Autor Tema: Zimske gume - Vaša iskustva, preporuke, saveti...  (Pročitano 428740 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Desmo

  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 9764
  • Lokacija: Isfahan - Iran
  • Karma: +220/-51
  • Auto: Lada 2104
Odg: Zimske gume - Vaša iskustva, preporuke, saveti...
« Odgovor #500 poslato: Novembar 02, 2012, 07:15:50 posle podne »
Od "jeftinijih" guma čitajući testove najbolja je semperit speed grip 2. Dosta odskače od tigrica, baruma i save, na testovima je pri vrhu drugo ili treće mesto odma` iza mišelin i conti.

Cena: 6800 za dimenziju koju je Dino naveo

Van mreže Neo014

  • VW Kuvar
  • Old.Jr Member
  • **
  • Poruke: 380
  • Age: 36
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +30/-21
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Passat B6 1.9 TDI 77kw
Odg: Zimske gume - Vaša iskustva, preporuke, saveti...
« Odgovor #501 poslato: Novembar 02, 2012, 10:05:06 posle podne »
Potvrdjujem da je Semperit bruka dobra za sneg i za dublji ako je guma nova ili sa dubljom sarom. Imao sam od 14 cola na proslom golfu 3 i odradjivala je i po parkingu bruka. Sada nisam imao kes za njih ali bice bar 2 sledece godine! Najbolje preporuke!
Moj zivot su moje greske, neke ispravim, a neke isprave mene!

Van mreže Rocky

  • Uprava Kluba
  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 4384
  • Age: 46
  • Lokacija: Zvezdara, Beograd
  • Karma: +54/-13
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Audi A4 Avant
Odg: Zimske gume - Vaša iskustva, preporuke, saveti...
« Odgovor #502 poslato: Novembar 05, 2012, 10:49:31 pre podne »
Evo malo da vam kazem o gumama.  :rolleyes:
Guma kao guma ima realan vek trajanja 6 godina, vozila se ne vozila posle toga je treba menjati. Sto se tice zimskih guma tu kao i kod letnjih postoje segmenti u kvalitetu.
Visi, srednji i nizi. Naravno nosioci proizvodjackih grupacija su Michelin, Continental, Bridgestone i Goodyear. Pireli jedini nema grupaciju nego samo proizvodi pireli. E sada, sve te fabrike dele svoje gume po segmentima kvaliteta Npr. Michelin grupacija se deli uprosceno ovako: Michelin (top segment), Kleber (srednji segment), Tigar (nizi segment), Kod Goodyear grupacije: Goodyear(top segment), Fulda, Dunlop(srednji segmet), Sava, Debica (nizi segment)...
bicedobro Uglavnom sta je vazno reci, proizvodjaci segmente guma testiraju po segmentu vozila tako da je sve prosto, nizi segmenti vozila voze nize i srednje kvalitete. Srednje i vise klase voze sednje i top segmente. Sad zbog razvoja trzista, automobila, povecanja snage automobila itd neretko je da se prodaju top klase guma u dimenzijama za mala i srednja vozila sa vecim brzinskim indeksima mislim na V i H. Ja se nadam da ce nekome ovaj tekst pomoci, a moja preporuka je svima vama koji vozite Polo, Golf 2, Fabije da ne bacate pare na Michelin i Goodyear i Continental, puno para za takvo vozilo, ti proizvodjaci mnogo vise novca ulazu u te manje dimenzije u srednji segment tako da cak Sava i Tigar i Debica piju vodu a preporuka je Dunlop, Kleber, Fulda. Vi sa Passatima, Golfovima ne biste trebali ici ispod srednjeg segmenta. Prosto ti segmenti su pravljeni za Clio, Polo , Punto, Daciju itd.

Nadam se da sam pomogao, nemojte tekst tumaciti da je neko pogresio u izboru, ovo je preporuka a novcanik odredjuje realnost. driving beer driving beer


Samo da dodam za Continental brendove, dakle: Continental (Top), Uniroyal, Semperit(srednji), Barum(nizi)
« Poslednja izmena: Novembar 05, 2012, 10:57:27 pre podne od strane Rocky Balboa »

Van mreže Miro MNE

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 2313
  • Lokacija: Podgorica, Crna Gora
  • Karma: +56/-31
  • Pol: Muškarac
  • Auto: ŠKODA FAVORIT 135L
Odg: Zimske gume - Vaša iskustva, preporuke, saveti...
« Odgovor #503 poslato: Novembar 05, 2012, 11:45:34 pre podne »
svaka cast Roki

ja bih jos napomenuo da po nekom mom misljenju sve te top klase zimskih guma manje paznje pridaju teskim uslovima exploatacije ali ono skoro nerelanim kao kod nas neocisceni zaledjeni putevi i sl a vise u nekim normalnim usovima sa utabanim snijegom ili bljuzgavicom na putu te stoga imamo ono uvrzljeno misljenje da je npr: tigar najbolja zimska guma i sl jer u odnosu na Michelin, Tigar je grub pneumatik koji moze da izgura nedje u p... m.... ali po ostalim nekim stvarima komfor buka i sl zaotaju debelo za Michelinom ... moje neko misljenje mozda grijesim
« Poslednja izmena: Novembar 05, 2012, 11:50:17 pre podne od strane Miro MNE »

Van mreže dule73

  • VW Driver
  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1968
  • Age: 50
  • Lokacija: Nikšić-Crna Gora
  • Karma: +55/-13
  • Pol: Muškarac
Odg: Zimske gume - Vaša iskustva, preporuke, saveti...
« Odgovor #504 poslato: Novembar 05, 2012, 12:00:20 posle podne »
Ja sam prošle godine uzeo goodyear ultragrip 8 pa kad dodaš gasa kao da si dodao gas na šegu povećavaju buku duplo ;) a kako je tek na tigrovu?

Van mreže Miro MNE

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 2313
  • Lokacija: Podgorica, Crna Gora
  • Karma: +56/-31
  • Pol: Muškarac
  • Auto: ŠKODA FAVORIT 135L
Odg: Zimske gume - Vaša iskustva, preporuke, saveti...
« Odgovor #505 poslato: Novembar 05, 2012, 12:08:28 posle podne »
uopste nije neugodno kao sto se misli ja sam tigar 4 godine gulio na skodu i sad kupio za pasata tj prosle godine, udobnost super, sposobnost na snijegu bolja na ovim starijim Wintericama, ovim sto su sad na pasatu je sasvim OK ali nije to to, sumnjam na to sto su ove sadasnje one pojacane ili XL kako ih vec zovu nzm ... buka sasvim pristojna nzm nemam nikakvih zamjerki sem malo losijeg izlazenja po ledu u odnosu na prosle winter1  smijace se neko ali ja sam zadovoljan naravno da postoje bolje gume i sve ali ko je kupi nece se kajat, na moju preporuku tu gumu su uzeli 4-5 drugova na svoja kola od dvojke, audija 80, a4, ... niko se ne zali

Van mreže Rocky

  • Uprava Kluba
  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 4384
  • Age: 46
  • Lokacija: Zvezdara, Beograd
  • Karma: +54/-13
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Audi A4 Avant
Odg: Zimske gume - Vaša iskustva, preporuke, saveti...
« Odgovor #506 poslato: Novembar 05, 2012, 12:38:39 posle podne »
buka je sasvim logicna, zimske gume generalno nisu predodredjene performansama nego iskljucivo kvalitetu voznje po snegu ledu i zaustavnom putu na istom. Za suv asvalt nisu projektovane striktno tako da buka ulazi u tek drugi ili treci segment u dizajnu. Pa 8- 9 mm grube sare nemoguce da ne proizvodi brum :)

Van mreže dule73

  • VW Driver
  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1968
  • Age: 50
  • Lokacija: Nikšić-Crna Gora
  • Karma: +55/-13
  • Pol: Muškarac
Odg: Zimske gume - Vaša iskustva, preporuke, saveti...
« Odgovor #507 poslato: Novembar 05, 2012, 12:52:52 posle podne »
buka je sasvim logicna, zimske gume generalno nisu predodredjene performansama nego iskljucivo kvalitetu voznje po snegu ledu i zaustavnom putu na istom. Za suv asvalt nisu projektovane striktno tako da buka ulazi u tek drugi ili treci segment u dizajnu. Pa 8- 9 mm grube sare nemoguce da ne proizvodi brum :)

Slazem se ali sam mislio da goodyear ultragrip ipak malo manje bučnija

Zrnojed

  • Gost
Odg: Zimske gume - Vaša iskustva, preporuke, saveti...
« Odgovor #508 poslato: Novembar 05, 2012, 04:40:52 posle podne »
uopste nije neugodno kao sto se misli ja sam tigar 4 godine gulio na skodu i sad kupio za pasata tj prosle godine, udobnost super, sposobnost na snijegu bolja na ovim starijim Wintericama, ovim sto su sad na pasatu je sasvim OK ali nije to to, sumnjam na to sto su ove sadasnje one pojacane ili XL kako ih vec zovu nzm ... buka sasvim pristojna nzm nemam nikakvih zamjerki sem malo losijeg izlazenja po ledu u odnosu na prosle winter1  smijace se neko ali ja sam zadovoljan naravno da postoje bolje gume i sve ali ko je kupi nece se kajat, na moju preporuku tu gumu su uzeli 4-5 drugova na svoja kola od dvojke, audija 80, a4, ... niko se ne zali

Po kojem ledu ti ideš,objasni mi?

Van mreže Mašinac

  • 7th Son of a 7th Son
  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 3141
  • Age: 38
  • Lokacija: Kladovo
  • Karma: +67/-17
  • Pol: Muškarac
Odg: Zimske gume - Vaša iskustva, preporuke, saveti...
« Odgovor #509 poslato: Novembar 05, 2012, 04:45:09 posle podne »
Ja do sada evo vec 3. zima teram na winteru i stvarno nisam nikada imao nikakvih problema. Guma je odlicna u odnosu na cenu. Naravno, postoje i bolje, ali odnos cena-kvalitet mislim da je sasvim zadovoljavajuce.

Van mreže igusa

  • VW Početnik
  • Poruke: 17
  • Lokacija: Banja Luka
  • Karma: +0/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Zimske gume - Vaša iskustva, preporuke, saveti...
« Odgovor #510 poslato: Novembar 06, 2012, 11:40:07 pre podne »
Zdravo forumaši,

Da li ovaj profil gume paše za golf 4?

Da li je neko imao iskustva sa ovom gumom na golfu 4?

Pozdrav
VW je auto, ostalo su kola

Van mreže Desmo

  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 9764
  • Lokacija: Isfahan - Iran
  • Karma: +220/-51
  • Auto: Lada 2104
Odg: Zimske gume - Vaša iskustva, preporuke, saveti...
« Odgovor #511 poslato: Novembar 06, 2012, 11:47:19 pre podne »
Mislim da za mk4 ide 55. Na koju gumu si mislio? Imaš ovde temu nisi morao da otvaraš novu http://www.vw-club.rs/forum/index.php?topic=15009.500

Edit greška, 205 55 ide na 16ke. Al opet nije dobra dimenzija, `15 zimske bi trebalo da budu uže od 205
« Poslednja izmena: Novembar 06, 2012, 11:50:06 pre podne od strane Desmo »

Van mreže igusa

  • VW Početnik
  • Poruke: 17
  • Lokacija: Banja Luka
  • Karma: +0/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Zimske gume - Vaša iskustva, preporuke, saveti...
« Odgovor #512 poslato: Novembar 06, 2012, 11:57:36 pre podne »
Ja sam imao 205/55/R16, ali imam neku opciju da dobijem ove gume veoma povoljno, da ne kažem skoro džabe, pa me zanima da li pašu za mk4.
VW je auto, ostalo su kola

Van mreže djokicsale

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 2972
  • Age: 41
  • Lokacija: Vlasotince
  • Karma: +69/-25
  • Pol: Muškarac
  • Auto: passat 3 1.9TD
Odg: Zimske gume - Vaša iskustva, preporuke, saveti...
« Odgovor #513 poslato: Novembar 07, 2012, 12:32:09 pre podne »
što je džabe i Bogu je drago.... samo da nisu krive uzimaj.
nada umire poslednja.
ja sam tvog golfa prodao a pare popio i potrosio na kurve

Van mreže archi

  • Redžo je drifter, on ga tera u crveno po bašči
  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 948
  • Age: 34
  • Lokacija: Podgorica
  • Karma: +43/-21
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Golf IV 74KW ATD
Odg: Zimske gume - Vaša iskustva, preporuke, saveti...
« Odgovor #514 poslato: Novembar 07, 2012, 11:18:31 pre podne »
Za 15ice na golfa originalni profil je 195/65/r15 ali ja koliko sam citao taj profil 205/60/r15 je vrlo slican ovome i moze da ga zamijeni (sto se tice npr pokazatelja km/h) ali za zimu je naravno bolja uza guma 195.

Van mreže Rocky

  • Uprava Kluba
  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 4384
  • Age: 46
  • Lokacija: Zvezdara, Beograd
  • Karma: +54/-13
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Audi A4 Avant
Odg: Zimske gume - Vaša iskustva, preporuke, saveti...
« Odgovor #515 poslato: Novembar 07, 2012, 03:22:55 posle podne »
taj profil 205/60/r15 je vrlo slican ovome i moze da ga zamijeni (sto se tice npr pokazatelja km/h)
pokazivace malo manju brzinu od brzine sa gumama 195

Van mreže Desmo

  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 9764
  • Lokacija: Isfahan - Iran
  • Karma: +220/-51
  • Auto: Lada 2104
Odg: Zimske gume - Vaša iskustva, preporuke, saveti...
« Odgovor #516 poslato: Novembar 07, 2012, 11:53:00 posle podne »
Vidim po gradu da dosta njih vozi zimske gume ali što se tiče narednih 25 dana neće biti potrebe, bar ja neću da ih stavljam još.

Prognoziraju da ove godine neće biti jaka zima, u proseku malo preko nule.

Van mreže RUS

  • Moderator
  • Ultimate Member
  • ***
  • Poruke: 7970
  • Age: 55
  • Lokacija: Boleč-Ivanjica-Moskva
  • Karma: +171/-75
  • Pol: Muškarac
  • Boban-Rus
  • Auto: GOLF 5 1.9 TDI-DSG
Odg: Zimske gume - Vaša iskustva, preporuke, saveti...
« Odgovor #517 poslato: Novembar 08, 2012, 01:15:52 pre podne »
Ja cu da dodam na komentare svoje iskustvo i u surovijim uslovima nego ovdekod nas u Srbiji. Ma da sam isto tako vozio i ovde te gume. Rec je o marci Nokian, koja je izuzetno zastupljena u Rusiji i trazena. Ja sam iskusio ponasanje prosle zime i po velikom snegu i po ledu u svom rodnom Ivanjickom kraju. Priznajem da je cena jedne ovakve gume u dimenziji 195/65 R15 malo ispod 8000 din, ali ipak sve pohvale jer vredi svaki dinar.

Evo pa procitajte malo o ovoj novoj gumi :  http://www.internet-prodaja-guma.com/auto-gume/nokian-195-65-r15-wr-d3-91t/t428106/

A evo malo i o onome sto sam je vozio prosle zime konkretno na sharanu svom samo u R16
http://www.internet-prodaja-guma.com/auto-gume/nokian-195-65-r15-wrg2-91t/t441643/
Boban-Rus

Van mreže svrle

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 2445
  • Age: 35
  • Lokacija: Ugrinovci
  • Karma: +27/-18
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Skoda Superb II TDI
Odg: Zimske gume - Vaša iskustva, preporuke, saveti...
« Odgovor #518 poslato: Novembar 08, 2012, 12:50:21 posle podne »
Desmo a gde si ti procitao to u vezi prognoze kad na sva zvona najavljuju paklenu zimu sa temperaturama ispod -30 stepeni?
Neprimeren potpis

Van mreže Desmo

  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 9764
  • Lokacija: Isfahan - Iran
  • Karma: +220/-51
  • Auto: Lada 2104
Odg: Zimske gume - Vaša iskustva, preporuke, saveti...
« Odgovor #519 poslato: Novembar 08, 2012, 01:12:27 posle podne »
Прогноза времена за наступајућу зиму (децембар 2012, јануар, фебруар 2013.)

Средином октобра 2012. године, у јавности су се појавиле информације о предвиђању екстремно хладне зиме у Србији.
Да би се избегле непроверене сензационалистичке информације, Републички хидрометеоролошки завод (РХМЗ) у наставку износи стручно мишљење.
Најновији прогностички материјал Европског Центра за средњорочну прогнозу времена (ECMWF www.ecmwf.int) на који се медији позивају, предвиђа да ће наступајућа зима бити просечно хладна и са просечном количином падавина за ово доба године.
Детаљније, за зимски период (од 01.12.2012. до 28.02.2013. године) ECMWF предвиђа да ће се средње зимске температуре ваздуха кретати у интервалу од 1ºC до 5ºC, а у брдовито-планинским пределима од -4º до -1ºC. У Београду, просечна зимска јутарња температура ваздуха би требало да има вредности око -3ºC, а просечна зимска највиша дневна температура око 5ºC. Као што је уобичајено, најхладнији део зиме би требало да буде у другој половини јануара уз појаву мразева. Током просечно хладне зиме на Пештерској висоравни јутарње температуре ваздуха краткотрајно могу да достигну и до -30ºC, што је у том крају уобичајена појава. Очекује се да зимска сума падавина буде у интервалу од 105 mm у Војводини до 150 mm идући ка југозападу Србије. У брдовито-планинским пределима зимска сума падавина ће се кратати у интервалу од 150 mm до 210 mm, локално и до 270 mm.
За разлику од прогностичких продуката ECMWF, већина прогностичких центара у оквиру водећих метеоролошких служби у свету предвиђају чак и блажу зиму, што даје и регионални климатски модел Регионалног центра за климатске промене у Југоисточној Европи у оквиру РХМЗ.