Autor Tema: Kablovi za paljenje/prespajanje (Start Kablovi)  (Pročitano 3773 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Decky_Nis

  • VW Početnik
  • Poruke: 192
  • Age: 41
  • Lokacija: Nis
  • Karma: +3/-2
  • Pol: Muškarac
  • Auto: VW Golf VI 1.2 TSI
Kablovi za paljenje/prespajanje (Start Kablovi)
« poslato: Decembar 19, 2014, 01:14:50 pre podne »
Ide zima, hladno vreme, promrzli automobili a sa tim i problemi sa paljenjem kod nekih automobila. Konkretno ja imam garazu pa ne brinem toliko ali sam imao par situacija kada su mi trebali tzv. "Start Kablovi". Jednom kada sam zaboravio svetla a drugi put kada mi je pauk podigao auto i ostavio ga u kavez na brisanom prostoru na debelom minusu gde je bio zamrzo skroz.
Gledam na auto pijaci u Nisu i po ovim vecim hipermarketima tipa Interex, Merkator, DIS, Tempo itd. te kablove za paljenje i koliko sam primetio sve je kinesko djubre. Na nekima pise 400, 600, 1200 ampera ali kada vidim cenu od 500 ili 700 dinara sve mi nekako bude jasno o kakvom kvalitetu se radi. Onda mi je palo na pamet da napravim kvalitetne kablove sam.

Mislio sam da kupim po par stipaljki u crnoj i crvenoj boji i licnasti kabl duzine 3 metara a debljine 16mm2. Nesto ovako:





I neki nesesercic:



Stipaljke kostaju oko 450 dinara (dva para) i kabl od 16mm2 je oko 350 dinara m2 sto ispada za 6 metara 2100din. Ukupno kazimo 2500din. Dal se isplati ovo po vama?
VW. Das Auto.

Van mreže golfo

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 723
  • Age: 45
  • Lokacija: Neradin-Irig
  • Karma: +13/-4
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Golf 3 tdi,Polo 9N 1.4 tdi
Odg: Kablovi za paljenje/prespajanje (Start Kablovi)
« Odgovor #1 poslato: Decembar 19, 2014, 01:45:04 pre podne »
Moj cale je pre 4 godine sam pravio te kablove za paljenje i za sad rade bez ikakvih problema.Koliko ga je izaslo ne secam se tacno,ali mislim da ga je manje kostalo,u svakom slucaju bez obzira na cenu se isplati imati ih i bolji su od tih po radnjama kineskih .

Van mreže Djole DMC

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 3372
  • Age: 39
  • Lokacija: Kragujevac-Kraljevo
  • Karma: +143/-67
  • Pol: Muškarac
Odg: Kablovi za paljenje/prespajanje (Start Kablovi)
« Odgovor #2 poslato: Decembar 19, 2014, 07:41:33 pre podne »
Ne valjaju ti ove stipaljke. Trazi sa crvenim i zelenim drskama, bilo ih je ranije na pijacama, oko 100din komad a odlicne su.

Van mreže Decky_Nis

  • VW Početnik
  • Poruke: 192
  • Age: 41
  • Lokacija: Nis
  • Karma: +3/-2
  • Pol: Muškarac
  • Auto: VW Golf VI 1.2 TSI
Odg: Kablovi za paljenje/prespajanje (Start Kablovi)
« Odgovor #3 poslato: Decembar 19, 2014, 02:43:32 posle podne »
Hvala za savet za štipaljke mada sam na auto pijaci baš gledao ali nisam video takve kao što si opisao. Ima dva modela i oba su crno-crvena kombinacija od pretpostavljam bakra i deluju jeftino. Ove što su na slici su jedne od njih po meni malo bolje zbog veće izolacije. Ali potrudiću se da pronađem neke još bolje pa kad prikupim sve delove opisaću kako sam ih napravio. Ako neko ima iskustva ili savet oko pravljenja dobro bi mi došlo. Ako ima neko ko se razume u elektriku da mi kaže koji kabl je najbolji i koja debljina.
« Poslednja izmena: Decembar 19, 2014, 02:45:53 posle podne od strane Decky_Nis »
VW. Das Auto.

Van mreže Djole DMC

  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 3372
  • Age: 39
  • Lokacija: Kragujevac-Kraljevo
  • Karma: +143/-67
  • Pol: Muškarac
Odg: Kablovi za paljenje/prespajanje (Start Kablovi)
« Odgovor #4 poslato: Decembar 19, 2014, 03:21:34 posle podne »
Probaj ovakve da nadjes, za svoju cenu su odlicni. A nema ti tu bakra ni gram, sve je to limeno samo je boja takva. Sa bakrom jedino imas velike i jace mnogo gde je samo na samom vrhu stavljena bakarna plocica a ostalo je metal ali te su ti oko 5e komad. Za tvoje potrebe dovoljno je 16mm2, pravi ih da budu minimum 2.5m a ako si u mogucnosti pusti i 3m, nekad fali samo 15-20cm kad si negde tesno parkiran itd.
Krajeve obavrzno zalemi i stegni tako da prvi deo hvata licne a drugim stegni izolaciju.


Van mreže Decky_Nis

  • VW Početnik
  • Poruke: 192
  • Age: 41
  • Lokacija: Nis
  • Karma: +3/-2
  • Pol: Muškarac
  • Auto: VW Golf VI 1.2 TSI
Odg: Kablovi za paljenje/prespajanje (Start Kablovi)
« Odgovor #5 poslato: Decembar 19, 2014, 04:17:04 posle podne »
Pokušaću da nađem takve. Praviću 3m dugačke zlu ne trebalo. Što se tiče lemljenja to će morati neko drugi jer nisam lemio nikad pa je bolje da to uradi neko ko zna. Izgledaće pedantnije. Hvala to su pravi saveti.
VW. Das Auto.