E sada postoji matematicka formula,kao i uvek, kojom moze da se izracuna \"kada dobijem na ubrzanju ovoliko izgubicu na maksimalki onoliko\". Sto se tice 6-stepenog menjaca oni kao praviilo imaju takve odnose da su 1-5 krace nego obicno da bi se poboljsala ubrzanja a 6-a je dugacka za ekonomiju.
Naravno da utice na povecanje potrosnje, koliko- ne mogu da kazem. Ali kao sto znas ako bi se stalno vozio u rikverc punim gasom auto bi trosio kao lud. Znaci vrlo kratka brzina sa jakim obrtnim momentom i malom krajnjom brzinom.

Sa ne preterano agresivnim pristupom vek menjaca se ne skracuje preterano. U svakom slucaju sve zavisi od svakdonevne voznje tj. kada ti je auto lenj fabricki nemas neku zelju da ga przis stalno a kada je auto zivahan i reaguje munjevito na gas onda hoces non stop da ga przis.

Dok je moj auto bio stok ja ga nisam previse razvlacio jer nije bilo nikakvog zadovoljstva (193KS, 1640 Kg, 10,3sec 0-100, nista narocito) Od kako sam poceo da ga modifikujem bukvalno koristim svaku priliku da ga przim. Dolazi cak do toga da ako u guzvi u koloni mogu da vozim lagano 30km/c u 3-oj na 1200 obrtaja ja ga drzim u 2-oj i samo dodajem gas i uzivam kako auto ubrzava. Sto se tice potrosnje on sad sa ovakvim \"mucenjem\"-stalnim ubrzavanjima do limitatora trosi oko 20-25% vise nego u stok varijanti, ali vredi svaki dinar. Znam da mogu prakticno da spustim potrosnju na fabricku ako budem vozio pazljivo ali ne mogu da se uzdrzim.
Mator pa lud  :oops:

Mislim da imam negde knjigu sa matematikom za Golfove i njihove menjace, videcu da nadjem i da prepisem kako se menja odnos ubrzanje/maksimalka sa promenom zupcanika. To moze da posluzi kao orjentir.

Van mreže YUPOWER

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1716
  • Age: 40
  • Lokacija: Vrnjacka Banja
  • Karma: +8/-2
    • http://www.boracompany.com
Chiptuning & Tuning menjaca
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 16, 2005, 01:20:56 pre podne »
e pa hvala ti nenade na ovako slozenom i lakorazumljivom odgovoru  
posto se razumes u mnogim stvarima hteo bi da te pitam jos ovo
dali moze da se nadogradi uz male dorade fabricki 5-ostepeni menjac na 6-ostepeni?
mislim dali je fabrika ostavila neko prazno mesto u samom menjacu za ta 6-ti stepen?