Autor Tema: Čišćenje od čađi  (Pročitano 6231 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže ortodox09

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1231
  • Age: 33
  • Lokacija: Doboj - Novi Sad
  • Karma: +32/-8
  • Pol: Muškarac
  • Ja ♥ mog čađu
  • Auto: Passat b5
Čišćenje od čađi
« poslato: Septembar 19, 2011, 12:59:05 posle podne »
Stiglo mi malo vremena i volje u isto vreme pa sam se odlučio za eksperimentisanje. Negde sam na netu video da se može ovo odraditi bez neke velike nauke, pa sam odlučio da se upustim u to. Mislio sam da očistim EGR ventil i skinuo ga, pa nisam mogao da stanem na tome i nastavio dalje da rastavljam. Skinuo sam razvodnu glavu, ako se to tako zove biggrin i crevo koje vodi do interkulera.

U levoj ruci je EGR, a ovo u desnoj ne znam šta je biggrin Prosvetlite me ako znate.



Ovo je ta 'razvodna glava' ? Ove velike fleke od ulja ne znam od čega su. Mislio sam, a sada se nadam, da su od čađi i katrana koji se nakupio pa se možda od temperature rastopio i procureo. Moje neko razmisljanje biggrin



Ulaz u taj metalni razvodnik, šta li je već. Solidno se nakupilo čađi...



Ovo me brine, ne znam odakle ulje u ovoj cevi. Da li do toga sme da dođe?

A ova cev na slici gore ulazi u ovaj deo na slici dole, koji je neki razvodnik koliko sam skontao.


Kada sam sve rastavio, onda sam lepo uzeo komad krpe i zapušio one rupe na ulazu prema klipovima da ne bi neke drle upalo, i prekrio još jednom dekom da zaštitim od prašine koliko mogu.



Sada sam u fazi čišćenja skinutih delova. Čitao sam da ima neka šema da se to čisti spaljivanjem i duvanjem kompresorom, ali ovde ja nemam ni brener ni kompresor pa me interesuje kojim alternativnim načinom da to očistim domaćinski. Preporučujte ako znate biggrin
U tu razvodnu glavu, razvodnik, kako god se zove, nasuo sam nafte koliko je moglo da stane i ostavio da se kiseli taman dok ja temu napisem i pojedem nešto. biggrin
Imate li savet šta još na motoru mogu da očistim i kako to da odradim, kada sam ga već razvalio? I da li smeta autu ako stoji tako rastavljeno, ali ako su motor i rupe na njemu lepo ušuškani?
Kako da očistim EGR ventil od čađi, smem li ga prati naftom ili samo da zgulim suvom krpom koliko mogu?
Svi saveti dobrodošli cheers

 P.S. U dilemi sam da li temu da otvaram u Uradi sam ili Servisi i održavanje, ali sam se ipak odlučio za Uradi sam. Unapred hvala adminima ako je prebace tamo gde misle da treba biti i izvinjavam se na gnjavaži.

Van mreže Turbo

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 2653
  • Age: 38
  • Lokacija: Beograd/Rogatica
  • Karma: +22/-13
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Passat B6
Odg: Čišćenje od čađi
« Odgovor #1 poslato: Septembar 19, 2011, 01:11:49 posle podne »
Kupi nekoliko flasa Axela i nadji neku ribacu cetku i polako guslaj dok se ne pocne sijati  biggrin

Van mreže shvexoman

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 2660
  • Lokacija: Smederevo
  • Karma: +44/-36
  • Pol: Muškarac
Odg: Čišćenje od čađi
« Odgovor #2 poslato: Septembar 19, 2011, 01:17:23 posle podne »
ja sam to skoro radio i nosio sam usisnu granu kod drugara koji ima masinsku obradu pa je on potopio u neku kiselinu i oprao toplom vodom pod pritiskom,  Svo to ulje sto ti masti je najverovatnije od EGRa , tj propisao je, njega mozes isto naftom i nekom manjom celicnom cetkom da zgulis te naslage. Nista mu ne smeta da stoji tako rasklopljen, samo da ne grune kisa , al ako je u garazi nemas problem

Van mreže shvexoman

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 2660
  • Lokacija: Smederevo
  • Karma: +44/-36
  • Pol: Muškarac
Odg: Čišćenje od čađi
« Odgovor #3 poslato: Septembar 19, 2011, 01:19:00 posle podne »
tebi mora da trosi ulje cim toliko masti, ili na turbinu ili motor duvka

Van mreže ortodox09

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1231
  • Age: 33
  • Lokacija: Doboj - Novi Sad
  • Karma: +32/-8
  • Pol: Muškarac
  • Ja ♥ mog čađu
  • Auto: Passat b5
Odg: Čišćenje od čađi
« Odgovor #4 poslato: Septembar 19, 2011, 01:23:30 posle podne »
Nisam se toga setio ranije  boodala  biggrin sad me sramota ovakav čađav da idem u Maksi, Ideu itd a mrsko mi se prat pa opet prljat. Postao sam naturalizovani crnac  lollol Uzeću ga kad budem vani pa kasnije nastaviti sa ribanjem.

Rekao mi je gedora nekad u drugoj temi da mi je verovatno turbina zrela za remont, a i čuje mi se šuštanje neko kod motora kada ga načepim pred preticanje tako da pretpostavljam da je do turbine. A da li bi smeo da zapalim granu, da izgori ta čađ?
Hvala na savetima cheers

Van mreže ortodox09

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1231
  • Age: 33
  • Lokacija: Doboj - Novi Sad
  • Karma: +32/-8
  • Pol: Muškarac
  • Ja ♥ mog čađu
  • Auto: Passat b5
Odg: Čišćenje od čađi
« Odgovor #5 poslato: Septembar 19, 2011, 01:53:48 posle podne »
http://www.youtube.com/watch?v=SIkyFzfV_TU
Ima li neko u NS voljan da mi pomogne da ga spalim ovako, jer nemam pristup kompresoru  biggrin

Van mreže Dekica

  • VW Početnik
  • Poruke: 102
  • Karma: +6/-5
Odg: Čišćenje od čađi
« Odgovor #6 poslato: Septembar 21, 2011, 09:20:18 posle podne »
Prava stvar je industrijski odmašćivač al ti to ne možeš da nađeš. Ali benzin i dizel gorivo čiste sve, samo budi uporan. Uzmi šrafciger i žicu i skidaj ovo tvrdo kao ugalj, ostalo natopi naftom ili benzinom, a posle koristi pištolj za pranje pod pritiskom (traži neku perionicu koja ima vruću vodu i udri).
Inače, normalno je da ima ulja u cevima, ali pitanje je koliko ga realno ima. Ako te ne mrzi, skini crevo koje izlazi iz interkulera, vidi koliko će ulja izaći. Ako ga ima mnogo (recimo 2 L) onda je već sumnjiva situacija sa turbinom...
Inače, čini mi se da je vreme da zameniš EGR, čini mi se da ulje izlazi kroz njega.
I naravno, srećan rad...

Van mreže Dekica

  • VW Početnik
  • Poruke: 102
  • Karma: +6/-5
Odg: Čišćenje od čađi
« Odgovor #7 poslato: Septembar 21, 2011, 09:22:42 posle podne »
A ona plastična stvarčica je ventil od iberlaufa (zavisno od pritiska/potpritiska propusta uljne pare u usis).