Autor Tema: VW Polo 9N3 ugradnja tempomata  (Pročitano 1806 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Filke

  • Old.Jr Member
  • **
  • Poruke: 333
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +4/-5
  • Pol: Muškarac
VW Polo 9N3 ugradnja tempomata
« poslato: Septembar 16, 2022, 01:47:27 pre podne »
Pozdrav svima!
Rešio sam da ugradim tempomat na Polu i znam da ima milion tema vezanih za  ugradnju tempomata na VAG grupaciji iz tog perioda - pogotovo za Passat B5.5 i Golf 4. I meni je po prirodi stvari skroz logično bilo da je princip ugradnje identičan i za Pola, ali čitajući razno-razne forume, gledajući yt klipove, došao sam do zaključka da su to kod Pola malo zakomplikovali. Naime gledajući malo kod Engleza (kod njih sve na kontra strani) pošto su jedino oni ugrađivali naknadno tempomat na Polu (molim da me ispravite ako ima negde ovde na našem forumu da je neko ugrađivao tempomat na Polu naknadno) za razliku od Passata i Golfa gde je najveće cimanje doći do motornog kompjutera - skidanje brisača i ostalo kako bi se povezala ručica tempomata sa računarom, kod Pola Englezi skidaju kompletnu instrument tablu i ko zna šta još što je po mom mišljenju suludo jer sigurno postoji drugi način da se poveže ručica tempomata sa motornim kompjuterom i centralnim kontrolnim modulom koji se nalazi ispod volana. Takođe kod nas na auto-otpadima nisam uspeo nigde da nadjem ručicu tempomata (kod Pola ide ceo ablender u kompletu) sa instalacijom ili barem isečenim kablovima donekle pa da mogu da se nastave i onaj konektor koji povezuje ručicu tempomata sa već pomenutim centralnim kontrolnim modulom...Svi prodaju samo ručicu bez ičega. Elem ovo je ukratko problematika. Da li je neko voljan da pomogne (platiću, častiću, šta god treba) ili da uputi na nekoga ko zna kako da se poveže ručica tempomata sa računarom i gde već treba još bez da se skida kompletna instrument tabla?
Unapred hvala.

Van mreže Filke

  • Old.Jr Member
  • **
  • Poruke: 333
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +4/-5
  • Pol: Muškarac
Odg: VW Polo 9N3 ugradnja tempomata
« Odgovor #1 poslato: Septembar 16, 2022, 06:38:28 posle podne »
U međuvremenu zvao sam par auto-električara i svi su u fazonu kao ne rade ugradnju tempomata, nemaju šemu povezivanja za Pola, u gužvi su i slične budalaštine... tako da ću morati da probam u svojoj režiji pa šta mu Bog da. Pošto ima dosta vas koji ste to radili na Passatu i Golfu, kapiram da je neko ugrađivao tempomat i na Polu, da li može neko da mi pošalje šemu povezivanja ručice tempomata ili bar neki hint gde da tražim? Da li šemu povezivanja možda mogu da nađem na Elsa, Auto-Data ili nekom drugom softveru?

Van mreže vllada

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 486
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +9/-3
  • Pol: Muškarac
Odg: VW Polo 9N3 ugradnja tempomata
« Odgovor #2 poslato: Septembar 16, 2022, 07:38:37 posle podne »
Послао сам ти поруку, позови га и види са њим...

Sent from my vw mk5


Van mreže Filke

  • Old.Jr Member
  • **
  • Poruke: 333
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +4/-5
  • Pol: Muškarac
Odg: VW Polo 9N3 ugradnja tempomata
« Odgovor #3 poslato: Septembar 21, 2022, 02:33:37 pre podne »
Elem nakon besomučnog guglanja došao sam do šeme za povezivanje tempomata za Pola. Istu kačim u prilogu da neko kome bude trebala da ne lupa glavu kao ja  boodala

Takođe pored šeme našao sam da mi za instalaciju pored samog ablendera sa tempomatom treba:

  • 6-to pinski VW OEM konektor 6Q0 937 702 A (na šemi označen kao T6y)
  • 000 979 131 - 4 ovakve VW OEM papučice 
  • 000 979 132 - 1 ovakva VW OEM papučica 
  • 000 979 009 - 6 ovakvih VW OEM papučica 


Naravno odmah sam proverio kod "ovlašćenih" da li imaju i koja je cena da ne bauljam dalje i naravno samo cena papučica prevazilazi višestruko cenu polovnog ablendera, plus nemaju na stanju - moralo bi da se poruči itd...takođe AliExpress sam odmah eliminisao što zbog šipinga što zbog neizvesnosti kada bi to stiglo kod nas...

Je l ima neko ideju gde bih mogao da nađem ove konektore i papučice, a da nisu "ovlašćeni" servisi?











Van mreže Vwasil

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 941
  • Lokacija: CG
  • Karma: +21/-3
  • Auto: Volkswagen
Odg: VW Polo 9N3 ugradnja tempomata
« Odgovor #4 poslato: Septembar 21, 2022, 05:40:19 posle podne »
Vidi na otpadu potraži nekog pola sa fabričkim tempomatom, pa uzmi sa njega.

Van mreže Filke

  • Old.Jr Member
  • **
  • Poruke: 333
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +4/-5
  • Pol: Muškarac
Odg: VW Polo 9N3 ugradnja tempomata
« Odgovor #5 poslato: Septembar 21, 2022, 07:07:55 posle podne »
To sam prvo probao, da nadjem Pola u "komadu" koji još uvek  nije raščerečen i da uzmem sve što mi treba od delova za ugradnju tempomata, ali bezuspešno...nemaju ni u Šapcu ni u Čačku, a kad oni nemaju onda ko ima... Inače tempomat je na Polu fabrički veoma redak za razliku od Golfova, Passata koji ima na pretek, pa i kad ih bude to se odma rasproda i mahom svi otpadi imaju samo ablender sa tempomatom na stanju, instalaciju, konektore to im niko ne traži jer retko ko hoće da se cima da to naknadno ugrađuje na Polu. Tako da mi jedino ostaje neko ko baš namenski čerupa kablove, konektore sa vagena ili radi sa tim pa to i ima na stanju. Za sad nisam našao, ali polako - strpljiv sam. Ne znam samo da li su ovi gore konektori/papučice specifični baš za vagena ili ih ima i na drugim automobilima? Odnosno da li da probam na nekom drugom mestu? Pošto po ovim kataloškim brojevima (što je i logično) nisam mogao da nađem  ništa sem upravo vw oem konektore koji su i preko skupi novi.

Van mreže golub

  • VW Početnik
  • Poruke: 170
  • Age: 42
  • Lokacija: Beograd, Voždovac
  • Karma: +5/-1
  • Pol: Muškarac
  • Auto: VW Polo 1.2
Odg: VW Polo 9N3 ugradnja tempomata
« Odgovor #6 poslato: Septembar 21, 2022, 10:40:57 posle podne »

Van mreže Filke

  • Old.Jr Member
  • **
  • Poruke: 333
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +4/-5
  • Pol: Muškarac
Odg: VW Polo 9N3 ugradnja tempomata
« Odgovor #7 poslato: Septembar 22, 2022, 04:09:14 posle podne »
Jesam video sam ovaj set na eBay-u. To mi je poslednja varijanta ako ne nađem ovde ništa. Jer realno taj set na eBay-u je oko 30-tak evra,a na otpadu samo ako  imaju bi mi sve kablice i konektore prodali maks za crvenu. Gledao sam i po ovim šiframa N nešto za sam tip pina i tako je cena konektora smešna tipa pola evra po konektoru ali opet nema kod nas (barem ja nisam našao). Realno nisu to velike pare, ne žuri mi se toliko ako ne nađem ništa ovde uzimam ovo sa eBay-a. Kapiram da bi  to trebalo da stigne za maks 3 nedelje od datuma poručivanja iz Nemačke.

Van mreže Filke

  • Old.Jr Member
  • **
  • Poruke: 333
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +4/-5
  • Pol: Muškarac
Odg: VW Polo 9N3 ugradnja tempomata
« Odgovor #8 poslato: Septembar 29, 2022, 12:34:15 pre podne »
Našao sam konektore konačno, ali sada ne mogu nigde da nađem 0.35mm2 žice (taj poprečni presek žice stoji na zvaničnoj šemi za povezivanje). Najpribližnije što sam našao su  0.5mm2 žice. Jedino što sam našao od 0.35mm2 su kablovi za povezivanje zvučnika crno-crveni spojeni kabl 2X0.35mm. E sad da li uzeti žice od 0.5mm2 i rizikovati da l mogu da stanu u konektor (pinovi na konektoru na ručici tempomata deluju preusko) ili rizikovati sa kablovima za zvučnike u auto-instalaciji, ali preporučenog preseka?

Na mreži jerotije318

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 667
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +4/-3
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Pasat b5.5
Odg: VW Polo 9N3 ugradnja tempomata
« Odgovor #9 poslato: Septembar 29, 2022, 05:54:17 pre podne »
Pa ako mozes da ih uguras slobodno stavi.
To 0.35 su stavili jer stede na materijalu
Samo VW

Van mreže Madison

  • Uprava Kluba
  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 13066
  • Lokacija: beogradski dođoš
  • Karma: +198/-79
  • Pol: Muškarac
  • Auto: mk1 cabrio GTI 16v, Golf 5 GTI
Odg: VW Polo 9N3 ugradnja tempomata
« Odgovor #10 poslato: Septembar 29, 2022, 10:16:08 pre podne »
Sto ne bi stalo, pa ne ubacujes zicu u konektor nego samo buksnu? Sve i da mora da prodje zica kroz neku tanku rupu, ne verujem da nema 0.15mm lufta :)