Autor Tema: Farbanje-savjeti,trikovi...  (Pročitano 34738 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Zrnojed

  • Gost
Farbanje-savjeti,trikovi...
« poslato: Maj 06, 2013, 11:37:56 posle podne »
Evo ja ću da počnem




Početak:


Brušenje površine koja se farba-koristi se šmirgl papir granulacije 250-500(može i krupnije/sitnije),dok se ne postigne željena finoća/čistoća(od rđe,stare farbe,itd.)



Drugi korak:



Odmašćivanje površine koja se farba(antisilikonom)
Kitovanje-popunjavanje krupnijih rupa,a posle sušenja kita šmirglanje,da bi se postigla što ujednačenija površina.



Korak tri:


Za plastiku-nanošenje plastik prajmera(podloge),pa nanošenje špric gita(1-2 sloja)
Za metal-nanošenje špric gita(1-2 sloja)
Posle sušenja špric gita,slijedi šmirglanje finijim šmirgl papirom granulacije 500,800,1000,2000 do željene glatkoće.



Korak četiri-Farbanje:


Farba se nanosi pištoljem za farbanje,sa diznom 1,4 mm(može manja),u 2-3 sloja(po želji),sa pritiskom vazduha 3-4 Bara.



Korak pet-Lakiranje :


Nakon sušenja farbe(ne treba presušiti farbu),sledi lakiranje transparentnim lakom i nanosi se pištoljem za farbanje,sa diznom 1,4 mm(može manja),u 2-3 sloja(po želji),sa pritiskom vazduha 3-4 Bara.



Ovo su neke generalne smjernice,a granulacija papira,slojevi farbe i laka,kao i veličina dizne i pritisak za farbanje,variraju od slučaja do slučaja!
« Poslednja izmena: Maj 06, 2013, 11:40:54 posle podne od strane Zrnojed »

Van mreže zorancile

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1259
  • Lokacija: Bašaid, VOJVODINA
  • Karma: +41/-35
  • Pol: Muškarac
  • Auto: golf 2 gtd
Odg: Farbanje-savjeti,trikovi...
« Odgovor #1 poslato: Maj 07, 2013, 01:06:05 pre podne »
Ovakvu temu sam tražio, da bi imao gde da pitam stručnije ljude ako mi nešto nije jasno.
Nisam nikad farbao auto, farbao sam traktore i Tomos motore, najčešće sintetičkim farbama, a redje akrilnim i metalik. Ima mojih slika na poljoforumu na početku i pri kraju teme: http://www.poljoforum.rs/viewtopic.php?f=75&t=353
Nisam profesionalni farbar, nego kad radim mehaniku neko hoće i farbanje...

Da pitam nešto: kažeš farbanje u 2-3 sloja, jel može malo detaljnije? Pre neki dan sam farbao limariju jednog traktora akrilnom farbom i lepša je bila površina koja je ofarbana odjednom nego ona koju sam prešao dva puta, pojavila se narandžina kora. Podloga je bila dobra, dvokomponentni špric git ošmirglan vodenom šmirglom.
Koliko je bitan antisilikonski odmašćivač? Nisam ga koristio.





Zrnojed

  • Gost
Одг: Farbanje-savjeti,trikovi...
« Odgovor #2 poslato: Maj 07, 2013, 01:27:29 pre podne »
Veoma bitan,jer ako ima imalo masti,i u tragovima
ne moze da zalijepi farba.
;)
Ako si zadovoljan kako izgleda sa jednim slojem farbe,nema potrebe da farbas drugi put.

Послато са GT-I9001 користећи Тапаток 2

Van mreže zorancile

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1259
  • Lokacija: Bašaid, VOJVODINA
  • Karma: +41/-35
  • Pol: Muškarac
  • Auto: golf 2 gtd
Odg: Farbanje-savjeti,trikovi...
« Odgovor #3 poslato: Maj 07, 2013, 09:55:11 posle podne »
Sigurno da ima malo ulja od kompresora... poneka kap...

Zrnojed

  • Gost
Odg: Farbanje-savjeti,trikovi...
« Odgovor #4 poslato: Jun 25, 2013, 04:47:43 posle podne »
Jedna dopuna za korak 5-lak obavezno mora biti AKRILNI!

Van mreže Bojan5

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 616
  • Lokacija: Niksic
  • Karma: +25/-21
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Passat b5.5 tdi AVF
Odg: Farbanje-savjeti,trikovi...
« Odgovor #5 poslato: Jun 25, 2013, 09:12:44 posle podne »
zar se na akrilnu boju ne stavlja lak, vec samo na metalik?

Zrnojed

  • Gost
Odg: Farbanje-savjeti,trikovi...
« Odgovor #6 poslato: Jun 25, 2013, 09:38:33 posle podne »
Nema veze koja je baza,akrilni providni tj. bezbojni lak ide na kraju.
Da ne bude kao ja što sam sušio lak mjesec dana biggrin

Van mreže zorancile

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1259
  • Lokacija: Bašaid, VOJVODINA
  • Karma: +41/-35
  • Pol: Muškarac
  • Auto: golf 2 gtd
Odg: Farbanje-savjeti,trikovi...
« Odgovor #7 poslato: Septembar 20, 2013, 12:31:54 pre podne »
Kako šmirglate vodenom šmirglom, tj kako kvasite?
Da li ima neka mašina za to ili mora ručno?

Zrnojed

  • Gost
Odg: Farbanje-savjeti,trikovi...
« Odgovor #8 poslato: Septembar 20, 2013, 12:35:51 pre podne »
Kakva mašina,samo vode i ručno!

Van mreže zorancile

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1259
  • Lokacija: Bašaid, VOJVODINA
  • Karma: +41/-35
  • Pol: Muškarac
  • Auto: golf 2 gtd
Odg: Farbanje-savjeti,trikovi...
« Odgovor #9 poslato: Septembar 20, 2013, 12:39:29 pre podne »
Čudi me da nisu nešto izmislili...
Najlakše mi je kad polivam polako crevom sa česme dok šmirglam, ali mi je bilo hladno danas za takvu radnju pa sam kvasio sundjerom.

Van mreže milan_b mk1

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1660
  • Karma: +106/-45
  • Pol: Muškarac
  • Auto: opel
Odg: Farbanje-savjeti,trikovi...
« Odgovor #10 poslato: Septembar 20, 2013, 01:58:11 pre podne »
uzmes bocu od kokakole izbusis cep silom i zalivas lagano , gde ces crevom ima poplavu da napravis , kad osmirglas na oko sto bi se reklo onda isperes dobro vodom pa popravis ako treba ...

meni totalno nije jasno sada ovo akril pa na kraju lak ...  ???

ja kad sam radio akril , dobio sam u setu sledece :
1.boja akrilna u farbari vec pripremljena
2.ucvrscivac u odnosu vec u farbari definisan , samo sam ga dodao pre farbanja
3.razredjivac u odnosu definisan u farbari

kada se jednom ucvrscivac doda u boju mora sve da se potrosi inace se sledeci dan zapekne sve i moze da se baci , ja sam ga koristio jer nisam imao komoru , a i inace se dodaje ko i ima po potrebi 

pritisak varira u zavisnosti od modela pistolja , tehnike i postupka(akril/metalik) , hvlp ili conv.
dizna za bazu 1.3-1.4 , za lak 1.2-1.3 , baza najcesce u jednom sloju po potrebi dva , lak po zelji max 2-3 sloja ...
potrosnja vazduha na pistolju takodje varira od namene , pa ide i preko 400l/min , znaci potrebno je imati mocan kompresor i naravno dobre susace i destilatore vlagde , na pistolju se najcesce na ulazu montira dodatni destilator , ispred njega regulator pritiska pa pistolj tim redosledom ... crevo od kompresora do pistolja ne bi trebalo da bude duze od 10m , min precnik je precnik na ulazu u pistolj oko 7-8mm , cene pistolja se krecu od 350 za recimo devilbis pa cak i do 800e za satu (po meni preterivanje iskljucivo za pro pro upotrebu) ...
neka neko ko je strucniji napise faze lakiranja , prekide , susenja , sa komorom bez itd...
neka se neko nadogradi pa nastavljamo  :)

da dodam pistolji za spric git idu sa diznom 1.6 - 2.0 (broj slojeva) , oni nisu skupi , ima asturo da se uzme za 60e poluprofi ili metabo , za njih nema svrhe bacati velike pare osim profesionalaca
« Poslednja izmena: Septembar 20, 2013, 02:08:16 pre podne od strane milan_b mk1 »
. . /████████\ . .
=/___________\=
./(_)=======(_)\.
|\_==__vw__==_/|
l_\____________/_|

Van mreže milan_b mk1

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1660
  • Karma: +106/-45
  • Pol: Muškarac
  • Auto: opel
Odg: Farbanje-savjeti,trikovi...
« Odgovor #11 poslato: Septembar 20, 2013, 02:06:04 pre podne »
evo trik ili savet , ako neko kupi protektor pistolj (ja imam CEV italijanski) neka stisne diznu na vrhu da bude malo pljosnata da dobije lepsu mlaznicu (u lepezi), prelazice vece povrsine vise puta , manja verovatnoca da se razlije , po potrebi ko ima slabiji kompresor moze u protektor masu  da doda i malo razredjivaca (u slucaju da mu je slab pritisak u boci tj.da ima mali kompresor) .

protektor masa se nanosi preko osnovne boje , nikako na go lim , period izmedju dva nanosenja u zavisnosti od spoljasnje temperature , tipa na 30 stepeni pauza izmedju slojeva od 15-30 min , zavisi od debljine sloja ...

najbolje je udariti epoxy pa preko njega neki protektor onda je prava stvar , malo je skuplje ali je bolje od nitro osnovne ili neke body bazne boje ...

pistolj obavezno umociti u flasu sa razredjvacem (mozda 2deci) i isprati posle upotrebe   inace kada zapekne , jao majko mila  lollol , to uraditi sa manjim pritiskom jer je razredjivac mnogo tecan da sporije protera i bolje ocisti , i naravno krpom obrisati ...
. . /████████\ . .
=/___________\=
./(_)=======(_)\.
|\_==__vw__==_/|
l_\____________/_|

Van mreže milan_b mk1

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1660
  • Karma: +106/-45
  • Pol: Muškarac
  • Auto: opel
Odg: Farbanje-savjeti,trikovi...
« Odgovor #12 poslato: Septembar 20, 2013, 02:09:58 pre podne »
ej covece pa dobro si ti ofarbao ove poljoprivredne masine i traktore , ajde napisi nam kako radis , sta imas od opreme itd...
. . /████████\ . .
=/___________\=
./(_)=======(_)\.
|\_==__vw__==_/|
l_\____________/_|

Zrnojed

  • Gost
Re: Farbanje-savjeti,trikovi...
« Odgovor #13 poslato: Septembar 20, 2013, 08:07:05 pre podne »
Ljudi,nemojte pretjerivati sa i komplikovati. Za auto je sasvim dovoljna procedura koju sam opisao u prvom postu. E sad dodatna zastita je odlicna ali nije neophodna. Bitno je samo da je dobro ociscena povrsina od eventualne rđe,odmascena. Posle toga,sve ostalo je individualno.

Van mreže milan_b mk1

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1660
  • Karma: +106/-45
  • Pol: Muškarac
  • Auto: opel
Odg: Farbanje-savjeti,trikovi...
« Odgovor #14 poslato: Septembar 20, 2013, 10:51:15 pre podne »
ko preteruje ...
. . /████████\ . .
=/___________\=
./(_)=======(_)\.
|\_==__vw__==_/|
l_\____________/_|

Zrnojed

  • Gost
Odg: Farbanje-savjeti,trikovi...
« Odgovor #15 poslato: Septembar 20, 2013, 09:05:37 posle podne »
Pa ti Milane,pominješ protektor masu,epoxy...
Čemu to,kad je dovoljan špric kit,farba i lak?
Ne kažem da ne valja,al je komplikacija bez potrebe.

 beer

Van mreže zorancile

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1259
  • Lokacija: Bašaid, VOJVODINA
  • Karma: +41/-35
  • Pol: Muškarac
  • Auto: golf 2 gtd
Odg: Farbanje-savjeti,trikovi...
« Odgovor #16 poslato: Septembar 21, 2013, 12:00:23 pre podne »
ej covece pa dobro si ti ofarbao ove poljoprivredne masine i traktore , ajde napisi nam kako radis , sta imas od opreme itd...

Imam dobru volju i potrebu za zaradom. :)
Imam mali klipni kompresor sa bocom od 30 litara (100 evra) i hobi pištolj za farbanje (25 evra). Nemam komoru nego samo mehaničarsku (prljavu) radionicu.
Ovog leta sam ofarbao prvi put i jedan auto: 
http://www.poljoforum.rs/viewtopic.php?f=75&t=353&start=190
Ovih dana spremam mog Golfa za farbanje, samo što nemam vremena pa sporo ide... biće i slika kad napravim temu.

Van mreže milan_b mk1

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1660
  • Karma: +106/-45
  • Pol: Muškarac
  • Auto: opel
Odg: Farbanje-savjeti,trikovi...
« Odgovor #17 poslato: Septembar 21, 2013, 12:27:07 pre podne »
1. nanosenje protektor mase se radi na patosu , nema veze sa lakiranjem care , epoksi sluzi kao podloga za protektor masu (jedan vid podloge )

2.''Čemu to,kad je dovoljan špric kit,farba i lak?'' pa to je ok al kazem pomesao si ili me nisi razumeo , nema veze sa ovim gore ovo je jedno sto ti pricas , ono je drugo ...

3.''Ne kažem da ne valja,al je komplikacija bez potrebe.'' nije komplikacija nikakva , to je obavezan postupak koji se radi prilikom malo boljeg farbanja i zasticavanja vozila po patosu , ispor rubova , krila itd...



. . /████████\ . .
=/___________\=
./(_)=======(_)\.
|\_==__vw__==_/|
l_\____________/_|

Zrnojed

  • Gost
Odg: Farbanje-savjeti,trikovi...
« Odgovor #18 poslato: Septembar 21, 2013, 11:09:44 pre podne »
E ovo je već lijepo objašnjeno ,a to je i bio cilj ove teme! :25 :26

Van mreže VW Diego

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 638
  • Age: 33
  • Lokacija: Nevesinje-Mostar
  • Karma: +22/-5
  • Pol: Muškarac
  • Auto: GII
Odg: Farbanje-savjeti,trikovi...
« Odgovor #19 poslato: Septembar 21, 2013, 08:00:04 posle podne »
odlicna tema  :35
i ja se pomalo bavim farbanjem, morat cu okacit slike svojih nekih pokusaja!
interesuje me kako ste upozanti sa mjesanjem 2k farbe, ucrscivac-razredjicac, kod nas ovdje gdje kupujem boju nemaju u ponudi da oni u kompletu daju sve pa onda sam moram mutit, koristio sam razne postotke od 5%-10% do 20-20% i cini mi se sto vise razrjedim boju da mi se nekako ljepse zalije ljepsi sjaj ima, naravno uz dosta paznje da se nebi desilo da mi potece farba!  :82
@zorancile, odlican ti audi ispao za moje oko, opisi malo kako si radio ovo je metalic boja? je si polirao posle lakiranja i tako objasni malo ako ti nije problem!
@milane protektor masa to je zastita za pragove i podove, ona ide prija farbe jesam dobro razumio?! mislim da jesam, mi je ne zovemo tako ali sam siguran da je to to!  thumbup