Autor Tema: Autosediste za decu  (Pročitano 7326 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže eddie82

  • VW Početnik
  • Poruke: 19
  • Lokacija: Bor
  • Karma: +0/-0
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Passat B7
Autosediste za decu
« poslato: Septembar 10, 2018, 12:23:28 pre podne »
Nikako nisam uspeo da naidjem na skorasnju diskusiju o autosedistima za decu, pa rekoh da pokrenem malo ovu temu. Bezbednost dece koju vozimo je jako bitna pa je bitno i odabrati odgovarajuce sediste za nase klince. Imam nameru da kupim nesto stvarno kvalitetno i sigirno za svoje dete. Naravno da sam googlao danima i skontam da se kod nas mnogo gura taj Cybex, a inace su u svetu vodeci brendovi za autosedista Romero, Graco, Chicco, Maxi cosi, Per Perego....
Mogu ovi brendovi i kod nas da se nadju ali nije bas neki izbor. Konkretno trazim sediste u grupi od 9 - 36kg (da ne bih kupovao vise sedista kako dete bude raslo), da ima isofix, i bilo bi pozeljno da naslon moze da se solidno obori kako bi dete moglo normalno da odmara na duzim putovanjima. Meni se mnogo dopao Graco 4ever, ali se ne moze naci kod nas, inace je fenomenalno sediste. Ako neko ima pametan predlog ili jos bolje iskustvo, izvolite i podelite svoje misljenje :)
« Poslednja izmena: Septembar 10, 2018, 12:35:07 pre podne od strane eddie82 »

Van mreže VLada1984

  • VW Početnik
  • Poruke: 189
  • Age: 40
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +5/-0
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Passat 2.0TDI 4motion Highline
Odg: Autosediste za decu
« Odgovor #1 poslato: Septembar 10, 2018, 01:21:19 posle podne »
Nekako mi to obaranje sedišta i odmor deteta u toku vožnje nikako ne ide sa kategorijom sedišta od 9-36kg, razmisli bolje o kategoriji 0-25kg. Još jednom proveri ovo što sam napisao, možda grešim congratulations

Van mreže raca1

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1770
  • Age: 48
  • Lokacija: JAPAN
  • Karma: +96/-12
  • Pol: Žena
  • Auto: YAMAHA
Odg: Autosediste za decu
« Odgovor #2 poslato: Septembar 10, 2018, 01:47:10 posle podne »
Ja sam uzeo Recaro Young Sport 9-36. Nije loše, ali definitivno ne vredi cene, bilo je oko 200€ i oko 30-40 doplata za Isofix.
Smorio se ko Saša Matić u bioskopu.

Van mreže eddie82

  • VW Početnik
  • Poruke: 19
  • Lokacija: Bor
  • Karma: +0/-0
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Passat B7
Odg: Autosediste za decu
« Odgovor #3 poslato: Septembar 10, 2018, 02:15:03 posle podne »
@VLada1984  u pravu si za kategoriju, ipak su u kategoriji do 25kg cini mi se udobnija sedista. Ono sto sam pronasao u prodaji a da mi se cini korektno su:
*Chico Seat Up   &
*Brevi Kimi Isofix
@raca1 gledao sam Recaro sedista i cini mi se da su kvalitetni, ali za malo stariju decu imaju mnogo bolji izbor.

Moja malena ima 13 meseci pa bih uzeo nesto u cemu moze da odmara lepo na malo duzim putovanjima, a po gradu da moze u sedeci polozaj, tako da mi je najbitnija funkcionalnost.

Van mreže PaulGT

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 4811
  • Age: 46
  • Lokacija: NRW
  • Karma: +197/-120
  • Pol: Muškarac
  • no syncro, no fun
  • Auto: golf country
Odg: Autosediste za decu
« Odgovor #4 poslato: Septembar 10, 2018, 08:54:07 posle podne »
maxi cosi rodi udobno i sigurno sjediste sa mogucnosti podesavanja nagiba sjedeceg djela. prije njega je bio isto maxi cosi tobi i isto bez premca. dijete sjedi sa odmaranjima naravno po 1500-1800 km
model tobi se kompletan naginje, ne puno ali po svim testovima ADAC jedno od sigurnijih i udobnijih sjedala
« Poslednja izmena: Septembar 10, 2018, 08:56:03 posle podne od strane PaulGT »
ima li neko ovde da mu auto ide na isparenja lollol ili ovi dizeli jos malo pa ce krenuti i kusur da vracaju iz rezeorvara thumbup

Van mreže Guarana

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 3428
  • Age: 39
  • Lokacija: Ljubljana
  • Karma: +90/-37
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Lada
Odg: Autosediste za decu
« Odgovor #5 poslato: Septembar 10, 2018, 10:12:58 posle podne »
maxi cosi je super, ja znam bar par ljudi koji imaju i jako su zadovoljni.
ja sam imao obojici chicco cosmos , to je grupa 0+/1 , do 18kg .. u praksi mom sam sad kad je napunio 3 zamenio sa sedistem "za odrasle", mislim da su ovde bila oko 100-120e
Ta 0/1/2 obicno postanu preuska, mada imas curu, mozda ti bude ok, moji nema sanse da bi po sirini stali, to je prvo bilo problem, zato sam uzeo posle neko iz 2/3 grupe koje je prezivelo starijeg i sad je kod mladjeg.
i da pohvalim i temu, plus se nije pojavio nijedan pacijent.
lollol

Van mreže bogdanPG

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1223
  • Age: 37
  • Lokacija: Podgorica
  • Karma: +22/-9
  • Pol: Muškarac
  • Auto: a4 allroad, golf 5
Odg: Autosediste za decu
« Odgovor #6 poslato: Septembar 10, 2018, 10:19:32 posle podne »
https://www.youtube.com/watch?v=EDafWOQSGqA
ovo sam ja uzeo vec druga god traje i top i nemas potrebu za mijenjanjem
nego mene nesto drugo interesuje kad si vec pomenuo bezbjednost...vidim, barem sto sam ja vidio niko ne drzi auto sjediste na sredinu zadnjeg sjedista nego svi lijevo ili desno...aj mozda kad je tako najbolje je desno...ja moje drzim na sredinu sjedista iz razloga sto mi je tu najbezbjednije jer ne daj boze da didje do nezgode i udari se tom str na koju sjedi dijete ili u bas ta vrata, a sjediste je odma do vrata...nekako mi je sredina najsigurnija jer koliki bi udar trebao da bude da dodje do sredine vozila havarija da kazem

Van mreže eddie82

  • VW Početnik
  • Poruke: 19
  • Lokacija: Bor
  • Karma: +0/-0
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Passat B7
Odg: Autosediste za decu
« Odgovor #7 poslato: Septembar 10, 2018, 10:22:14 posle podne »
@Guarana Pogledao sam ADAC-ovu listu i naravno najbolje ocenjenih modela nema u nasim radnjama. Vidim da nasi dosta hvale maxi cosi tobi, kazu da su deca a i roditelji prezadovoljni. Samo mislim da ce moja ćera to sediste prerasti jako brzo, vec je dosta porasla, a tobi je deklarisan do 18kg. Mozda ja malo preterujem sa ispitivanjima, ali bih voleo da kupim kvalitetno i sigurno sediste i da bar posluzi do 4./5. godine ako je moguce . Ipak su ta dobra sedista dosta skupa pa da se ne kupuje posebno za svaki uzrast

Van mreže bogdanPG

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1223
  • Age: 37
  • Lokacija: Podgorica
  • Karma: +22/-9
  • Pol: Muškarac
  • Auto: a4 allroad, golf 5
Odg: Autosediste za decu
« Odgovor #8 poslato: Septembar 10, 2018, 10:26:39 posle podne »
mislim da neces pogrijesiti sa ovim sto sam ja uzeo...bas je kvalitetno i vidi mu se...mislim da je bilo 300e ili 360e ne znam tacno...i po meni je extra sto je od 0-25kg cini mi se i ima taj polozaj za malu djecu kao ono jaje sjediste

Van mreže eddie82

  • VW Početnik
  • Poruke: 19
  • Lokacija: Bor
  • Karma: +0/-0
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Passat B7
Odg: Autosediste za decu
« Odgovor #9 poslato: Septembar 10, 2018, 10:29:08 posle podne »
@bogdanPG
Meni je taj Chicoo seat up nekako u najuzem izboru i najverovatnije cu ga pazariti. Samo mi reci kako je tvoje dete zadovoljno? I je li dobro uradjen taj isofix, tj ima li potrebe i pojasom pritegnuti sediste?
A sto se tice mesta na kome treba montirati sediste to je iza suvozaca, tako je bar propisano a i preporuceno od strane proizvodjaca. Vidim i na crash testovima da su sva sedista tako montirana, iza suvozaca. Mada tvoja logika mi skroz ima smisla, da je dete mnogo sigurnije u sredini.

Van mreže eddie82

  • VW Početnik
  • Poruke: 19
  • Lokacija: Bor
  • Karma: +0/-0
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Passat B7
Odg: Autosediste za decu
« Odgovor #10 poslato: Septembar 10, 2018, 10:38:28 posle podne »
@Guarana
Morao sam da pokrenem ovu temu jer mislim je svest o bezbednosti dece u voznji na jako niskom nivou pa bi bilo lepo da se diskutuje o tome stalno kako bi ljudi eventualno procitali neku korisnu informaciju. Barem u mojoj okolini gledam kako se mala deca voze kod tate u krilu, ili na suvozacevom mestu, bez odgovarajuceg sedista itd, da ne nabrajam. Ima i onih koji su kupili sediste a nisu se ni potrudili da procitaju uputstvo i montiraju ga kako valja...

Van mreže bogdanPG

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1223
  • Age: 37
  • Lokacija: Podgorica
  • Karma: +22/-9
  • Pol: Muškarac
  • Auto: a4 allroad, golf 5
Odg: Autosediste za decu
« Odgovor #11 poslato: Septembar 10, 2018, 10:56:15 posle podne »
mislim da je zadovoljno jer dijete je pocelo da ga koristi bukvalno od izlaska iz bolnice prije 2g i sledeci put nakon 15dana od rodjenja je li tako bjese ono kad se ide prvi put kod doktora...i od tad bukvalno bilo dje da se krene i jednom nedeljno minimum 60km u jednom pravcu i nazad vec od 3mj starosti pa do dan danas, a i ubuduce zbog takvih obaveza-posla :) a eto zamisli koliko je cerkica prevalila km s 2g :) uglavnom poenta je da se ni jednom dijete nije zaplakalo da pomislim da joj je mozda neudobno ili sta vec...99,99% slucajeva prespava taj "put" od 60-ak km...a isli smo par puta na turu od 150km iz cuga i takodje bez problema...sad da li to do sjedista ili je moje dijete takve prirode ne znam ali vjeroavtno da joj je lose sjediste ne bi bila tako "mirna"...

isofix ne koristim jer je sjediste na sredini i tamo ga nema...probao sam ga kako izgleda montiranje i ok je..prosto je i lagano ali mi se ne svidja posle ono sidro sto moras kroz gepek da rastez bas je nekako neprakticno i cini mi se ali me nemoj vjerovati da ga bolje pritegne pojas ali nisa msiguran zaboravio sam

ne zna mto sam i ja vidio ali po meni je nekako ovo mnogo sigurnije...onaj pojas na sredinu obavlja istu funkciju kao i onaj sa str..e sad moguce preporuka proizvodjaca je da bude u neku od strana zbog nekih drugih faktora...mozda nekih predmeta prilikom udesa koji bi mogli da zavrse nesmetano pozadi, a onako je sjediste suvozaca ispredi stiti...ne znam

sto je jos dobra fora sjedista da stoji na sredinu?! znate da do 10kg bjese cini mi se dijete se vozi ledjima okrenuto kao naprijed zbog bezbjednosti tj povrede vrata djeteta i tako pogotovo ako ste sami ili vasa supruga vozi dijete pogotovo ako ima 2-3mj samo koje je sklono i da bljucne i svasta nesto, a ne vidite ga jer je ledjima okrenuto onda kupite ovo i sa svoga srednjeg retrovizoraimate situaciju pod kontrolom!  :)
https://www.aliexpress.com/store/product/Adjustable-Wide-Car-Rear-Seat-View-Mirror-Baby-Child-Seat-Car-Safety-Mirror-Monitor-Headrest-High/4286037_32901611373.html?spm=2114.search0104.3.1.6c8c42d6XZKx2b&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_4_10065_10068_10059_10696_100031_10084_10083_10103_451_452_10618_10307_5016320_5015620-5016320,searchweb201603_2,ppcSwitch_3&algo_expid=ecac23c8-24ec-4c64-be1d-c4e628b7f072-0&algo_pvid=ecac23c8-24ec-4c64-be1d-c4e628b7f072&priceBeautifyAB=0

« Poslednja izmena: Septembar 10, 2018, 10:58:32 posle podne od strane bogdanPG »

Van mreže bogdanPG

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1223
  • Age: 37
  • Lokacija: Podgorica
  • Karma: +22/-9
  • Pol: Muškarac
  • Auto: a4 allroad, golf 5
Odg: Autosediste za decu
« Odgovor #12 poslato: Septembar 10, 2018, 11:06:09 posle podne »
a to sto kazes kako djecu voze se najezim kad vidim i tako ospice dobijam!!! pa ne znam sta bih im radio da imam pravo...znaci ne mogu da vjerujem da im je izgovor "vozim polako ili pazim" i sta vec...to samo pokazuje koliko su glupi i koliko se razumiju i kakvi su vozaci! toga vozaca samo treba postaviti nekako u polozaj djeteta dok stoji na ono sjediste i zavezati mu oci jer toliko dijete ima osjecaja i zna o cemu se radi kad se vozi naprijed i ne kretati se brzinom vecom od 20km\h ali samo 20 i samo nabosti kocnicu do kraja jer da udari u nesto bez kocenja bi jos gore bilo...i ja obecavam da taj nikad vise ne bi stavio dijete naprijed do 15-god

Van mreže eddie82

  • VW Početnik
  • Poruke: 19
  • Lokacija: Bor
  • Karma: +0/-0
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Passat B7
Odg: Autosediste za decu
« Odgovor #13 poslato: Septembar 10, 2018, 11:12:53 posle podne »
Bas mi je drago da vidim ovakav odgovor, sad si mi malo pomogao da prevagnem i ipak cu uzeti taj chicco  :)
Dobra ti je ova fora sa ogledalom, prvi put vidim i odusevio sam se :) :) :) Jako korisna stvar ako si sam sa detetom.
A sto se tice mesta za postavljanje sedista, bas cu malo progooglati pa cu napisati ovde ako nadjem ista konkretno.

Apsolutno se slazem sa tobom, ni sam me bi smislio bolji eksperiment za takve roditelje. Stvar je u tome sto nisu ni svesni koliku gresku prave i kao sto kazes, cak i pri maloj brzini uz naglo kocenje ili cimanje volana u nekoj nepredvidivoj situaciji moglo bi dovesti do ozbiljnih povreda kod dece.. Ne daj boze nikome, ali zato treba osigurati decu sto bolje

Van mreže Guarana

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 3428
  • Age: 39
  • Lokacija: Ljubljana
  • Karma: +90/-37
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Lada
Odg: Autosediste za decu
« Odgovor #14 poslato: Septembar 10, 2018, 11:41:47 posle podne »
kad si sam u autu je najprakticnije da je iza suvozaca jer vidis preko ramena i na retrovizor, plus mozes da dohvatis rukom (na vecini kola).
sto se sigurnosti tice je kao najsigurnije iza vozaca jer u slucaju pizdarija refleksno sebe stiti svako, pa samim tim i toga iz sebe.... tako mi objasni jedan vatrogasac kad smo caskali oko toga koilko ljudi prezivi saobracajke i kako (znam da je crnjak al jbg).
na sredini je meni stajao dok nisam dobio drugo, onda su se levo-desno razmestili. i ja sam kontao da je sam centar auta najsigurniji, nit ce neki airbag da ga opali, nit ima napred u sta da uradi, ako je vezan kako treba nece nigde da poleti , znaci najmanje potencijalnih pizdarija.
lollol

Van mreže bogdanPG

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1223
  • Age: 37
  • Lokacija: Podgorica
  • Karma: +22/-9
  • Pol: Muškarac
  • Auto: a4 allroad, golf 5
Odg: Autosediste za decu
« Odgovor #15 poslato: Septembar 10, 2018, 11:44:05 posle podne »
ne ne ja cu onda kupiti jos jedno auto i idemo odvojeno :)

Van mreže voodoons

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 648
  • Age: 43
  • Lokacija: Novi Sad
  • Karma: +14/-12
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Golf mk5 estate 2.0TDI DSG
Odg: Autosediste za decu
« Odgovor #16 poslato: Oktobar 10, 2018, 11:13:06 posle podne »
Ja sam uzeo Britax Romer Advansafix III i prezadovoljan sam... grupa I-II-III..
Bilo je oko 40k, napolju je 300-350€...
Klincu takođe odgovara :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Van mreže Madison

  • Uprava Kluba
  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 13051
  • Lokacija: beogradski dođoš
  • Karma: +198/-79
  • Pol: Muškarac
  • Auto: mk1 cabrio GTI 16v, Golf 5 GTI
Odg: Autosediste za decu
« Odgovor #17 poslato: Oktobar 15, 2020, 06:27:33 posle podne »
Cao ljudi, istrazujem unapred koje sediste da kupim i bice verovatno jedno od ova dva.

https://www.recaro-kids.com/young-sport-hero.html
https://www.recaro-kids.com/monza-nova-is.html

Koleginica ima Monzu i prezadovoljna je od kako joj je cerkica prerasla grupu 1, ali joj ovaj jastuk nije uopste odgovarao.

Mene konkretno najvise zanima iskustvo/misljenje vezano za Isofix. Sto se tice ponasanja pri sudaru, vecina tekstova koje sam procitao kazu da nema razlike, ali interesuje me praktikalnost - da li se sediste bez Isofixa pomera pri voznji i sl.? Ne zanima me to sto se Isofix lakse kaci i manja je sansa da se lose montira, za toliko sam pametan i spretan. :)
Od ova dva modela, Young hero nema Isofix i inace je malo jeftiniji, mada je trenutno akcija u Aksi na Monzu (19000), pa se razmisljam da li da uzmem... Najvise me brine taj jastuk na koji se zale neki, manji je rizik cu pogresiti sto se tice prvog perioda sa pojasevima, ali da li bas mnogo znaci Isofix ili ne?

Van mreže voodoons

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 648
  • Age: 43
  • Lokacija: Novi Sad
  • Karma: +14/-12
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Golf mk5 estate 2.0TDI DSG
Odg: Autosediste za decu
« Odgovor #18 poslato: Oktobar 15, 2020, 06:31:30 posle podne »
Moj klinac nije mogao da izdrži taj jastuk, verovatno jer stisne dete da se oseća zarobljeno. Vratio sam Monzu i uzeo BR Advancafix III i svi smo prezadovoljni... klinac pogotovu...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Van mreže Madison

  • Uprava Kluba
  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 13051
  • Lokacija: beogradski dođoš
  • Karma: +198/-79
  • Pol: Muškarac
  • Auto: mk1 cabrio GTI 16v, Golf 5 GTI
Odg: Autosediste za decu
« Odgovor #19 poslato: Oktobar 15, 2020, 07:35:48 posle podne »
Znaci i ti si imao isti problem, ovaj moj vec sada dosta mlatara rukama, plasim se da ne bude ista situacija.

Je li imao neko iskustva sa sedistima bez Isofixa?