Autor Tema: Autosediste za decu  (Pročitano 7330 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Miro MNE

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 2313
  • Lokacija: Podgorica, Crna Gora
  • Karma: +56/-31
  • Pol: Muškarac
  • Auto: ŠKODA FAVORIT 135L
Odg: Autosediste za decu
« Odgovor #20 poslato: Oktobar 16, 2020, 09:56:07 pre podne »
Da dam svoj skromni doprinos ovoj temi.

Uzmite ono što je djetetu najudobnije, ako je malo starije tj svjesnije povedite ga sa sobom nek isproba sjedište. Meni ni jedna od ovih "zvučnih" nisu pasovala, cerkici onako, većina njih je imala mala podešavanja, pogotovo nagiba tj da se sjedište "obori", spram tadašnje ponude u CG bilo nemoguće uklopiti isofix i obaranje naslona, što je od izuzetne važnosti za duža putovanja. Kako smo sa CAM italijanskim kolicima bili prezadovoljni a i sa prvom bebi korpicom, odlučili smo se za njihovo sjedište koje smo za ovih 6 godina bukvalno odrali. Dvoumim se da li da platim da ga neko pretapacira (jer su se od pranja pjeli sunđeri ispod platna) ili da kupim neko drugo za odraslu djecu. Sad je stariji model pa vjerovatno nema smisla Vam ga opisivati ali je upravo za ovu kategoriju 9-36kg može dosta da se "obali" pa je curica bez problema podnosila i 1500km u cugu bez problema. Ne želim nikome da forsiram mišljenje ali predlažem da pogledate šta pomenuti proizvođač nudi.

.......

Je li imao neko iskustva sa sedistima bez Isofixa?

Ovo moje je upravo bez isofix-a, malo je zeznuto ako češto mijenjaš kola, ali sem toga ni jednom nisam došao u situaciju da mi nešto smeta (lažem, smeta kad ga montiram u tatinog džipa, i to sada kad se već vezuje klasičnim pojasem, onda cijelo sjedište nije fixno, nego landara tamo-vamo). Kod škode, turana, passsata, svugdje mogu da zaglavim gornji dio sjedišta ispod naslona za glavu te je samim tim sjedište dovoljno fiksirano, i još dodatno kad se uveže dijete pojasem onda je sve OK.

Kolega ima neka roomer-ova za stariju djecu, sjedaoni dio sa nekim naslonom ali žali se što se može da se šteluje tj da se obara pa mu se djeca brzo smore na dužem putu.

edit: e da ovaj CAM ima neki SIPS sistem za zaštitu od bočnog sudara vidim sad dosta proizođača to nudi ali i to mi je tada bio jedan od razloga za kupovinu.
« Poslednja izmena: Oktobar 16, 2020, 09:59:10 pre podne od strane Miro MNE »

Van mreže Madison

  • Uprava Kluba
  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 13051
  • Lokacija: beogradski dođoš
  • Karma: +198/-79
  • Pol: Muškarac
  • Auto: mk1 cabrio GTI 16v, Golf 5 GTI
Odg: Autosediste za decu
« Odgovor #21 poslato: Oktobar 16, 2020, 11:57:03 pre podne »
Hvala Miro, iskreno ne planiram neka duza putovanja kolima, (i bez dece smo uvek pravili pauze ili nocili nakon 500-600km max), a inace nijedno sediste se ne obara kad dete napuni 3 godine. Deca dok su mala realno mogu da zaspe u bilo kom polozaju. :)

Bitna mi je sigurnost, sto kazes bocna zastita, koja je kod Recara bas ogromna.

Koliko vidim, Recaro Young Sport Hero se montira bez ikakvog dodatno vezivanja osim pojasa, citam recenzije na netu, svi su zadovoljni, niko nije spomenuo da se pomera i sl.

Nisam te samo razumeo, da li ti se sedista pomer ili ne? Posto kaze da ti smeta u caletovom dzipu kad se vezuje klasicnim pojasem, ali si pre toga napisao da jeste bez Isofixa? biggrin

Van mreže Miro MNE

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 2313
  • Lokacija: Podgorica, Crna Gora
  • Karma: +56/-31
  • Pol: Muškarac
  • Auto: ŠKODA FAVORIT 135L
Odg: Autosediste za decu
« Odgovor #22 poslato: Oktobar 16, 2020, 01:25:10 posle podne »
Ja iskreno ćerkici sad sa 6 isto kad vidim da oće da zaspe izvučem sjedište tj oborim ga. Zaspe i ona u takvim pozama da masu puta provjeravam da li uopšte diše  lollol  (pogotovo kad iz nužde koristim ono malo sjedište tj. sedaoni dio).

Ovo moje sjedište nema isofix, veže se pojasem, s time što kad ne koristiš onaj pojas od auto sjedišta (za veće uzraste) nego vezuješ dijete i sjedište istim pojasem e pa kod džipa pošto je masu prostora pozadi a zadnji nasloni za glavu su mu mršavi, sve to oće da igra, dok kod većine ostalih auta gornji dio dječijeg sjedišta fiskiram ispod naslona za glavu od auto sjedišta, pa je samo sjedište mirno, plus još kad se uveže pojasem onda nema mrdanja. Zbog toga bih rado imao isofix. Al opet kažem ti nisam se susreo sa isofixom koji može da se namjesti tako da se dijete smjesti u skoro pa ležećem položaju u sjedištu.

Eto nadam se da sam malo pojasnio, sad čitam svoj prethodni post malo sam ga zapetljano napisao  biggrin

Van mreže Madison

  • Uprava Kluba
  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 13051
  • Lokacija: beogradski dođoš
  • Karma: +198/-79
  • Pol: Muškarac
  • Auto: mk1 cabrio GTI 16v, Golf 5 GTI
Odg: Autosediste za decu
« Odgovor #23 poslato: Oktobar 16, 2020, 01:40:30 posle podne »
Moguce da je takvo sediste onda, kod ovog Recara ne vidim nista da se montira ispod naslona za glavu. Cak mislim da sam negde procitao par komentara da na odredjenim kolima mora da se skine naslon za glavu kad deca porastu, tj. kad se podigne deo za glavu iz samog sedista za dete.

Mislim da sada imaju varijante sa Isofixom i opcijom za obaranje, kao ovaj:
https://www.aksa.rs/auto-sedista-9-36-kg/17343-chicco-a-s-seat4fix-0-36kg-0123-graphite

Imam jos jedno pitanje ako iko zna, sta da radimo mi sa kabrioletima gde zadnji pojasevi nisu u 3 tacke? :) Po zakonu u Srbiji deca do 12 godina moraju pozadi da se voze... Nadam se da klinac nece morati da ceka da napuni 12 godina da ga provozam u kecu. bicedobro
Zakon samo spominje da posle 4. godine ne mora da se koristi full sediste, nego moze onaj samo podmetac, bitno da bocni deo pojasa bude ispod glave. Ja nemam bocni deo pojasa pozadi haha


Van mreže Miro MNE

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 2313
  • Lokacija: Podgorica, Crna Gora
  • Karma: +56/-31
  • Pol: Muškarac
  • Auto: ŠKODA FAVORIT 135L
Odg: Autosediste za decu
« Odgovor #24 poslato: Oktobar 16, 2020, 01:55:08 posle podne »
E ovo sa linka što si poslao je ok. I meni se ovoliko sjedište "obori" nazad.

Upravo zbog keca bih na tvom mjestu uzeo ili kombinaciju vezivanje isofixom i pojasom ili samo pojasem. Ti sjedište možeš vezati i pojasem u 2 tačke a samo dijete vezivati pojasem koji dodje uz sjedište. A bez obzira na zakon (koji u CG kaže do 5. godine) ja sjedište koristim i dalje dokle god to fizički bude bilo moguće, jer jednostavno ne može dijete  (ili je ja nisam uspio naučiti) sjedjeti svo vrijeme putovanja tako pravilno da bi u slučaju udesa bilo adekvatno zaštićeno. U sjedištu jeste kolko tolko jer mu sama forma ne dozvoljava da sjedi u previše iskrivljenom položaju  biggrin



Moje sjedište ima ovo ispupčenje, nije namjenski za pričvršćivanje za ispod naslona za glavu ali ja to tako radim jer mi savršeno legne tako.


Van mreže Madison

  • Uprava Kluba
  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 13051
  • Lokacija: beogradski dođoš
  • Karma: +198/-79
  • Pol: Muškarac
  • Auto: mk1 cabrio GTI 16v, Golf 5 GTI
Odg: Autosediste za decu
« Odgovor #25 poslato: Oktobar 16, 2020, 02:49:20 posle podne »
Mislim da je i kod nas obavezno samo do 5 godina, ali se slazem sa tobom, zato i gledam ova sedista sto su od 9 do 36kg.

Koliko je sigurno vezati samo u 2 tacke ako je sediste konstruisano za 3? Mislim da bi pri ceonom sudaru gornji deo poleteo ka napred... Vidim da je BR imao neko sediste koje je fabricki moglo na pojas sa 2 tacke, ali ne prave se vise.

Van mreže bogdanPG

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1223
  • Age: 37
  • Lokacija: Podgorica
  • Karma: +22/-9
  • Pol: Muškarac
  • Auto: a4 allroad, golf 5
Odg: Autosediste za decu
« Odgovor #26 poslato: Oktobar 16, 2020, 10:28:50 posle podne »
sto se tice isofix u mom autu je koza i dok ja to sve postavim tj peskire ispod sica da slucajno ne ogrebu kozu pa dok provucem sidro ja mislim da bih ga berem tri - cetiri puta postavio i skinuo u golfa na sredinu zadnje klupe na pojas! :)

na isofix je def tj skoro pa fiksirano stoji dok na pojas zna da se pomjera malo dok npr bez isofix i kozni sicevi  zaboravite...udjem li malo jace u kruzni, sa sredine zadnje klupe mala mi skoro dofati vrata glavom :)))

ali ovo sjediste sto imam moze na isofix i ima polozaj skoro pa da lezi tj vidi se na snimku koji je to polozaj

a sad sam uzeo jos jedno sjediste za drugo boze zdravlja za mjesec nedje ;) ovo je u pitanju https://www.youtube.com/watch?v=nZj1-2rxnl0 ono je cak od 0-36kg i cini mi se jos bolja varijanta nego prvo sjediste, a jeftinije nesto oko 100e cini mi se...

e sad za chicco sam se odlucio iz razloga barem ovo sto sam ja gledao ni jedno sjediste cak i dosta skuplja nemaju toliko debeo sundjer i ne djeluje toliko udoban kao na njihovim sjedistima barem onako pod ruku gledano...a valjda sam i dobro odabrao jer curica se evo vozi cetiri god i nijednom nije bilo neka muka da je neudobno da kazem, barem tako mislim :) a bilo je tu i "duzih" putovanja
« Poslednja izmena: Oktobar 16, 2020, 10:31:04 posle podne od strane bogdanPG »

Van mreže voodoons

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 648
  • Age: 43
  • Lokacija: Novi Sad
  • Karma: +14/-12
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Golf mk5 estate 2.0TDI DSG
Odg: Autosediste za decu
« Odgovor #27 poslato: Oktobar 16, 2020, 11:11:37 posle podne »
Sve sto ste nabrajali da sedište treba da ima pa i isofix ima na Britax Roamer Advancafix III a sad verovatno je aktuelan i IV ali kontam da je imao i II... takođe zaštita deteta je u samom vrhu po testovima ako se to gleda...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Van mreže Madison

  • Uprava Kluba
  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 13051
  • Lokacija: beogradski dođoš
  • Karma: +198/-79
  • Pol: Muškarac
  • Auto: mk1 cabrio GTI 16v, Golf 5 GTI
Odg: Autosediste za decu
« Odgovor #28 poslato: Novembar 14, 2020, 03:37:17 posle podne »
Samo da javim da sam uzeo Recaro Young Sport Hero, nisam hteo da rizikujem sa Monzom. Sa Aliexpressa sam narucio onu kopcu za pojas, tako da nece sigurno da se pomera.

Ako jos neko trazi, imate akciju u Aksi u Jurija Gagarina ovaj vikend samo. beer