Autor Tema: Fantomski problem sa antifrizom  (Pročitano 17631 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže nikolaradocaj

  • VW Početnik
  • Poruke: 166
  • Age: 44
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +4/-0
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Seat Leon
Fantomski problem sa antifrizom
« poslato: Novembar 29, 2020, 10:17:57 pre podne »
Pozdrav,

Nakon sto sam uradio osvezenje (polugeneralnu) motora, javio mi se problem u sistemu rashladne tecnosti. Naime, prvih mesec dana vozio sam normalno a zatim mi se upalila lampica za rashladnu tecnost. Ispod automobila nisu se videli tragovi curenja antifriza. DOlio sam tako 2,3 puta po pola litre, a onda kad je pocelo hladnije vreme nisam imao grejanje u kabini. Klasika, gornje crevo topo - donje hladno. Majstor je resio problem tako sto je plasticnim klestima stisnuo crevo koje ide do isparivaca i grejanje je proradilo, ali je to resenje bilo kratkog daha, vec sutradan ponovo nije grejao. Trebalo bi da je bio problem u vazduhu koji je ostao u sistemu ali nije bilo tako. Stavio sam novu posudu za antifriz i novi čep ali je problem ostao. Pri tom mi sve češće upali lampicu za tečnost u vožnji, nekada moram da dosipam  a nekada samo odvrnem čep i posuda koja je prazna se napuni skoro do maximuma. Takodje u poslednje vreme nece ni plin da radi kako treba, auto je nastelovan da na 30c prebaci na plin a sad mi se desava da se auto ugeje do 90c, da vozim tako  10ak minuta i da nece da prebaci. Desi mi se da nece da prbeaci na plin kad je vruc, ja ugasim auto, odvrenem čep i zavrnem, upalim i auto odmah prebaci na plin. Kao da se stvara neki vakum u sistemu.
Za sve vreme koriscenja auto se ni jednom nije pregrejao, temp stoji zakucana na 90c. U poslenjih 10ka dana primetio sam da je boca za antifriz morka sa spoljne strane i da se antifriz sliva niz koš i curi  ispod zadnjeg desnog toćka ali ne mogu da provalim da li pušta na čep, na onaj odušak na posudi  ili je sama posuda možda neipsravna. Da li je neko imao sličan problem.

Golf 4, 1,4, benzin + plin

Van mreže AcoVW

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1696
  • Age: 36
  • Lokacija: Čačak
  • Karma: +61/-15
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Tiguan, Golf 6, Golf 2
Odg: Fantomski problem sa antifrizom
« Odgovor #1 poslato: Novembar 29, 2020, 12:17:40 posle podne »
Jesi li zamenio termostat?
Mozda je on zaglavio i ostao zatvoren (mada bi imao grejanje da je tako...)

Sta si radio na motoru?
Obrada glave, dihtung naravno...?

Van mreže nikolaradocaj

  • VW Početnik
  • Poruke: 166
  • Age: 44
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +4/-0
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Seat Leon
Odg: Fantomski problem sa antifrizom
« Odgovor #2 poslato: Novembar 29, 2020, 09:48:14 posle podne »
Da sve je uradjeno po PS-u, sredjena komplet glava, plus dihtung glave plus sve ostalo sto ide....Ma i meni je totalno nejasno, ima simptome kao da su termostat ili vodena pumpa ali uopste se ne pregreva i nemam grejanje u kabini. Pri tom poslednjih dana i sam auto je poceo cudno da radi, trese kada je hladan kao nenormalan, desava se da u voznji trza, nece lepo da prima gas...ne mesa ulje i vodu, bar ne da se vidi u posudi, nema skrame na cepu i sipci.

Van mreže dag81

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 864
  • Age: 42
  • Lokacija: Novi Sad
  • Karma: +20/-8
  • Pol: Muškarac
Odg: Fantomski problem sa antifrizom
« Odgovor #3 poslato: Novembar 30, 2020, 01:07:34 pre podne »
Nesto je ostalo zacepljeno, cim ga izbacuje na boci. Morace tu glava dole verovatno.

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока


Van mreže nikolaradocaj

  • VW Početnik
  • Poruke: 166
  • Age: 44
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +4/-0
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Seat Leon
Odg: Fantomski problem sa antifrizom
« Odgovor #4 poslato: Novembar 30, 2020, 01:44:45 pre podne »
Toga sam se i plasio, nista moracu to da resavam sledece nedelje...stara boca se bila sva raspala, plivali su delovi plastike unutra, mozda je sistem nesto povukao pa se delimicno zapusilo.

Van mreže zimke

  • VW Početnik
  • Poruke: 155
  • Age: 39
  • Lokacija: Vranje
  • Karma: +3/-1
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Golf V 2.0TDI
Odg: Fantomski problem sa antifrizom
« Odgovor #5 poslato: Novembar 30, 2020, 06:45:47 pre podne »
Proveri prvo da ti nije pukla cev kroz EGR pa da izbacuje tecnost direktno u auspuh. I naravno, odradi i CO2 test (pumpica sa onu plavu tecnost) na ler kad je hladan i jos jednom posle voznje kad je topao, da vidis da nije glava.
Accelerate ze protons!

Van mreže nikolaradocaj

  • VW Početnik
  • Poruke: 166
  • Age: 44
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +4/-0
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Seat Leon
Odg: Fantomski problem sa antifrizom
« Odgovor #6 poslato: Novembar 30, 2020, 11:14:13 pre podne »
@zimke
Hvala na savetima, ne bi trebalo da je glava, uradjena je komplet osim hidropodizaca - novi ventili, vodjice ventila i gumice

Van mreže nikolaradocaj

  • VW Početnik
  • Poruke: 166
  • Age: 44
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +4/-0
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Seat Leon
Odg: Fantomski problem sa antifrizom
« Odgovor #7 poslato: Novembar 30, 2020, 02:21:10 posle podne »
Upravo sam se vratio od majstora....u medjuvermenu sam primetio da mi se uopste ne pali ventilator hladnjaka i da mi malo pusta antifriz na kucistu termostata...ovoga puta majstor je sa plasticnim klestima stisnuo oba creva rashaldne tecnosti koja idu do plinskog isparivaca, drzao sam auto na 2000-25000 obrataj jedno 15ak minuta. Posle 3-4 minuta startovao je ventilator, i posle se palio jos 5-6 puta u tih 15 minuta i dobio sam grejanje u kabini. Nadam se da je u tome brio problem, po recima majstora je ostalo vazduha u sistemu i zbog toga je nabijao pritisak i izbacivao vodu na posudi i kod termostata. Pratim sad naerdnih dana kako ce se ponasatio auto pa javljam da li je sve OK.

Van mreže dixon

  • Old.Jr Member
  • **
  • Poruke: 317
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +10/-3
  • Pol: Muškarac
Odg: Fantomski problem sa antifrizom
« Odgovor #8 poslato: Novembar 30, 2020, 04:01:44 posle podne »
Па ко је радио ишта са испуштањем требало би да озрачи систем, но ако је до тога све је екстра. Али може се десити и да због притиска оде на главу и оде дихтунг главе, али верујем да ће бити све ок. Јављај :)

Van mreže dag81

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 864
  • Age: 42
  • Lokacija: Novi Sad
  • Karma: +20/-8
  • Pol: Muškarac
Odg: Fantomski problem sa antifrizom
« Odgovor #9 poslato: Novembar 30, 2020, 08:34:20 posle podne »
VW se ne ozracuje tj to odradi sam, koliko ja znam

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока


Van mreže nikolaradocaj

  • VW Početnik
  • Poruke: 166
  • Age: 44
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +4/-0
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Seat Leon
Odg: Fantomski problem sa antifrizom
« Odgovor #10 poslato: Novembar 30, 2020, 11:59:35 posle podne »
Na zalost, moja sreca kratko je trajala...samo 2 sata posle poseta majstoru krenuo sam na posao i - grejanje opet ne radi! Ali to nije sve :-) odem sa posla po klopu i kada sam krenuo nazad, auto krece da trza i ne prima dobro gas. Ja ga na prvom pravcu stisnem do kraja, on polako probije, prihvati gas i krene da ubrzava i posle nekoliko sekundi krece da duva vruc vazduh iz ventilacije. I duvao je toplo do posla ali bila je kratka relacija. 4 sata kasnije krenuo sam kuci, opet nema grejanja, auto nije trzao. Kada sam danas rekao majstoru da malo pusta na kucistu termostata, on mi kaze da je dobro sto je tako jer bolje da pusti kod termostata i na posudi nego da probije dihtung glave.

Van mreže zimke

  • VW Početnik
  • Poruke: 155
  • Age: 39
  • Lokacija: Vranje
  • Karma: +3/-1
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Golf V 2.0TDI
Odg: Fantomski problem sa antifrizom
« Odgovor #11 poslato: Decembar 01, 2020, 01:58:21 pre podne »
Taj majstor ce da te kosta glave :rolleyes:  Idi do Nino Gedore ili u Freaks Motorsport ili se sam raspitaj kod prijatelja ko je iole dobar, zajebi tog majstora sa te pljuni pa zalepi fore.
Accelerate ze protons!

Van mreže haaribay

  • VW Početnik
  • Poruke: 29
  • Lokacija: Podgorica
  • Karma: +1/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Fantomski problem sa antifrizom
« Odgovor #12 poslato: Decembar 04, 2020, 01:35:46 pre podne »
Druze mjenjaj majstora odma da ti kazem, ne pitaj me kako znam jer bih pisao do sjutra.


Prvo sto treba da uradis:

1. Co2 test - da provjeris je li ti dihtung popustio.

2. Kad digne temp na 90stepeni, pipni crijeva koja idu prema hladnjaku, vidi da li mozes da ih sastavis, tj jesu li tvrda ili mozes da ih stisnes lagano?

3. Kad ga dobro istiskas, otvori cep od antifriza i vidi kljuca li voda.

Moj zakljucak po ovome sto si pisao je to da ti je glava pukla ili nije dobro uradjena.

Jesi li radio hidrotest glave? Ravnjanje? Novi sarafi?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Van mreže nikolaradocaj

  • VW Početnik
  • Poruke: 166
  • Age: 44
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +4/-0
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Seat Leon
Odg: Fantomski problem sa antifrizom
« Odgovor #13 poslato: Decembar 07, 2020, 05:02:37 posle podne »
Drugari izvinite, nisam se javljao prethodnih dana jer ništa konkretno nisam uradio, sutra ujutru auto vozim kod majstora.

@haaribay

I ja sve više sumnjam na glavu mada bi bolja varijanta bila da je dihtung

Nije radjen CO2 test ali nema skrame na čepu ni na šipci (mada znam da to ne mora da znači da nije dihtung)

Kad digne temperaturu creva nisu tvrda, normalne su (uobicajene) tvrdoce.

Hidrotest nisam radio, a trebalo je...

Srafovi pretpostavljam da nisu novi stavljeni, glava je uradjena, ravnanje i zamena svega sto je trebalo (svi ventili, vodjice, tefloni)

Kapiram da je bolja varijanta da je dihtung, jer je glava vec radjena pa u tom slucaju samo sledi zamena dihtunga.

Koliko sam shvatio, sutra se vade svecice pa se gleda da li ima antifriza u cilindrima. Javljam svakako sta je bilo.


Van mreže nikolaradocaj

  • VW Početnik
  • Poruke: 166
  • Age: 44
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +4/-0
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Seat Leon
Odg: Fantomski problem sa antifrizom
« Odgovor #14 poslato: Decembar 08, 2020, 03:23:18 posle podne »
Bio sam kod majstora jutros, nisamo resili problem ali smo na tragu resenja.

Skinute su svecice, kamera spustena u cilindre nije pokazala da ima tragova antifriza.

Izmerena je kompresija koja je odlicna i sto je jos bitnije jedaka na svim cilindrima. Pokazatelj da nije probio dihtung (koji je inace metalni).

Otklonjena je i sumnja da je problem membrana plinskog isparivaca. Majstoru se jednom desilo da je memrana bila probusena pa je plin zajedno sa antifrizom ulazio u sistem i pravio haos. Napravio je bajpas na crevima koja idu na isparivacac i pustili smo auto da radi na benzin. Potom sam drzao auto na 2.000 obrtaja nekih 10 minuta ali grejanje nije proradilo iako su creva bila topla i termostat je otvrio. Potom je plasticnim klestima stisnuo creva rashladne tecnosti koja ide na isparivac, ponovo sam drzao auto na 2000 obrtaja ali nije bilo grejanja. Medjutim, nakon sto je auto odstojao 10minuta upalio sam ga i stisnuo na 4.000 obrtaja, posle 15ak sekundi pojavilo se grejanje.

Otisao sam da provozam auto, u toku voznje grejanje je radilo ali je pocelo da slabi, kad sam se vratio u servis, cim su skinuta plasticna klesta - izgubio je grejanje. Medjutim kada se stisne i drzi na 4.000 obrtaja posle 10ak sekundi krece da greje.

U antifriz je sipano sredstvo koje zaptiva pukotine, ako ih ima, ali po ovim simptomima utisak je da je problem sa pumpom za vodu, da ona ne radi dobro i na malim obrtajima nema kapacitet da pravilno gura vodu kroz sistem a na vecim obrtjima i pod opterecenjem "proradi".

U svakom slucaju sutra ujutru ponovo idem kod majstora, ako problem nije resen - a nije jer sam vec vozio auto i nemam ponovo grejanje - sledi skidanje vodene pumpe i nada da je ona problem, ako ne onda mora dole i glava....

Van mreže AcoVW

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1696
  • Age: 36
  • Lokacija: Čačak
  • Karma: +61/-15
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Tiguan, Golf 6, Golf 2
Odg: Fantomski problem sa antifrizom
« Odgovor #15 poslato: Decembar 08, 2020, 05:23:05 posle podne »
Ne znam samo zasto ste sipali to sredstvo za zaptivanje... To sranje ne bih sipao nikad u auto, ali nikad.
Druga stvar mi nije jasna, zasto  majstor stiska ta creva tim klestima, to nije nikakvo resenje.

Jesi li probao kod nekog drugog majstora da ti resi to?

Van mreže canibal86

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 540
  • Age: 37
  • Lokacija: Sid
  • Karma: +8/-12
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Golf IV 1.6 16vTNG
Odg: Fantomski problem sa antifrizom
« Odgovor #16 poslato: Decembar 08, 2020, 06:51:00 posle podne »
Tu nesto definitivno nije dobro odradjeno.To sto je gurao kameru u cilindar nista ne znaci normalno da nema nista u cilindru kad je u radu mogao da izbaci delimicno sagori.Vodena pumpa moze da zeza da je proklizala osovinica u propeleru.Da je tako verovatno bi prokuvao.Naveo si da izbacuje tecnost na bocu verovatno na cep jer nabije pritisak sto bi znacilo da gura kompresiju u rashladni sistem i konstantno ti pravi vazdusni cep i zato se sisetm ne moze sam ozraciti.Svakako poslusaj savete i otidji kod nekog drugog majstora da uradi test na prisustvo co2 gasova u rashladnoj tekucini,ako se pokaze da ih ima ili je glava pukla ili je do lose ugradnje problem.
« Poslednja izmena: Decembar 08, 2020, 06:56:28 posle podne od strane canibal86 »

Van mreže nikolaradocaj

  • VW Početnik
  • Poruke: 166
  • Age: 44
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +4/-0
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Seat Leon
Odg: Fantomski problem sa antifrizom
« Odgovor #17 poslato: Decembar 09, 2020, 03:18:09 pre podne »
Tecnost na bocu je izbacio samo jednom da sam ja primetio i to se desilo jer je bilo previse antifriza u sistemu. Kada je nivo normalan ne izbacuje vodu na bocu (odnosno na čepu). Da ima kompresije u sistemu creva bi bila tvrda...nema potrebe da menjam majstora, em je komsija, em dobar covek i provereno dobar majstor, toplo preporucivan i na samom forumu a i on je radio polugeneralnu pa je logicno i da on resi problem na autu. Konfuziju unosi to sto ima simptome kao da ima vazduha u sistemu, zato je i stavljao plasticna klesta na creva od isparivaca, da svu vodu gura kroz hladnjak da izadje vazduh... na kraju je mislio i da je mali hladnjak u kabini pun vazduha ali da je tako onda ne bi uopste imao grejanje, a ovako sam ga dobio kad ode na 4.000 obrtaja. Sve se tesim da je do pumpe, ne da je crkla nego da radi slabije i da voda na cirkulise kako bi trebalo. U svakom slucaju danas sam vozio 2,3 puta auto, nivo antifriza je ostao isti mada sutra ujutru cu videti pravo stanje, grejanje ponovo ne radi. Svakako sam već napisao da se sledeća proverava vodena pumpa a ako nije ona glava ide dole pa se trazi uzrok. Hvala svima na savetima.

« Poslednja izmena: Decembar 09, 2020, 03:19:43 pre podne od strane nikolaradocaj »

Van mreže nikolaradocaj

  • VW Početnik
  • Poruke: 166
  • Age: 44
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +4/-0
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Seat Leon
Odg: Fantomski problem sa antifrizom
« Odgovor #18 poslato: Decembar 09, 2020, 06:27:13 posle podne »
Update
Vozio sam auto posle servisa juce, kao i danas  presao 30-40 km. Oko 16h se vratio kuci proverio antifriz, sve ok, izmedju min i max, medjutim posle sat i po krenuo po klinca i upali mi lampicu od antifriza, u posudi se nivo spustio dobro ispod minimuma, dosuo sam 3-4 deci. Dakle deluje kao da je izgubio antifriz u tih sat i po dok je stajao na parkingu. Sutra opet kod majstora pa nastavljamo dalje po dogovoru, pumpa je na redu da je proverimo...javljam sta sam uradio.

Van mreže AcoVW

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1696
  • Age: 36
  • Lokacija: Čačak
  • Karma: +61/-15
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Tiguan, Golf 6, Golf 2
Odg: Fantomski problem sa antifrizom
« Odgovor #19 poslato: Decembar 10, 2020, 01:30:43 pre podne »
Druze, da nema potrebe da menjas majstora ti ne bi trazio savet na forumu. Razmisli malo o tome. Nema veze sto ti je komsija (pa neka ti je i neko rodjeni).
Ja ti zelim sve najbolje, nemoj da se ljutis.