Autor Tema: AdBlue, Euro 6 (diskusija, saveti, pitanja)  (Pročitano 18725 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Joca

  • _______ x X x _______
  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 5393
  • Age: 44
  • Lokacija: Kladovo
  • Karma: +135/-30
  • Pol: Muškarac
  • Only TDI Power
  • Auto: Black Elegance ;)
AdBlue, Euro 6 (diskusija, saveti, pitanja)
« poslato: April 02, 2016, 09:29:29 posle podne »
Vlasnici nove generacije TDI motora imaju sada još jednu obavezu, a to je da vode računa i dolivaju AdBlue tečnost.
Mene lično interesuje šta se deševa kada se ne dolije na vreme ili se ostane negde na putu bez nje, kolika joj potrošnja i koja joj je funkcija...

Zrnojed

  • Gost
Odg: AdBlue, Euro 6 (diskusija, saveti, pitanja)
« Odgovor #1 poslato: April 04, 2016, 01:09:11 pre podne »
Kad ostanes potpuno bez nje,ne moz da upalis auto.
A kad dodjes na 10 % (cini mi se)  imas upozorenje na tabli ;)

Sent from China


Van mreže Zgubidan

  • Super Moderator
  • Ultimate Member
  • ****
  • Poruke: 6850
  • Lokacija: Zemun
  • Karma: +138/-28
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Ibiza 6L & Ibiza 6J FR TDI
Odg: AdBlue, Euro 6 (diskusija, saveti, pitanja)
« Odgovor #2 poslato: April 04, 2016, 04:04:25 posle podne »
kako se ona sipa i koliko km otprilike ili ima precizno sta i kako ...  :46 koja je svrha te tecnosti ... cemu ona sluzi ...  :46

Joco tema je IN  :26
Slobodni smo za svaku istinu,odgovorni pred njom i obavezni da je cuvamo od lazi.

Van mreže bojmil0306

  • VW Početnik
  • Poruke: 194
  • Age: 46
  • Lokacija: Smederevo
  • Karma: +9/-8
  • Pol: Muškarac
Odg: AdBlue, Euro 6 (diskusija, saveti, pitanja)
« Odgovor #3 poslato: April 04, 2016, 07:54:14 posle podne »
Šta je zapravo AdBlue?

AdBlue je sredstvo koje koriste kamioni s SCR tehnologijom kako bi zadovoljili propise o čistoći izduvnih gasova koje određuju  Euro 4, odnosno Euro 5 standardi. Sastav sredstva Petrol AdBlue definisan je standardom DIN 70070.

Od čega je sastavljen  AdBlue?

Petrol AdBlue je neotrovna, bezbojna, sintetički proizvedena 32,5-postotna otopina vrlo čiste uree u destilovanoj vodi.

Kako deluje AdBlue?

AdBlue je sredstvo koje omogućuje selektivnu katalitičku redukciju, odnosno sredstvo na kojem se temelji SCR tehnologija:

AdBlue se kontrolisano ubrizgava u vruće izduvne gasove pre njihovog ulaska u SCR katalizator.

U njemu zatim nastaje hemijska reakcija azotnih oksida i amonijaka koji se oslobađa iz sredstva AdBlue.

Konačni rezultat hemijske reakcije jesu gotovo potpuno pretvaranje opasnih azotnih oksida u atmosferski azot i vodenu paru.

Kamioni s SCR katalizatorima zbog boljeg sagorevanja (viši pritisak i temperatura u prostoru za sagorevanje) troše do 5% manje goriva i proizvode znatno manje čađi.

Ta tehnika omogućuje dostizanje graničnih vrednosti koje postavljaju Euro 4 (3,5 g NOx/kWh) i Euro 5 (2,0 g NOx/kWh).

Pomoću te tehnologije ubuduće će se moći postizati još niže granične vrijednosti.

Mogu  da kazem za kamion da prodjem dosta 1300-1500km sa 30l.adblua odprilike. I kako se povecavaju norme motora euro5,euro6 tako se povecava i kolicina ubrizgavanja adblua. Sipa se u poseban rezervoar koji je namenjen samo za adblu odakle ga pumpa vuce i ubrizgava u izduvnu granu. Ne mogu da garantujem za auto kako ce biti kada se ostane bez nje ali verujem da ce biti isto kao i na teretnom nema snage vuce se po putu ode u safemode cisto da se odvuces do pumpe i sipas  biggrin
« Poslednja izmena: April 04, 2016, 08:09:19 posle podne od strane bojmil0306 »

Van mreže Zgubidan

  • Super Moderator
  • Ultimate Member
  • ****
  • Poruke: 6850
  • Lokacija: Zemun
  • Karma: +138/-28
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Ibiza 6L & Ibiza 6J FR TDI
Odg: AdBlue, Euro 6 (diskusija, saveti, pitanja)
« Odgovor #4 poslato: April 04, 2016, 08:11:35 posle podne »
Ja imam na Sharanu neki mali rezervoar pozadi gde treba biti rez tocak ... mozda je to za taj aditiv ... ali ne vidim tj nigde nema gde se to treba sipati ako je to za to ...  :huh:

dali moze to na dijagnostici da pokaze da postoji taj sistem kod mene ... inace rezervoar nije veci od 5.l ... tip motora je Euro 4.
Slobodni smo za svaku istinu,odgovorni pred njom i obavezni da je cuvamo od lazi.

Van mreže bojmil0306

  • VW Početnik
  • Poruke: 194
  • Age: 46
  • Lokacija: Smederevo
  • Karma: +9/-8
  • Pol: Muškarac
Odg: AdBlue, Euro 6 (diskusija, saveti, pitanja)
« Odgovor #5 poslato: April 04, 2016, 08:21:04 posle podne »
Ne verujem da je za adblu on mora vidljivo da bude obelezen da je za njega i to plavim cepom i da pise na cepu adblu kao na video snimku.Mislim da se to sprema za sledecu euro normu nove motore, jer se dolazi u krajnost ne mogu vise da smanje zagadjenje pa mogu njime par normi sigurno. Ukamionima se koristi odavno 2007 euro5. Mozda izglume nesto za starije motore tipa euro3-4-5 naknadnu ugradnju i automacki smanjuje zagadjenje. wacko
« Poslednja izmena: April 04, 2016, 08:23:24 posle podne od strane bojmil0306 »

Van mreže Zgubidan

  • Super Moderator
  • Ultimate Member
  • ****
  • Poruke: 6850
  • Lokacija: Zemun
  • Karma: +138/-28
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Ibiza 6L & Ibiza 6J FR TDI
Odg: AdBlue, Euro 6 (diskusija, saveti, pitanja)
« Odgovor #6 poslato: April 04, 2016, 08:24:13 posle podne »
ok hvala ...  :26

 moracu da se raspitam ... ima neki isparivac na njemu i ide struja i neko crevce prema rezervoaru i napred negde prema motoru ...  :huh:
Slobodni smo za svaku istinu,odgovorni pred njom i obavezni da je cuvamo od lazi.

Zrnojed

  • Gost
Odg: AdBlue, Euro 6 (diskusija, saveti, pitanja)
« Odgovor #7 poslato: April 04, 2016, 10:02:38 posle podne »
Zoćo,provjereno kod Vw-a ne može da se upali auto,ako ostane bez Ad-Blue. Osim ako nije neko nešto prepravljao,petljao ;)

Van mreže Zgubidan

  • Super Moderator
  • Ultimate Member
  • ****
  • Poruke: 6850
  • Lokacija: Zemun
  • Karma: +138/-28
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Ibiza 6L & Ibiza 6J FR TDI
Odg: AdBlue, Euro 6 (diskusija, saveti, pitanja)
« Odgovor #8 poslato: April 04, 2016, 10:13:04 posle podne »
aha Ok ... to nisam znao ...  congratulations

kod mene to stoji sve fabricki ...

Veliko Hvala nasem Clanu i Prijatelju Zrno na pomoci , koji mi je poslao slike i i dokaz da ja imam AdBlue rezervoar od 4.litre ...
« Poslednja izmena: April 04, 2016, 10:55:22 posle podne od strane lolazoca »
Slobodni smo za svaku istinu,odgovorni pred njom i obavezni da je cuvamo od lazi.

Zrnojed

  • Gost
Odg: AdBlue, Euro 6 (diskusija, saveti, pitanja)
« Odgovor #9 poslato: April 05, 2016, 07:21:45 posle podne »
Vazda ;) beer

Sent from China


Van mreže Zdenko

  • VW Početnik
  • Poruke: 2
  • Age: 30
  • Lokacija: Jasenovo
  • Karma: +0/-0
  • Pol: Muškarac
  • Auto: PASSAT B5
Odg: AdBlue, Euro 6 (diskusija, saveti, pitanja)
« Odgovor #10 poslato: Septembar 06, 2020, 10:11:46 posle podne »
Pozdrav svime!

Ne bih da pokrećem novu temu jer se ovde već priča nešto adblue katalizatoru...

Zanima me da li može da se ugradi adblue katalizator u starija vozila tačnije za passat b5? Da li je neko to možda radio ili pokušavao? Koja je cena ugradnje i da li neko u Srbiji to radi?
Zdene-polj.zastitar

Van mreže AcoVW

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1699
  • Age: 36
  • Lokacija: Čačak
  • Karma: +62/-15
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Tiguan, Golf 6, Golf 2
Odg: AdBlue, Euro 6 (diskusija, saveti, pitanja)
« Odgovor #11 poslato: Septembar 07, 2020, 12:38:06 pre podne »
Ne verujem da je iko to radio...
A zasto?
Svi skidaju, samo ti stavljas, pa jos na stariji auto

Van mreže MMihajlovic89

  • VW Početnik
  • Poruke: 106
  • Age: 35
  • Lokacija: Niš
  • Karma: +0/-0
  • Pol: Muškarac
  • Auto: VW Passat B6 2.0 BlueTDI
Odg: AdBlue, Euro 6 (diskusija, saveti, pitanja)
« Odgovor #12 poslato: Septembar 07, 2020, 09:04:53 pre podne »
A zasto ostali skidaju? Ja imam na passatu b6, prosle godine sam kupio auto, i nisam imao nikavih problema s njim. Koji je razlog sto ga ostali skidaju?

Van mreže AcoVW

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1699
  • Age: 36
  • Lokacija: Čačak
  • Karma: +62/-15
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Tiguan, Golf 6, Golf 2
Odg: AdBlue, Euro 6 (diskusija, saveti, pitanja)
« Odgovor #13 poslato: Septembar 08, 2020, 01:43:16 pre podne »
Sta imas na passatu b6? Adblue?

Van mreže zimke

  • VW Početnik
  • Poruke: 155
  • Age: 39
  • Lokacija: Vranje
  • Karma: +3/-1
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Golf V 2.0TDI
Odg: AdBlue, Euro 6 (diskusija, saveti, pitanja)
« Odgovor #14 poslato: Septembar 08, 2020, 05:09:36 pre podne »
A zasto ostali skidaju? Ja imam na passatu b6, prosle godine sam kupio auto, i nisam imao nikavih problema s njim. Koji je razlog sto ga ostali skidaju?

Recimo crkne ti ventil za hladjenje ili grejac Adblue rezervoara, a tecnost mora da bude izmedju 10 i 15 stepeni da bi funkcionisala i da se ne bi ukvarila, rok trajanja tecnosti je od 6 meseci do 3 godine zavisno od toga koliko je stabilna temperatura tecnosti, a moze da zezne ceo SCR sistem zbog toga  :62
Accelerate ze protons!

Van mreže MMihajlovic89

  • VW Početnik
  • Poruke: 106
  • Age: 35
  • Lokacija: Niš
  • Karma: +0/-0
  • Pol: Muškarac
  • Auto: VW Passat B6 2.0 BlueTDI
Odg: AdBlue, Euro 6 (diskusija, saveti, pitanja)
« Odgovor #15 poslato: Septembar 08, 2020, 02:08:00 posle podne »
E meni crko grejac rezervoara, i ne mogu nigde da ga nadjem biggrin Samo sto sam ja mislio da nije neki veliki problem, nisu niske temperature, pa ga vozim tako skoro celu godinu  bonk
Jel bi to znacilo da meni sada uopste i ne funkcionise taj sistem? I posto tecnost nije bila na adekvatnoj temperaturi, da li bih trebao da skinem rezervoar, ocistim i zamenim tecnost? Jel moze da se remontuje nekako taj grejac, imas li ti nekog iskustva s tim?
« Poslednja izmena: Septembar 08, 2020, 02:10:45 posle podne od strane MMihajlovic89 »

Van mreže zimke

  • VW Početnik
  • Poruke: 155
  • Age: 39
  • Lokacija: Vranje
  • Karma: +3/-1
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Golf V 2.0TDI
Odg: AdBlue, Euro 6 (diskusija, saveti, pitanja)
« Odgovor #16 poslato: Septembar 08, 2020, 10:48:56 posle podne »
Dok sam jos trazio auto za sebe bio sam naso jedan lep pasat koji je imao adblue, nisam znao sta je to pa sam malo istrazivao i na kraju nisam uzeo, previse mi bilo da razmisljam i o tome. Pa tebi ako se nije smrzavao auto onda ti i jeste funkcionisao Adblue, ali kad dodje zima ima da te zezne cim padne temperatura. Jesi probao da nadjes polovan mozda, poslacu ti konakt jedan na pp.

Sto se tice popravke tu kod tebe, to je mozda Nesa Autoelektronicar (profa) mogo da resi, ali covek digo ruke od popravke wagena, nece ni da cuje V od Vagena vise, ja drugog ne znam ko je dobar u Nisu sa strujom i elektronikom.
Accelerate ze protons!