Autor Tema: Automatski menjac... Moje iskustvo koje ce mozda nekome biti od pomoci!  (Pročitano 94243 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Zlocesti

  • Ma .... LOoOOdilo :)
  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1495
  • Age: 41
  • Lokacija: Beograd, Djeram
  • Karma: +7/-6
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Vw Bora 1.9 tDI 131ks
Odg: Automatski menjac... Moje iskustvo koje ce mozda nekome biti od pomoci!
« Odgovor #20 poslato: Mart 05, 2009, 02:03:55 posle podne »
jesam .. ali nikad nije uci stalno zaboravla mob kuci
[IMG]https://www.freepnglogos.com/uploads/vw-png-logo/pulman-volkswagen-new-pulman-motor-group-png-logo-3.png[\IMG]
******** I nishta  DRUGO  **************

Van mreže Sreja

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 563
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +4/-12
  • Pol: Muškarac
Odg: Automatski menjac... Moje iskustvo koje ce mozda nekome biti od pomoci!
« Odgovor #21 poslato: Mart 10, 2009, 12:11:01 posle podne »
daj ti meni taj broj da imam,
bez obzira....
Ljudska pamet je ograničena i to nije mnogo strašno, tragedija je što je glupost neograničena!!!

Van mreže pimbe

  • Rig Pig
  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 4472
  • Age: 55
  • Lokacija: Gzira <-> Uzice
  • Karma: +127/-76
  • Pol: Muškarac
  • VW MALTA
  • Auto: Tiguan 2.0TDI A3 1.6TDI Cabrio
Odg: Automatski menjac... Moje iskustvo koje ce mozda nekome biti od pomoci!
« Odgovor #22 poslato: Mart 30, 2009, 12:23:56 pre podne »
Jos jedan Glas za automatik...
I koji hoce manuelac na crtu (samo ga udenem u S)

Takodje treba napomenuti da motori u kolima sa automatskim menjacem traju duze i do 30% . . .
Tiguan 2.0 TDI
  AUDI A3 1.6 TDI Cabrio

Van mreže golftdi

  • Old.Jr Member
  • **
  • Poruke: 355
  • Age: 41
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +3/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Automatski menjac... Moje iskustvo koje ce mozda nekome biti od pomoci!
« Odgovor #23 poslato: Mart 30, 2009, 12:31:01 pre podne »
30% je zaista impozantan procenat, (dosta nerealan u svakom slucaju), automatski menjac radi dok radi, a posle menjaj pedale, drugi menjac,...
ja licno nikad ne bi uzeo kola sa automatskim menjacem, to je moj stav, o ukusima se ne raspravlja, a sto se ubrzanja tice, tu dileme nema, vece je ubrzanje kod manuelnog menjaca, to svi pokazatelji tako kazu, i u teoriji i u praksi.

Van mreže Sreja

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 563
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +4/-12
  • Pol: Muškarac
Odg: Automatski menjac... Moje iskustvo koje ce mozda nekome biti od pomoci!
« Odgovor #24 poslato: Mart 30, 2009, 02:28:21 pre podne »
Ocigledno je da si vozio neki stari automatik ili da nisi ni vozio nikakav...
Pa kakav menjac ima Sumaher? Sigurno ovaj bolji i brzi manuelni  lollol lollol lollol

Nego zlocesti daj mi taj broj od ovih majstora sa karaburme da imam za svaki slucaj!
Ljudska pamet je ograničena i to nije mnogo strašno, tragedija je što je glupost neograničena!!!

Van mreže Zlocesti

  • Ma .... LOoOOdilo :)
  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1495
  • Age: 41
  • Lokacija: Beograd, Djeram
  • Karma: +7/-6
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Vw Bora 1.9 tDI 131ks
Odg: Automatski menjac... Moje iskustvo koje ce mozda nekome biti od pomoci!
« Odgovor #25 poslato: Mart 30, 2009, 05:19:00 pre podne »
jao .. ja sam izbrisao poruku .. neki decko mi je odavde poslao .. pa ga ovim putempozivam da ponovo napishe ovde .... :)
[IMG]https://www.freepnglogos.com/uploads/vw-png-logo/pulman-volkswagen-new-pulman-motor-group-png-logo-3.png[\IMG]
******** I nishta  DRUGO  **************

Van mreže pimbe

  • Rig Pig
  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 4472
  • Age: 55
  • Lokacija: Gzira <-> Uzice
  • Karma: +127/-76
  • Pol: Muškarac
  • VW MALTA
  • Auto: Tiguan 2.0TDI A3 1.6TDI Cabrio
Odg: Automatski menjac... Moje iskustvo koje ce mozda nekome biti od pomoci!
« Odgovor #26 poslato: Mart 30, 2009, 06:34:40 pre podne »
30% je zaista impozantan procenat, (dosta nerealan u svakom slucaju), automatski menjac radi dok radi, a posle menjaj pedale, drugi menjac,...
ja licno nikad ne bi uzeo kola sa automatskim menjacem, to je moj stav, o ukusima se ne raspravlja, a sto se ubrzanja tice, tu dileme nema, vece je ubrzanje kod manuelnog menjaca, to svi pokazatelji tako kazu, i u teoriji i u praksi.


Impozantan, dabome, jer nemoze niko mast da mu vadi, ko na manuelnom... Nemozes da pumpas prvu i drugu do iberture . . . Razmisli malo... Cak i na starim automaticima vazi ovo pravilo...
Dali si ikad cuo da 5-a brzina produzava vek motoru i koliko?
Pitaj nekoga starijeg za to, jer sada skoro svi auti imaju 5-o brzince standardno.
Takodje se upitaj zasto su sad i na manuelne poceli ugradjivati 6-u ?

Citat
automatski menjac radi dok radi, a posle menjaj pedale, drugi menjac

A manuelni se sam popravi, neprospe se po putu i nemora da se visi po otpadima i kupuje macka u dzaku :)

 A na ovo je Sreja odgovorio:
Citat
a sto se ubrzanja tice, tu dileme nema, vece je ubrzanje kod manuelnog menjaca, to svi pokazatelji tako kazu, i u teoriji i u praksi.


Ocigledno je da si vozio neki stari automatik ili da nisi ni vozio nikakav...
Pa kakav menjac ima Sumaher? Sigurno ovaj bolji i brzi manuelni  lollol lollol lollol

E nek si im kazo :)

Elem, da potkrepim ja malo svoje tvrdnje . . .

Direct-Shift Gearbox (Direkt-Schalt-Getriebe (German)) DSG

'vako kaze wikipedija, sto sam na brzake nas'o:
http://en.wikipedia.org/wiki/Direct-Shift_Gearbox
Citat
Advantages

    * Extremely fast shift time of 8 milliseconds, when shifting to a gear ratio the transmission ECU is expecting;
    * Practically no power loss, due to the use of twin clutches instead of a torque converter;
    * Better fuel economy than conventional planetary geared automatic transmission (due to lack of "slip" found in a torque converter) and for many models even than the manual-shift version;
    *In comparison, the sequential manual transmission (SMT) in the Ferrari Enzo takes 150 milliseconds to upshift

Samo da naglasim da brze salta i od Enzovog Ferarija  biggrin iliti Sumijevog bolida  boodala



Ajde druze golfTDI, molim te, presaltaj iz prve u drugu, za pola sekunde, necemo pricamo o milimima od iste... (8 milliseconds) Ajd' da kazemo i da mozes, samo koliko cesto i koliko dugo ce taj menjac da izdrzi?

Takodje, malo i o startnosti sa istog izvora:

Citat
"S" mode

The floor selector lever also has an S position. When S is selected, "sport" mode is activated in the DSG. Sport mode still functions as a fully automatic mode, identical in operation to "D" mode, but upshifts and downshifts are made much higher up the engine rev-range. This aids a more sporty driVing manner, by utilising considerably more of the available engine power, and also maximising engine braking.


Evo i slikica poprecnog preseka :




A ako i ovo nije dobro onda kvrcnes rucicu dok je u "D" malo u levo ... i vozis manuelni :)

Citat
Manual mode

Additionally, the floor shift lever also has another plane of operation, for manual mode, with spring-loaded "+" and "?" positions. This plan is selected by moving the stick away from the driver (in vehicles with the drivers seat on the right, the lever is pushed to the left, and in left-hand drIve cars, the stick is pushed to the right) when in "D" mode only. When this plan is selected, the DSG can now be controlled like a manual gearbox, although under a sequential shift pattern.

Sve u svemu sad znam kako se osecaju vozaci F1   biggrin

Ukoliko neko zeli da mu se ovo prevede, nek' kaze...

I jos jednom da pomenem su delovi teksta citirani odavde:

http://en.wikipedia.org/wiki/Direct-Shift_Gearbox


PozdraVW
Tiguan 2.0 TDI
  AUDI A3 1.6 TDI Cabrio

Van mreže golftdi

  • Old.Jr Member
  • **
  • Poruke: 355
  • Age: 41
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +3/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Automatski menjac... Moje iskustvo koje ce mozda nekome biti od pomoci!
« Odgovor #27 poslato: Mart 30, 2009, 12:11:16 posle podne »
porediti automatski menjac sa kola za siroke mase, i menjaca sa F1, ok, sustina je mozda ista, ali sve ostalo je iluzorno porediti, milisekunde i ostale kombinacije :rolleyes:

Van mreže Zlocesti

  • Ma .... LOoOOdilo :)
  • Hero Member
  • ****
  • Poruke: 1495
  • Age: 41
  • Lokacija: Beograd, Djeram
  • Karma: +7/-6
  • Pol: Muškarac
  • Auto: Vw Bora 1.9 tDI 131ks
Odg: Automatski menjac... Moje iskustvo koje ce mozda nekome biti od pomoci!
« Odgovor #28 poslato: Mart 30, 2009, 01:07:08 posle podne »
ma baice ...

evo ako nemas gde da prbas .. dacu ti ja moj da provozas malko .... pa ces videti ..
likovi koji su bili ono zagrizeni za male sposke autice ..... samo benzin .. id ..
kada su probali borislava ostlai su bez texta ...... tako da ....


a za grad da ne pominjem st akako i koliko
[IMG]https://www.freepnglogos.com/uploads/vw-png-logo/pulman-volkswagen-new-pulman-motor-group-png-logo-3.png[\IMG]
******** I nishta  DRUGO  **************

Van mreže Shone

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 554
  • Age: 33
  • Lokacija: Pancevo
  • Karma: +9/-2
  • Pol: Muškarac
Odg: Automatski menjac... Moje iskustvo koje ce mozda nekome biti od pomoci!
« Odgovor #29 poslato: Mart 30, 2009, 02:36:20 posle podne »
e momci imao ja ponudu za passata 2001god. 1.9tdi 130 konjica bas tiptronik, na satu oko 200 000km, za 8500e, znaci bio je u full-u, mahagoni, dig klima, alu 17 i td... posto je to kao bilo powoljno stwarno nisam znao zasto, znalo mu se cak i poreklo od prwog wlasnika ali swe, werowatno je taj menjac bio pri kraj, posto mi nista drugo nije zapalo za oci ....

Van mreže Sreja

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 563
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +4/-12
  • Pol: Muškarac
Odg: Automatski menjac... Moje iskustvo koje ce mozda nekome biti od pomoci!
« Odgovor #30 poslato: Mart 30, 2009, 03:18:07 posle podne »
i da si se cenjkao jos malo pa da ga uzmes za 8000 i kompletan remont menjaca da mu uradis i izasao bi te 9500, i jos 500 se uvek nadje za neke sitnice pa ti racunaj 10000. da li je malo ili mnogo... ako je extra i ako ces da ga vozis duze vreme onda je i ok.
Ali ako nije prodat sacekaj da crkne kod njega pa ga kupi za 7000  bicedobro
Naravno sve to na recima zvuci lepo i lako, ali u praksi ti treba i malo srece pa da ti se sloze kockice  bonk
Ljudska pamet je ograničena i to nije mnogo strašno, tragedija je što je glupost neograničena!!!

Van mreže mladen03

  • Golf babaroga
  • Old.Jr Member
  • **
  • Poruke: 343
  • Age: 37
  • Lokacija: Novi Sad
  • Karma: +0/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Automatski menjac... Moje iskustvo koje ce mozda nekome biti od pomoci!
« Odgovor #31 poslato: Mart 30, 2009, 07:12:53 posle podne »
urazer ima opel astru sa automatskim menjacem i to sam jedino vozio iz te "klase". Jeste da je mnogo lakse, ali meni je takva voznja dosadna. Ali u pojedinim situacijama zatreba manuelni menjac. Moj utisak je da nikada masina nece moci ono sto moze covek - u prevodu kvacilo je majka mara ako si iole dobar vozac. Potrosnju mozes sam da regulises na manuelnom vise nego na automaticu. Kad god je situacija da treba voziti sa polupritisnutim kvacilom - na automatiku ce biti problem. A mozda je to sve stvar moje navike, ko zna...
I Tito je zeleo golfa

Van mreže Sreja

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 563
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +4/-12
  • Pol: Muškarac
Odg: Automatski menjac... Moje iskustvo koje ce mozda nekome biti od pomoci!
« Odgovor #32 poslato: Mart 30, 2009, 08:00:08 posle podne »
Ne poznajam takve situacije u kojima se vozi sa polupritisnutim kvacilom...

Ako poznajes nekog profesionalca pitaj njega - Kvacilo se kad treba pritisne i pusti. I to se pusti tako da sklonis nogu sa strane, a ne da je drzis naslonjenu na kvacilo!

I to sta moze masina a sta covek...
Naravno da i vrhunska tehnologija ima greske. Desi se sudar satelita u svemiru, ili se desi sudar nuklearnih podmornica i to u onolikom okeanu...
Ali covecanstvo ipak grabi dalje i usavrsava se, da nije tako ne bi mi sada vozili na manuelne ni automatike, niti bi postojao ovaj forum, niti kompjuter uopste! Imali bismo samo zasiljeni kamen!
Covek je sve stvorio i usavrsio i tome nema kraja!

A jeste li razmisljali da cete svi za 20 ili mozda 30 godina da vozite automatske menjace!
Mislim da ce manuelci polako vremenom da isceznu! Navikavajte se na vreme  bicedobro
Ljudska pamet je ograničena i to nije mnogo strašno, tragedija je što je glupost neograničena!!!

Van mreže pimbe

  • Rig Pig
  • Master Member
  • *****
  • Poruke: 4472
  • Age: 55
  • Lokacija: Gzira <-> Uzice
  • Karma: +127/-76
  • Pol: Muškarac
  • VW MALTA
  • Auto: Tiguan 2.0TDI A3 1.6TDI Cabrio
Odg: Automatski menjac... Moje iskustvo koje ce mozda nekome biti od pomoci!
« Odgovor #33 poslato: Mart 30, 2009, 08:04:41 posle podne »
Nista nisam poredio, samo sam izneo cinjenice... Ferarijev sekvencionalni menjac presalta za 150 milisekundi, a VW DSG za 8 mS . . .
Opelov automatik radi na skroz drugom principu i VW grupa ga nekoristi vise odavno. . .
A situacija polupritisnuto je kad oces da zapalis i druk lezaj i korpu i lamelu... Bar ja tako mislim  bleh
Jedina prava mana automatika je sto ga nemozes na GUR upaliti . . .  blink
Tiguan 2.0 TDI
  AUDI A3 1.6 TDI Cabrio

Van mreže Sreja

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 563
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +4/-12
  • Pol: Muškarac
Odg: Automatski menjac... Moje iskustvo koje ce mozda nekome biti od pomoci!
« Odgovor #34 poslato: Mart 30, 2009, 09:41:15 posle podne »
Cuo sam pricu koju ne bih da proveravam: Kada hoces da ga palis na taj nacin, treba da te povuce drugi auto. Kada brzina poraste na 50 km na sat tada se ukljucuje turbina u menjacu i daje ti efekat kao da si na manuelcu pustio kvacilo! Tako automatik pali na "Gurku".
Ali sve jedno a kod jednog i kod drugog bi trebalo da bude ispravan akumulator i alnaser. Desi se nekada da nesto izvuce struju, ali to se otkloni i palis dalje na kljuc. Pa neces ga paliti valjda na gurku non stop  bonk

Za mene je jedina prava mana kod automatika to sto mu je lose motorno kocenje i sto stalno moras da kocis pedalom kocnice. Tako se mnogo brze trose plocice, a i nekada je malo slabija kontrola - kao da se na leru spustas niz brdo (ako su male brzine u pitanju - do 40 km/h).
Mogli su to da rese tako sto bi u sam menjac montirali elektromagnetnu kocnicu t.zv. RETARDER. To je uredjaj koji postoji na kamionima i autobusima i mnogo je dobra stvar. Radi tako sto se prvo on aktivira prilikom pritiska na pedalu kocnice i pocinje usporavanje, a kada se jace stisne aktivira se radna kocnica i imamo udruzeno kocenje elektromagnetom i plocicama... Resenje je mnogo prosto, ali mislim da to namerno nece da stave jer im nije u interesu. Oni hoce da ti kupis plocice i diskove i da ih zamenis, a kada bi ti ugradili i retarder nikome se ne bi potrosile plocice ni za 20 godina  biggrin
A to bi bilo bas dobro za nas, ali ne i za njih...  :rolleyes:
« Poslednja izmena: Mart 31, 2009, 01:52:39 pre podne od strane SrejaTDI »
Ljudska pamet je ograničena i to nije mnogo strašno, tragedija je što je glupost neograničena!!!

Van mreže mladen03

  • Golf babaroga
  • Old.Jr Member
  • **
  • Poruke: 343
  • Age: 37
  • Lokacija: Novi Sad
  • Karma: +0/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Automatski menjac... Moje iskustvo koje ce mozda nekome biti od pomoci!
« Odgovor #35 poslato: Mart 31, 2009, 05:00:58 posle podne »
A na bankinu se penjete tako sto se zaletite malo pa odvalite felnu ili naslonite tocak na bankinu pa polako kombinujete kvacilo i gas?! Ja sam na takve situacije mislio (a ima ih bezbroj), a ne da vucem paletu cigala po putu da mi vrisne lamela. Pricam o tim nekim sitnijim detaljima. Ne znam kako bi se automatik ponasao tada ali jedna noga nemoze da bude kao dve.
I Tito je zeleo golfa

Van mreže Sreja

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 563
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +4/-12
  • Pol: Muškarac
Odg: Automatski menjac... Moje iskustvo koje ce mozda nekome biti od pomoci!
« Odgovor #36 poslato: Mart 31, 2009, 05:29:19 posle podne »
Bankina je ograda na autoputu koliko ja znam   blabla
na bankinu se niko ne penje, ti si mislio na trotoar!
Evo kako se penjemo: pridjes polako, prislonis tocak na ivicnjak i malo dodas gas i on se popne ali lagano  bleh
Ok, shvatam da vise volis da saltas i zbog toga te niko ne krivi, naprotiv ovo postaje kao da se raspravljamo oko toga da li je lepsa zuta, plava ili crvena boja!
Nemojte ljudi da delite ovde iskustva koja nemate. Forum ne sluzi za takve stvari, bar ja mislim. Sluzi za to da se informises o onome sto te zanima, o problemu koji imas, da podelis sa drugima iskustva koja imas - a ne iskustva koja nemas...
A po najmanje imamo koristi od toga da se sad ovde raspravljamo!
Znaci ako nekoga zanima ova ili bilo koja druga tema neka pise u njoj, ali ako nemate interesovanja za istu bolje je da je preskocite nego da se prosipate raznim glupostima...
Kada sam kupovao ovaj auto moj rodjeni otac je hteo oci da mi izvadi zato sto hocu da kupim automatika! Govorio je da je to nesigurno, da se on toga plasi ITD... On inace vozi kombi i to dobar!
A sada... Samo izmislja neke situacije da mora negde da ide kolima - Istim tim automatikom protiv koga je toliko bio!
Znaci reakcija mu je bila ona cuvena recenica iz maratonaca: "Ljudi, pa ovo i nije tako lose!"  clap
Pa sad vi mislite o tome...
Ko je probao pa kaze da mu se vise svidja da salta skidam mu kapu!
Ali ko nije ni probao (a takvih je 99% koji ne samo da nisu probali nego se mozda nikada nisu ni vozili u automatiku) a prica price kako automatik ne valja, pa jos i objasnjava nama vlasnicima zasto ne valja - Ma dajte, to ne pije vodu zaista  batine
« Poslednja izmena: April 01, 2009, 02:46:16 pre podne od strane SrejaTDI »
Ljudska pamet je ograničena i to nije mnogo strašno, tragedija je što je glupost neograničena!!!

Van mreže Shone

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 554
  • Age: 33
  • Lokacija: Pancevo
  • Karma: +9/-2
  • Pol: Muškarac
Odg: Automatski menjac... Moje iskustvo koje ce mozda nekome biti od pomoci!
« Odgovor #37 poslato: Mart 31, 2009, 05:59:38 posle podne »
jel imas iskustwa kakaw je na dugim putewina kad dowati malo brdo i to, jel dosadna woznja ... ?

Van mreže Sreja

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 563
  • Lokacija: Beograd
  • Karma: +4/-12
  • Pol: Muškarac
Odg: Automatski menjac... Moje iskustvo koje ce mozda nekome biti od pomoci!
« Odgovor #38 poslato: Mart 31, 2009, 06:17:18 posle podne »
Do sada mi je najdalja relacija bila Beograd - Paracin i nazad autoputem!
Ni u kom slucaju mi nije bilo dosadno!
Imas tempomat pa se malo igras sa njim, malo se zezas sa bordom, i tako...
A u vecini situacija reaguje bolje nego manuelac! Ako ides 80 on salta u petu brzinu, a onda ga malo stisnes on vrati iz pete u drugu i zakuca te.
Odlican je uzbrdo, jedino me nervira sto nizbrdo ako ides sporo moras da kocis jer kao da je na leru do nekih 40 km/h, a tek posle te brzine pocinje motor da se vrti kao kada pustis kvacilo na manuelcu...
Pomislicete zeznuto za zimu! Da ali imas i nekloliko trikova, a najvazniji je da ga ubacis u tiptronic mod, stavis ga u prvu brzinu i mozes da se spustas gde hoces!
I nije uopste kod njega poenta koliko brzo ides pa da ti on presalta u koju hoce, nego on salta uz pomoc sledecih parametara:
Brzina, opterecenje motora i polozaj pedale gasa! Znaci ako vozis tako sto jedva dodirujes gas on ce da salta vec na 1500 obrtaja, ako vozis normalno saltace na 2200 - 2300, a ako nagazis malo jace saltace na 3000 - 4000 ili vec manje ili vise zavisi koliko ga stisnes! Znaci polozaj gasa odredjuje rezim u kom ce menjac da menja brzine!
Onaj stari takozvani KICK DOWN vise ne postoji! Vozis 60 cetvrtom i dodas malo gas on vrati u trecu i povuce, ako nagazis malo jace vratice u drugu!
Uopste nema potrebe da ga gazis do daske da bi ti on vratio za brzinu ili dve brzine manje!
I vrlo vazno je da svaki motor prelazi znatno vise sa automatskim menjacem!

Ljudska pamet je ograničena i to nije mnogo strašno, tragedija je što je glupost neograničena!!!

Van mreže Shone

  • Sr. Member
  • ****
  • Poruke: 554
  • Age: 33
  • Lokacija: Pancevo
  • Karma: +9/-2
  • Pol: Muškarac
Odg: Automatski menjac... Moje iskustvo koje ce mozda nekome biti od pomoci!
« Odgovor #39 poslato: Mart 31, 2009, 07:06:22 posle podne »
a sto se tice nizbrdice zar ne mozes da ga stawis u drugu i da ima motorno kocenje ili trecu ako ides 60-70 nizbrdo?