Autor Tema: Ispravne solje ili ne  (Pročitano 9871 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže mikula

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1360
  • Lokacija: b. palanka
  • Karma: +35/-12
  • Pol: Muškarac
Ispravne solje ili ne
« poslato: Decembar 03, 2016, 11:44:10 pre podne »
Danas odem kod majstora da mi zameni solje amortizera. U radnji kupim ove i kaze mi prodavac te su za trojku

Skinemo amorte a solje na njima ove


I on uzme i namontira mi ove sto sam kupio i kaze to su te mozda je neko pre stavio pogresne j on namontira nove i sad sam slikao kako gore stoje amorti i pitam se jel ovako ovo dobro stoji




i ko je u pravu neko ko je pre menjao solje ili ovaj majstor sto mi je zamenuo sad. Vec sam se iznervirao i jos mi uradio optiku i auto opet vuce malo udesno i kaze to je zbog guma

Van mreže raca1

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1785
  • Age: 48
  • Lokacija: JAPAN
  • Karma: +96/-12
  • Pol: Žena
  • Auto: YAMAHA
Odg: Ispravne solje ili ne
« Odgovor #1 poslato: Decembar 03, 2016, 11:55:15 pre podne »
Nove šolje su sa odvojenim ležajem i one su za VR6, kode tebe u originalu idu šolje sa ugrađenim ležajem. Moguće je da vuče zbog loših guma.
Smorio se ko Saša Matić u bioskopu.

Van mreže mikula

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1360
  • Lokacija: b. palanka
  • Karma: +35/-12
  • Pol: Muškarac
Odg: Ispravne solje ili ne
« Odgovor #2 poslato: Decembar 03, 2016, 12:01:55 posle podne »
Znaci on mi je stavio pogresne solje a i trgovac mi je prodao pogresne? Kako je uopste moguce staviti dva tipa solja na isti auto, nznm ni sta sad da radim da opet kupujem druge solje jer ove nece hteti zamenuti jer su ugradjivane i opet placam nekog drugog majstora jer kod ovog vise necu ici
I da dodaam jos na optici vidim kad je zavrsio da je za nagib pisalo levo -0,56 a desno -1,23 koliko uopste treba biti nagib na prednjim tockovima
« Poslednja izmena: Decembar 03, 2016, 12:12:08 posle podne od strane mikula »

Van mreže raca1

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1785
  • Age: 48
  • Lokacija: JAPAN
  • Karma: +96/-12
  • Pol: Žena
  • Auto: YAMAHA
Odg: Ispravne solje ili ne
« Odgovor #3 poslato: Decembar 03, 2016, 12:16:20 posle podne »
VR6 šolje su ječe i izdržljivije (preciznije upravljanje i veći prenos vibracija), jedino nisam siguran da li može gornji poklopac sa običnog. Kod MK3 je 96 izvršena promena opruga sa manjim obimom opruga na vrhu i te šolje ne mogu da se kombinuju sa starim oprugama.
Smorio se ko Saša Matić u bioskopu.

Van mreže mikula

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1360
  • Lokacija: b. palanka
  • Karma: +35/-12
  • Pol: Muškarac
Odg: Ispravne solje ili ne
« Odgovor #4 poslato: Decembar 03, 2016, 12:21:02 posle podne »
Imas neku sliku gornjeg dela amorta bez solje od dvojke ili od trojke, ja coban nisam slikao kad je ovaj radio jer kontam zna sta radi al se sad pitam jel zna il nezna

Van mreže Zgubidan

  • Super Moderator
  • Ultimate Member
  • ****
  • Poruke: 6845
  • Lokacija: Zemun
  • Karma: +138/-28
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Ibiza 6L & Ibiza 6J FR TDI
Odg: Ispravne solje ili ne
« Odgovor #5 poslato: Decembar 03, 2016, 06:45:22 posle podne »
Koliko ja znam , bar je kod mene na Kolima tako , ovaj metalni deo sto dodje odozgore treba lezati na Kosu tj otvoru ... a kod tebe je

izdignut ...sto nije dobro ...ili sto kaze Raca1 nije za tvoj model Golfa  :46
Slobodni smo za svaku istinu,odgovorni pred njom i obavezni da je cuvamo od lazi.

Van mreže enkob

  • Old.Jr Member
  • **
  • Poruke: 342
  • Age: 43
  • Lokacija: Sjenica
  • Karma: +19/-4
  • Pol: Muškarac
  • Auto: vw mk4 1.9 TDI
Odg: Ispravne solje ili ne
« Odgovor #6 poslato: Decembar 03, 2016, 08:13:02 posle podne »
Nevalja tako kako ste ostavili, uzmi druge solje kao sto si skinuo i montiraj. Te dve vrste se razlikuju po godistu auta tvoj golf je stari tip plafon 94 god, a 95 i navise nosu solje kakve si montirao. Nije isto leziste na sasiji ovako si izgubio visinu i nagib i opet na neravno lupa.
Nema zanata bez alata

Van mreže mikula

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1360
  • Lokacija: b. palanka
  • Karma: +35/-12
  • Pol: Muškarac
Odg: Ispravne solje ili ne
« Odgovor #7 poslato: Decembar 03, 2016, 08:55:39 posle podne »
Ali sto je cudno on sad ne lupa nista, golf 95 god a jos je za americko trziste

Van mreže raca1

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1785
  • Age: 48
  • Lokacija: JAPAN
  • Karma: +96/-12
  • Pol: Žena
  • Auto: YAMAHA
Odg: Ispravne solje ili ne
« Odgovor #8 poslato: Decembar 04, 2016, 10:47:53 pre podne »


Levo na slici tip šolja koji je ugrađivan na MK2 i MK3 do 5.96, na desnoj strani je tip šolja ugrađivan na MK3 od 5.96 do 99.
Pored promena tipa šolja izvršena je i promena opruga pa je obim zadnjeg namotaja na novim oprugama manji.



Na krajeve opruga prvo ide metalna ploča ili kapa. Na slici gore levo je novi tip a desno stari tip. Vidi se razlika u obimu i delu na koji naleže ležaj šolje.




Na prvoj slici je novi tip šolje na starom tipu krajnje ploče na opruzi, a na drugoj kako treba da izgleda sa odgovarajućom pločom.
Smorio se ko Saša Matić u bioskopu.

Van mreže mikula

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1360
  • Lokacija: b. palanka
  • Karma: +35/-12
  • Pol: Muškarac
Odg: Ispravne solje ili ne
« Odgovor #9 poslato: Decembar 04, 2016, 12:39:51 posle podne »
Videcu da uslikam od dole kod tocka oprugu da vidim koja je, il cu na kraju sam poskidati amortizere i sve pregledati, to sam i hteo od pocetka ali nemam alat za opruge pa sam samo iz tog razloga oterao kod "majstora" i sad pojeo g

Van mreže knalek

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 849
  • Age: 55
  • Lokacija: Beograd, Zvezdara
  • Karma: +56/-19
  • Pol: Muškarac
  • Auto: VW Golf 6 2.0 TDI CFFB
Odg: Ispravne solje ili ne
« Odgovor #10 poslato: Decembar 04, 2016, 12:41:27 posle podne »
Nevalja tako kako ste ostavili, uzmi druge solje kao sto si skinuo i montiraj. Te dve vrste se razlikuju po godistu auta tvoj golf je stari tip plafon 94 god, a 95 i navise nosu solje kakve si montirao. Nije isto leziste na sasiji ovako si izgubio visinu i nagib i opet na neravno lupa.
+ 1
Stariji model trojke ima širi rupu na košu za šolju (zbog šire šolje), kad se stavi uža šolja, ima lufta i šeta i brzo se sjebe guma a zna i da lupa i a nije bezbedno. Trebao si da se raspitaš, a idi kod tog majstora da ti gratis zameni šolje, jer nema pojma. Nije smeo da si stavi uže šolje. A za trap nemam reči, nije ti dobro uradio. Vuče ti zato što ti je nagib mnogo u minusu. Dozvoljeno je od -0*50' do -0*10'... Pa ti vidi koliko ti je jedan u minusu...
P.S. A i tom u prodavnici možeš da reklamiraš, zašto te nije pitao koje je godište auto, nego ti dao odmah ove za noviji tip...
« Poslednja izmena: Decembar 04, 2016, 12:46:01 posle podne od strane knalek »
Nema dogovora izmedju lavova i ljudi.

Van mreže mikula

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1360
  • Lokacija: b. palanka
  • Karma: +35/-12
  • Pol: Muškarac
Odg: Ispravne solje ili ne
« Odgovor #11 poslato: Decembar 04, 2016, 01:02:09 posle podne »
Evo slike od dole


Prodavac mi nece prihvatiti ove na reklamaciju jer su ugradjivane a ako kupim druge solje ovaj majstor ih nece menjati vise to je sigurno

Van mreže knalek

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 849
  • Age: 55
  • Lokacija: Beograd, Zvezdara
  • Karma: +56/-19
  • Pol: Muškarac
  • Auto: VW Golf 6 2.0 TDI CFFB
Odg: Ispravne solje ili ne
« Odgovor #12 poslato: Decembar 04, 2016, 02:50:59 posle podne »
Ne može to odozdo da se vidi, mora da se skine. Po sajtovima za prodaju opruga za '95-to godište ide noviji model šolje, a po Etki to je prelazna godina, gde su išle i jedna i druga. Pošalji broj šasije i slovnu oznaku motora da ti u Etki pogledam šta kažu tamo! Imaš li pravougaone ili ovalne migavce na krilima?

P.S. Na slikama koje si postavio kako sada izgleda, 99% da ti je stavio novu šolju na stari šešir, jer navoj amorta ni malo ne viri iznad šrafa, to nigde tako nisam video,,, al' adj da ne pričamo bezveze pošalji broj šasije.... Velike šanse da imaš stari model šolje. E onda te zajebo i prodavac i opet majstor što je ugradio.
« Poslednja izmena: Decembar 04, 2016, 02:56:35 posle podne od strane knalek »
Nema dogovora izmedju lavova i ljudi.

Van mreže raca1

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1785
  • Age: 48
  • Lokacija: JAPAN
  • Karma: +96/-12
  • Pol: Žena
  • Auto: YAMAHA
Odg: Ispravne solje ili ne
« Odgovor #13 poslato: Decembar 04, 2016, 04:30:42 posle podne »
Može samo šešir da se zameni za odgovarajući.

1H0 412 341

Smorio se ko Saša Matić u bioskopu.

Van mreže mikula

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1360
  • Lokacija: b. palanka
  • Karma: +35/-12
  • Pol: Muškarac
Odg: Ispravne solje ili ne
« Odgovor #14 poslato: Decembar 04, 2016, 05:37:53 posle podne »
Knalek nemam ja bocne zmigavce uopste, auto je za americko trziste
Raco jel ovo novi tip na slici dela sto ide na oprugu, a video sam na netu zasto viri malo navoja jer za novi tip solje ide neka pljosnata matica umesto onog okruglog srafa sa dve udubljene crte na sebi
Ovakav sraf kao na slici
« Poslednja izmena: Decembar 04, 2016, 05:41:32 posle podne od strane mikula »

Van mreže raca1

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1785
  • Age: 48
  • Lokacija: JAPAN
  • Karma: +96/-12
  • Pol: Žena
  • Auto: YAMAHA
Odg: Ispravne solje ili ne
« Odgovor #15 poslato: Decembar 04, 2016, 06:10:32 posle podne »
Moraju šrafovi kao sa slike i moraju šeširi za novi tip šolje. Gornja ploča je takođe drugačija, ojačana sa zvezdastim udubljenjem ali može i obična.



Pogrešni šrafovi i šešir opruga upravo tako odbijaju gornju ploču. Razmak će se povećati kako guma nalegne.
Smorio se ko Saša Matić u bioskopu.

Van mreže mikula

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1360
  • Lokacija: b. palanka
  • Karma: +35/-12
  • Pol: Muškarac
Odg: Ispravne solje ili ne
« Odgovor #16 poslato: Decembar 04, 2016, 06:40:00 posle podne »
Znaci da ovako sto stoji ne valja

i mora da bude spojeno sa sasijom tj da nema razmaka nimalo?

Van mreže knalek

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 849
  • Age: 55
  • Lokacija: Beograd, Zvezdara
  • Karma: +56/-19
  • Pol: Muškarac
  • Auto: VW Golf 6 2.0 TDI CFFB
Odg: Ispravne solje ili ne
« Odgovor #17 poslato: Decembar 04, 2016, 07:15:25 posle podne »
Ne, stajaće ovako, ali će navoj amortizera da se vidi normalno, a ne kao kod tebe sada što nije normalno. Može onaj šešir što je postavio Raca, pod uslovom da ti je gornji krug opruge širok kao kod opruga kod dvojke, i ako kod tebe može novi model gumene šolje koji ne šeta u široj rupi na košu. A to se do sada ne zna... Koliko se sećam, na zamenu si došao sa starim modelom šolje. Koliko ti voziš taj auto, jel' bilo nekih problema do sada, lupao ili tako nešto? Da li se sećaš kako je to stajalo gore, jel normalno sve bilo? A daj više to skidaj da vidimo koji je model šolje, baš me zanima, posle ovolike diskusije! I pošalji mi broj šasije, kažem ti da ETKA za 95' god, pokazuje da idu sva tri modela šešira, zavisi od broja šasije!
« Poslednja izmena: Decembar 04, 2016, 07:17:44 posle podne od strane knalek »
Nema dogovora izmedju lavova i ljudi.

Van mreže mikula

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1360
  • Lokacija: b. palanka
  • Karma: +35/-12
  • Pol: Muškarac
Odg: Ispravne solje ili ne
« Odgovor #18 poslato: Decembar 04, 2016, 08:28:12 posle podne »
Poslao ti pp

Van mreže knalek

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 849
  • Age: 55
  • Lokacija: Beograd, Zvezdara
  • Karma: +56/-19
  • Pol: Muškarac
  • Auto: VW Golf 6 2.0 TDI CFFB
Odg: Ispravne solje ili ne
« Odgovor #19 poslato: Decembar 05, 2016, 12:25:51 pre podne »
Druže, ne znam šta bih ti rekao.... Prvo, nisam nikad video ovakav broj šasije, verovatno se za USA tržište razlikuje totalno način obeležavanja... ali dobro, ušao sam u ETKU za Američko tržište i ETKA ga vidi, što znači da postoji.... Po onome što sam ja video, tebi ide noviji tip gumene šolje (taj što si kupio), ali šeširić ti ide neki sa kat brojem 1J0 412 341, što inače nosi MK 4... pretpostavljam da je isti kao što nose novije trojke (357 412 341 A), ali ne znam zašto su menjali taj broj i ima li neke razlike bitne. Iz svega ovoga znači da je tebi išao noviji model opruge sa užim poslednjim krugom gore... Ali ako je neko to sve pogrešno stavio, možda ti imaš stariji model opruge, gde ide šeširić kao za dvojku, pa onda šolja kao za dvojku (tako si i došao kod majstora). Nema ti druge, moraš to sve da skineš, da rasturiš i da vidiš. Prvo, koju oprugu imaš. Pa ako imaš oprugu kao od dvojke (širi krug), kupiš šeširić što je Raca naveo 1H0 412 341, jer on sa donje strane ide na staru oprugu, a sa gornje mu ide gumena šolja (to im je neka prelazna varijanta), imaš te gumene šolje i to je to. A ako imaš oprugu noviji tip (sa užim krugom), onda ti treba šeširić koji sam gore naveo, a ja mislim i da može onaj što nose novije trojke. Usput pogledaš da ova nova gumena šolja lepo leže u koš, da nema lufta. Koliko vidim po tvojim slikama, izgleda da tebi lepo leži gumena šolja u koš, znači treba da rešiš i da vidiš opruga-šeširić i to je to. Valjda te nisam zbunio. Javi šta si uradio! Pozz
Nema dogovora izmedju lavova i ljudi.