Autor Tema: Farbanje  (Pročitano 4852 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže milan_b mk1

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1660
  • Karma: +106/-45
  • Pol: Muškarac
  • Auto: opel
Farbanje
« poslato: Decembar 21, 2009, 10:41:42 pre podne »
Hteo bih da kupim pistolj za farbanje , rec je o Devilbiss GTi - G110B-14 ili GTi-G115W-14 oba kostaju po 300e sa PDV-om, masku
Devilbiss oko 80e + filtere , sve ukupno oko 100e , satic za regulaciju pritiska sa manometrom oko 50e . Filter za regulaciju pritiska
i preciscavanje vazduha imam , polovan je ima protok 3500l/min neki svapski ali je profesionalni kupio sam ga na pijaci od nekog
austrijanca , smontiran je na kompresor Trudbenik : zapremina 850lit. , protok 800lit./min puni do 12bar. motor 7.5kw fabricki
kompresor koji poseduje svoj precistac koji je ogroman neznam mu podatke , veci je pet puta od ovoga sto sam kupio , sto znaci
da sam sa njegovog izlaza dodao i ovaj sto sam kupio i sada imam duplu jedinicu za preciscavanje. Do sada sam farbao bravariju
i neke delove za jednog privatnika i on mi je kompenzirao kompresor . Ranije sam imao mali kompresor 250lit. rucni rad , amaterski...
znate kako prica sledi. E sada bih hteo ozbiljnije da krenem da se bavim ovim poslom tj.lakiranjem automobila. Da dodam da sam ranije
koristio pistolj Sprio nije los ,ali kad sam vec nabavio kompresor da se osavremenizujem....
Moj rad je uglavnom bio amaterski , farbao sam sa nitro bazama , uljanimbazama, osnovnim i lak bojama , letos sam farbao drugaru
motor , tj . maske i uopste nije lose ispalo , pa je taj drugar rekao nekom svom ortaku , ... , pa sam njemu farbao auto , pa sam onda farbao sebi i uopste
nije lose ispalo . To sam radio sa akril bojom i prvi put sam se susreo sa tako necim . Decko kod kojeg kupujem boje mi je objasnio
kako , sta oko boje....
Gledao sam i citao po netu i zanima me sledece :
-Sta su vodorastvorni premazi ?
-Kako se namesta pritisak na pistolju -devilbiss za model sa trans-tech kapom a kako kod HVLP?
-Koja dizna ide za koju boju , tj. osnovu , spric-git , lak ?
-Sta je filer i poliester-filer ?
-Sta znace pojmovi BASE a sta CLEAR COAT ?
-Sta znace termini - ,, Tri razlicite tehnologije prskanja konvencionalno (pritisak 3-3.5 bar) , HVLP (pritisak 2 bar), Trans-Tec(2 bar)''


= Koji pistolj od ova dva navedena je za sta i koji je bolji , koje mi sve dizne trebaju za koji postupak ...........
Kupio bih jedan od ova dva sa ostalom opremom . Koji? Koje kape i dizne za koji postupak ? ...........,,,......
Komoru pravim na prolece , dimenzije bi bile 4.6m sa 8m , da li je to dovoljno veliko.....
Znam da ce te me savetovati da je to puno para ulozenih i da li ce to uopste da mi se isplati pa preskocite takve savete , znaci otprilike
da mi objasnite o tome kako se farba , koja kapa za koju boju i vrstu spricanja - osnovna boja , spric-git , lak , koje smirgle preporucujete
koja sredstva za odmascivanje .....
. . /████████\ . .
=/___________\=
./(_)=======(_)\.
|\_==__vw__==_/|
l_\____________/_|

Van mreže zemunac

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1417
  • Age: 51
  • Lokacija: Zemun
  • Karma: +40/-29
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Golf V,C5,M3 ,Honda
Odg: Farbanje
« Odgovor #1 poslato: Decembar 22, 2009, 12:09:35 pre podne »
Ti stvarno mislis da ce neko da ti objasni sve to? To se uci kod farbara godinama....
za pocetak cu ti reci da velicina dizne zavisi od pistolja i marke,a ne od boje sa kojom radis.,Vodene boje zaboravi u nekom pocetku jer za nju treba poseban pistolj.
Pistolj koji je neprejebiv je Sata recimo 3000 dizna 1.3
pistolj za spric git ili filler tecni...isto sata Jet dizna 2mm
Znaj samo jedno,farbanje automobila nije spricanje,vec priprema....ona je mnogo vaznija od samo spricanja i podesavanja pritiska....
Za vece havarije i vece delove ti treba elektricna rashpa,kvalitetna je od 400e,dobra rotaciona slajferica,200-300e....
ONLY IN A
   |_Jeep_|
   (OlllllllO)

Van mreže milan_b mk1

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1660
  • Karma: +106/-45
  • Pol: Muškarac
  • Auto: opel
Odg: Farbanje
« Odgovor #2 poslato: Decembar 22, 2009, 03:52:30 posle podne »
ok . hvala na savetu zemunac , nadao sam se ovakvom odgovoru . Imam jedan projekat kosji sam poceo moracu da nakacim slike pa da me ozbiljnije shvatite , radio sam sve sam . Videcete o cemu je rec . sledi za koji dan . Rad je amaterski ali nije lose ispalo.<bar za mene>
Sto ima veze znam da je to puno objasnjenja i mnogo teksta , pa ako neko ima volje da pomogne neka pise o bilo kakvoj temi vezanoj za pripremu , farbanje , ravnanje ....
« Poslednja izmena: Decembar 22, 2009, 03:57:43 posle podne od strane mikibrki »
. . /████████\ . .
=/___________\=
./(_)=======(_)\.
|\_==__vw__==_/|
l_\____________/_|

Van mreže milan_b mk1

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1660
  • Karma: +106/-45
  • Pol: Muškarac
  • Auto: opel
Odg: Farbanje
« Odgovor #3 poslato: Decembar 22, 2009, 03:56:27 posle podne »
a sto se tice pistolja devilbis G110B 1.4 i 2.0 oko 350e  + maska oko 100e sa filterima .rotacionu slajfericu imam , set za ravnanje lima , argon i co2 , a sto je najbitnije imam i volje da se upustim u ovako nesto . Kao sto sam rekao na prolece pravim komoru... bonk 
. . /████████\ . .
=/___________\=
./(_)=======(_)\.
|\_==__vw__==_/|
l_\____________/_|