Autor Tema: Problem dim ?  (Pročitano 2123 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Kacerac

  • Old.Jr Member
  • **
  • Poruke: 318
  • Age: 29
  • Lokacija: Tamo neđe
  • Karma: +16/-6
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Golf 4
Problem dim ?
« poslato: Jul 04, 2019, 06:27:30 posle podne »
Auto je u vlasnistvu moje porodice dug niz godina, i uz redovno odrzavanje nije bilo vecih problema. Pre 5-6 godina, skinut je katalizator jer je pravio neki problem, valjda je bio pun ili nzm sta vec, pa su ga skinuli i zamenili sa obicnom praznom cevkom. U tom periodu su isto poceli problemi sa EGR ventilom, ocisti se prvog u mesecu i posle 2 meseca opet oko prvog mora da se cisti jer se opet napuni cadji. Tad smo ugasili egr, stavili plocicu ispod njega gde on vraca to u motor i skinuli vakum sa njega, a u taj vakum stavili cep. I do skoro je sve bilo super, isao fino, trosio normlano, ali su od pre nedelju-dve poceli problemi. Primetio sam da mi dosta dimi (crn dim), najvise dimi kad se obilazi, kad se ide uz brdo tipa 55km/h u 4oj ili kad se ide u rikverc. Toliko dimi da mi registracija pozadi promeni boju, potrosnja je ostala ista, mozda malo vise trosi, ali ne znatno. Bio sam kod majstora koji mi je rekao da cutim i da vozim, da je to dizel i da to mora da dimi jer nema katalizator i nema egr ventil koji bi to regulisali. Jutros sam primetio kad sam startovao auto malo belog dima, veoma malo, ali ga ima, i nestao je kroz par sekundi od paljenja auta. Kad sam se obradio majstoru, rekao je da ako dimi belo u toku voznje i ako mi trosi ulje da je verovatno ili turbina ili motor. Taj motor ima na satu dobrih 410.000km, turbina je radjena u TurboServis Uzice na 350.000km ako se secam dobro, imam negde i taj papir od njih. Motor je 1.9TDI ALH 66kw, cipovan je 2013g, uredno servisiran, odradjen veliki servis pre 20.000km, mali odradjen pre 3.500km. Da li bi trebalo da me brine taj beli dim i kolicina crnog dima ?

Van mreže dag81

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 866
  • Age: 42
  • Lokacija: Novi Sad
  • Karma: +20/-8
  • Pol: Muškarac
Odg: Problem dim ?
« Odgovor #1 poslato: Jul 04, 2019, 07:47:07 posle podne »
Mozda je izgorela plocica sa kojom ste blokirali EGR, proveri.
Mozda i protokomer otisao, probaj ga izdzekati.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока


Van mreže Kacerac

  • Old.Jr Member
  • **
  • Poruke: 318
  • Age: 29
  • Lokacija: Tamo neđe
  • Karma: +16/-6
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Golf 4
Odg: Problem dim ?
« Odgovor #2 poslato: Jul 04, 2019, 08:03:59 posle podne »
Pogledacu prvo protokmer, pristupaciniji mi je. Da bih stigao do plocice moram da skidam egr, to cu kad budem imao malo vise slobodnog vremena.