Autor Tema: Passat b5.5 tapaciranje vrata  (Pročitano 11978 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže headingmachine

  • VW Početnik
  • Poruke: 183
  • Karma: +5/-4
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Passat b5.5
Passat b5.5 tapaciranje vrata
« poslato: Avgust 26, 2020, 08:31:05 posle podne »
Nisam nigde nasao detaljan opis kako se ovo radi, pa sam sam resio da radim i slikam korake. Odmah cu da se ogradim time sto cu reci da ja ne kazem da je ovo pravilan nacin rada. Ja sam tako radio, i rezultat je ok. Na kraju posta cu napisati neko svoje misljenje sto se tice ovog posla, koje sam platno koristio i koji lepak.
Necu pisati o samom slidanju tapacira s vrata, o tome ima i tema, a i klipova po netu.

Naime, ovako je izgledao tapacirung pre pocetka, jako ocajno:



Kada se skine tapacirung, sledeci korak je uklanjanje rucke sa tapacira. To se radi jednostavno, odvrtanjem dva obelezena srafa na sledecoj slici:



Nakon toga, na tapaciru imate tvrd stiropo, ili sta je vec. Dva komada, crni i neki krem. Oni se jednostavno samo skinu sa te unutrasnje strane tapacira, ne treba nista da se odrvce, i to onda izgleda ovako :



E, sada. Imate plasticne zabice, koje su dodatno zalivene plastikom, i koje drze taj deo gde je platno, za ostatak tapacirunga. Na ovoj slici sa leve strane je kako izlgeda pre nego sto se obradi, a sa desne kako bi trebalo da izgleda nakon obrade. Ja sam to radio secicama. Samo pazljivo, jer je cilj da ta zabica ostane cela, kako bi posle deo s platnom ponovo mogao da nalegne i da se zalepi. Bitno je samo ukloniti visak plastike sa strane, kako bi se delovi mogli odvojiti jedan od drugog.



Nakon sto svaki taj plasticni deo obradite, polako odvojte deo sa platnom. Nakon sto ste odvojili platno od ostatka tapacirunga, onda to postojece platno odlepite i bacite. Kada platno odlepite, ostace vam ovakav lepak svuda po tom delu na koji treba da zalepite novo platno. I to je i najgori deo ovog posla, skidanje i ciscenje tog lepka.



Ja sam ga strugao nozem, metalnim platnama, sta god sam nasao , i trajalo je vise od sat vremena samo to. Mozda i 2 sata. Kada sam ocistio, ovako je izgledalo:



E, sada. Sam deo lepljenja nisam mogao da slikam ,jer ne bih uspeo zalepiti. Mene su prvo savetovali da postepeno lepim. Prvo sam pokusao tako, ali sam upropastio platno. Onda sam resio da kompletan deo premazem lepkom, i da sve odjednom radim. I uspelo je. Lepak ne treba da bude nanesen u velikim kolicinama, jer ce probiti kroz platno i unistiti ga. Ja sam nanosio lepak cetkom, zalepio platno, i onda po krajevima gde treba dodavao lepak i zavrsavao stvar. Koristio sam ELAPREN lepak za nanosenje cetkom.
Ovako je izgledalo pre secenja krajeva i mesta za rupe:




A ovako kada je bilo sve gotovo i spremno za vracanje nazad:



Pre nego sto sam ga vratio nazad, moment fix lepak sam naneo na svaku zabicu na onom drugom delu tapacirunga:



Kada sam spojio dva dela, ponovo sam naneo moment fix lepak na zabice:



I gotov posao :





Moje misljenje o ovome.

Ja sam ovo radio samo zato sto nisam uspeo da nadjem nigde u oglasima tapacirunge za limuzinu, a da su u odlicnom stanju. Svi prodaju poluodlepljena platna, ja zaista ne znam ko ce to da kupi.
Ne svidja mi se sto sam kupio alkantara platno, jer onako menja boju kada se predje prstima, pa deluje nekako prljavo, neravno. Vise bih voleo da sam kupio klasicno crno platno, po kom ne ostaju tragovi od prstiju i slicno. Ja sam kupio 1.7m x 1.4m platna. Ostala su mi jos prednja vrata da uradim, to cu ovih dana.
kao sto sam napisao, za lepljenje platna sam koristio ELAPREN 780 za nanosenje cetkom , a za lepljenje dva dela tapacirunga moment fix lepak. Videcu sta ce vreme da pokaze, rezultat mi je ok na kraju. Ali da li bih ponovo radio ovo, apsolutno ne. Naravno ni da ne bih platio nekome 120e da mi uradi ovo, jer ovo svako moze sam da radi, ali bih bio strpljiv i cekao u oglasima da se pojave uredni tapacirunzi, i to bih kupio. Ne znam da li sam nesto zaboravio, ali manje vise to bi bilo to.

Da, dodao bih i da sam farbao rucke, dok sam cekao malo da se lepak osusi, ali tu nisam zadovoljan nikako. Farbao sam nekim bumper sprejom, ali koliko vidim nece se dugo zadrzati na rucki.














« Poslednja izmena: Avgust 26, 2020, 08:39:16 posle podne od strane headingmachine »

Van mreže Rnjak

  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1079
  • Age: 38
  • Lokacija: Uzice
  • Karma: +28/-4
  • Pol: Muškarac
  • Sta uradimo za zivota,odjekivace u vecnosti!
  • Auto: Passat b5.5
Odg: Passat b5.5 tapaciranje vrata
« Odgovor #1 poslato: Avgust 26, 2020, 10:09:21 posle podne »
Svaka cast na radovima :84 Kod nas u Uzicu ti je 40e za sva cetiri tapacira ako ces ti licno da ih skines a 50e ako ih oni skidaju.Nema veze da li je pogresno ili tacno kako si to uradio ako je krajnji rezultat OK i ako si ti zadovoljan svojim radom i ucinkom.Samo napred :84
Kakva bi tišina nastala kad bi ljudi govorili samo ono što znaju.

Van mreže headingmachine

  • VW Početnik
  • Poruke: 183
  • Karma: +5/-4
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Passat b5.5
Odg: Passat b5.5 tapaciranje vrata
« Odgovor #2 poslato: Avgust 26, 2020, 10:32:12 posle podne »
Hvala. To je ekstra jeftino. Trazio sam po fejs te grupe za tapaciranje. Neki momak trazi 30e po vratima za g4, ako se sećam. Kada sam to procitao, prestao sam da trazim, i kupio materijal.  :-D

Van mreže Zeleni Zub

  • Jr. Member
  • *
  • Poruke: 295
  • Age: 43
  • Lokacija: Novi Sad
  • Karma: +23/-0
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Passat b5,5
Odg: Passat b5.5 tapaciranje vrata
« Odgovor #3 poslato: Avgust 27, 2020, 07:07:38 pre podne »
Odlicno je ispalo  thumbup
Meni je alkantara bas dobra. Samo treba da se 'oceslja'.
Da li si nekako pritisnuo materijal ili si samo tako ostavio da se osusi ?
Video sam na netu da ga stave u onu vakum kesu, nabiju na usisivac i valjda ga tako ostave da se stegne lepak.
+Koliko te je izasao materijal ?
« Poslednja izmena: Avgust 27, 2020, 07:26:34 pre podne od strane Zeleni Zub »

Van mreže headingmachine

  • VW Početnik
  • Poruke: 183
  • Karma: +5/-4
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Passat b5.5
Odg: Passat b5.5 tapaciranje vrata
« Odgovor #4 poslato: Avgust 27, 2020, 08:14:49 pre podne »
Nisam ga pritiskao, samo ono sto sam rukom radio. Video sam to za vakuumiranje, ali nisam imao uslove za to.
Lepak sam platio 850 dinara, platno oko 1400 dinara i moment fix oko 700 dinara. S tim sto ce mi od svega ostati nesto viska.

Van mreže BladeBG

  • Ultimate Member
  • *****
  • Poruke: 5025
  • Age: 37
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +107/-75
  • Pol: Muškarac
  • Gram rada, vredniji je od tone teorije.
  • Auto: VW Passat B5.5 1.9TDI Variant
Odg: Passat b5.5 tapaciranje vrata
« Odgovor #5 poslato: Avgust 27, 2020, 10:27:59 pre podne »
Uradio si odlicno i svaka cast! :46

Najbolji način da nešto uradite je da prekinete pričate i počnete da radite.

Van mreže dag81

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 864
  • Age: 42
  • Lokacija: Novi Sad
  • Karma: +20/-8
  • Pol: Muškarac
Odg: Passat b5.5 tapaciranje vrata
« Odgovor #6 poslato: Avgust 27, 2020, 10:35:45 pre podne »
Odlicno je ispalo. Prednja ce ici brze, sad si u praksi

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока