Autor Tema: Pranje, poliranje, wax....  (Pročitano 163558 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zlocesti

  • Ma .... LOoOOdilo :)
  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1495
  • Age: 41
  • Lokacija: Beograd, Djeram
  • Karma: +7/-6
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Vw Bora 1.9 tDI 131ks
Odg: Pranje, poliranje, wax....
« Odgovor #200 poslato: Maj 13, 2012, 09:27:46 posle podne »
ja uzimam u pancevu . mislim da nije toliko skupa .. negde oko 3000 je kg .. ali nisam siguran

http://automotive.rs/index.html
[IMG]https://www.freepnglogos.com/uploads/vw-png-logo/pulman-volkswagen-new-pulman-motor-group-png-logo-3.png[\IMG]
******** I nishta  DRUGO  **************

Van mreže Gagi

  • Ice Cool
  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 2795
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +146/-29
  • Pol: Muškarac
Odg: Pranje, poliranje, wax....
« Odgovor #201 poslato: Jun 29, 2012, 12:40:44 posle podne »
evo jedna priča o pravilnom pranju automobila...

Pravilno pranje automobila:

Koliko god gornji naslov zvucao smesno, kod nas retko ko pere auto po propisima. Kad to kazem, ne mislim na pravilno pranje sa strane odstranjivanja necistoca, nego sa strane sto boljeg odrzavanja farbe na nasim ljubimcima.
Mogu da se kladim, da vecina vas, kada pere auto to radi po svima nama vec poznatom scenariju, tako sto sipa tecnost za pranje u kofu, napuni vodom, uzme sundjer i dalje je vec poznata procedura... To je mozda nama najpoznatiji nacin pranja, sto ne mora da znaci da je najbolji i najbezbedniji po farbu.
Na nasu veliku zalost, isti tretman dobijamo i u perionicama (bar u onima u kojima sam ja prao auto). Naravno da takvim pranjem dobijamo cist auto, ali time se steti farba i dobijaju se sitne ogrebotine po celom automobilu, takozvane “paukova mreza” i tzv “hologrami”:





Glavni krivac za ogrebotine je pre svega sundjer!
Ukoliko zelite da nakon poliranja kola zadrzite onaj “ogledalo” izgled, auto ne treba da perete sundjerom, nikako.

Zasto ne sundjer?

Zamislite uvecano, cestice prasine, peska, zemlje, koji su na vasem automobilu. Prilikom pranja sundjerom, te cestice bivaju zarobljene izmedju sundjera i povrsine koju perete. Struktura sundjera je takva da je manje vise tvrd, i te cestice ne mogu da udju u njega. Samim tim, povlaceci sundjer napred-nazad po povrsini, grebete istu tim cesticama koje su se nasle izmedlju sundjera i vaseg ljubimca. Na taj nacin nastaju one sitne ogrebotine, koje se najbolje vide na suncu ili kada se uperi svetlo u kola.
Da bi se to izbeglo, koriste se rukavice za pranje kola, kojih ima u razlicitim izdanjima. Najbolje su, kao sto sam spominjao u drugoj temi, rukavice od jagnjece dlake (lambswool), takodje su odlicne od ovcije dlake (sheepskin), a nisu lose ni one mikrofiber:



Ako pogledate te rukavice, videcete da se njihova struktura razlikuje dosta od sundjera. Mekane su, tako da imaju tu neku “dubinu” materijala. Zahvaljujuci tome, cestice prljavstine ne bivaju zarobljene izmedju rukavice i povrsine kola, vec “upadnu” u njenu strukturu i samim tim se lakse odstrane sa kola, ne ostecujuci farbu pri tome. Na taj nacin se izbegava grebanje povrsine, i savetuje se pranje tim rukavicama, kako bi se ocuvao savrsen izgled automobila.

Ali, to ne bi bilo sve.
Kako bi se jos vise smanjila mogucnost ostecenja farbe, pranje kola se izvodi metodom dve kofe. Ta metoda je izmisljena, kako bi se iz rukavice za pranje, odstranjivale cestice peska i prljavstine, koje su pokupljene za povrsine kola.


Metoda 2 kofe?

To je pranje, koje se sastoji kao sto naziv kaze, iz dve kofe. U jednoj kofi je sampon za pranje kola, a u drugoj kofi je cista voda. Pranje se vrsi tako sto se automobil pre svega pokvasi, zatim se rukavica natopi u kofi sa samponom, opere se deo automobila i nakon toga se rukavica ispere u kofi sa svezom cistom vodom. Na taj nacin se skupljene cestice prljavstine ispreru iz rukavice, u zasebnu kofu, sto ostavlja cistu rukavicu i cistu vodu u kofi sa samponom. Ta procedura se ponavlja dok se ne opere ceo automobil.

Da bi se osiguralo sto sigurnije odstranjivanje cestica iz rukavice, prilikom ispiranja, postoje mrezice koje se stavljaju na dno obe kofe. Prilikom ispiranja, rukavicom se predje preko mreze, tako da cestice ispadnu iz rukavice, i samim tim ostaju na dnu kofe, a mrezica onemogucuje da se slucajno cestice pokupe nazad u rukavicu, prilikom potapanja iste u kofu.

Sistem je uzasno jednostavan, ali neverovatno delotvoran.
Ljudi koji se bave “detailing”-om su svoje musterije nakon poliranja savetovale da koriste gore navedene metode pranja, i kazu da su musterije koje su se pridrzavale toga postizale odlicne rezultate u odrzavanju povrsine nakon poliranja. Broj ogrebotina bi se smanjio drasticno, i desavalo se da ako ima nekih ogrebotina, obicno su uzrok neceg drugog.

one ''gume'' koje se koriste u praonicama za skidanje vode... jel' to ima neku pametnu namenu ili samo da im bude lakše da skinu vodu?
To ima namenu da ti izgrebe farbu
Sluzi samo za stakla, ali naravno, nasi strucni perionicari....necu da komentarisem.
Dakle, susenje automobila je najbolje raditi peskirima namenjenim za to. Mikrofiber krpe su odlicne, ali male, pa zato prave peskire koji su dizajnirani da upiju sto vise vode. Odlican primer je Meguiar's Water Magnet Towel.
Najbolja tehnika je da se peskir polozi na povrsinu, da upije vodu, i zatim skloni, bez preteranog trljanja.

Sampon za kola?

Sigurno mnogi od vas koriste fairy i njemu slicne za pranje. Necu da gresim dusu da kazem da to isto koriste u perionicama, posto ne znam sta ko koristi. Fairy je jak odmascivac. Drzite ruke malo duze u rastvoru vode i Fairy-ja i vidite kakva ce vam koza posle toga biti....suva. Isto tako ce da deluje i na vas automobil. U principu, nece mu skoditi, ali hoce vosku, ako ste voskirali/zastitili auto.
Postoji tehnika pranja bez dodira, koja se zove Snow Foam, o njoj cu kasnije. Profesionalci cesto koriste univerzalna sredstva za ciscenje koja su slicna fairy-ju, odmascivaci bas u toj fazi (Snow Foam), da bi skinuli ostatke starih voskova sa kola. Jedan od tih proizvoda je Meguiars All Purpose Cleaner (APC), koji je odlican za sve vrste ciscenja (pod krilima, motor, spojevi vrata...)
Ali, ukoliko ste sredili auto, oprali ga, ispolirali i zastitili, takvo sredstvo ce vam razbiti strukturu voska i skinuti zastitu, ili deo nje. Da bi se to izbeglo, automobil je najbolje prati samponom za kola, koji je PH neutralan. Vecina njih je takva, i oni su bezbedni po vas vosak.
Takodje, sampon koji dobro peni ne znaci dobar sampon. On pre svega treba da bude dobar lubrikant, kako bi pranje bilo glatko i lako. Na taj nacin ce se lakse oprati zeljena povrsina i odstraniti necistoca. Stavise, neki od odlicnih sampona za kola ne pene mnogo, pa ih to ne svrstava medju losije. Mnogo je vaznije to kakav je lubrikant, nego koliko peni, imajte to na umu.

Profesionalci, kada dobiju automobil na korekciju/poliranje/zastitu, skoro uvek pre pranja metodom 2 kofe, koriste metodu pranja bez dodira zvanu Snezna Pena (Snow Foam).
Postoje snow foam samponi, koji se koriste za to. Na perac pod pritiskom se dodaje cev sa bocom koja je pricvrscena za tu cev i koja sadrzi sampon u sebi. Taj sampon moze da se mesa sa resimo APC-om, da bi se automobil bolje oprao. Kada se pusti voda, pod pritiskom, ona se u cevi mesa sa samponom i pravi mlaz od pene. Na taj nacin se ceo auto poprska, ostavi oko 5min da pena odradi svoj posao i spere. Zatim sledi metoda dve kofe, kojom se na vec poznat nacin opere auto.
Vidjao sam da neki ljudi, jednom nedeljno operu auto Snow Foam metodom, bez ikakvog pranja posle toga. Brzo je i jednostavno.



Nadam se da vam je tekst bar malo pomogao, i objasnio kako najbolje da odrzavate svoje ljubimce.

Van mreže VW Diego

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 638
  • Age: 33
  • Lokacija: Nevesinje-Mostar
  • Karma: +22/-5
  • Pol: Muškarac
  • Auto: GII
Odg: Pranje, poliranje, wax....
« Odgovor #202 poslato: Jun 29, 2012, 02:35:11 posle podne »
ja cesto kad perem u praonici kazem da mi samo sa pjenom odrede, naprskaju ga sav bjel bude, zatim saperu posuše i  bog te veselio  clap

Van mreže TiNi

  • PoLo 9N3 2009 1.4 16v
  • VW Klub Prijatelj
  • Sr. Member
  • ***
  • Poruke: 526
  • Age: 34
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Karma: +24/-17
  • Pol: Muškarac
  • Crni PoLo i Audi Q3 babin
  • Auto: Audi Q3
Odg: Pranje, poliranje, wax....
« Odgovor #203 poslato: Jun 29, 2012, 06:33:18 posle podne »
svaka cast na tekstu.... ja volim detaljno da perem ali nemam bas uvek uslova za sve to....
LiVE TO BE THE BEST

Van mreže kruska

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1812
  • Age: 32
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +79/-68
  • Pol: Muškarac
Odg: Pranje, poliranje, wax....
« Odgovor #204 poslato: Jun 29, 2012, 07:55:03 posle podne »
kada u samousluznoj perionici perem ima pranje,vosak, ispiranje.. Da li to znaci da kada izvoskiram kola posle trebam to da isperem?

Van mreže zemunac

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1417
  • Age: 51
  • Lokacija: Zemun
  • Karma: +40/-29
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Golf V,C5,M3 ,Honda
Odg: Pranje, poliranje, wax....
« Odgovor #205 poslato: Jun 29, 2012, 07:57:40 posle podne »
Treba ostati normalan u glavi i shvatiti da smo mi kupili taj automobil,da bude nama na usluzi...ne robovati nad automobilom. Citava nauka oko pranja autobobila,bolesno je to . Izgulice se farba,aha,pa...? Kad dodje trenutak kupice se drugi automobil i cao...
Iz ovoga iskljucujem oldtajmere,automobile koji idu na izlozbe i takmicenja...ali dvojke,trojke,raspali pasati...idi begaj...
ONLY IN A
   |_Jeep_|
   (OlllllllO)

Van mreže pimbe

  • Rig Pig
  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 4472
  • Age: 55
  • Lokacija: Gzira <-> Uzice
  • Karma: +127/-76
  • Pol: Muškarac
  • VW MALTA
  • Auto: Tiguan 2.0TDI A3 1.6TDI Cabrio
Odg: Pranje, poliranje, wax....
« Odgovor #206 poslato: Jun 29, 2012, 08:36:26 posle podne »
Bravo :)
Tiguan 2.0 TDI
  AUDI A3 1.6 TDI Cabrio

Van mreže Stoske

  • Old School
  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 6237
  • Age: 33
  • Lokacija: Nish
  • Karma: +94/-50
  • Pol: Muškarac
  • Auto: vw passat
Odg: Pranje, poliranje, wax....
« Odgovor #207 poslato: Jun 29, 2012, 10:38:25 posle podne »
zemunac - imas + od mene za ovaj odgovor ..

na primer .. meni neki penzioner spustio manju putnu torbu na haubu ..  i kad je polazio razvuko mi one nogice preko pola haube .. sve izgrebano ..  sto znaci da ce se uvek naci neki majmun da sjebe stvari  boodala
hahaha Stoske poligloTka hahaha Gde Stoske glotkne tu trava ne raste :)

Van mreže Strbac

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 2306
  • Age: 20
  • Lokacija: Beograd-Dorcol-Cukarica
  • Karma: +136/-118
  • Pol: Muškarac
  • Auto: VW
Odg: Pranje, poliranje, wax....
« Odgovor #208 poslato: Jun 29, 2012, 10:42:28 posle podne »
Sa takvim razmisljanjem zasto koristiti sampon za kupanje, sampon za kosu ,dezodorans, penu za brijanje, sve to moze sa vodom samo se pokvasis i to je to, a kad dodju neke godine nema potrebe ni voda.
"Nikad se ne prepirite s glupim ljudima. Prvo će vas spustiti na svoj nivo, a onda pobediti na iskustvo"

Van mreže zemunac

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1417
  • Age: 51
  • Lokacija: Zemun
  • Karma: +40/-29
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Golf V,C5,M3 ,Honda
Odg: Pranje, poliranje, wax....
« Odgovor #209 poslato: Jun 29, 2012, 11:00:51 posle podne »
Vidis,u tome se razlikujemo.Ti poredis sebe sa automobilom. Licna higijena je jedno,pranje kola je drugo.Nisam ja rekao da automobil treba da bude prljav i zapusten,treba ga prati, sa sundjerom i auto samponom ako se ima,ako nema sampona dobar je i feri za sudove. provesti ceo dan lickajuci kola...po meni je to bolesno.Imam jako dobrog drugara koji svaku subotu provede peruci svog ljubimca starog 20 godina. Cetkicom vadi prasinu iz ventilacije,jedan kozica  za gornji deo,druga za donji,jedna samo za stakla,jedan sundjer za tockove,drugi za limariju...kad sve zavrsi sedne na pecarosku stolicu i gleda u opran auto sat vremena....eeee a za to vreme ja zujim po savi i dunavu,vodim klince do meka,idemo na sladoled,vozimo bicikle po keju....ako me put nanese proteram i ljubimca kroz cetke na OMWu....pecem rostilj,spavam....pecam....
kome je pozlilo od ove price neka popije jedan viljak i dva bromazepama i tako na svaka 3 sata
ONLY IN A
   |_Jeep_|
   (OlllllllO)

Van mreže Strbac

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 2306
  • Age: 20
  • Lokacija: Beograd-Dorcol-Cukarica
  • Karma: +136/-118
  • Pol: Muškarac
  • Auto: VW
Odg: Pranje, poliranje, wax....
« Odgovor #210 poslato: Jun 29, 2012, 11:09:34 posle podne »
JBG druze mene roditelji vaspitali da cuvam stvari, zato jer smo tesko dolazili do materijalnih vrednosti, pa smo ih cuvali sa velikom paznjom. A sa klincima sam dosta setao vozio bicikle igrao se a u mek i takva slicna govna nisam ih vodio, naravno i koka kolu nisu pili. Druze postujem sve sto si napisao i naravno da te podrzavam. Ovo je samo moj licni stav.

Vidimo se u Nedelju.
"Nikad se ne prepirite s glupim ljudima. Prvo će vas spustiti na svoj nivo, a onda pobediti na iskustvo"

Van mreže zemunac

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1417
  • Age: 51
  • Lokacija: Zemun
  • Karma: +40/-29
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Golf V,C5,M3 ,Honda
Odg: Pranje, poliranje, wax....
« Odgovor #211 poslato: Jun 29, 2012, 11:17:32 posle podne »
Vidimo se,povedi klince,ja cu poneti koka kolu   lollol lollol
ONLY IN A
   |_Jeep_|
   (OlllllllO)

Van mreže Strbac

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 2306
  • Age: 20
  • Lokacija: Beograd-Dorcol-Cukarica
  • Karma: +136/-118
  • Pol: Muškarac
  • Auto: VW
Odg: Pranje, poliranje, wax....
« Odgovor #212 poslato: Jun 29, 2012, 11:22:26 posle podne »
Vazi druze. Neeeeeeeee koka kolu.  lollol
"Nikad se ne prepirite s glupim ljudima. Prvo će vas spustiti na svoj nivo, a onda pobediti na iskustvo"

Van mreže Gagi

  • Ice Cool
  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 2795
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +146/-29
  • Pol: Muškarac
Odg: Pranje, poliranje, wax....
« Odgovor #213 poslato: Jun 29, 2012, 11:27:25 posle podne »
Zemunac samo ti teraj kola na te četke na omv-u,posle jedno 10-15 puta nećeš imati šta da opereš... auto će ti biti kao jedna velika četka... mat boje...

ONAJ MOJ POST NIJE FILOZOFIRANJE O PRANJU AUTOMOBILA,VEĆ KAKO SAČUVATI LAK ŠTO DUŽE VREMENA... Zamisli na šta bi ličila Štrbceva šestica kad bi je proterao više puta kroz te četke sa onom crnom bojom... pa mislim da bi bila za farbanje,ali bukvalno...
Nisu svi bolesni ljudi koji sami peru kola... neko voli pecanje,vožnju biciklom,neko voli šetnju savom ili kejom,a neko uživa u pranju kola,mislim da to nema veze sa temom,već sa tim ko šta voli... ja volim da perem kola,uživam u tome,zaboravim na sve probleme... to ne mora da znači da sam bolestan...  biggrin beer

Van mreže Nikola Calasan

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 3917
  • Lokacija: Novi Banovci
  • Karma: +94/-33
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Bmw e91 320d
Odg: Pranje, poliranje, wax....
« Odgovor #214 poslato: Jun 29, 2012, 11:31:30 posle podne »
meni auto ko apoteka, a u sobu ko bomba da je pala :) nikad mi nije bilo tesko da operem auto :) cak sam i kupio bocu i kompresor za beskontaktno pranje i kerherovu masinu za pranje :) ako Bog da za koju godinu perionicu otvaram, a zvace se GTI :D

Van mreže zemunac

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1417
  • Age: 51
  • Lokacija: Zemun
  • Karma: +40/-29
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Golf V,C5,M3 ,Honda
Odg: Pranje, poliranje, wax....
« Odgovor #215 poslato: Jun 29, 2012, 11:40:24 posle podne »
Gagi,odosmo u off,ustvari ja sa offovao....daleko od toha da mislim da si bolestan,ili neko ko pere sam svoj automobil...i ja to radim dosta cesto u svom dvoristu,ipak se nismo dobro razumeli. Jedna digresija,oprao sam sluzbenu 6icu golfa,crnu,passata 7icu,crnu, makar 100x na omw-u....moras da vidis te automobile...iznenadio bi se.
ONLY IN A
   |_Jeep_|
   (OlllllllO)

Van mreže Gagi

  • Ice Cool
  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 2795
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +146/-29
  • Pol: Muškarac
Odg: Pranje, poliranje, wax....
« Odgovor #216 poslato: Jun 29, 2012, 11:44:35 posle podne »
pazi činjenica je da su četke opasne za kola... moraš to da priznaš!!!  lollol aj da ne off-ujemo više,vidimo se na skupu,pa ćemo da peremo kola... hehehe  beer

Van mreže Fred Peric

  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 5911
  • Age: 40
  • Lokacija: Zemun
  • Karma: +165/-127
  • Pol: Muškarac
  • Auto: GOLF 5 1.9 TDI 77/105 2007.g.
Odg: Pranje, poliranje, wax....
« Odgovor #217 poslato: Jun 29, 2012, 11:52:54 posle podne »
Svaka čast za tekst Dali, svi ste u neku ruku u pravu, a četke na Avia pumpi kod Plavog polomile kačket na Alfi 147 mom prijatelju...
Земунчанин

Van mreže Nemanja 90

  • Jr. Member
  • *
  • Poruke: 279
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +1/-17
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Vw golf 4 tdi
Odg: Pranje, poliranje, wax....
« Odgovor #218 poslato: Januar 23, 2015, 05:34:42 posle podne »
slazem se sa vama sto se tice cetki za pranje,oterao sam na ekovu pumpu da ga operu cetke i nisu ga nesto oprale ,prosao sam za dyabe na kupone,posle na suncu na odsjaju sam primetio da je sav izgreban ali samo se primecuje na svetlost kad se zagledas,tako da bolje kad ga sam operes jes da to moje sredjivanje traje 2 sata ali ga operem extra,
Vw golf 4 tdi

Van mreže delja

  • VW Početnik
  • Poruke: 122
  • Age: 38
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +1/-5
  • Pol: Muškarac
  • Auto: pasat 1.6
Odg: Pranje, poliranje, wax....
« Odgovor #219 poslato: Januar 31, 2015, 06:37:10 posle podne »
1342