Autor Tema: Tablet kao headunit  (Pročitano 1386 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zivkovic

  • VW Početnik
  • Poruke: 42
  • Age: 31
  • Lokacija: Novi Sad
  • Karma: +1/-0
  • Pol: Muškarac
  • Auto: VW Lupo 1.0
Tablet kao headunit
« poslato: Jul 13, 2016, 12:59:28 pre podne »
Pre par meseci poceo sam temu u kojoj sam pitao forumase za neke smernice oko ugradjivanja tableta u auto umesto radija, kako bi sluzio u svrsi muzickog uredjaja, a takodje i kao navigacija, te za povezivanje sa bluetooth OBDII uredjajem za posedovanje live dijagnostike tokom bilo kog trenutka voznje. Uspeo sam da zavrsim sve. Ukoliko jos neko bude zeleo da se upusti u ovakav projekat, ovde cu objasniti sta je od materijala potrebno i kako sam ja to povezao, kao i koliko je sve to kostalo na datum ugradnje, pa da imate sve potrebne informacije oko ovoga.

 Potrebno je sledece:
- Tablet, kod mene je u pitanju Tesla L7 3G, nov u MTSu kosta 500din mesecno na 2 godine sa karticom od 5GB interneta.


- Pojacalo, u mom slucaju je bio JBL by Harman 4x55w RMS, kostalo me je 55e polovno.



- Ground Zero naponski kabolovi. Polovni, uzeo od druga kome nisu vise trebali, neosteceni, 1000din. (po mogucstvu uzeti nove)


- 8m zvucnicke zice, uzeo sam 4mm2, imajuci u vidu da ubuducnosti ce ici bolji zvucnici. Novi 1000din.


- Prosto Auto punjac 3100mah, 750din nov.


- Piggyback konektor, odnosno spojnica osiguraca. 2x 750din = 1500din, novo.


-10m jednozilne zice, ne znam tacno cenu, oko 500din.


-Hama Aux to RCA kabl, 5m dugacak, nov, oko 500din.


-Auto upaljac, original VW, ja sam dobio besplatno od poznanika, ne znam cenu, ali novi su oko 500din, ali ne VW.


-3.5MM jack, univerzalni, morao sam da zalemim drugi, iz razloga sto ovaj je predugacak i ne moze da udje u tablet kada je u tabli, potrebno je malo modifikacije i novog jacka, ali sve spram auta. 100din, novo.


-Naponski kabl za tablet, tj USB, Hama, 300din, nov. Moze i bilo koji USB kabl, ali je meni trebao neki sa malom USB glavom da moze da se sakrije iza table lako, kao i da ne smeta tabli.


Kako uraditi? Nije komplikovano, ali treba dosta vremena.
Rasklopiti plastike uz vrata duz poda sa unustrasnje strane, skinuti i sediste zadnje po potrebi, na tabli skinuti sve plastike neophodne za prilazak kablova. Ovo je sve razlicito od auta do auta i necu previse detaljsati, jer potrebne informacije za ovo, mnogo bolje objasnjene postoje svuda po youtubeu, pa ako se odlucite da ovo sami radite, informisite se na taj nacin.

Pre pocetka petljanja za zicama, obavezno proveriti da li su gumene zastite na zicama svuda citave, jer u suprotnom moze doci do kratkog spoja, izbijanja osiguraca, a u najgorim slucajevima i pozara. (ovo za pozar nije zezanje, prolaze velike struje kroz ove kablove i ne bi ste bili ni prvi ni poslednji kojima se ovako nesto desilo.)

Provuci naponski kabal, pozitivni sa akumulatora do mesta gde se nalazi pojacalo, u mom slucaju je to bio gepek. Obavezno staviti osigurac, po mogucstvu sto bile akumulatoru, jer ukoliko dodje do spoja negde, osigurac ce odmah izbiti na pocetku kabla i nece mu dozvoliti grejanje i potencijalno zapaljenje negde dublje u autu. Masu, odnosno negativni kabal vezati na karoseriju, u zavisnosti gde vam je najdostupnije, ali tako da obavezno skinete farbu do golog metala, kako bi masa bila sto bolja. Svaki auto poseduje otvor, tj rupu na pozarnom zidu auta, sam je morate locirati gde se nalazi na vasem autu. U motornom prostoru obavezno kabl provuci tako da ne dira neke pokretne ili vruce delove motora i vezati ga na odredjenim mestima vezicama.

Zvucnicke kablove sam provukao iz gepeka, svaki sa svoje strane, ispod prethodno skinutih plastika. Odavde bi trebalo kablove provuci u vrata do zvucnika, ja nisam tako sada radio, iz razloga sto imam fabricke zvucnike i sto je jos bitnije, tvitere (viskotonce) te sam ih provukao do sredine table, na mesto gde se nalazio fabrick radio, gde sam ih vezao na postojecu instalaciju. Ostavio sam dovoljnu duzinu, tako da kada budem menjao zvucnike i twittere, onda cu ih spojiti direktno u vratima.

Signalni kabal, tj ovaj AUX to RCA, sam provukao od mesta starog radija, ispod table, pa zajedno sa postojecim kablovima do pojacala u gepek. Po nekima ovo nije dobra ideja, jer bi ovaj kabl teoretski mogao da ima interferencije sa naponskim kablom, ali ja ih nemam, tako da, kako vama odgovara, tako i uradite, druga solucija je da ga provlacite sa druge strane auta gde prolazi samo zvucnicka zica.

Sledeca bitna stavka u ovoj modifikaciji jeste REMOTE zica, tj signalna zica koja pojacalu daje signal da se upali. Nju povezujete tako sto otvorite kutiju osiguraca, nadjete neki osigurac koji se pali sa kontaktom auta, na primer brisaci, na njegovo mesto stavite spojnicu gore prikazanu i ukljucite postojeci i novi osigurac unutra. Iz nje izlazi kablic na koji povezete onu jednozilnu zicu (najbolje je da je zalemite) i provucete je u gepek zajedno sa naponskim zicama i zvucnickim. Ovo vam je znaclo da ce pojacalo da radi samo kada je auto uplajen, tj na kontaktu, a kada ga ugasite, ili oduzmete kontakt, ugasice se i pojacalo, te vam nece doci do nezeljenog izlvacenja akumulatora. Ovaj korak moze da se uradi i tako sto ce se zica namotati na jednu nozicu postojeceg osiguraca, te vratiti osigurac nazad, ali nije najpametnije resenje, jer moze doci do kratkog spoja, u svakom slucaju bolja je solucija sa spojnicom.

Ponovo naci odgovarajuci osigurac za novi upaljac. Ja sam uzeo ponovo brisac, zadnji sada. Spojica opet, isti metod kao i iznad. Ta zica koja polazi iz spojnice je pozitivna, tj +, od nje nastavite novu zicu u onoj duzini koja vam treba, tj tamo do mesta gde ce se nalaziti upaljac. Kod mene se nalazi direktno iza tableta, na mestu starog radija. Nju povezete na pozitivan pol upaljaca, uglavnom centralna nozica, a potom na drugu nozicu vezati novu zicu za masu. Masu bi trebalo povezati negde na karoseriju, ja nisam mogao da nadjem od silnih plastika pristup karoseriji u unutrasnjosti auta, te sam je provukao pored naponskog kabla i izvukao je u motorni prostor gde sam joj nasao mesto za kacenje na karoseriju. Ovakav nacin povezivanja dovodi da se novi upaljac pali sa kontaktom takodje. U upaljac staviti punjac i u njega povezati USB kabl za punjenje.

Aux kabal sam morao da modifikujem na taj nacin da bi mogao da udje u tablet, a da mu ne smeta okolni deo table, ovo je individualno i u zavisnosti od lokacije tableta, mozda necete morati ovo da radite.

Sledeci korak je bio skidanje centralnog dela table gde se nalazio radio. Na lupu u tom delu se nalazi i dugme za sva 4 migavca, kao i deo ventilacije, lako se skida i onda dobijate potpun pristup tom delu table gde se kod mene nalazi kompletna instalacija za ovaj poduhvat. Na tom delu table, gde se nalazi tablet, morao sam da izbusim dve rupe (koje se ne vide kada je sve namesteno) kroz koje ce proci aux i usb kabl, njih busiti na mestima na kojima se portovi nalaze od tableta, ovo je takodje individualno i zavisi od modela tableta.

Kada ste sve to zavrsili, USB i AUX konektore ucvrstiti necim u tabli, najbolje nesto sto ce bez velike muke moci da se skine po potrebi, kao i nesto sto nece ostetiti tablu. Ja ovo ja sam koristio vruc lepak, tj onaj sa pistoljem sto se topi, ali ako nemate pistoj, bez brige, dovoljno je kupiti lepak u obliku onih valjaka, otopiti ga upaljacem i potom naneti na potrebna mesta.

Kada ste sve zavrsili, ponovo sklopite sve nazad i onda bi trebalo da dobijete nesto ovako:





Ovde je ostao jos jedan korak, tj maskiranje tableta potpuno da se ne vidi sta je u pitanju. To ce biti reseno sa VW 2DIN blendom, koja ce takodje morati da bude malo skorjena. Tablet je vrlo lako ponovo izvaditi iz table, kao i vratiti nazad, bez ikakve muke, kada se vraca nazad, sam upadne na mesta gde se nalaze konektori.

Evo i jedan video klip da vidite kako to funkcionise, obratite paznju na kraju video klipa, kada sam u Torque aplikaciji i skinem kontakt, tablet se nece ugasiti (To je do torque aplikacije, u drugima ce se ugasiti normalno), a kada izadjem u meni, posle 15 sekundi ekran se sam ugasi. Kada ponovo dodam kontakt, tablet dobije struju od punjaca, upali ekran sam i ne gasi ekran sve dok ponovo ne izgubi struju, ili ga vi licno zakljucate. To se sve da podesiti u podesavanjima bilo kog android uredjaja.



Ako postoje jos neka pitanja, slobodno pitajte, ukoliko vam nije nesto jasno oko instalacije kablova, ponovo youtube, on vam je najbolji izvor tutorijala, samo obratite paznju na broj pregleda, a jos vise i na ocene video klipa, mozda i komentare, jer postoje i tutorijale koje je bolje izbegavati nego bilo sta od njih gledati, a onda uraditi.

:)


Van mreže MkTrihi

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 834
  • Age: 43
  • Lokacija: Neresnica>N.Beograd
  • Karma: +20/-4
  • Pol: Muškarac
  • one love
Odg: Tablet kao headunit
« Odgovor #1 poslato: Jul 13, 2016, 10:21:04 pre podne »
+ ko kuća
I dont drive fast i just fly slow

Van mreže cDa

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1107
  • Age: 40
  • Lokacija: Kikinda
  • Karma: +27/-12
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Škoda Octavia mk4 1.5 TSI
Odg: Tablet kao headunit
« Odgovor #2 poslato: Jul 13, 2016, 10:30:30 pre podne »
Super ti ovo, imas li koju fotku preko dana da se vidi kako se uklopilo u ostatak table?