Autor Tema: Kako se održava klima u automobilu  (Pročitano 78428 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže moskwa

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 681
  • Age: 34
  • Lokacija: Bijelo polje - CG
  • Karma: +14/-4
  • Pol: Muškarac
  • Auto: MK4
Kako se održava klima u automobilu
« poslato: Maj 23, 2011, 10:40:33 pre podne »
Iako je mnogi smatraju standardnom, pa čak i neophodnom opremom za sve vrste vozila veliki broj vozača nije baš najbolje upoznat kako pravilno da koristi i održava klima uređaje u automobilu. Ugradnja ovakve, u tropskim uslovima vrlo korisne stvarčice predstavlja veliki luksuz (cijene se krecu i preko 1000 e)
Vlasnici klimatizovanih vozila moraju se brinuti o rashladnom uređaju čak više i češće nego o većini drugih delova.
- Servis auto klime potrebno je uraditi na svake dve godine za vozila stara do pet godina odnosno svake godine za starija vozila. Pod redovnim servisom podrazumeva se zamena plina takozvanog freona, kao i ulja u kompresoru, a to se uglavnom vrši mašinski - kažu u auto servisu “Plus” i dodaju da smanjena količina rashladnog plina dovodi do veće potrošnje goriva.
Ipak, hladan vazduh ne mora nužno biti i potpuno čist pa je zbog toga gotovo podjednako često potrebno uraditi i dezinfekciju uređaja čija je cena u većini slučajeva približno ista servisu.

- Posebnim aparatom otklanjaju se prašina, masnoća, neprijatni mirisi, bakterije i mikrobe iz klima uređaja.
Stručnjaci Evropskog udruženja za tehničku kontrolu (GTU), s druge strane, smatraju da se izloženost štetnim materijama smanjuje ukoliko se klima uređaj u automobilu podesi da u njegovoj unutrašnjosti cirkuliše već postojeći umesto vazduha izvan četvorotočkaša.
Kada je klima-uređaj tako podešen, u kolima treba izbegavati pušenje, jer dim može da se nataloži u isparivaču, trajno uzrokujući neprijatan miris u vozilu - kažu stručnjaci ovog udruženja.

Bez obzira na to, vlasnicima vozila ne preporučuje se da se sami previše upuštaju u podešavanje i održavanje klima-uređaja.
- Dopunjavanje klima je veoma rizično kod nestručnih majstora jer oni to često vrše neodgovarajućim uljima, a čak i freonima koji nisu predviđeni za auto-klime. - kažu u servisu “Plus” i navode da najsitniji kvar kao zamena gumice ili spojnice košta oko 1.000 dinara.
« Poslednja izmena: Maj 23, 2011, 11:04:24 pre podne od strane Ivan »
Sto vozis jednom rukom? Prebrzo ulazis u krivine!! Ne pretici kad ovaj ispred tebe vozi 80! Dje zuris, hoce li te spasit' to sto cemo 10 min prije stic'? Previse se opustas i nije to to, neviras me! E sto te nece uhaviti' radar opet pa da mi kukas!" ♥ :) https://www.youtube.com/user/vr6DOTme

Van mreže RUS

  • Moderator
  • Ultimate Member
  • ***
  • Poruke: 7970
  • Age: 55
  • Lokacija: Boleč-Ivanjica-Moskva
  • Karma: +171/-75
  • Pol: Muškarac
  • Boban-Rus
  • Auto: GOLF 5 1.9 TDI-DSG
Odg: Kako se održava klima u automobiluI
« Odgovor #1 poslato: Maj 23, 2011, 10:46:39 pre podne »
Bravo moskva!!!! Veoma pravilna i potrebna tema!!!
Boban-Rus

Van mreže moskwa

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 681
  • Age: 34
  • Lokacija: Bijelo polje - CG
  • Karma: +14/-4
  • Pol: Muškarac
  • Auto: MK4
Odg: Kako se održava klima u automobiluI
« Odgovor #2 poslato: Maj 23, 2011, 10:48:26 pre podne »
Ja nista nisam servisirao preko godinu, odlicno mi radi klima pa ne znam dal' sta da preduzmem ? Ima li neko neki predlog ?
Sto vozis jednom rukom? Prebrzo ulazis u krivine!! Ne pretici kad ovaj ispred tebe vozi 80! Dje zuris, hoce li te spasit' to sto cemo 10 min prije stic'? Previse se opustas i nije to to, neviras me! E sto te nece uhaviti' radar opet pa da mi kukas!" ♥ :) https://www.youtube.com/user/vr6DOTme

Van mreže RUS

  • Moderator
  • Ultimate Member
  • ***
  • Poruke: 7970
  • Age: 55
  • Lokacija: Boleč-Ivanjica-Moskva
  • Karma: +171/-75
  • Pol: Muškarac
  • Boban-Rus
  • Auto: GOLF 5 1.9 TDI-DSG
Odg: Kako se održava klima u automobiluI
« Odgovor #3 poslato: Maj 23, 2011, 11:00:36 pre podne »
Pa jedino mozes da proveris, uradis cisto diagnostiku da bi mirno spavao. I meni su u svoje vreme govorili da kod manualnih klima, cak i zimi treba jedanput u toku meseca ukljuciti da malo odradi. Da nepreterujem, bolje proveriti, nego popravljati. Sve zavisi od finansija. Ako ti to nije skupo, proveri je i vozi smelo do sledeceg leta. Ja tako radim svako prolece pred sezonu.
Boban-Rus

Van mreže pimbe

  • Rig Pig
  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 4472
  • Age: 55
  • Lokacija: Gzira <-> Uzice
  • Karma: +127/-76
  • Pol: Muškarac
  • VW MALTA
  • Auto: Tiguan 2.0TDI A3 1.6TDI Cabrio
Odg: Kako se održava klima u automobilu
« Odgovor #4 poslato: Maj 23, 2011, 11:12:56 pre podne »
Servis Plus kenja za medalju, samo prave posao i reklamu sebi i ostalim serviserima...
Menjanje ulja i freona svake godine  boodala  msm budalastina za ginisa...ç
Samo se zapitajte kad ste zadnji put zamenili freon i ulje kod vas kutji u frizideru, zamrzivacu ili klimi?
Moj cale ima Obodin iz sesdeset neke i jos radi, a nikad nista nije zamenjeno...

U svakom slucaju navescu jednu narodnu, doduse malo prepravljenu:
Ko nema u glavi ima u novcaniku...

BTW Tema je totalna DEZINFORMACIJA
Tiguan 2.0 TDI
  AUDI A3 1.6 TDI Cabrio

Van mreže Acca

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 3775
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +43/-36
  • Pol: Muškarac
  • Auto: passat b5,5>vw GOLF 5
Odg: Kako se održava klima u automobilu
« Odgovor #5 poslato: Maj 23, 2011, 12:00:06 posle podne »
slazem se;kenjaju samo tako,ako je instalacija dobra i ne pusta nigde freon nema sta tu da se cacka i dopunjava itd.servis klime se podrazumeva ciscenje ventilacije,to moze svako da uradi,kupis jedan asepsol u apoteci i naprskas u ventilaciji i klima ti je dezinfikovana,on kosta 200din,
a ovi preparati sto se prodaju u spreju kao za dezinfekciju klima to je isto asepsol,samo sto ga stavili u drugo pakovanje i roknuli mu 3-4 puta vecu cenu nego obican u apoteci
skoro sam radio obodin luks frizider koji je star 30god i dan danas nije nikad dopunjivan niti nista,
pricao sam bio sa jednim likom koji radi auto klime i on kao kenja mora da se menja freon svake godine,a ja ga pitam zasto on nezna da objasni,nego to je samo uzimanje para,majstorske fore,freon se ne menja,uvek ostaje isti i ne razumem zasto bi ga menjao neko u kolima,bezveze
  champ1

Van mreže ivan.stojanovic

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 418
  • Age: 38
  • Lokacija: Novi Sad
  • Karma: +1/-3
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Golf Mk6 1.6 TDI BlueMotion
Odg: Kako se održava klima u automobilu
« Odgovor #6 poslato: Maj 23, 2011, 12:04:09 posle podne »
To za ulje i freon svake godine je totalna glupost, ali dobra reklama da servis uzme dosta para. Ja sam na mom Golfu 3 GTI 1993 godiste (star tada 17 godina) napunio klimu i 2 godine vozio bez problema bez ikakvog servisa i dopunjavanja klime i kada sam ga prodao posle te 2 godine klima je hladila kao luda, sto znaci da sigurno jos godinu-dve ne treba da se menja. Npr. kod novijih Toyota vozila se klima servisira nakon 5 godina ili predjenih 100 hiljada kilometara, servis podrazumeva zamenu filtera i dopunjavanje. Trenutno na mom Golfu 4 koristim klimu vec evo drugo leto a ne znam kada je punjena, ovo leto ce sigurno izdrzati, za sledece cemo videti :)

Pritisak se moze svakako proveriti svuda, pa ako treba moze dopuniti, ali ta provera ili na 2-3 godine od punjenja ili ako klima pocne da slabije hladi.

« Poslednja izmena: Maj 23, 2011, 12:05:40 posle podne od strane ivan.stojanovic »
Ivan Stojanovic
Golf Mk6 1.6 TDI BlueMotion

Van mreže RUS

  • Moderator
  • Ultimate Member
  • ***
  • Poruke: 7970
  • Age: 55
  • Lokacija: Boleč-Ivanjica-Moskva
  • Karma: +171/-75
  • Pol: Muškarac
  • Boban-Rus
  • Auto: GOLF 5 1.9 TDI-DSG
Odg: Kako se održava klima u automobilu
« Odgovor #7 poslato: Maj 23, 2011, 12:05:03 posle podne »
Evo nam odgovora iz prve ruke,od Acca. Covek to radi godinama!!! Sto ja bar znam.
Boban-Rus

Van mreže ivan.stojanovic

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 418
  • Age: 38
  • Lokacija: Novi Sad
  • Karma: +1/-3
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Golf Mk6 1.6 TDI BlueMotion
Odg: Kako se održava klima u automobilu
« Odgovor #8 poslato: Maj 23, 2011, 12:06:50 posle podne »
@Acca

A gde se naprska asepsol? Osim u one izduve (levo, u sredini i desno), ja ne znam gde bi jos naprskao? Ili se mozda skine filter pa se tamo naprska?
Ivan Stojanovic
Golf Mk6 1.6 TDI BlueMotion

Van mreže Acca

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 3775
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +43/-36
  • Pol: Muškarac
  • Auto: passat b5,5>vw GOLF 5
Odg: Kako se održava klima u automobilu
« Odgovor #9 poslato: Maj 23, 2011, 12:10:28 posle podne »
prvo naprskas unutra u ventilaciju u te izduve, pa onda upalis klimu i uzmes skines filter i naprskas tamo naprskas i filter malo i onda ce on da raznese dok radi po celoj ventilaciji
  champ1

Van mreže svrle

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 2445
  • Age: 35
  • Lokacija: Ugrinovci
  • Karma: +27/-18
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Skoda Superb II TDI
Odg: Kako se održava klima u automobilu
« Odgovor #10 poslato: Maj 23, 2011, 12:17:27 posle podne »
Ja sam proslo leti dopunjavao freon kod rogija, pre toga nikad nije servisirana klima a auto ima 7 godina. Znaci 6 godina je sljakala bez problema. Toliko o tome da mora svakih godinu dana da se menja freon.
Neprimeren potpis

Van mreže BG2225

  • VW Početnik
  • Poruke: 186
  • Age: 43
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +0/-2
  • Pol: Muškarac
Odg: Kako se održava klima u automobilu
« Odgovor #11 poslato: Maj 23, 2011, 02:14:28 posle podne »
Ja 3 godine nisam punio klimu,što da je punim kad radi,kad se potroši freon,napunim je i to je to,i još nešto,u našoj zemlji klima se godišnje ne upotrebljava više od mesec dana,i nema potrebe da se svake sezone puni,niti servisira,koliko ja kapiram bitno je da se redovno menja filter kabine,da se klima ne pali kad se puši u kolima i nema nikakvih problema,i ne smrdi ništa.

A ovo što servisi seru,pokušavaju sebi da obezbede posao,oni bi bili najsrećniji da čim krene proleće da nagrnu svi kod njih na punjenje i servisiranje klime,lepa para,bez truda.
« Poslednja izmena: Maj 23, 2011, 02:17:41 posle podne od strane BG2225 »

Van mreže moskwa

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 681
  • Age: 34
  • Lokacija: Bijelo polje - CG
  • Karma: +14/-4
  • Pol: Muškarac
  • Auto: MK4
Odg: Kako se održava klima u automobilu
« Odgovor #12 poslato: Maj 23, 2011, 02:35:41 posle podne »
 clap kupicu asepsol i naprskati ....
Sto vozis jednom rukom? Prebrzo ulazis u krivine!! Ne pretici kad ovaj ispred tebe vozi 80! Dje zuris, hoce li te spasit' to sto cemo 10 min prije stic'? Previse se opustas i nije to to, neviras me! E sto te nece uhaviti' radar opet pa da mi kukas!" ♥ :) https://www.youtube.com/user/vr6DOTme

Van mreže RUS

  • Moderator
  • Ultimate Member
  • ***
  • Poruke: 7970
  • Age: 55
  • Lokacija: Boleč-Ivanjica-Moskva
  • Karma: +171/-75
  • Pol: Muškarac
  • Boban-Rus
  • Auto: GOLF 5 1.9 TDI-DSG
Odg: Kako se održava klima u automobilu
« Odgovor #13 poslato: Maj 23, 2011, 06:11:45 posle podne »
Acci veliki + za ovo
Boban-Rus

Van mreže Morris

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 770
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +8/-7
  • Pol: Muškarac
  • Auto: 1961 VW Baggy
Odg: Kako se održava klima u automobilu
« Odgovor #14 poslato: Maj 23, 2011, 08:40:37 posle podne »
Ne znam da li se vama desava kda se promeni ukljuci ili ugasi klima da maloa zamrdi ili se oseti sparan vazduh. Sta to moze da bude?

I ako neko zna kako se zove 'ono'  biggrin sto se stavlja u auto, ukljuci klima i prociste se ventilacija?

Van mreže ivan.stojanovic

  • Full Member
  • ***
  • Poruke: 418
  • Age: 38
  • Lokacija: Novi Sad
  • Karma: +1/-3
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Golf Mk6 1.6 TDI BlueMotion
Odg: Kako se održava klima u automobilu
« Odgovor #15 poslato: Maj 23, 2011, 09:00:26 posle podne »
@Morris

Kada planiras da ugasis auto a klima ti radi, 1-2 minuta pre gasenja automobila ugasi klimu a ostavi da duva dok ne izduva sav hladan vazduh. Nakon toga ugasi auto (taman za tih 1-2 minuta stignes gde si hteo). Ako to ne uradis, hladan vazduh u sistemu ce se kondezovati i ubudjaviti klimu i to smrdi.

To moze da bude jedan od razloga. Eto, iskoristi asepsol kao sto je Acca rekao i postuj ovo gore i ne bi trebalo nista da smrdi :)
Ivan Stojanovic
Golf Mk6 1.6 TDI BlueMotion

Van mreže nidza79

  • VW Početnik
  • Poruke: 146
  • Lokacija: herceg novi
  • Karma: +2/-4
  • Pol: Muškarac
  • Auto: golf 5 TDI
Odg: Kako se održava klima u automobilu
« Odgovor #16 poslato: Maj 23, 2011, 10:47:21 posle podne »
   
icon Re: Ultrazvucno ciscenje klime - vredi li sta?   pre 25 dana
Pogledaj ovaj klip pa pokusaj da oponasas ovog limenog glumca.








Onaj kome je mrsko da stiska prskalicu sa asepsolom neka kupi obican vapozon na struju (kosta oko 50 eura; polovan i manje ) koji radi identiocan posao kao i ovaj limeni glumac sa Yutuba.



http://cgi.ebay.de/Mini-Bedamp...pflege&hash=item256327ee64

Van mreže Acca

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 3775
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +43/-36
  • Pol: Muškarac
  • Auto: passat b5,5>vw GOLF 5
Odg: Kako se održava klima u automobilu
« Odgovor #17 poslato: Maj 23, 2011, 11:17:42 posle podne »
Ja 3 godine nisam punio klimu,što da je punim kad radi,kad se potroši freon,napunim je i to je to,i još nešto,u našoj zemlji klima se godišnje ne upotrebljava više od mesec dana,i nema potrebe da se svake sezone puni,niti servisira,koliko ja kapiram bitno je da se redovno menja filter kabine,da se klima ne pali kad se puši u kolima i nema nikakvih problema,i ne smrdi ništa.

A ovo što servisi seru,pokušavaju sebi da obezbede posao,oni bi bili najsrećniji da čim krene proleće da nagrnu svi kod njih na punjenje i servisiranje klime,lepa para,bez truda.
ja sam na poslu vozio vw polo 1.4. TDI  2001god kupljen nov,gazda ga kupio i prosle godine ga je prodao,ja sam ga vozio malo vise od 3god i od kad ga je kupio nikad nije klima cackana,a radi ko blesava,svaki dan sam je koristio(preko leta naravno),samo sam jednom ocistio instalaciju i naprskao asepsolom da dezinfikujem instalaciju,nema to veze freon,ako je instalacija dobro zatvorena i nigde ne pusta freon, samo povremeno ocistis zbog sebe i teraj
« Poslednja izmena: Maj 23, 2011, 11:19:18 posle podne od strane Acca »
  champ1

Van mreže zexm

  • VW Početnik
  • Poruke: 100
  • Lokacija: Valjevo
  • Karma: +2/-2
  • Pol: Muškarac
Odg: Kako se održava klima u automobilu
« Odgovor #18 poslato: Maj 24, 2011, 02:40:02 posle podne »
Imam mk3 sa manuelnom klimom. Interesuje me da li treba i sta je bolje da uvlaci svež vazduh ili da reciklira iz kabine

Van mreže RUS

  • Moderator
  • Ultimate Member
  • ***
  • Poruke: 7970
  • Age: 55
  • Lokacija: Boleč-Ivanjica-Moskva
  • Karma: +171/-75
  • Pol: Muškarac
  • Boban-Rus
  • Auto: GOLF 5 1.9 TDI-DSG
Odg: Kako se održava klima u automobilu
« Odgovor #19 poslato: Maj 24, 2011, 02:42:27 posle podne »
Imam mk3 sa manuelnom klimom. Interesuje me da li treba i sta je bolje da uvlaci svež vazduh ili da reciklira iz kabine
Koliko ja znam svez sa ulice, ako gresim neka me isprave.
Boban-Rus