Autor Tema: Zimske gume - Vaša iskustva, preporuke, saveti...  (Pročitano 428599 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže 2busy

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 2595
  • Age: 39
  • Lokacija: Novi Sad
  • Karma: +92/-53
  • Pol: Muškarac
  • Family guy
Odg: Zimske gume - Vaša iskustva, preporuke, saveti...
« Odgovor #1060 poslato: Novembar 05, 2017, 06:23:32 posle podne »
Ja sam kupio nedavno cetri riken gume185 55 15(4747din),cini mi se da ima tri godine garancije.Sve je to isto kao tigar samo drugo ime,i za te pare je dobra guma.Mnogo ljudi vozi i leti i zimi te gume i svi su zadovoljni traju im po par godina.Mislim da je bacanje pare za nekog ko prelazi 5-10 000 iljada godisnje da ima dva seta ja sam prvo to uradio i zajebo se pogotovo sto zivim gde nema puno snega.Ove gume ce mi trajati dok je auto kod mene.

Je l' ti vozis letnje gume zimi ili zimske leti?
Istraživanje je pokazalo da 78% vlasnika vozila u Srbiji vozi i leti zimske gume. Tj. nemaju potrebe (čitaj para) za 2 seta guma.

Послато са D6603 уз помоћ Тапатока

Rupa + alu felna = Reparirano rame

Van mreže AcoVW

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1696
  • Age: 36
  • Lokacija: Čačak
  • Karma: +61/-15
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Tiguan, Golf 6, Golf 2
Odg: Zimske gume - Vaša iskustva, preporuke, saveti...
« Odgovor #1061 poslato: Novembar 05, 2017, 08:51:56 posle podne »
A tako ce da ustede u pm

Van mreže Nikola 92

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1643
  • Age: 31
  • Lokacija: Vrbas
  • Karma: +41/-23
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Golf III
Odg: Zimske gume - Vaša iskustva, preporuke, saveti...
« Odgovor #1062 poslato: Novembar 05, 2017, 10:50:18 posle podne »
Dali je bolje kupiti nove gume m+s pa ih voziti i leti i zimi(pogotovo gde nema snega i ko neprelazi puno),ili kao sto se vecina pravi pametna pa ima dva seta i to kupi sve polovne gume ko zna kakve i odakle i onda budu ubedjeni da je to to?

Van mreže Madison

  • Uprava Kluba
  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 13051
  • Lokacija: beogradski dođoš
  • Karma: +198/-79
  • Pol: Muškarac
  • Auto: mk1 cabrio GTI 16v, Golf 5 GTI
Odg: Zimske gume - Vaša iskustva, preporuke, saveti...
« Odgovor #1063 poslato: Novembar 05, 2017, 11:28:12 posle podne »
M+S je mud and snow, tj. vise je zimska no letnja, pa po tvojoj logici treba pre kupiti letnju koju vozis i zimi, ako vec nema snega.
Zavisi sve da li planiras da koristis auto dugo ili ne. Letnja ce uvek brze da se sjebe zimi i obrnuto. Ako auto ostaje u tvom vlasnistvu, uvek se isplati da imas 2 seta  pa makar prelazio i 5000.

Vasa glava je u pitanju, probajte sa tim zimskim gumama na +40 da naglo ukocite  nije bas prijatno iskustvo.

Van mreže mikula

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1360
  • Lokacija: b. palanka
  • Karma: +35/-12
  • Pol: Muškarac
Odg: Zimske gume - Vaša iskustva, preporuke, saveti...
« Odgovor #1064 poslato: Novembar 06, 2017, 12:50:18 posle podne »
Mi sto imamo dva seta guma se ne pravimo pametni vec smo pametni, pre svega zbog toga sto prvo postujemo zakon a drugo bezbedniji smo i za sebe i okolinu. Imaju gume za sve sezone i one su ok za voznju i leti i zimi, ali zimsk leti i obrnuto po meni nije pametno ali kakva nam je drzava i stanje u njoj vozicemo i celave gume, jbg

Van mreže Wele

  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 6693
  • Lokacija: MunZe
  • Karma: +269/-172
  • Pol: Muškarac
  • Lupo GTI, B7
Odg: Zimske gume - Vaša iskustva, preporuke, saveti...
« Odgovor #1065 poslato: Novembar 06, 2017, 01:17:25 posle podne »
Dali je bolje kupiti nove gume m+s pa ih voziti i leti i zimi(pogotovo gde nema snega i ko neprelazi puno),ili kao sto se vecina pravi pametna pa ima dva seta i to kupi sve polovne gume ko zna kakve i odakle i onda budu ubedjeni da je to to?
Samo više poraditi na edukaciji i sve će doći na svoje mesto. Ili naučiš na teži način koliki je trag kočenja zimske gume leti i letnje gume zimi. Oduvek sam imao dva kompleta (tj "seta" što bi rekli Srbi) guma jer to savršeno ima smisla, a ne zbog zakona.


Vasa glava je u pitanju, probajte sa tim zimskim gumama na +40 da naglo ukocite  nije bas prijatno iskustvo.
Nije samo njihova već i svih nas koji smo na putu sa istomišljenicima. 10cm znači razliku između života i smrti, pa ko čak i preživi neka razmisli kako će da živi dalje sa tim.
« Poslednja izmena: Novembar 06, 2017, 01:27:14 posle podne od strane Wele »
Svaka pobuna, svaki otpor počinje jednom rečju - Ne!

Van mreže zorancile

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1259
  • Lokacija: Bašaid, VOJVODINA
  • Karma: +41/-35
  • Pol: Muškarac
  • Auto: golf 2 gtd
Odg: Zimske gume - Vaša iskustva, preporuke, saveti...
« Odgovor #1066 poslato: Novembar 06, 2017, 04:58:16 posle podne »
Znači zimska guma leti ima duži zaustavni put od letnje?
Zar nije ona mekša i ima bolje trenje pa se samim tim i brže troši leti nego zimi?

Van mreže Makoo

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 710
  • Lokacija: Kraljevo
  • Karma: +7/-10
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Golf III 1.4
Odg: Zimske gume - Vaša iskustva, preporuke, saveti...
« Odgovor #1067 poslato: Novembar 06, 2017, 05:08:21 posle podne »
Jeste mekša da bi što pre postigla optimalnu temperaturu za 'rad'.
Koja ti je logika da uzmeš baš meku gumu za leto +40c i da je pojedeš za jul i avgust sa oštrom vožnje? Vremenom postane plastična i uletiš malo brže u krivinu, moli se Bogu da pretekneš. Mastan asfalt i meka guma ne idu jedno uz drugo.

Vidim da dosta ljudi voze letnje dok ne padne prvi sneg što je iz moje tačke gledišta skroz pogrešno razmišljanje. Letnja guma je mnogo tvrđa i na temperaturi ispod 10c joj je potrebno dosta vremena da postignem optimalnu temperaturu za 'rad'.

Ako ima nekog ko je pre pratio MotoGP, setiće se da su postojale ekstra meke gume za kvalifikacije. Jedan krug je dovoljan da je zagreje, drugi krug da napravi vreme, treći krug ta guma ne može više da se koristi jer je toliko meka da sa nje otpadaju komadi gume.


Ne kažem da je moje mišljenje ispravno, ali to sam stekao tokom vožnje i čitajući razna iskustva po internetu i testovima pneumatika.

Sent from my HTC Desire 630 dual sim using Tapatalk

Golf III 1.4 / Audi A4 1.8T S-Line Restyling

Van mreže boćanac GTD

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 2809
  • Age: 30
  • Lokacija: Gornji Milanovac-Kragujevac
  • Karma: +93/-22
  • Pol: Muškarac
  • Mašinac
Odg: Zimske gume - Vaša iskustva, preporuke, saveti...
« Odgovor #1068 poslato: Novembar 06, 2017, 05:10:16 posle podne »
Postane preterano meka po vrucinama i vrucem asfaltu  koeficijent trenja ima manju vrednost nego u zimskin uslovima. Takva joj je struktura i to je to. 😊

Van mreže RUS

  • Moderator
  • Ultimate Member
  • ***
  • Poruke: 7970
  • Age: 55
  • Lokacija: Boleč-Ivanjica-Moskva
  • Karma: +171/-75
  • Pol: Muškarac
  • Boban-Rus
  • Auto: GOLF 5 1.9 TDI-DSG
Odg: Zimske gume - Vaša iskustva, preporuke, saveti...
« Odgovor #1069 poslato: Novembar 06, 2017, 07:21:01 posle podne »
Hemijska svojstva nisu ista u kontra uslovima od naznačenih za vreme upotrebe i naravno da ne treba biti mnogo pametan da da zimi treba voziti zimsku a leti letnju gumu. Srbi su veoma čudna nacija koja u većini slučajeva smatra sebe pametnijim od svih pa zato i voze zimske game cele godine. Ako nemaš pare da kupiš gume vozi se autobusom bre. I ne ugrožavaj život drugima.
Boban-Rus

Van mreže Nikola 92

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1643
  • Age: 31
  • Lokacija: Vrbas
  • Karma: +41/-23
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Golf III
Odg: Zimske gume - Vaša iskustva, preporuke, saveti...
« Odgovor #1070 poslato: Novembar 06, 2017, 07:25:18 posle podne »
Ja nekazem da nije bolje da se ima set letnjih i set zimskih guma,ali takodje mislim da normalnom voznjom po propisima i ogranicenju zimska guma m+s moze i leti da se koristi(naravno da je bolja letnja),jedino sto ce se brze pojesti.Kad je neko idiot nepomaze mu guma nego sreca.Ja sam imao i na ovom i na proslom autu zimski  i letnji set guma.Ove godine sam kupio cetri gume m+s zato sto mi je letnji set postao losiji a na zimskom bih morao da kupim dve zimske gume jer je sara oko 4-5mm.nisam hteo da kupujem 6 guma novih uzeo sam cetri koje cu voziti i leti i zimi.A sta kada je zimi suv asvalt i temperatura bude veca od 10 stepeni jel onda stavljate letnje?pa se vozate jel zimska guma nijee adekvatna za takve uslove?Neugrozavam ja zivot nikom zato sto normalno vozim i postujem zakon.To treba da kazes mamin i tatinim sinovima koji dobiju besan auto za rodjendan i onda pobiju pola srbije.Nepobiju sigurno zato sto voze zimske gume leti nego zato sto su idioti.Pre ce ubiti onaj sto je kupio polovnu letnju gumu ko zna odakle i koliko je presla nego ja sam novom zimskom.
« Poslednja izmena: Novembar 06, 2017, 07:56:26 posle podne od strane Nikola 92 »

Van mreže RUS

  • Moderator
  • Ultimate Member
  • ***
  • Poruke: 7970
  • Age: 55
  • Lokacija: Boleč-Ivanjica-Moskva
  • Karma: +171/-75
  • Pol: Muškarac
  • Boban-Rus
  • Auto: GOLF 5 1.9 TDI-DSG
Odg: Zimske gume - Vaša iskustva, preporuke, saveti...
« Odgovor #1071 poslato: Novembar 06, 2017, 07:41:27 posle podne »
A šta Ako treba da ideš leti za Grčku I imaš 50-60 stepeni na suncu!?  Ne ugrožavaš bezbednost? I Tema je o iskustvima preporukama za zimske gume a ne da li su potrebne leti letnje a zimi zimske. Kome ne trebaju može I na felnama da vozi. I ne trujte temu bespotrebnim komentarima!!!
Boban-Rus

Van mreže Nikola 92

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1643
  • Age: 31
  • Lokacija: Vrbas
  • Karma: +41/-23
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Golf III
Odg: Zimske gume - Vaša iskustva, preporuke, saveti...
« Odgovor #1072 poslato: Novembar 06, 2017, 07:46:15 posle podne »
Isao bih bez problema(znam i ljude koji su isli za hrvacku po tim uslovima i zimskim gumama)Necu da se raspravljam.Logicno je da je bolje zimi zimska a leti letnja guma zato i postoje.Mnogo je bitnije kako vozis od toga dal su ti zimske gume leti.

Van mreže Igor_92

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1543
  • Age: 31
  • Lokacija: Novi Sad/Rumenka
  • Karma: +59/-15
  • Pol: Muškarac
  • VW U <3
  • Auto: BMW E46 320d / Vw Golf 2 1.6GL
Odg: Zimske gume - Vaša iskustva, preporuke, saveti...
« Odgovor #1073 poslato: Novembar 06, 2017, 07:50:23 posle podne »
Imam za oba automobila dva seta guma (zimske i letnje) ali se slazem sa nikolom, nisu gume toliki problem koliko budala za volanom.
Vozis normalno i nemas nikakav problem ni sa m+s gumama leti, niti sa letnjima zimi po suvom terenu.

Van mreže Desmo

  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 9764
  • Lokacija: Isfahan - Iran
  • Karma: +220/-51
  • Auto: Lada 2104
Odg: Zimske gume - Vaša iskustva, preporuke, saveti...
« Odgovor #1074 poslato: Novembar 06, 2017, 07:56:24 posle podne »
2010. sam bez problema isao na Tasos sa s3 eskimo, pun gas.

Jedino sto su posle toga bile za bacanje

Van mreže Makoo

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 710
  • Lokacija: Kraljevo
  • Karma: +7/-10
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Golf III 1.4
Odg: Zimske gume - Vaša iskustva, preporuke, saveti...
« Odgovor #1075 poslato: Novembar 06, 2017, 10:13:35 posle podne »
Zamisli da naglo sa 80/90 moraš zbog idiota da ukočiš na vrućem asfaltu koji ima preko 50c sa m+s? Ne bih smeo da se usudim, ja iskreno.
Za gumu na preko 10c normalno da ne skidam pa menjam, ali gledam neku dugoročnu prognozu. Evo sad je 15ak dnevna, još sam na letnjim ali do vikenda i onda idu zimske. Sigurno do marta, za dalje ćemo videti.

Sent from my HTC Desire 630 dual sim using Tapatalk

Golf III 1.4 / Audi A4 1.8T S-Line Restyling

Van mreže zorancile

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1259
  • Lokacija: Bašaid, VOJVODINA
  • Karma: +41/-35
  • Pol: Muškarac
  • Auto: golf 2 gtd
Odg: Zimske gume - Vaša iskustva, preporuke, saveti...
« Odgovor #1076 poslato: Novembar 06, 2017, 11:20:19 posle podne »
Mislim da ste malo preterali sa ovim objašnjenjima. Ispada da su zimske gume po asfaltu manje bezbedne nego letnje po ledu. A nije baš tako strašno.
Ljudi su 50 godina vozili cele godine na istim gumama a u poslednjih nekoliko godina je to čudo jedno kako je to postalo nebezbedno.
A da li je bezbedno da neko ima dva seta guma, a prelazi 10.000 km godišnje. Sa ta dva seta će preći preko 100.000 km, a to je 10 godina. Da li je bezbedna guma koja je 10 godina stara ili da posle 5 godina baci oba seta na djubre? Ili da za to vreme promeni samo dva seta novih zimskih guma i da nisu starije od 5 godina?

Van mreže voodoons

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 648
  • Age: 43
  • Lokacija: Novi Sad
  • Karma: +14/-12
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Golf mk5 estate 2.0TDI DSG
Odg: Zimske gume - Vaša iskustva, preporuke, saveti...
« Odgovor #1077 poslato: Novembar 06, 2017, 11:45:39 posle podne »
Ne možeš tako gledati. Ranije su ljudi umirali od upale pluća a sad ne. Tako se i smanjila stopa nezgoda i povreda time sto se zimske gume voze zimi a letnje leti. Opasnije je voziti letnju gumu zimi, da, zbog toga sto će biti tvrda previše na niskim temperaturama i neće ostvarivati dovoljan koeficijent trenja a na mokrom i hladnom asfaltu je bas opasna. Sneg i led to samo desetostruko povećavaju.
Zimske gume leti će imati dosta dobar koeficijent prijanjanja ali će opet zaustavni put biti duži nego sa letnjom. Takođe, habanje se mnogostruko povećava i time guma postaje još nebezbednija.
Guma posle 5 godina starosti bez obzira na način čuvanja i trošenja spada u staru gumu i treba da se menja. Ako se gledaju iskljucivo troškovi eksploatacije, najbolja je AllSeasons guma...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Van mreže Joca

  • _______ x X x _______
  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 5393
  • Age: 44
  • Lokacija: Kladovo
  • Karma: +135/-30
  • Pol: Muškarac
  • Only TDI Power
  • Auto: Black Elegance ;)
Odg: Zimske gume - Vaša iskustva, preporuke, saveti...
« Odgovor #1078 poslato: Novembar 07, 2017, 08:32:23 pre podne »
Samo da dodam u raspravi, policija je dužna tokom nezgode da upiše u izveštaj da li su bile zimske gume ili ne.
Osiguranje ne priznaje štetu ako u zimskoj sezoni nisu bile odgovarajuće gume ;)

Van mreže MF

  • Jr. Member
  • *
  • Poruke: 215
  • Age: 44
  • Lokacija: Beograd - B.Kosa
  • Karma: +10/-12
  • Pol: Muškarac
Odg: Zimske gume - Vaša iskustva, preporuke, saveti...
« Odgovor #1079 poslato: Novembar 07, 2017, 08:34:37 pre podne »
Ja mislim (nisam 100% siguran) da isplati stetu osiguranje ili garantni fond, ali se posle refundira sve od vlasnika kola....

Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока