Autor Tema: Proveri stanje isparivača klime na Bora/Golf 4  (Pročitano 21959 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže pmilosh`

  • VW Početnik
  • Poruke: 20
  • Age: 36
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +0/-0
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Skoda Octavia mkII Comby
Odg: Proveri stanje isparivača klime na Bora/Golf 4
« Odgovor #20 poslato: Avgust 23, 2011, 03:42:20 posle podne »
da li se isparivac nalazi na istom mestu i u oktaviji A5 ili je negde drugde?

Van mreže dule tdi

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 948
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +17/-16
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Golf 4 ALH, Passat b6 2.0
Odg: Proveri stanje isparivača klime na Bora/Golf 4
« Odgovor #21 poslato: Avgust 23, 2011, 07:37:31 posle podne »
upravo sam zavrsio sa ciscenjem isparivaca,sve sam razmontirao i ocistio i naprskao na kraju asepsolom

isparivac i nije bio nesto mnogo prljav
ako neko planira ovu operaciju nek spremi stapice za usi da njima ocisti peraja ventilatora

Van mreže Acca

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 3775
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +43/-36
  • Pol: Muškarac
  • Auto: passat b5,5>vw GOLF 5
Odg: Proveri stanje isparivača klime na Bora/Golf 4
« Odgovor #22 poslato: Avgust 30, 2011, 09:46:23 posle podne »
R12, R22, R134A i drugi su ti rashladni fluidi-FREON
u autu se bas koristi FREON kao i u friziderima i drugim rashladnim vetrinama itd...
svi rade na istom principu,i kucna klima,i frizider i auto klima
razlika u freonima npr R12, R134a je u komponentama freona,jedan ima vise komponenta-mesavina od drugog  ali se koriste oba za hladjenje,dosta freona mogu da se mesaju jedan sa drugim i uredjaj ce raditi perfektno,sve zavisi od ulja koje koristi kompresor,jedino je u tome stos,
u zadnje vreme je R407C postao najcesce koriscen freon i poceo je najvise da se primenjuje u rashladnoj tehnici jero je ekoloski i po evropskom standardu,R12,R22 su zabranjeni jer su stetni gasovi,zato svi klima uredjaji sa tim gasom dolaze kod nas jer to kod nas niko ne gleda
  champ1

Van mreže btomic

  • Jr. Member
  • *
  • Poruke: 263
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Karma: +5/-7
  • Pol: Muškarac
  • Auto: VW Bora 1.9 TDI
Odg: Proveri stanje isparivača klime na Bora/Golf 4
« Odgovor #23 poslato: Avgust 31, 2011, 01:07:48 posle podne »
Čisto sumnjam da i kod nas dolaze automobili sa klasičnim frejonom (R12) jer njegova upotreba je izbačena pre više od 20 godina (možda se ponegde još zatekla proizvodnja narednih 4-5 godina, ali i sa tim moguće ga je naći samo u kolima starijim od 15 godina). Danas se R12 može nabaviti samo ilegalno i to uglavnom u Aziji, i to po znatno višim cenama. Pošto je frejon osim generalnog naziva za rashladnu tečnost istovremeno i simbol za gas koji uništava ozonski omotač, u svetu se ova reč zamenjuje sa CFC-12, a kada se govori o R134a koji je sada u širokoj upotebi koristi se HFC-134a. Kod nas će narod još dugo to zvati frejon jer nama je važno da majstor napuni klimu i da radi, a šta je unutra nije mnogo važno. Inače, na wiki stranici (na engleskom) za R134-a ne pominje se nijednom reč "freon". (Za pimbe - mi kažemo i pišemo Fijat a ne Fiat  biggrin, baš kao i rejon a ne reon).

Van mreže golub

  • VW Početnik
  • Poruke: 170
  • Age: 42
  • Lokacija: Beograd, Voždovac
  • Karma: +5/-1
  • Pol: Muškarac
  • Auto: VW Polo 1.2
Odg: Proveri stanje isparivača klime na Bora/Golf 4
« Odgovor #24 poslato: Avgust 31, 2011, 01:29:16 posle podne »
Za sva "J" si pogrešio.

Van mreže pimbe

  • Rig Pig
  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 4472
  • Age: 55
  • Lokacija: Gzira <-> Uzice
  • Karma: +127/-76
  • Pol: Muškarac
  • VW MALTA
  • Auto: Tiguan 2.0TDI A3 1.6TDI Cabrio
Odg: Proveri stanje isparivača klime na Bora/Golf 4
« Odgovor #25 poslato: Avgust 31, 2011, 03:29:04 posle podne »
Znam ja da neki pisu kako znaju i umeju i uglavnom kazu ovako: BiJo sam u Beogradu onomad, KupiJo sam novog FiJata i kade sam iso odud, a neki sto sipa freJon naiso otud  lollol
Tiguan 2.0 TDI
  AUDI A3 1.6 TDI Cabrio

Van mreže btomic

  • Jr. Member
  • *
  • Poruke: 263
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Karma: +5/-7
  • Pol: Muškarac
  • Auto: VW Bora 1.9 TDI

Van mreže Acca

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 3775
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +43/-36
  • Pol: Muškarac
  • Auto: passat b5,5>vw GOLF 5
Odg: Proveri stanje isparivača klime na Bora/Golf 4
« Odgovor #27 poslato: Septembar 01, 2011, 12:48:35 pre podne »
Čisto sumnjam da i kod nas dolaze automobili sa klasičnim frejonom (R12) jer njegova upotreba je izbačena pre više od 20 godina (možda se ponegde još zatekla proizvodnja narednih 4-5 godina, ali i sa tim moguće ga je naći samo u kolima starijim od 15 godina). Danas se R12 može nabaviti samo ilegalno i to uglavnom u Aziji, i to po znatno višim cenama. Pošto je frejon osim generalnog naziva za rashladnu tečnost istovremeno i simbol za gas koji uništava ozonski omotač, u svetu se ova reč zamenjuje sa CFC-12, a kada se govori o R134a koji je sada u širokoj upotebi koristi se HFC-134a. Kod nas će narod još dugo to zvati frejon jer nama je važno da majstor napuni klimu i da radi, a šta je unutra nije mnogo važno. Inače, na wiki stranici (na engleskom) za R134-a ne pominje se nijednom reč "freon". (Za pimbe - mi kažemo i pišemo Fijat a ne Fiat  biggrin, baš kao i rejon a ne reon).
kaze se freon,nego nea veze
i R134A je freon 100%
ja sam profesaionalac za to,za grejnu i rashladni tehniku,pogotovo za rashladnu i znam da je tako kako sam napisao u prethodnom postu
to sto pise na wikipediji nema veze sa vezom,ti si verovatno teoreticar i procitao si to negde,bez uvrede,mozda i gresim - a ja sam prakticar koji radi to vec 6god
r12 nije ilegalan jer se masovno koristi u friziderima i koriste ga jaki brendovi kao naprimer samsung,LG,Beko itd.
r22 isto je stetan gas po ozonu pa se opet koristi,zabranjen je u evropskoj uniji samo,svugde drugde u svetu se koristi kao i mnogi drugi freoni,kao sto sam reko razlika je samo u komponentama freona a svi imaju istu svrhu
« Poslednja izmena: Septembar 01, 2011, 12:53:10 pre podne od strane Acca »
  champ1

Van mreže pmilosh`

  • VW Početnik
  • Poruke: 20
  • Age: 36
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +0/-0
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Skoda Octavia mkII Comby
Odg: Proveri stanje isparivača klime na Bora/Golf 4
« Odgovor #28 poslato: Septembar 27, 2011, 01:16:57 pre podne »
da li se isparivac nalazi na istom mestu i u oktaviji A5 ili je negde drugde?

Van mreže miki978

  • perfekcionista
  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 2415
  • Age: 46
  • Lokacija: Novi Pazar
  • Karma: +38/-32
  • Pol: Muškarac
  • 125kw DSG lux oprema
  • Auto: Sharan 7n,PASSAT B6,Golf5 plus
Odg: Proveri stanje isparivača klime na Bora/Golf 4
« Odgovor #29 poslato: Septembar 28, 2011, 10:39:59 posle podne »
i ja sam proverio kod sebe stanje isparivaca i za cudo bio je cist kao nov,namucio sam se sa skidanjem pretinca na dnu je bio usrafljen ispod klime pa sam ja natego i puko je drzac mada mislim da i nema neku posebnu funkciju,dovoljno je 6 torxsrafova t20.
vw je auto sva druga su ortopedska pomagala....

Van mreže rakela

  • VW Početnik
  • Poruke: 9
  • Lokacija: VOJVODINA
  • Karma: +0/-1
  • Pol: Žena
  • Auto: BORA 1.9TDI 4MOTION
Odg: Proveri stanje isparivača klime na Bora/Golf 4
« Odgovor #30 poslato: Avgust 14, 2012, 12:07:40 posle podne »
Ne znam šta ti znači "čas radi čas ne radi"... Da bi "majstor" mogao da kaže da je u pitanju isparivač mora to i da utvrdi - šta je radio osim što ti je dopunio frejon? Klima inače "ne radi" zato što frejon negde iscuri, a to može da bude na sijaset mesta (isparivač je samo jedno od njih).

Isparivač je deo sistema koji se nalazi u kabini i gde se vrši razmena toplote. Ventilator gura topli vazduh na isparivač i nakon prolaska kroz njega vazduh se ohladi a frejon (koji u isparivač ulazi u tečnom stanju) od toplote vazduha prelazi u gasovito stanje (isparava).

Problem sa zamenom isparivača je što je vrlo nedostupan i što (najčešće) mora da se skine gomila delova u kabini da bi mu se pristupilo. To je najčešće celodnevni posao i potrebno je puno pažnje i strpljenja da se sve skine i vrati bez oštećenja i viška (ili manjka) šrafova... biggrin

Za moj auto isparivač je koštao 11500 a uz to sam morao da kupim i zamenim i tzv. sušač koji je koštao još 3200. Uz to ti ide i trošak punjenja frejonom (oko 3000) i naravno ruke za majstora. U jednom servisu su mi tražili 15000 za ruke i punjenje, jedan majstor 100 evrića (samo za ruke) a drugi oko 8000 (ali taj me je zaj.bao).

Pre nego i ako se uopšte odlučiš na ovaj korak moraš da budeš siguran da je u pitanju isparivač.


imam isti kvar,molim te kazi mi gde si nabavio novi isparivac i susac,moj je klimatronik
nisam odrasla u Srbiji, pa vas molim da oprostite greske u pisaniju

Van mreže btomic

  • Jr. Member
  • *
  • Poruke: 263
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Karma: +5/-7
  • Pol: Muškarac
  • Auto: VW Bora 1.9 TDI
Odg: Proveri stanje isparivača klime na Bora/Golf 4
« Odgovor #31 poslato: Avgust 15, 2012, 09:41:17 pre podne »
Isparivač i sušač sam kupio u "Polar klimi", Beograd, imaju servis i prodaju delova. Ugradnju nisam radio kod njih jer sam našao jeftinijeg majstora. Daju garanciju 2 godine na delove pod uslovom da si zamenio (odnosno kupio) i sušač a ne samo isparivač i da imaš račun za ugradnju.

hirurg

  • Gost
Odg: Proveri stanje isparivača klime na Bora/Golf 4
« Odgovor #32 poslato: Oktobar 15, 2014, 07:53:02 posle podne »
Ljudi i kod mene je isparivac jako jako prljav. Imam tekucinu za pranje kucnih klima. Medjutim kod jetta auta je tesko pristupiti do kompletnog isparivaca bez da se rasklopi pola auta. Mene zanima sledece...koliki je odvod iz kadice od isparivaca i da li bi ja mogao pod pritiskom da izbijem prljavstinu iz saca a da ne poplavim auto! Ima li ko da je cistio isparivac a da nije ga skidao i vadio mimo karoserije. Pozdrav

Van mreže Joca

  • _______ x X x _______
  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 5393
  • Age: 44
  • Lokacija: Kladovo
  • Karma: +135/-30
  • Pol: Muškarac
  • Only TDI Power
  • Auto: Black Elegance ;)
Odg: Proveri stanje isparivača klime na Bora/Golf 4
« Odgovor #33 poslato: Mart 09, 2015, 09:27:36 pre podne »
Isparivač klime mi je katastrofa, menjao bih ga,  jer ničim nisam mogao eleminisati smrad kada mi radi klima. Ovlašćen servis mi samo za isparivač tražili 65k... Malo sam googlo i naišao na servis 'Bebe' u Zemunu, za kompletnu uslugu sa novim isparivačem tražili 24k. Jer je sa tim servisom neko imao iskustva ili imate vi neki za preporuku?

Van mreže pimbe

  • Rig Pig
  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 4472
  • Age: 55
  • Lokacija: Gzira <-> Uzice
  • Karma: +127/-76
  • Pol: Muškarac
  • VW MALTA
  • Auto: Tiguan 2.0TDI A3 1.6TDI Cabrio
Odg: Proveri stanje isparivača klime na Bora/Golf 4
« Odgovor #34 poslato: Mart 09, 2015, 10:22:46 pre podne »
PA ako je ispravan zasto ga menjas? Skini, operi i vrati. Gas izvuces, pa vratis...
Tiguan 2.0 TDI
  AUDI A3 1.6 TDI Cabrio

Van mreže Joca

  • _______ x X x _______
  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 5393
  • Age: 44
  • Lokacija: Kladovo
  • Karma: +135/-30
  • Pol: Muškarac
  • Only TDI Power
  • Auto: Black Elegance ;)
Odg: Proveri stanje isparivača klime na Bora/Golf 4
« Odgovor #35 poslato: Mart 09, 2015, 10:28:54 pre podne »
Cela tabla se skida pa se nebi zezao oko toga, e sada... kada sam pitao što nov? A oni: mora da se menja jer od ovoga nema ništa. 

Van mreže sbuzdum

  • VW Početnik
  • Poruke: 6
  • Lokacija: subotica
  • Karma: +1/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Proveri stanje isparivača klime na Bora/Golf 4
« Odgovor #36 poslato: Jun 22, 2017, 10:28:25 posle podne »
Pozdrav ljudi pomoć polo 1.9 dti 2005 na diagnostici pise greska motora za regulaciju vazduha i danas  mi je ispustio freon 🤔 sta da radim i odakle da krenem

Послато са SM-J700H уз помоћ Тапатока


Van mreže pimbe

  • Rig Pig
  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 4472
  • Age: 55
  • Lokacija: Gzira <-> Uzice
  • Karma: +127/-76
  • Pol: Muškarac
  • VW MALTA
  • Auto: Tiguan 2.0TDI A3 1.6TDI Cabrio
Odg: Proveri stanje isparivača klime na Bora/Golf 4
« Odgovor #37 poslato: Jun 23, 2017, 09:06:46 pre podne »
Od rupe na sistemu... Gde je izasao freon, pa onda motor klapne . . .
Tiguan 2.0 TDI
  AUDI A3 1.6 TDI Cabrio

Van mreže sbuzdum

  • VW Početnik
  • Poruke: 6
  • Lokacija: subotica
  • Karma: +1/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Proveri stanje isparivača klime na Bora/Golf 4
« Odgovor #38 poslato: Jun 23, 2017, 09:39:09 pre podne »
Joj ljudi hvala vam ako bi sam to radio mozda je jeftinije ali ponekad skuplje ! Problem sto me niko dad nemoze primiti u servis

Послато са SM-J700H уз помоћ Тапатока


Van mreže sbuzdum

  • VW Početnik
  • Poruke: 6
  • Lokacija: subotica
  • Karma: +1/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Proveri stanje isparivača klime na Bora/Golf 4
« Odgovor #39 poslato: Jun 23, 2017, 01:32:02 posle podne »
? Pitanje da bi se doslo do motora klapne dali se mora skida kompletna komandna tabla ? Koliko to moze da košta  u servisu sa punjenjem klime

Послато са SM-J700H уз помоћ Тапатока